ποιο ειναι το budget σας στα ταξιδια?

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Δηλαδη τι αλλα εξοδα εχεις στο ταξιδι? Αμα βγαλεις εξω αεροπορικα, ξενοδοχεια μενουν το φαγητο, οι επισκεψεις σου, τα λεφτα για τις συγκοινωνιες και τα ψωνια σου. Εγω οταν πηγα Μιλανο θυμαμαι χαλασαμε πολλα λεφτα γιατι νοικιασαμε αυτοκινητο, διναμε στανταρ 50+€ για φαγητο καθε βραδυ σε μαγαζι και γιατι φυγαμε με αλλη μια βαλιτσα ψωνια, τρεις μερες πρεπει να εφυγαν πανω απο 500€ χωρις εισιτηρια ξενοδοχειο. Οταν παλι πηγα Βουδαπεστη, χρησιμοποιησαμε μετρο(αρκετα φθηνο), χαλασαμε πολυ λιγοτερα για φαγητο γιατι την βγαλαμε πιο προχειρα και δεν ψωνισαμε τιποτα. Δηλαδη ουτε 150€ 4 ατομα τρεις μερες...
πιστεύω οτι σε πόλεις όπως το λονδίνο ή τη ΝΥ για να τις ζήσεις όπως πραγματικά αξίζουν τα έξοδα μετακίνησης και στέγασης είναι λιγότερα από τα έξοδά σου εκεί!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.967
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μόνο εγώ βλέπω αυτό το θέμα (παρότι πιθανώς δεν ήταν αυτή η πρόθεση αυτού που το ξεκίνησε) να καταλήγει σε "κουτσομπολιό" για το πόσα μπορεί να ξοδεύει το κάθε μέλος? Γιατί άλλη χρησιμότητα δε βλέπω. Και συμφωνώ με τον τριπάκια. Κάθε ταξίδι είναι διαφορετικό. Ο ίδιος άνθρωπος στον ίδιο προορισμό μπορεί από φορά σε φορά να ξοδέψει ακόμη και μια τάξη μεγέθους παραπάνω.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.997
λοιπόν? πόσα χρήματα χαλάτε στα ταξίδια σας? Γνωρίζω, οτι αυτό είναι υποκειμενικό, και έχει να κάνει με την οικονομική κατάσταση και τις "ορέξεις" του καθενός, αλλά για παράδειγμα, για ένα 5ήμερο στο παρίσι ή στο λονδίνο ή μια εβδομάδα στη Ν.Υ τι budget έχετε? Σε αυτό περιλαμβάνεται οτι "χαλάτε" εκεί εκτός από ψώνια. Να διευκρινίσω, ακόμη, οτι το θέμα αυτό το ανοίγω με ΜΟΝΟ σκοπό να βοηθηθούμε,και να έχουμε ένα κατευθυντήριο άξονα στα ταξίδια μας, ωστε να είμαστε εντός του προϋπολογισμού μας!

Εγώ, στο τελευταίο μου ταξίδι στην Πόλη για 4 μέρες ξόδεψα γύρω στα 300 ευρώ.

Λοιπόν ακούω τις εμπειρίες σας! :xmas_cheesygrin:
300 ευρω ΚΑΙ για ξενοδοχειο ΚΑΙ για αξιοθεατα ΚΑΙ για φαγητο ΚΑΙ για ποτο ΚΑΙ για μεταφορικα??? :xmas_eek:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν σε βοηθάει περισσότερο, έχω κάνει ταξίδια με ημερήσιο budget από 50 έως 150 ευρώ.
Χμ εσυ να περασεις μια βολτιτσα απο την ΔΟΥ της περιοχης σου... για εναν τυπικο ελεγχο.

300 ευρω ΚΑΙ για ξενοδοχειο ΚΑΙ για αξιοθεατα ΚΑΙ για φαγητο ΚΑΙ για ποτο ΚΑΙ για μεταφορικα??? :xmas_eek:
ξενοδοχειο και μεταφορικα ειπε ο ανθρωπος πως ειναι εκτος.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Δεν βγαζει πουθενα η κουβεντα, και το καθε ταξιδι ειναι διαφορετικο και ο καθε ταξιδιωτης διαφορετικος. Αυτο το ''να τις ζησεις οπως πραγματικα αξιζουν'' ειναι τελειως γενικο και διαφερει πααααρα πολυ στον καθε επισκεπτη...
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εξαιρώντας αεροπορικά και διαμονή, την βγάζω με 100 ευρώ την ημέρα το ζευγάρι ΌΛΑ μέσα. Και αυτό χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια.
Μάλιστα στην Αυστρία (Βιέννη-Σάλτσμπουργκ) για 7 νύχτες πριν ένα μήνα, το τελικό κόστος πήγε λίγο λιγότερο από 100 ευρώ την ημέρα το ζευγάρι...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Χμ εσυ να περασεις μια βολτιτσα απο την ΔΟΥ της περιοχης σου... για εναν τυπικο ελεγχο
Εξαιρώντας αεροπορικά και διαμονή, την βγάζω με 100 ευρώ την ημέρα το ζευγάρι ΌΛΑ μέσα. Και αυτό χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια.
Μάλιστα στην Αυστρία (Βιέννη-Σάλτσμπουργκ) για 7 νύχτες πριν ένα μήνα, το τελικό κόστος πήγε λίγο λιγότερο από 100 ευρώ την ημέρα το ζευγάρι...
Πες τα, πες τα, φίλε sdoe21, γιατί ο tripakias με στέλνει σε κάτι συναδέλφους σου για έλεγχο...
 

maraki-25

Member
Μηνύματα
159
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Road trip στην Τοσκάνη!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες...εξαρτάται από πάαααρα πολλούς παράγοντες το τί θα ξοδέψεις σε ένα ταξίδι και αυτή είναι πολύ μεγάλη συζήτηση. Πάντως αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι πως αν θες να κάνεις ένα ταξίδι, θα το κάνεις όσα λεφτά και να έχεις στην τσέπη. Όσα έχεις, διαθέτεις. Εγω πχ έχω κάνει τετραήμερο ταξίδι με 700 ευρώ όλα μέσα, επειδή σπούδαζα ακόμα και δεν μπορούσα να διαθέσω παραπάνω, έχω κάνει όμως και τριήμερο ταξίδι με 1400 ευρώ. Άρα ξαναλέω, όσα έχεις τόσα διαθέτεις...
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
λοιπόν? πόσα χρήματα χαλάτε στα ταξίδια σας? Γνωρίζω, οτι αυτό είναι υποκειμενικό, και έχει να κάνει με την οικονομική κατάσταση και τις "ορέξεις" του καθενός, αλλά για παράδειγμα, για ένα 5ήμερο στο παρίσι ή στο λονδίνο ή μια εβδομάδα στη Ν.Υ τι budget έχετε? Σε αυτό περιλαμβάνεται οτι "χαλάτε" εκεί εκτός από ψώνια. Να διευκρινίσω, ακόμη, οτι το θέμα αυτό το ανοίγω με ΜΟΝΟ σκοπό να βοηθηθούμε,και να έχουμε ένα κατευθυντήριο άξονα στα ταξίδια μας, ωστε να είμαστε εντός του προϋπολογισμού μας!

Εγώ, στο τελευταίο μου ταξίδι στην Πόλη για 4 μέρες ξόδεψα γύρω στα 300 ευρώ.

Λοιπόν ακούω τις εμπειρίες σας! :xmas_cheesygrin:


εγώ αν κατάλαβα καλά ο alex λέει να γράψουμε συγκεκριμένα το μέρος που πήγαμε,πόσες μέρες και πόσα χρήματα ξοδέψαμε (χωρίς τα αεροπορικά και τα ξενοδοχεία) και όχι
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Λοιπόν, επειδή το θέμα είναι ανεξάντλητο, επειδή υπάρχουν χίλιοι δυό παράγοντες που επηρεάζουν τα κόστη, ένας γενικός μπούσουλας για να καθορίζω το πόσα θα μου φύγουν είναι:
1) όταν είμαι μόνος: 100-150 ευρώ τη μέρα - μέσο όρο
2) όταν είμαι με παρέα: 200 ευρώ τη μέρα, το ζευγάρι - μέσο όρο

Όλα μέσα (εκτός αγορών)

Ποτέ δεν έπεσα έξω, είτε Ευρώπη, είτε Ασία, είτε Αφρική. Για Ν.Υ. υπολογίζετε ένα 25% παραπάνω για σιγουριά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.527
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom