Ρουμανία πληροφοριες για ρουμανια τις γιορτες

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
καλησπερα σας..αν και διαβασα ολες τις ιστοριες για ρουμανια για ολα τα μερη και βρηκα αρκετες πληροφοριες θα ηθελα να με βοηθησουν οι ειδημονες οσον αφορα ποιες πολεις αξιζουν για διανυκτερευση κατ αρχην και ποιες για μια απλη ημερισια..

ξενοδοχεια εχω βρει και το χω ψαξει..να πω οτι η περιηγηση μας θα ειναι ολες τις μερες με τρενο..
σκεφτομουν 1 μερα βουκουρεστι,2 σιγκισοαρα,2 μπρασοβ

ομως σκεφτομαι να κοψω μια σιγκισοαρα μιας και ειναι μικρη και να εχω και μια μερα σιμπιου.
γενικα τι δεν πρεπει να χασω?
βοηθηστε τον απειρο ταξιδιωτη:xmas_rolleyes:

τι λετε ρε παιδια?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Χμμμμ.... λειπει και ο Kalspiros ο οποιος ξερει την Ρουμανια σαν την τσεπη του. Που θα παει θα γυρισει ομως και αυτος. Αν εχεις χρονο να τον περιμενεις...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
ειναι ο ειδημονας που λεω δηλαδη??να περιμενω..θα γυρισει σε λιγες ωρες η εννοεις σε λιγες βδομαδες:xmas_cheesygrin:?αλλα φανταζομαι ολο και καποιος αλλος θα γνωριζει
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Θα γυρισει σε καποιες μερες. Πεταχτηκε μεχρι την Ιαπωνια...
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Τα περασμένα Χριστούγεννα ήμουν Ρουμανία καί είχα κάνει καί τις πέντε διανυκτερεύσεις Μπρασόβ. Είναι πολύ βολική τοποθεσία γιά ημερήσιες εκδρομές σε Σινάϊα, Ποϊάνα Μπρασόβ, Μπράν, Σιμπιού καί Σιγκισοάρα. Εχει σύνδεση με τρένο, αλλά δέν γνωρίζω τι δρομολόγια θα έχει εκείνες τις ημέρες.
Πάντως πέρσυ είχα κινηθεί πολύ άνετα.
Το Βουκουρούστι το επισκέφθηκα την ημέρα της επιστροφής. Πήρα το πρωϊνό δρομολόγιο τού τρένου καί η πτήση μου ήταν αργά το βράδυ.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
εχω βρει ολα τα τοπικα τους δρομολογια,οργανωθηκα..
βουκουρεστι θα μεινω την ημερα της αφιξης γιατι φτανω αργα το απογευμα.
σιγουρα μπρασοβ ειναι το πιο βολικο απλα λενε ολοι οτι επειδη η σιγκισοαρα ειναι τελεια αξιζει τουλαχιστον μια μερα διανυκτερευση.

πηγες μηπως και στη λιμνη balea?γιατι ολοι εχουν τρελαθει.
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Εγώ προτείνω να μείνεις και στο Σιμπίου το οποίο είναι κουκλίστικο...
Εύχομαι να είσαι τυχερός και να μπορέσεις λόγω καιρικών συνθηκών να πάς στη λίμνη!Εγώ δυστυχώς δεν το κατόρθωσα, διότι τη μέρα που ξεκίνησα το εγχείρημα δεν πήγαινε το τελεφερίκ λόγω χιονιών. Να ξέρεις πάντως πως ο καιρός είναι αρκετά απρόβλεπτος...θυμάμαι πως ενώ τη μέρα που είμασταν στο Σιμπίου φοράγαμε κοντομάνικα και σκάγαμε από τη ζέστη...την επόμενη στο Μπραν χιόνισε και κοντέψαμε να αποκλειστούμε...μήνα Μάρτιο!Καλά να περάσεις!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
ευχαριστω ρε κοριτσι!το θεμα ειναι πως και μεχρι το τελεφερικ δεν ξερω αν υπαρχει αλλος τροπος να πας εκτος απο αυτοκινητο.
μακαρι να δουμε και κανενα χιονι γιατι δεν βλεπω φετος στην ελλαδα να κανει χειμωνα..
αν εχεις κατι καλο να προτινεις για καθε πολη,κατι ιδιαιτερο καποια ταβερνα ισως η οτιδηποτε αλλο θα χαρω να μου ξαναστειλεις..
φιλια
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Και γω πήρα πληροφορίες μέσα από το φόρουμ και ήταν άκρως κατατοπιστικές. Εγώ χρησιμοποίησα αμάξι, η ενοικίαση του οποίου κόστιζε κάτι λίγα. Πήραμε μαζί και gps και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα, πέρα από το οτι κολλήσαμε σε κάτι χιόνια και δε ξέραμε να βάλουμε αλυσίδες και πάθαμε 3 εγκεφαλικά η καθεμιά (είμασταν 3 κορασίδες).
Καλές οδηγίες θα σου δώσει και η φιλενάδα μου η Panagiota μόλις μυριστεί το θέμα, γιατί πήγε κι αυτή την ίδια περίοδο με μένα και αν θυμάμαι καλά κατάφερε να ανεβεί ως τη λίμνη.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
ok. 1 Bucharest, 2 Brasov, 1 Shighisoara και 1 Sibiu. Προσυπογράφω. Χρειάζεσαι αμάξι (ή κανένα άλλο μεταφορικό μέσο που δεν γνωρίζω) για να φτάσεις στην βάση του Transfagarasan απ' όπου ξεκινάει το τελεφερίκ για Balea. Από την Sighisoara, αν νοικιάσεις αμάξι (και δεν έχει και 7 μέτρα χιόνι) να πας στην Lac Rus.
Αυτά. Τι άλλα??
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Είπα και γω που είναι εξαφανισμένο αυτό το παιδί; Σπύρο δώσε φώτα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom