Γενικά που να παω τελη μαρτιου???!

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Οπως είπα στην αρχή ψάχνω κάτι οικονομικό αρχικά γιατί είμαι φοιτήτρια κ έπειτα γιατί είναι δώρο σε κάποιον κατά συνέπεια σημαίνει πως εχω να μαζέψω λεφτά για δυο άτομα. παρακάτω τώρα για τη swiss απο οτι είδα οι πτήσεις (με κάθε επιφύλαξη το λεω) ειναι απο αθήνα και εγώ θέλω απο θεσσαλονίκη..
Πάντως μόλις τώρα που έδωσα τυχαίες ημερομηνίες από Θεσσαλονίκη για Βουδαπέστη στα τέλη Μαρτίου μου το βγάζει στα 79 ευρώ. Σούπερ τιμή!!! Δε νομίζω ότι μπορείς να βρεις κάτι φθηνότερο. Εμένα πέρσυ το ταξίδι στη Βουδαπέστη (εισιτήρια+ξενοδοχείο) μου βγήκε στα 220 ευρώ για 4 διανυκτερεύσεις.
 

kimigaz

Member
Μηνύματα
55
Likes
5
nera_gr , τα σπας!!!! ακόμα δυο ερωτήσεις.. αν πάμε ιανουάριο θα παγώσουμε? δεν είναι καλή περίοδος για βουδαπέστη? απο χρήματα? με πόσα πάνω κατώ μπορούμε να περάσουμε το τριήμερο καλά? δεδομένα πάντα τα φυσιολογικά πλαίσια.. Ξέρω δυσκολη ερώτηση..:roll:
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.049
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Σόρυ ρε παιδιά αλλά τη Βουδαπέστη δε τη βρήκα ούτε ρομαντική ούτε παραμυθένια τι να κάνουμε. Γούστα είναι αυτά, αλλά εμένα μου φάνηκε πολύ μουντή και μονότονη. Νομίζω ότι μόνο το καλοκαίρι θα είναι κα΄πως πιο όμορφη. Ωραία ζαχαροπλαστεία μπορώ να βρω παντού, δε σημαίνει ότι όλες οι πόλεις είναι ατμοσφαιρικές. Οσον αφορά τη σύγκριση της με Βιέννη και Κωνσταντινούπολη τη θεωρώ ατυχής.
Κimigaz στα πρώτα μηνύματα δε μας είπες ότι είσαι φοιτήτρια, οπότε ήταν λίγο δύσκολο να το μαντέψουμε. Για τον περισσότερο κόσμο τα 1000 Ευρώ σε έναν τουριστικό προορισμό, με διαμονή σε 4αστερο κεντρικό ξενοδοχείο, καλό φαγητό, θέατρο, κονσέρτα κλπ είναι καλή τιμή.
Από εκεί και πέρα ο καθένας κινείται ανάλογα με το μπάτζετ που έχει.
Και στην Πράγα μπορείς να μείνεις σε δωμάτιο με 50 Ευρώ τη βραδιά και να περιορίσεις το φαγητό και να την βγάλεις και με 800 Ευρώ.
Η μόνη διαφορά είναι στα εισιτήρια λοιπόν: η malev έχει την προσφορά των 79 Ευρώ και η Πράγα (σήμερα που μιλάμε) με τη swiss (καρατσεκαρισμένο από Θεσαλλονικη στα 224 Ευρώ. Για δύο άτομα η διαφορά είναι γύρω στα 280 Ευρώ. Σεβαστό ποσό, αλλά εγώ θα τα έδινα αν είχα να διαλέξω ανάμεσα στις δύο πόλεις.
Φυσικά το ταξίδι είναι δικό σου και το κάνεις ότι θέλεις (αν και νομίζω ότι γενικώς ψάχνεσαι ακόμη) και σου εύχομαι να περάσεις όμορφα.
Από εκεί και πέρα αν θες να σε βοηθήσουμε ουσιαστικά πες μας μέχρι πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις για να σου προτείνουμε και ανάλογους προορισμούς.
Υ.Γ. Όταν ξεπεράσουμε την κρίση θα φροντίσω να σου κάνω δώρο ένα ταξίδι στην Πράγα:haha::haha::haha:
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
bahari πως το κατάφερες αυτο? μονο 220?????????? :shock:
76 ευρώ το εισιτήριο και περίπου 70-75 ευρώ το δίκλινο ανά ημέρα (άρα το άτομο γύρω στα 35 ευρώ τη βραδιά). Φυσικά υπήρχαν και άλλα έξοδα: κάρτα μετρό, είσοδοι στα μουσεία, φαγητό και κάποια ψώνια.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Έχετε δίκιο βρε παιδιά, είναι όλα θέμα γούστου και διάθεσης. Γι' αυτό εγώ μπορεί να θεώρησα τη Βουδαπέστη ρομαντική, επειδή πήγα εκεί -ούσα ερωτευμένη- με το σύντροφό μου. Γι' αυτό λοιπόν πιστεύω ότι η κοπέλα θα περάσει μια χαρά. Κι αν επιμένω για τη Βουδαπέστη είναι μόνο επειδή θα της βγει πιο φτηνά, αλλιώς πραγματικά σίγουρα και στην Πράγα θα ήταν τέλεια, μπορείς να δεις μαύρο θέατρο, κονσέρτα σε εκκλησίες, κουκλοθέατρο. Είναι πολύ όμορφη πόλη αν αποφύγεις τα πολύ τουριστικά μέρη. (και στη Βουδαπέστη έχει πολύ τουρισμό, όχι όμως τόσο πολύ. Επίσης επειδή είναι μεγάλη πόλη δε φαίνονται τόσο πολύ).
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
ακόμα δυο ερωτήσεις.. αν πάμε ιανουάριο θα παγώσουμε? δεν είναι καλή περίοδος για βουδαπέστη? απο χρήματα? με πόσα πάνω κατώ μπορούμε να περάσουμε το τριήμερο καλά? δεδομένα πάντα τα φυσιολογικά πλαίσια.. Ξέρω δυσκολη ερώτηση..:roll:
Μάλλον θα παγώσετε. Κι εμείς χειμώνα είχαμε πάει και είχε αρκετό κρύο. Δεν πτοηθήκαμε βέβαια, ίσα ίσα το ευχαριστηθήκαμε πολύ. Τα λουτρά τα απολαμβάνεις ακόμα πιο πολύ με το πολύ κρύο, το ίδιο και τα γκουλάς, το κυνήγι και τα κρασιά τους. Απλώς θα πρέπει να κάνετε πιο πολλές στάσεις για καφέ για να ζεσταίνεται λίγο το κοκκαλάκι σας :) Επίσης μην πάτε π.χ. στο Μάργκαρετ Άιλαντ. Εμείς πήγαμε και δε συναντήσαμε άνθρωπο, γιατί άραγε; Τι να κάνουν εκεί με το ψοφόκρυο;

Όσο για τα χρήματα, τι να σου πω. Μόνο με φαγητό (2 φορές τη μέρα) σε απλά εστιατόρια, καφέδες ποτά και εισόδους σε μουσεία υπολόγισε γύρω στα 60-100 ευρώ τη μέρα και οι δύο, ανάλογα με το πόσο τρώτε και πίνετε :)
Αν πάτε στα λουτρά ή σε εστιατόριο με βιολιά ή κρουαζιέρα στο Δούναβη ή ψωνίσετε από την αγορά θα σας φύγει κάτι παραπάνω.
Επίσης στο κόστος της εκδρομής μην ξεχάσεις να υπολογίσεις τις μεταφορές από και προς το αεροδρόμιο και μια τριήμερη κάρτα για τις μετακινήσεις σας στην πόλη. Δε θυμάμαι όμως τιμές, όποιος τα έχει πρόσφατα ας βοηθήσει.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.049
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Έχετε δίκιο βρε παιδιά, είναι όλα θέμα γούστου και διάθεσης. Γι' αυτό εγώ μπορεί να θεώρησα τη Βουδαπέστη ρομαντική, επειδή πήγα εκεί -ούσα ερωτευμένη- με το σύντροφό μου. Γι' αυτό λοιπόν πιστεύω ότι η κοπέλα θα περάσει μια χαρά. Κι αν επιμένω για τη Βουδαπέστη είναι μόνο επειδή θα της βγει πιο φτηνά, αλλιώς πραγματικά σίγουρα και στην Πράγα θα ήταν τέλεια, μπορείς να δεις μαύρο θέατρο, κονσέρτα σε εκκλησίες, κουκλοθέατρο. Είναι πολύ όμορφη πόλη αν αποφύγεις τα πολύ τουριστικά μέρη. (και στη Βουδαπέστη έχει πολύ τουρισμό, όχι όμως τόσο πολύ. Επίσης επειδή είναι μεγάλη πόλη δε φαίνονται τόσο πολύ).
Απλώς να διευκρινίσουμε ότι το πιο φθηνά (280 Ευρώ το ζευγάρι) αφορά μόνο τα αεροπορικά εισιτήρια και αυτό ισχύει όσο έχει την προσφορά η malev. Οπότε αν είναι πρέπει να κλείσει τα εισιτήρια από τώρα και δεν ξέρω αν σε αυτή την προσφορά έχει δικαίωμα ακύρωσης. Kατά τα άλλα το κόστος διαμονής και διαβίωσης στις δύο πόλεις είναι το ίδιο. Για παράδειγμα στην Πράγα βρήκα ξενοδοχεία (όχι πολύ κεντρικά) με 100 Ευρώ συνολικά για 3 διανυκτερεύσεις.
Για αυτό είπα ότι αν δεν ξέρουμε το μπάτζετ ενός μέλους τουλάχιστον για εισιτήρια και διαμονή δεν μπορούμε να το βοηθήσουμε ουσιαστικά.
Π.Χ είναι αντιφατικό να αναφέρει η φίλη ότι ψάχνει κάτι φθηνό και από την άλλη να λέει "συμφέρει περισσότερο ακόμα και η Βενετία" που όλοι ξέρουμε ότι είναι ιδιαίτερα ακριβή τόσο στη διαμονή (ακόμα και στο μεστρε που μετά πρέπει να συνυπολογίσεις και το καθημερινό κόστος από και προς το ξενοδοχείο), αλλά και στο φαγητό κλπ.

Υ.Γ.kimigaz αν διαβάσεις τις ταξιδιωτικές ιστορίες των μελών για Πράγα, θα καταλάβεις ότι αξίζει να κάνεις την υπέρβαση των 280 Ευρώ.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Μάλλον θα παγώσετε. Κι εμείς χειμώνα είχαμε πάει και είχε αρκετό κρύο. Δεν πτοηθήκαμε βέβαια, ίσα ίσα το ευχαριστηθήκαμε πολύ. Τα λουτρά τα απολαμβάνεις ακόμα πιο πολύ με το πολύ κρύο, το ίδιο και τα γκουλάς, το κυνήγι και τα κρασιά τους. Απλώς θα πρέπει να κάνετε πιο πολλές στάσεις για καφέ για να ζεσταίνεται λίγο το κοκκαλάκι σας :) Επίσης μην πάτε π.χ. στο Μάργκαρετ Άιλαντ. Εμείς πήγαμε και δε συναντήσαμε άνθρωπο, γιατί άραγε; Τι να κάνουν εκεί με το ψοφόκρυο;

Επίσης στο κόστος της εκδρομής μην ξεχάσεις να υπολογίσεις τις μεταφορές από και προς το αεροδρόμιο και μια τριήμερη κάρτα για τις μετακινήσεις σας στην πόλη. Δε θυμάμαι όμως τιμές, όποιος τα έχει πρόσφατα ας βοηθήσει.
Τέλη Οκτωβρίου που πήγα εγώ έκανε ... το κρύο της αρκούδας:haha:
Στο νησί της Μαργαρίτας κι εμείς σχεδόν δε συναντήσαμε άνθρωπο, αλλά ήταν πολύ όμορφη βόλτα. Τώρα όσον αφορά τις μεταφορές αν κάνεις μια αναζήτηση έχουν προταθεί διάφοροι τρόποι για να πας από το αεροδρόμιο στην πόλη. Εμείς χρησιμοποιήσαμε το λεωφορείο 200Ε που βρίσκεται ακριβώς έξω από τις αφίξεις και με περίπου 1,5 ευρώ πήγαμε στο σταθμό Kobanya-Kispest απ' όπου πήραμε το μετρό. Πληροφορίες για εισιτήρια/κάρτες εδώ: BKV Zrt.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Υ.Γ.kimigaz αν διαβάσεις τις ταξιδιωτικές ιστορίες των μελών για Πράγα, θα καταλάβεις ότι αξίζει να κάνεις την υπέρβαση των 280 Ευρώ.
Αχ βρε dik-7 δείχνεις πολύ φαν της Πράγας... κρίμα που πέρσυ με την προσφορά των 99 ευρώ (αν δεν κάνω λάθος) δεν κατάφερα να κλείσω ένα 4ήμερο. Ελπίζω σύντομα να ξαναβγεί καμιά προσφορούλα να κάνω κι εγώ ένα ταξιδάκι προς τα κει:lol:
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.049
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Αχ βρε dik-7 δείχνεις πολύ φαν της Πράγας... κρίμα που πέρσυ με την προσφορά των 99 ευρώ (αν δεν κάνω λάθος) δεν κατάφερα να κλείσω ένα 4ήμερο. Ελπίζω σύντομα να ξαναβγεί καμιά προσφορούλα να κάνω κι εγώ ένα ταξιδάκι προς τα κει:lol:
Εγώ το έχω δηλώσει ότι έχω ιδιαίτερη αδυναμία στην Πράγα, καθώς εκεί έκανα το πρωτο μου ταξίδι στο εξωτερικό και φυσικά την ξαναεπισκέφθηκα. Ανέφερα να διαβάσει τις ιστορίες, γιατί άπαντες (ακόμη και οι "πολέμιοι" της, καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι το ιστορικό της κέντρο είναι μαγευτικό και παραμυθένιο, ιδανικό για 3-4 ήμερες αποδράσεις.
Σου εύχομαι σύντομα να πραγματοποιήσεις και αυτό το ταξίδι και όσα άλλα επιθυμείς.

Για τη Βουδαπέστη να πω και εγώ ότι η εποχή δεν ενδείκνυται για βόλτα στο νησί της Μαργαρίτα. Ωραία είναι η εκδρομή σε visegrad (υπάρχει και το ομώνυμο κάστρο)και esztergom (πρώτη πρωτεύουσα του κράτους με μια τεράστια εκκλησία και με θέα στη Σλοβακία). Η απόσταση είναι μια ώρα περίπου από Βουδαπέστη αν θυμάμαι καλά.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.557
Μέλη
38.944
Νεότερο μέλος
ΑγγελοςΑθ.

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom