Γαλλία πού να μείνω στο παρίσι;

elenitsa2012

Member
Μηνύματα
83
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Λιγο εξειδικευμενη η ερωτηση ...υπαρχει καποιος εκπαιδευτικος που να εχει χρησιμοποιησει στο Παρισι την πορτοκαλι καρτα ελευθερας εισοδου σε μουσεια -θεατρα..αυτη που εκδιδεται απο τα συνδικαλιστικα μας οργανα ?
χωρις να ειμαι 100% σιγουρη νομιζω οτι η καρτα αυτη ειναι μονο για Ελλαδα.Για σιγουρη απαντηση στειλε μηνυμα στη ΔΟΕ.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Λιγο εξειδικευμενη η ερωτηση ...υπαρχει καποιος εκπαιδευτικος που να εχει χρησιμοποιησει στο Παρισι την πορτοκαλι καρτα ελευθερας εισοδου σε μουσεια -θεατρα..αυτη που εκδιδεται απο τα συνδικαλιστικα μας οργανα ?

στο Παρίσι συγκεκριμένα όχι,αλλά η κάρτα ισχύει και σε μουσεία του εξωτερικού.για να δεις αν ισχύει σ΄αυτά του Παρισιού,θα μπεις στα σάιτ τους και θα διαβάσεις τις εκπτώσεις που έχουν,αν έχουν για εκπ/κούς.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
χωρις να ειμαι 100% σιγουρη νομιζω οτι η καρτα αυτη ειναι μονο για Ελλαδα.Για σιγουρη απαντηση στειλε μηνυμα στη ΔΟΕ.
Οχι η πορτοκαλι καρτα της ΔΟΕ δεν ειναι μονο για Ελλαδα ..το εχω τσεκαρει αυτο.
 

elenitsa2012

Member
Μηνύματα
83
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
οκ δεν το ηξερα!νομιζα ότι μόνο για Ελλαδα..ευχαριστω για την ενημερωση !
 

Marios photo

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Παιδιά καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη σας!!
Η περιοχή Saint-Lambert του Παρισιού είναι καλή;
Έχω κλίσει ξενοδωχείο και δεν ξέρω αν είναι ασφαλείς περιοχή!
Πρώτη φορά στο Παρίσι και είμαι άσχετος!!
Παρακαλώ πολύ την γνώμη σας, ιδιαίτερα απο αυτούς που ήταν και μόνιμοι κάτοικοι.
Ευχαριστώ.
 

Fanie

Member
Μηνύματα
256
Likes
619
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Lena's Stone Forest
Η περιοχή που σε ενδιαφέρει βρίσκεται στο 15 ad. και εξυπηρετείται μόνο από την γραμμή 12 του μετρό. Μια και πηγαίνεις πρώτη φορά στο Παρίσι θα σου πρότεινα θα μείνεις κάπου κεντρικότερα. Δοκίμασε αρχικά να βρεις κάτι στο Marais (3, 4) ή στο Latin και το Germain (5, 6).
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Παιδιά καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη σας!!
Η περιοχή Saint-Lambert του Παρισιού είναι καλή;
Έχω κλίσει ξενοδωχείο και δεν ξέρω αν είναι ασφαλείς περιοχή!
Πρώτη φορά στο Παρίσι και είμαι άσχετος!!
Παρακαλώ πολύ την γνώμη σας, ιδιαίτερα απο αυτούς που ήταν και μόνιμοι κάτοικοι.
Ευχαριστώ.
Η περιοχή σαν περιοχή καλή είναι και ασφαλής, αλλά είναι κυρίως οικιστική, χωρίς κάτι ενδιαφέρον για τον τουρίστα, και όχι ιδιαίτερα βολική για κάποιον που επισκέπτεται πρώτη φορά το Παρίσι. Όπως ειπώθηκε και προηγουμένως, καλύτερα να κοιτάξετε κάτι στα κεντρικά διαμερίσματα (δηλαδή τα 1-7, και τα πιο κεντρικά σημεία των 8,9).
 

Marios photo

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το ξενοδοχείο το έχω κλείσει, απλά ήθελα να ξέρω την περιοχή. Στο Παρίσι θα είμαι τέλος Ιούλη για 7 ημέρες, έχω αγοράσει την museum card για 6 ημέρες και σκοπεύω να αγοράσω απο εκεί την Navigo de couverte card μιας και δεν πωλείται online. Περιμένω με αγωνία τις προτάσεις σας για την εξερεύνηση του Παρισιού !!!!!!!
 

taxidiakias

Member
Μηνύματα
52
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ορλαντο
Ταξίδι-Όνειρο
ορλαντο
17 ιουλιου θα ειμαι στο παρισι θελω να κλεισω ξενοδοχειο ακριβως διπλα απο st germain des res στην περιοχη latin-quartier απο οτι ειδα η δευτερη εχει πολλες γραμμες μετρο και με εξυπηρετει αυτο που με ενδιαφερει απο θεμα ασφαλειας ειναι ολα καλα εκει?ρωταω γιατι παω 15 μερες μονος μου!!!!!!
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
17 ιουλιου θα ειμαι στο παρισι θελω να κλεισω ξενοδοχειο ακριβως διπλα απο st germain des res στην περιοχη latin-quartier απο οτι ειδα η δευτερη εχει πολλες γραμμες μετρο και με εξυπηρετει αυτο που με ενδιαφερει απο θεμα ασφαλειας ειναι ολα καλα εκει?ρωταω γιατι παω 15 μερες μονος μου!!!!!!
Η περιοχή είναι κεντρικότατη και ασφαλέστατη. Δε θα συναντήσεις κανένα πρόβλημα.
 

bkran

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα κι από εμένα,
Αφού λοιπόν κλείσαμε τα εισιτήρια για Παρίσι τέλη Ιουλίου αρχίσαμε την αναζήτηση ξενοδοχείου. Να θεωρήσω απαραίτητη την ύπαρξη κλιματισμού? Βλέπω ότι δεν το αναφέρουν όλα τα ξενοδοχεία στο booking και καθώς το καλοκαίρι εκεί δεν είναι τόσο ζεστό όσο το δικό μας αναρωτιέμαι αν χρειάζεται. Επίσης από τα παραπάνω post φτάνω στο συμπέρασμα ότι καλύτερη αναλογία τιμής/παροχών θα έχουμε στο latin-quartier. ( ? ) Όπως καταλαβαίνετε το budget είναι λίγο σφικτό οπότε ...

Ευχαριστώ
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλησπέρα κι από εμένα,
Αφού λοιπόν κλείσαμε τα εισιτήρια για Παρίσι τέλη Ιουλίου αρχίσαμε την αναζήτηση ξενοδοχείου. Να θεωρήσω απαραίτητη την ύπαρξη κλιματισμού? Βλέπω ότι δεν το αναφέρουν όλα τα ξενοδοχεία στο booking και καθώς το καλοκαίρι εκεί δεν είναι τόσο ζεστό όσο το δικό μας αναρωτιέμαι αν χρειάζεται. Επίσης από τα παραπάνω post φτάνω στο συμπέρασμα ότι καλύτερη αναλογία τιμής/παροχών θα έχουμε στο latin-quartier. ( ? ) Όπως καταλαβαίνετε το budget είναι λίγο σφικτό οπότε ...

Ευχαριστώ
Εξαρτάται τη ζέστη που θα κάνει πάντα. Μερικές φορές μπορεί να έχει αρκετή, άλλες πάλι να μη χρειάζεται, πάντως δεν είναι σαν την Ελλάδα που έχει ζέστη συνέχεια.
Την καλύτερη αναλογία θα την κρίνετε εσείς οι ίδιοι. Γενικά οι κεντρικές περιοχές του Παρισιού έχουν πιο ακριβά ξενοδοχεία από τις λίγο πιο μακρινές, πράγμα λογικό, δεδομένου ότι όσο πιο κεντρικά τόσο το καλύτερο για κάποιον που επισκέπτεται πρώτη φορά την πόλη. Το quartier latin είναι αρκετά κεντρικό, όπως όμως και τα υπόλοιπα διαμερίσματα 1-6, με μερικά σημεία των 7-9, οπότε αν ψάξετε εκεί όλο και κάτι θα βρείτε. Αν όμως το budget σας είναι αρκετά χαμηλό 80ευρώ και λιγότερα, δύσκολα να πετύχετε κάτι καλό σε αυτή την τιμή τόσο κεντρικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.934
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom