Γενικά που να παω τελη μαρτιου???!

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
καλά τα λέγαμε για πράγα μέχρι που είδα τις πτήσεις.. δεν υπάρχει απευθείας απο θεσσαλονίκη κ για να πάρουμε την επόμενη απο ζυρίχη φτανουμε να περιμένουμε μέχρι και 11 ώρες :cry:

Απορώ που το είδες αυτό. Εγώ ενδεικτικά στο airtickets.gr βρήκα απευθείας πτήση τις μέρες που θέλεις στα 353 Ευρώ. Αναχώρηση 04:55 το πρωί και επιστροφή 23:45.
Επίσης με τη swiss μπορείς να φύγεις την ίδια ώρα και να φθάσεις με ενδιάμεσο σταθμό τη Ζυρίχη στις 08:45. Επιστροφή 19:45 και άφιξη στην Αθήνα 01:45 με 224 Ευρώ.
 

kimigaz

Member
Μηνύματα
55
Likes
5
εχεις δίκιο οταν εγραψα το μηνυμα έβλεπα τις πτήσεις με ενδιάμεσο σταθμό.. ακριβούλικα τα εισητήρια ή μου φαίνεται?
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
εχεις δίκιο οταν εγραψα το μηνυμα έβλεπα τις πτήσεις με ενδιάμεσο σταθμό.. ακριβούλικα τα εισητήρια ή μου φαίνεται?
Δυστυχώς για Πράγα από Θεσσαλονίκη δεν έχει φθηνά εισιτήρια φέτος, πέρσι είχε, ενώ για Βουδαπέστη έχει....
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
ναι.. :( για πράγα με το αγόρι μου μας βγαίνουν γύρω στα 700 ευρω ενω για βουδαπέστη 300 ευρώ .. :bash: τι λέτε ?

Και αν είναι ευέλικες οι ημερομηνίες σου,πας Βουδαπέστη με τα μισά λεφτά(πχ 18-21/3/2010).
Αν θες πάντως φουλ ρομαντσάδα,σκέψου και την Βενετία (με 430? τα αεροπορικά στην παρούσα φάση).
Καιρό έχεις πάντως μπόλικο για να περιμένεις κάποιες προσφορές...
 

kimigaz

Member
Μηνύματα
55
Likes
5
ναι νομίζω συμφαίρει περισσότερο ακόμα κ η βενετία... πάντως προς βουδαπέστη παω περισσότερο τώρα..καλύτερα να τα δώσουμε στη διαμονή παρα στα εισητήρια πιστεύω...πραγματικά ευχαριστώ πολύ ;)
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Συγνώμη αλλά τη Βουδαπέστη δεν τη βρίσκω ουτε ρομαντικη ούτε παραμυθένια πόλη που ζήτησες. Αν είναι να κρίνεις μόνο με το κόστος των αεροπορικών εισιτηρίων πεστο μας να ξέρουμε.
224 Ευρώ με τη swiss χωρίς μεγάλες αναμονές, ήτοι 450 Ευρώ το ζευγάρι συν 300 Ευρώ σε κεντρικό τεσσάρι (ενδεικτικά σου λέω ότι το Barcelo Old Town που έχουν μείνει παιδιά από το φόρουμ και λένε τα καλύτερα το βρήκα στο booking για τις μέρες που θέλεις 330 και 360 (χωρις και με πρωινο). Φυσικά υπάρχουν και φθηνότερα και γενικώς στη διαμονή θα βρεις προσφορές.
Πχ εγώ βρήκα αυτό Design Metropol Hotel Prague welcomes you που είναι επίσης καράκεντρο (400 μέτρα από την κεντρική πλατεία και με πρωινο) στα 226 Ευρώ. Με άλλα 400 Ευρώ για φαγητό, αγορές θέατρα κλπ φθάνεις γύρω στα 1000 το πολύ 1100 Ευρώ και έχεις περάσεις σουπερ, χωρίς να έχεις στερηθεί τίποτα σε μια από τις πιο ατμοσφαιρικές πρωτεύουσες της Ευρώπης.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Δε συμφωνώ, dik-7. Επειδή σου αρέσει η Πράγα πιο πολύ δε σημαίνει ότι η Βουδαπέστη δεν είναι παραμυθένια, ρομαντική ή ατμοσφαιρική. Εγώ τη θεωρώ πολύ αρχοντική πόλη και έχει υπέροχες επιλογές για ζευγάρι. Αυτά σε συνδυασμό με το ότι θα τους βγει περίπου τα μισά λεφτά θεωρώ ότι είναι λόγος για να την προτιμήσουν από την Πράγα, σε αυτή τη φάση τουλάχιστον. Δεν είπε η κοπέλα ότι θα κρίνει μόνο με βάση τα εισιτήρια, αλλά λογικό είναι να την απασχολεί και αυτό.
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Τελικά για πέστε μου ποια από τις 4 εποχές είναι η καλύτερη για να επισκεφτείς τη Πράγα ?
Ξέρω ότι κάθε εποχή έχει τις ομορφιές της αλλά πιστεύω ότι κάποια θα πρέπει να ξεχωρίζει..
 

kimigaz

Member
Μηνύματα
55
Likes
5
Αρχικά σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και τις συμβουλές.Οπως είπα στην αρχή ψάχνω κάτι οικονομικό αρχικά γιατί είμαι φοιτήτρια κ έπειτα γιατί είναι δώρο σε κάποιον κατά συνέπεια σημαίνει πως εχω να μαζέψω λεφτά για δυο άτομα. nera_gr ευχαριστώ. παρακάτω τώρα για τη swiss απο οτι είδα οι πτήσεις (με κάθε επιφύλαξη το λεω) ειναι απο αθήνα και εγώ θέλω απο θεσσαλονίκη.. Δε ξέρω ποια απο τις δυο είναι πιο όμορφη ρομαντική κτλ για αυτό ρωτάω. dik-7 με συγχωρείς πραγματικά αλλά δε μπορώ να βρω το σημείο που λεω οτι θα κρίνω μονο με βάση το κόστος των αεροπορικών. Προσωπικά δε γνωρίζομαι με κανέναν απο το φόρουμ κ έτσι δεν ξέρω σε τι οικονομική κατάσταση βρισκεται ο καθένας. Όποιος νομίζει οτι με ευκολία μαζεύονται 1000 το πολύ 1100 ευρώ είναι παραπάνω απο ευπρόσδεκτος να μου κάνει το ταξίδι δώρο!!!! :bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh: :lol:
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Τελικά για πέστε μου ποια από τις 4 εποχές είναι η καλύτερη για να επισκεφτείς τη Πράγα ?
Ξέρω ότι κάθε εποχή έχει τις ομορφιές της αλλά πιστεύω ότι κάποια θα πρέπει να ξεχωρίζει..
Θα 'λεγα άνοιξη για να είναι ο καιρός καλός (αν και εμείς είχαμε πετύχει χαλαζόπτωση μια μέρα. τις υπόλοιπες λιακάδες)

Δε ξέρω ποια απο τις δυο είναι πιο όμορφη ρομαντική κτλ για αυτό ρωτάω.
Δεν υπάρχει πιο όμορφη και πιο ρομαντική. Είναι και οι δύο πολύ όμορφες πόλεις, απλώς η Βουδαπέστη είναι πολύ μεγαλύτερη από την Πράγα. Το ιστορικό κέντρο της Πράγας είναι πολύ μικρό, άνετα το γυρνάς με τα πόδια, αυτό την κάνει και πιο κουκλίστικη, ας πούμε. Η Βουδαπέστη αντίθετα είναι μεγάλη, αρχοντική πόλη, μπορεί πιο εύκολα να συγκριθεί με Βιέννη ή Κωνσταντινούπολη.
Ενα νέο ζευγάρι σαν κι εσάς θα βρει ρομαντικές και τις δύο πόλεις, γιατί το σημαντικότερο είναι η διάθεση. Στη Βουδαπέστη π.χ. μπορείτε να πάτε για λουτρά, να πάτε για γλυκό σε ένα από τα πιο παλιά ζαχαροπλαστεία, να δειπνήσετε με τη συνοδεία τσιγγάνικων βιολιών.
Σκέψου ψύχραιμα τι προτιμάς -και τι έχεις τη δυνατότητα να κάνεις- ρώτα εδώ ό,τι βοήθεια χρειαστείς και αποφάσισε. Και μετά μπες στις ταξιδιωτικές ιστορίες για να βρεις συμβουλές που θα κάνουν το ταξίδι σας πολύ ρομαντικό και αξέχαστο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.378
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom