Πορτογαλία πορτογαλια-αζορες

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό αλλά και παραπάνω από 3-4 μέρες στη Λισαβώνα μου φαίνονται πολλές. 2,5 μέρες είναι στο Πόρτο, εντάξει θα πάμε και καμμιά βόλτα στα περιξ, κάτι θα βρούμε.
Αυτό που έχω στο μυαλό είναι, κατεβαίνοντας από το Πόρτο στο Νότο να περάσουμε από Coimbra και Evora. Και μετά ανεβαίνοντας, πριν πάμε Λισαβόνα, να πάμε Sintra και Cascais.
(μιας και στη Λισαβόνα θα αφήσουμε το αυτοκίνητο και θα είμαστε ποδαράτοι).
Πως σου φαίνεται, μιας και από ότι καταλάβω έχεις πάει? (κι εγώ έχω ξαναπάει, μόνο Λισαβόνα και Εβορα, αλλά στα πολύ πεταχτά)

Το 2,5 μέρες στο Πόρτο δεν είναι τόσο τραγικό. 'Οντως το μέρος είναι μικρό αλλά όπως είπες όλο και κάτι θα βρείτε να κάνετε στα πέριξ.
Όπως επίσης και το πάνω από 3-4 μέρες για Λισαβόνα συμφωνώ ότι είναι πολύ.

O dik-7 πολύ σωστά αναφέρει τη Sintra. Είναι παραμυθένια.

Επίσης, στη Λισαβόνα μην παραλείψετε να πάτε στο aquarium το οποίο βρίσκεται στο χώρο της Expo. Είναι πολύ καλό.
Ocean

Και αφού θα έχετε και αυτοκίνητο περάστε τη γέφυρα Vasco da Gama η οποία ενώνει τις δύο πλευρές του Τάγου και είναι η μακρύτερη της Ευρώπης. Είναι ωραία εμπειρία.
Vasco da Gama Bridge - Wikipedia, the free encyclopedia

Πολύ καλή είναι και η γέφυρα 25 de Abril αντίγραφο αυτής του San Francisco. Την πέτυχα χειμώνα μέσα στην ομίχλη και να φαίνονται μόνο κάποια κόκκινα σημεία.
Το καλοκαίρι φαντάζομαι δε θα έχει ομίχλη.
25 de Abril Bridge - Wikipedia, the free encyclopedia

Α! και η Λισαβόνα έχει φθηνά δερμάτινα παπούτσια. Επώνυμα και μη.
 

athinaios

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
βουλγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνία
Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό αλλά και παραπάνω από 3-4 μέρες στη Λισαβώνα μου φαίνονται πολλές. 2,5 μέρες είναι στο Πόρτο, εντάξει θα πάμε και καμμιά βόλτα στα περιξ, κάτι θα βρούμε.
Αυτό που έχω στο μυαλό είναι, κατεβαίνοντας από το Πόρτο στο Νότο να περάσουμε από Coimbra και Evora. Και μετά ανεβαίνοντας, πριν πάμε Λισαβόνα, να πάμε Sintra και Cascais.
(μιας και στη Λισαβόνα θα αφήσουμε το αυτοκίνητο και θα είμαστε ποδαράτοι).
Πως σου φαίνεται, μιας και από ότι καταλάβω έχεις πάει? (κι εγώ έχω ξαναπάει, μόνο Λισαβόνα και Εβορα, αλλά στα πολύ πεταχτά)
Καλησπέρα με 3 μέρες στη Λισαβώνα θα είσαι μια χαρά.Σου συστήνω να πάς coimbra και να δείς οπωσδήποτε το παμπάλαιο και γοητευτικότατο πανεπιστήμιο της πόλης το οποίο είναι ένα απο τα παλαιότερα του κόσμου.Στην Sintra προσωπική μου άποψη είναι πως δεν αξίζει να δείς το Palacio National δεν έχει κάτι το αξιόλογο πέραν του εξωτερικού.Μην χάσεις με τίποτα το Palacio da Pena στην Sintra είναι κάτι που θα σου μείνει αξέχαστο πραγματικά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.765
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom