Γαλλία πού να μείνω στο παρίσι;

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κριμα, τον Οκτωβρη...
 

elenitsa2012

Member
Μηνύματα
83
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
για τελη ιουλιου λεμε αλλα θα δειξει....αν καταληξω στο ξενοδοχειο θα κλεισω εισητηρια.
αληθεια paris visite για ποιες ζωνες αξιζει να παρω?για ολες ή αυτη που ειναι με λιγοτερες(δν θυμαμαι τωρα ποιες)? βασικα αιφελ,λουβρο,καμια βολτα σηκουανα και βερσαλλιες.οτι προλαβουμε σε 4 μερες.αν κλεισω σε αυτο που προειπα, μαλλον δεν χρειαζεται καρτα για ζωνες 1-5,σωστα?
 
Μηνύματα
90
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
φιλανδια
ζωνη 1εως 3.η βερσαλιες δεν ειναι μεσα αλλα δεν πειραζει το πληρωνεις και τελειωσε γυρω στα 10ευρω το ατομο πηγαινε ελα.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Πάντως για 4 μόνο μέρες, καλύτερα να μείνετε πιο κεντρικά. Θα χάσετε αρκετό χρόνο στις μετακινήσεις.
 

elenitsa2012

Member
Μηνύματα
83
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
να ρωτησω και κατι σχετικα με την κρατηση μεσω booking.οταν λαβω την επιβεβαιωση απο αυτους ,πρεπει να επικοινωνησω με το ξενοδοχειο?γιατι ελλαδα οσες φορες εκλεισα ετσι ,παντα επαιρνα και ενα τηλεφωνο στο ξενοδοχειο--αλλα εξω τι ισχυει εσεις που εχετε παει?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Κοιτα εγω οσες φορες εχω κλεσει,περιμενω μερικες μερες και συνηθως επικοινωνει το ξενοδοχειο με δικο του mail.

Δηλαδη εκτος απο την επιβεβαιωση της κρατησης μεσω του booking,που με αυτη εισαι ασφαλης.Τουλαχιστον εγω δεν εχω ακουσει ποτε καποιο προβλημα,ουτε με προεκυψε.

Αλλα αν θες να κανει καποια κινηση απο την πλευρα σου,μπορεις να τους στειλεις mail και να τους ρωτησεις.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
αν τα κεντρικά ξενοδοχεία στο Παρίσι σου βγαίνουν ακριβά απ΄το booking,
ψάξε και σ΄άλλα σάιτ,πχ. κοίτα εδώ
Paris , France hotels
και εδώ:
Search results for Paris on Yeego.com - Just Go!
βάλε σωστές ημερομηνίες,γιατί εγώ έβαλα στη τύχη.
είναι καλύτερα να μείνεις κάπου κεντρικά,αλλά αν δεν βρεις δεν πειράζει,απ΄το να μη πάτε καθόλου,ας μείνετε και λίγο πιο έξω.
την κάρτα να την πάρετε οπωσδήποτε και κοίταξε τι εκπτώσεις δίνει για τα παιδιά,παρακάτω:
Paris Visite Pass - Travel card for public transport: Metro, RER, SNCF
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
καλημερα,
μετα από εκτενή αναζητηση στο booking βρήκα ενα ξενοδοχειο που να ειναι μεσα στο ποσο που μπορουμε διαθεσουμε και κοντα σχετικα στο κεντρο.λεω να το κλεισω αλλα ειπα να ρωτησω αν ξερει καποιος κατι για την περιοχη ή το ιδιο το ξενοδοχειο.
ειναι το Adagio Porte de Versailles,16, rue Eliane Jeannin Garreau, 92130 Issy-les-Moulineaux.
οποιος ξερει κατι.....
Το ξενοδοχείο ειναι κανα μισάωρο το πολύ απο το κέντρο με το μετρό.....Η περιοχή είναι ασφαλής (έμενα πολύ κοντά όταν ήμουν Παρίσι).....Το ξενοδοχείο το ξέρω καλά αν και δεν έχω μείνει σ΄αυτό ο ίδιος αλλά είναι Aparthotel ιδανικά για οικογένειες .......Πληροφοριακά απέναντί του ακριβώς γίνεται η ξακουστή έκθεση αυτοκινήτου του Παρισιού...και δίπλα το Heliport de Paris (για καμιά βόλτα με το ελικόπτερο... λέμε τώρα)







και το Aquaboulevard έστω και για έναν καφέ....:D
 
Last edited by a moderator:

elenitsa2012

Member
Μηνύματα
83
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
ευχαριστω ολους για τις απαντησεις!ακομη δεν αποφασισαμε για ξενοδοχειο.
εχω ομως μερικες ακομη ερωτησεις.αν εχετε διαθεση να μου απαντησετε...
1)ειναι δυσκολη η μετακινηση με μετρο,τραμ.λεωφορειο κτλ?εχω βρει τα route planners αλλα στην πραξη πως ειναι εσεις που εχετε παει?
2)για τα μουσεια αξιζει η καρτα museuem pass? 39euro χ 2 για 2 ενηλικες
τα παιδια απο οτι ειδα στα μουσεια τους ειναι δωρεαν.εχετε παρει?
ευχαριστω και συγγνωμη αλλα ειναι το αγχος του αγνωστου....
 

elenitsa2012

Member
Μηνύματα
83
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
καλημερα,
προσπαθω να βγαλω το προγραμμα για το παρισι και ομολογω οτι οι εμπειριες σας μου φανηκαν απολυτα χρησιμες.
εχω 2 ακομη ερωτησεις:
1)εχει παρει κανεις το batobus?σκεφτομαι να μετακινηθουμε με συτο την πρωτη μερα και μετα να βγαλω την καρτα για το μετρο για 2μερες.
2)στον πυργο του Αιφελ εχει ανεβει κανεις με ....τα ποδια?στο σαιτ του δεν εχει διαθεσιμα εισητηρια ονλαιν για τις μερες που θελω.και αν ειναι να περιμενω 2 ωρες στην ουρα!!!
περιμενω με αγωνια τις απαντησεις σας
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
1)η μετακίνηση με μετρό κτλ. είναι εύκολη.αν μπορείς προσπάθησε ν΄αποφύγεις τις αλλαγές γραμμής με βαλίτσες στους μεγάλους σταθμούς.
2)η museuem pass,αξίζει αν σκοπεύεις να επισκεφτείς πολλά μουσεία.καλύτερα να αποφασίσεις τι θέλεις να δεις,να βρεις πόσο κοστίζει το εισιτήριο μεμονωμένα για κάθε μουσείο και αν κοστίζουν όλα μαζί περισσότερο απ΄τη κάρτα τότε να την πάρεις .
3)το batobus,εμείς δεν το πήραμε πιστεύοντας πως δεν δουλεύει καλά ,με την έννοια πως οι μετακινήσεις με μετρό,λεωφορεία κτλ. δεν μπορούν ν΄αντικατασταθούν τελείως απ΄αυτό..
4)με τα πόδια ως την κορφή του πύργου?νομίζω πως δεν γίνεται,αλλά πάλι δεν θυμάμαι καλά τώρα.πάντως εμείς βγάλαμε από Ελλάδα τα εισιτήρια και ανεβήκαμε με ασανσέρ..και πάλι την ουρά δεν την γλυτώσαμε,καθώς τα ασανσέρ χωράνε λίγα άτομα κάθε φορά και η προσέλευση είναι πάντα μεγάλη..κυρίως στο κατέβασμα απ΄τον πύργο,εκεί πρέπει να έχεις μεγάλη υπομονή.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Λιγο εξειδικευμενη η ερωτηση ...υπαρχει καποιος εκπαιδευτικος που να εχει χρησιμοποιησει στο Παρισι την πορτοκαλι καρτα ελευθερας εισοδου σε μουσεια -θεατρα..αυτη που εκδιδεται απο τα συνδικαλιστικα μας οργανα ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.903
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom