Πορτογαλία πορτογαλια-αζορες

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
καλησπερα.σκεφτομαι τον αυγουστο να κανω ενα ταξιδακι στην πορτογαλλια και θα ηθελα αν γινετε να επισκεφτω και τις αζορες.δεν ξερω ομως πως να το οργανωσω.ξερει καποιος να με κατευθυνει με τις αεροπορικες και τις τιμες?επισης θα ηθελα και πληροφοριες για διαμονη στην πορτογαλλια.ευχαριστω εκ των προτερων
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Αθηνά καταρχήν θα πάω κι εγω το Σεπτέμβριο Πορτογαλία και έχω ψιλοδιαβάσει, αλλά ψαχνω ακόμη ότι νέο.
Αζόρες όμως δεν θα πάω οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω.
Καταρχήν πόσες μέρες θα είναι το ταξίδι σου?
εχεις σκοπό από την Ηπειρωτική Πορτογαλία να πας που? Λισαβώνα και κάτι άλλο?
Να σου πω λίγα λόγια για αυτό που εγω κανόνισα και βλέπουμε.
Εμείς θα πάμε Πόρτο μέσω Μαδριτης με IBERIA και θα επιστρέψουμε από Λισαβώνα πάλι μέσω Μαδρίτης (τα εισιτηρια τα κλείσαμε 317 το άτομο).
Θα μείνουμε πρώτα 3 μέρες στο Πόρτο, μετά πάμε Νότια, όπου θα μείνουμε 4 μέρες σε μια πόλη που τη λένε Loule (αυτό δεν το αποφάσισα για κάποιο συγκεκριμένο λόγο απλά βόλευε το σημείο για να τριγυρίσουμε στο Νότο, δεν είναι παραλιακή πόλη, είναι 5 χλμ βόρεια της θάλασσας). Τέλος, καταλήγουμε Λισαβώνα για 4 ακόμη μέρες. Ξενοδοχεία έχω κλείσει και τώρα απλά ψιλοδιαβάζω οδηγούς για λεπτομέρειες.
Έχεις κάνει κάποιο πλάνο στο μυαλό σου ή τώρα αρχιζεις να το ψάχνεις?
Πες μου κάτι παραπάνω και μιλάμε..
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Έχω επισκεφθεί την Πορτογαλία δύο φορές. Απρίλιο για αναψυχή και Ιανουάριο για δουλειά. Και τις δύο φορές οι πιο συμφέρουσες τιμές αεροπορικών εισιτηρίων ήταν με Lufthansa και Swiss.
Την πρώτη φορά επειδή πήγα Λισαβόνα και έφυγα από Πόρτο προτίμησα τη Lufthansa (το μόνο αρνητικό ότι οι συνολικές ώρες του ταξιδιού μαζί με τις αναμονές είναι αρκετές).
Τη δεύτερη φορά η κράτηση ήταν με Swiss, αλλά λόγω ακύρωσης της πρωινής πτήσης από Αθήνα για Ζυρίχη και επειδή είμασταν πολλά τα άτομα μας προώθησαν σε πτήση της Iberia. (η συνολική διάρκεια του ταξιδιού μέσω Ισπανίας είναι λιγότερη αλλά οι τιμές της Iberia συνήθως ακριβότερες). Η επιστροφή ήταν κανονικά με τη Swiss.

Άρα, πιο σύντομο το ταξίδι με Iberia, Alitalia (αν δεν έχει καθυστερήσεις) και Aegean σε συνδυασμό με την TAP μέσω Ιταλίας.
Πιο οικονομικό (συνήθως) με περισσότερη συνολική διάρκεια ταξιδιού με Swiss ή Lufthansa.

Όλα αυτά βέβαια από Αθήνα.

Παραθαλάσσια τουριστικά θέρετρα δεν επισκέφθηκα, οπότε για διαμονή έχω μόνο να σου προτείνω ξενοδοχείο στη Λισαβόνα. Το Veneza, 3 αστέρων στην avenida da libertad. Προτείνεται και στην Travelpedia. Είναι σε πολύ κεντρικό σημείο, έχει εύκολη πρόσβαση σε ΜΜΜ και πραγματικά good value for money.

Αν έχεις αρκετές μέρες και κάνεις tour στη χώρα, μην κάνεις το λάθος και δε δεις το Πόρτο.

Για Αζόρες δυστυχώς δεν έχω πληροφορίες.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Για την περίοδο που έψαχνα εγώ εισίτήρια η IBERIA ήταν κατά πολύ φθηνότερη από οποιαδήποτε άλλη εταιρεία (τουλάχιστον 100-150 ευρώ διαφορά).
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Για την περίοδο που έψαχνα εγώ εισίτήρια η IBERIA ήταν κατά πολύ φθηνότερη από οποιαδήποτε άλλη εταιρεία (τουλάχιστον 100-150 ευρώ διαφορά).

Ευτυχώς, στάθηκες τυχερή.
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
παιδια σκεφτομαι για 9-10 μερες να καταφερω να καλυψω ολη την πορτογαλλια και αν μου εμεναν 1-2 μερες να παω και καπου αλλου, απλα δεν ξερω που.σκεφτηκα τις αζορες αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο. με τι αλλο μερος μπορω να συνδιασω την πορτογαλλια?εσεις ποσες μερες πισυευετε οτι χρειαζομαι?οσο για εισητηρια βρηκα γυρω στα 350 ευρω με την λουτφχανσα.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
μπορείς αν θες να πας πχ Ανδαλουσία
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Επίσης μπορείς να πας Galicia αν δεν έχεις πάει
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Το Πασχα μεσα σε 15 μερες συνδιασαμε Ανδαλουσια-Πορτογαλια οδικως. Πολυ ωραια διαδρομη και καταπληκτικα και φτηνα ξενοδοχεια. 3000 χιλιομετρα συνολικα. Οτι πληροφορια θελεις πολυ ευχαριστως... Μου αρεσε παρα πολυ το Cadiz....Δες κι αυτο..
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Οποιος πάει Λισσαβώνα να επισκεφθεί οπωσδήποτε τη Sintra. Λιμνες, κάστρα παλάτια και πράσινο σε έναν απίστευτο συνδυασμό! Για πληροφορίες Portugal - Sintra - Tourism Information
Δείτε και μια φωτο View attachment 3136 .
Για περισσότερες φώτο δείτε εδώ Google .
Είναι απίστευτα μαγικά και παραμυθένια. Mary_a. Τρεις μέρες για Πόρτο είναι πολλές. Κοντά στη Λισσαβόνα μπορείς να δεις περισότερα μέρη. Προσωπική μου γνώμη.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Mary_a. Τρεις μέρες για Πόρτο είναι πολλές. Κοντά στη Λισσαβόνα μπορείς να δεις περισότερα μέρη. Προσωπική μου γνώμη.
Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό αλλά και παραπάνω από 3-4 μέρες στη Λισαβώνα μου φαίνονται πολλές. 2,5 μέρες είναι στο Πόρτο, εντάξει θα πάμε και καμμιά βόλτα στα περιξ, κάτι θα βρούμε.
Αυτό που έχω στο μυαλό είναι, κατεβαίνοντας από το Πόρτο στο Νότο να περάσουμε από Coimbra και Evora. Και μετά ανεβαίνοντας, πριν πάμε Λισαβόνα, να πάμε Sintra και Cascais.
(μιας και στη Λισαβόνα θα αφήσουμε το αυτοκίνητο και θα είμαστε ποδαράτοι).
Πως σου φαίνεται, μιας και από ότι καταλάβω έχεις πάει? (κι εγώ έχω ξαναπάει, μόνο Λισαβόνα και Εβορα, αλλά στα πολύ πεταχτά)
 

visa2go

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
καλημερα! εχει κανει άποψη για τα οργανωμενα ταξιδια σε πορτογαλια του KYKLOS TRAVEL (νομιζω οτι ειναι το καλυτερο στα ταξιδια στην ιβηρικη χερσονησο)....?περισσοτερο ρωτω λογω τεμπελιας να μπω παλι στη διαδικασια να ψαχνω διαδικτυακως ξενοδοχεια κτλ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom