Ιταλία πολιτικος γαμος στην Ιταλία

vasiapp

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλησπερα παιδια.Σας διαβαζω εδω κ ενα μηνα περιπου.χαρηκα πολυ που θα μπορω να ενημερωνομαι απο την σελιδα αυτη θεωροντας την,πιο αξιοπιστη κ απο τουριστικο οδηγο.στο θεμα μου ομως..θελω τον μαη να παντρευτω με τον καλο μου στο καπιτωλιο στη Ρωμη.Προσπαθω να επικοινωνησω μαζι τους εδω κ 2 εβδομαδες για να κλεισω ημερομηνια κ ειναι αδυνατο.ειχε καποιος αναλογη εμπειρια στο παρελθον?
:(
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Καλως ηλθες! Δε ξερω να σου πω για Ρωμη αλλα θα σου πω με το καλο να γινουν ολα! Εχετε ετοιμασει τα χαρτια που χρειαζονται απο την Ελλαδα; Ο Μαιος ειναι πολυ κοντα! :)
 

vasiapp

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
ναι εχω ενημερωθει για τα χαρτια.το προβλημα μου ειναι οτι εδω κ 2 εβδομαδες προσπαθω να επικοινωνησω με το καπιτωλιο για να παρω ημερομηνια κ δεν μπορω να βρω καποιον να με εξυπηρετησει!!εχω απελπιστει..σημερα ολη μερα με αυτο ασχολουμε.εχω παρει κ 40 τηλ
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Όταν λες ανάλογη, τί ακριβώς εννοείς; γιατί μεταξύ μας, δεν είναι και τόσο σύνηθες αυτό που θα επιχειρήσετε (με το καλό !!!)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.399
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ναι εχω ενημερωθει για τα χαρτια.το προβλημα μου ειναι οτι εδω κ 2 εβδομαδες προσπαθω να επικοινωνησω με το καπιτωλιο για να παρω ημερομηνια κ δεν μπορω να βρω καποιον να με εξυπηρετησει!!εχω απελπιστει..σημερα ολη μερα με αυτο ασχολουμε.εχω παρει κ 40 τηλ
στο σαιτ τα λεει αναλυτικα πάντως. αν θες βοήθεια με τη γλώσσα πες το. τα χαρτια:
Comune di Roma | Sito Istituzionale
και πού να κλείσεις ραντεβού (και με φαξ):
Via Petroselli, 50
centralino : 06 696.011
Ufficio Relazioni con il pubblico: 06 696.01.332/333
FAX: 06 696.01.334
Comune di Roma | Sito Istituzionale
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.399
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όταν λες ανάλογη, τί ακριβώς εννοείς; γιατί μεταξύ μας, δεν είναι και τόσο σύνηθες αυτό που θα επιχειρήσετε (με το καλό !!!)
αν εννοείς για έλληνες ίσως, δεν ξέρω. για αλλοδαπούς γενικά είναι αρκετά συνηθισμένο κρίνοντας από τις εκατοντάδες αιτήσεις. είναι ιν ο γαμος στην Sala rossa σχεδιασμένη από το Michelangelo. και με 260Ε μόνο φαίνεται και ευκαιρία..
 

Attachments

ellas2

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα θέλω να κάνω μια ερώτηση θέλω να παντρευτω στην Caltanissetta τίσως πρέπει να κάνω ? Αν βγάλω άδεια γάμου μπορώ να πάω να παντρευτω εκει?Χρειάζεται διαβατήριο για να πας εκει και να παντρευτεις?Που μπορώ να μάθω ?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.399
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα θέλω να κάνω μια ερώτηση θέλω να παντρευτω στην Caltanissetta
1. Τι πρέπει να κάνω ?
2.Που μπορώ να μάθω ?
1. να με καλεσεις.
2. τις εδω ιταλικες αρχες (αν μενεις ελλαδα) το κατεχουν το θεμα, δηλ πρεσβεια, προξενειο. απλο ειναι, δεν θελει διαβατηριο, αλλα πιστοπ γεννησης κ το nulla osta, που θα επικυρωσουν. θα σου εξηγησουν τι ειναι.
 

ellas2

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Μένω γερμανια και μου είπαν από το προξενειο ότι αν βγάλω την άδεια γάμου μπορώ να παντρευτω όπου θέλω . Είναι σωστό αυτό ? Το nulla osta ti einai?
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Μένω γερμανια και μου είπαν από το προξενειο ότι αν βγάλω την άδεια γάμου μπορώ να παντρευτω όπου θέλω . Είναι σωστό αυτό ?
Οι μελλόνυμφοι που επιθυμούν να υλοποιήσουν γάμου στο εξωτερικό ή ένα μέλος του ζευγαριού είναι αλλοδαπός από χώρα μέλος της ΕΕ θα εκδίδει πιστοποιητικό ικανότητας τέλεσης γάμου το οποίο θα έχει ισχύ σε όλες τις χώρες

Είναι ένα έγγραφο που χρειάζεται για τη τέλεση γάμου στην Ιταλία εφόσον δεν είσαι Ιταλός υπήκοος. Νομίζω πως χρειάζεται και το εισιτήριο επιστροφής μαζί με το διαβατήριο.
 
Last edited by a moderator:

ellas2

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ναι εγώ είμαι Ελληνίδα σε χώρα ΕΕ πάω και θέλει διαβατήριο? Με την άδεια γάμου και την ταυτότητα και το χαρτί που λέτε το nulla osta .Μπορούμε να παντρευτουμαι εκεί στην Caltanissetta ?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.399
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ναι εγώ είμαι Ελληνίδα σε χώρα ΕΕ πάω και θέλει διαβατήριο? Με την άδεια γάμου και την ταυτότητα και το χαρτί που λέτε το nulla osta .Μπορούμε να παντρευτουμαι εκεί στην Caltanissetta ?
Φυσικα κ μπορειτε. κ ουτε βεβαια απαιτειται διαβατηριο η εισητηριο επιστροφης (!!!).
Θελει μονο ταυτοτητα κ το nulla osta, ενα απλο εγγραφο ειναι που στην περιπτωση σου θα παρεις απο το ελληνικο προξενειο που πιστοποειει οτι δεν υπαρχει κωλυμα για γαμο, η αδεια γαμου δηλ. το nulla osta θα το σφραγισει (επισημα μεταφρασμενο εννοειται) το ιταλικο προξενειο εκεί.
ν κ δεν απαιτειται, ας εχεις πιστοπ. γεννησεως. υπολογισε 10-15 μερες απο την καταθεση της αιτησης στον εκει Δημο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.361
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom