ποιο ειναι το ομορφοτερο εκκλησακι της ελλαδος?

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
παιδια αυτες τις μερες επισκεφτηκα την μυτιληνη και ανακαλυψα ενα διαφορετικο και στα ματια μου πανεμορφο εκκλησακι... ηταν της ζωοδοχου πηγη στην αγιασσο....της μυτιληνησ..
εχει καταπληκτικο κηπο με κιοσκι με τραπεζι παγκακια κατω απο πλατανο η εισοδος ειναι μεσα απο το καμπαναριο και το καλυτερο βρυσες στην αυλη που τρεχει αγιασμα..
η δεν εκκλησιτσα μικρη απλη απο εξω αλλα μεσα με 2 καμαρες και αγιογραφια.. λιγο ημισκοτεινη... πολυ κατανυκτικη....
σε μια τρυπα εκει βρηκαν και την εικονα της ζωοδοχου πηγης..
παρολο που εχω δει παρα πολλες εκκλησιτσες στη ζωη μου , εμενα αυτη μου εκανε κλικ και την ερωτευτηκα..
τοσο την χαζευα ηταν τετοια τα συναισθηματα που περασε η ωρα δεν το καταλαβα .. και τρεχοντας προλαβα το λεωφορειο.....
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μου αρέσουν πολύ αυτές οι εκκλησίτσες που εκτός από τη γραφικότητα και τον λιτό διάκοσμο με παλιές τοιχογραφίες-αγιογραφίες σου βγάζουν αυτό το συναίσθημα,το δέος,σου αποφορτίζουν τις σκέψεις και γαληνεύουν την ψυχή!
Και για να ...παινέψουμε και την πόλη μας τη Θεσνίκη θα αναφερθώ σε βυζαντινές μικρές εκκλησίες με κατανυκτική ατμόσφαιρα....στην άνω Πόλη,ο Αγ.Νικόλαος Ορφανός(14ος αιώνας) μέσα σε αυλή,μέσ τα δένδρα και το πράσινο,μια φορά έτυχε να βρεθώ σε ακολουθία επιταφίου και ανάστασης εκεί και νόμιζα ότι βρισκόμουν ...εκτός πόλης,σε χωριουδάκι!
επίσης ο Οσιος Δαυίδ,που χρονολογείται από τον 6ο αιώνα!!,η Αγ.Αικατερίνη(14ος αιώνας),η μονή Βλατάδων...όλες στην Αν.Πόλη.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
επίσης ο Οσιος Δαυίδ,που χρονολογείται από τον 6ο αιώνα!!,
Να προσθεσω οτι στην κογχη του δεν εχει την Παναγια, οπως τυποποιηθηκε εκ των υστερων, αλλά ενα μοναδικο ψηφιδωτο-αριστουργημα, το όραμα του Ιεζεκιήλ. Θεωρειται εφαμιλλης τεχνης με τα ψηφιδωτα στο Μαυσωλειο της Γκαλα Πλακιντιας στη Ραβεννα.
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Που ειναι το εκκλησακι που στη σκεπη εχουν φυτρωσει δεντρα?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Να πω επίσης οτι η εκκλησία του Αγίου Δαυίδ στη Θεσσαλονίκη έχει και το όνομα Μονή Λατόμου και έτσι θα την δείτε στις σχετικές πινακίδες της Άνω Πόλης. Εψαξα να βρω και μια φωτογραφία του περίφημου ψηφιδωτού. Είναι άλλο πράγμα να το βλέπει κανείς εκ του φυσικού, στη φωτογραφία τα χρώματα είναι ξεθωριασμένα.
 

Attachments

katherin

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος της Ευρώπης
Που ειναι το εκκλησακι που στη σκεπη εχουν φυτρωσει δεντρα?
Υπάρχει η αγία Θεοδώρα στον δήμο Μεγαλόπολης κοντά στο χωριό Βάστα και υπάρχει και η μονή της παναγίας της εικοσιφοινισσας στο παγγαίο.
Στην αγία Θεοδώρα 17 δέντρα βγαίνουν από την στέγη του ναού και κάτω από τα θεμέλια οι πηγές ενός ποταμού.
Στην Εικοσιφοινισσα υπάρχουν δύο κυπαρίσσια, σταθερού ύψους 2 μέτρων. Δεν φαίνονται ρίζες και δεν ξέρει κανείς ούτε πότε, ούτε πως φύτρωσαν, ούτε πως συντηρούνται.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Τι θα πει τρέχει αγίασμα? Είναι διαφορετικό το νερό αυτό από το κλασσικό H2O?
Παίρνω την πρωτοβουλία να απαντήσω(κι ας απαντήσει και η Famek όταν μπεί)επειδή μ'ενδιαφέρει το θέμα....
Είναι "διαφορετικό" το νερό,όπως και το αντίδωρο που δίνεται στη θεία λειτουργία που κατ'άλλους είναι ένα απλό κομματάκι ψωμί,κατά τους πιστούς όμως και μετέχοντες στη θεία λειτουργία ασφαλώς και έχει άλλη βαρύτητα,συμβολισμό και σημασία!
Δέν είναι θέμα απλής εξήγησης εκλογικευμένης,...φυσικής η χημείας,..είναι θέμα θρησκευτικής πεποίθησης και πίστης...και ασφαλώς σεβαστές οι γνώμες όλων μέχρι του σημείου που παραμένουν απλώς γνώμες και δεν προσπαθούν να υποβιβάσουν τις αντίθετες.
Δεν υπαινίσσομαι τίποτε γιά την ερώτηση σου,μια απλή τοποθέτηση έκανα όπως κι εσύ απλή ερώτηση.
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Για μένα το ομορφότερο εκκλησάκι βρίσκεται σε ένα χωριό της Ηπείρου. Πρόκειται για ένα εκκλησάκι διαφορετικό από τα συνηθισμένα γιατί δεν έχει τοιχογραφίες ούτε τρούλο ούτε πολυέλαιους. Είναι όμως πολύ ατμοσφαιρικό, λίγο σκοτεινό, με μικρά παραθυράκια κοντά στην κεραμοσκεπή.
Έχει έναν μικρό προαύλιο χώρο υπερυψωμένο στην άκρη της πλατείας του χωριού. Μέσα στην πλατεία βρίσκεται επίσης ένας αιωνόβιος πλάτανος με τον κορμό του μια τεράστια κουφάλα.
Ακριβώς δίπλα από την πλατεία και το πίσω μέρος της εκκλησίας, υπάρχει μία ρεματιά που στο πέρασμα του χρόνου, έχει βαθύνει. Οι όχθες της είναι γεμάτες από πλάτανους και πάνω σ' αυτούς κισσοί λόγω του ότι οι ακτίνες του ήλιου δεν καταφέρνουν να φτάσουν εύκολα στη χώμα.
Δεν ξέρω αν με την περιγραφή μου κατάφερα να μεταφέρω την εικόνα, αλλά για μένα είναι ένα πολύ γραφικό και ιδιαίτερο μέρος.
Η απλότητα στο μεγαλείο της.....
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Δεν ξερω αν ειναι το ωραιοτερο εκκλησακι που εχω δει
αλλα είναι σιγουρα μια απο τις αγαπημενες μου γωνιες της πολης
το τοπίο ιδανικο, πλημμυρισμενο απο θαλασσα
το εσωτερικο του υπεροχα λιτο και απερριτο, ετσι οπως πρεπει να ειναι η πιστη..
Στο Καραμπουρνακι Θεσσαλονικης
 

Attachments

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Τι θα πει τρέχει αγίασμα? Είναι διαφορετικό το νερό αυτό από το κλασσικό H2O?
παληκαρι μου σε πιανω αδιαβαστο
το αγιασμα εχει θεια χαρη και δεν χαλαει οσα χρονια και να το χεις...
για βαλε απλο νερο για καιρο καπου και θα δεις πως θα βρωμισει αλλα ξεφευγουμε απο το θεμα μας..
παρακαλω οταν γραφεται τα εκκλησακια να λετε και που ειναι γιατι μπορει να τους επισκεφτουμε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.856
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom