Ιταλία προτάσεις για Ραβένα-Φεράρα?

Samion

Member
Μηνύματα
10.410
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Από προσωπική πείρα αυτό που εγώ αποκαλώ aperitivo (= κέρασμα σνακ ή φαΐ)
δεν το έχω συναντήσει ποτέ στη Ρώμη, Τοσκάνη και πιο δυτικά πχ. Cinque Terre, λες να έπεσα στην περίπτωση?
αυτό που αποκαλείς εσυ aperitivo είναι αυτό προφανώς:
Aperitivo - Wikipedia
και υπάρχει σε όλη την Ιταλία. και στο τελευταίο χωριό. εννοείται ότι υπάρχουν μαγαζιά που δεν το σερβίρουν, περιοχές όμως όχι. υπάρχει παντού. στη δε Ρώμη, δες το σχετικό θέμα στους ιταλόφιλους που η sapienza έχει προτείνει ένα σωρό μαγαζιά.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.716
Likes
12.595
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
αυτό που αποκαλείς εσυ aperitivo είναι αυτό προφανώς:
Aperitivo - Wikipedia
και υπάρχει σε όλη την Ιταλία. και στο τελευταίο χωριό. εννοείται ότι υπάρχουν μαγαζιά που δεν το σερβίρουν, περιοχές όμως όχι. υπάρχει παντού. στη δε Ρώμη, δες το σχετικό θέμα στους ιταλόφιλους που η sapienza έχει προτείνει ένα σωρό μαγαζιά.
Το είδα! Μάλλον έτυχε να μην πέσω πάνω τους. Τα παλιά τα χρόνια δεν είχαμε και travelstories...:D
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Το είδα! Μάλλον έτυχε να μην πέσω πάνω τους. Τα παλιά τα χρόνια δεν είχαμε και travelstories...:D
Όπως τα λέει ο Samion είναι.. Και στο πιο ξεχασμένο χωριό..Απλά δεν έτυχε να το προσέξεις μάλλον...
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
παιδιά ,
σας ευχαριστώ όλους! εντάξει το απεριτίβο το έχουμε σίγουρο, άλλωστε θα με οδηγήσουν οι κακές παρέες στα πιώματα... :))

τώρα που βρίσκομαι κάπου στη μέση της Αδριατικής και διαμορφώνω το πλάνο των ημερών, όπως καταλαβαίνω θα απολαύσω την ιταλική αύρα ανετότατα, χωρίς να τρέχω πανικόβλητη να δω όλα τα μνημεία. ουφ ουφ λαχάνιασα και με τη σκέψη!

ε και ναι... τα ψηφιδωτάκια θα έχουν την τιμητική τους μιας τιμάται και η τέχνη αυτές τις μέρες!

ααα και απ'οτι κατάλαβα , θα πάιξει και ποδηλατάκι.
θα σας γράψω για ό,τι καλό δω ή μου συμβέι!
 

TRAIAN0S

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Σαν Μαρίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Αργεντινή/Χιλή
Επειδή πρόκειται μέσα Μαΐου να βρεθώ κι εγώ σ' αυτές τις δύο πόλεις, θα ήθελα να με ενημερώσεις όσο αφορά τη Ραβέννα τα ψηφιδωτά είναι σε κάποιο μουσείο ή εκκλησία?
Γενικότερα υπάρχει πιστεύεις κάτι άλλο που δεν πρέπει να ξεχάσω να δω?
Μήπως και καμιά άποψη για Σαν Μαρίνο?
Ευχαριστώ
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Επειδή πρόκειται μέσα Μαΐου να βρεθώ κι εγώ σ' αυτές τις δύο πόλεις, θα ήθελα να με ενημερώσεις όσο αφορά τη Ραβέννα τα ψηφιδωτά είναι σε κάποιο μουσείο ή εκκλησία?
Γενικότερα υπάρχει πιστεύεις κάτι άλλο που δεν πρέπει να ξεχάσω να δω?
Μήπως και καμιά άποψη για Σαν Μαρίνο?
Ευχαριστώ
Βρέθηκα στη Ραβέννα τον περασμένο Ιούλιο Είναι ωραία μικρή σχετικά πόλη με πολλά ποδήλατα Ειχε δυστυχώς εφιαλτική ζέστη και δεν την χάρηκα όσο θαθελα Τα ψηφιδωτά βρίσκονται σε 3-4 διαφορετικά μουσεία -εκκλησίες σε κοντινές αποστάσεις μεταξύ τους και υπάρχει ενιαίο εισητήριο Ενα μόνο αν θυμάμαι είναι λίγο έξω απο την πόλη (δεν πήγα)Πάντως τα ψηφιδωτά είναι καταπληκτικά αξίζει μόνο γιαυτά να επισκεφτείς την πόλη Θα θυμηθείς τις φωτο απο τα βιβλία των Θρησκευτικών και της Ιστορίας...αλλά μένει το μάτι σου Επίσης τα βράδυα υπήρχαν στους δρόμους πολλές εκδηλώσεις και συναυλίες Εγώ εφαγα εδώ και μου άρεσε πάρα πολύ γνήσια Ιταλική κουζίνα σε λογικότατες τιμέςΘα το βρεις εύκολα ειναι σε κεντρικό σχετικά δρόμο...Καλα να περάσεις...Αν έχεις παιδια μαζί σου εκει κοντά υπάρχει και ενα θεματικο πάρκο η Mirabilantia
Locanda del Melarancio Via Mentana, 33, 48100 Ravenna, Italy
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.907
Likes
14.781
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Να συμπληρώσω εγώ για το San Marino, που ρωτας, έτυχε να πάω 3 φορές , και τις 3 με μουντό καιρό και έπαθα κατάθλιψη, δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο να δεις εκεί, έχει πολύ πιο ενδιαφέρουσες πόλεις η Ιταλία, εκεί πήγαινε ο κόσμος κυρίως για να αγοράσει αφορολόγητα γυαλιά αλλά πλέον οι τιμές είναι πάνω κάτω οι ίδιες. 'Αλλωστε στην Ελλάδα έχουμε απ
όλες πλέον τις μάρκες γυαλιών. Το Σαν Μαρίνο βρίσκεται σε λόφο και είναι λίγο μακριά από όλες τις πόλεις της Emilia-Romagna. Οπότε δε το προτείνω.
 

TRAIAN0S

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Σαν Μαρίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Αργεντινή/Χιλή
Ευχαριστώ, ούτως ή άλλως θα έχω αυτοκίνητο οπότε θα γυρίσω αρκετά. Στο Σαν Μαρινο βρήκα φτηνό ξενοδοχείο (2 βράδυα 85ευρω το δίκλινο) γι αυτό το κλεισα. Και μια νύχτα στη Ραβέννα. Το αυτοκίνητο θα μου δώσει την ευκαιρία να επισκεφτώ κι άλλες πόλεις τριγύρω και πιθανότατα, μετά από λίγο ψάξιμο σε προηγούμενες αναρτήσεις στο φορουμ, να αφιερώσω μόνο μία μέρα στο Σαν Μαρίνο. Αν γνωρίζει κανείς άλλος καμιά άλλη πρόταση για κάποιο άλλο μέρος εκεί κοντά που μπορείς να επισκεφθείς αυθημερόν, καλοδεχούμενος
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.907
Likes
14.781
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
καλε μου ανθρωπε γιατι να μεινεις 2 μερες στο σαν Μαρίνο ?
 

TRAIAN0S

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Σαν Μαρίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Αργεντινή/Χιλή
Τη μία μέρα πρέπει να είμαι εκεί για λόγους, ας πούμε, δουλειάς. Αλλά πιστεύεις ότι δεν αξίζει ούτε μια μέρα? Δεν έχει τίποτα να δεις?
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.907
Likes
14.781
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
αφου θα πας ουτως ή αλλως για δουλεια, οκ
δεν εχει κατι ιδιαιτερο να δεις
μενεις μονιμα Ιταλία ?
 

TRAIAN0S

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Σαν Μαρίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Αργεντινή/Χιλή
Όχι μόνιμα, για μερικούς μήνες για λόγους δουλειάς, πιθανότατα μέχρι το καλοκαίρι. Αλλά βρίσκω ευκαιρίες να επισκέπτομαι μέρη τα σ.κ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.641
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom