Ιταλία προτεινομενοι περιπατοι σε ρωμη και φλωρεντια

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
παιδια για ακομα μια φορα θα ηθελα τα φωτα σας για την καλυτερη δυνατη οργάνωση του ταξιδιου μου.

εχουμε κλείσει 3 μέρες ρωμη (εχω επανηλημένα διαβάσει στο φορουμ ότι δεν αρκουν επουδενι αλλα τι να κάνουμε:() και 3 φλωρεντία!

μπορείτε να μου προτείνετε κάποιες διαδρομές σε αυτές τις πόλεις ούτος ώστε να δουμε όσο περισσότερα πράγματα γίνεται?
:clap::clap::clap:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εχουμε γράψει ταξιδιωτικές ιστορίες σχετικές και αξίζει να κάνεις τον κόπο να τις διαβάσεις...εκεί θα βρείς πολύ χρήσιμες πληροφορίες,διαδρομές,αξιοθέατα τα πάντα!
Καλά να περάσετε,να μου φιλήσετε την λατρεμένη Ρώμη!
 

msmaria

Member
Μηνύματα
40
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
κατα τη γνωμη μου δεν υπαρχει συγκεκριμενος περιπατος στη Ρωμη...η Ρώμη ειναι για να την περπατησεις ολοκληρη και να την ευχαριστηθεις..
προχωρας και ολο και κατι σου πετιεται..μια fontana di trevi...μια piazza navona...villa borghese...βατικανο να πατε οπωσδηποτε (πολυ αναμονη ομως και κυριως τη κυριακη) και κολοσαιο (μην μπειτε μεσα..δεν αξιζει).

καλο περπατημα ευχομαι...το φαγητο μια χαρα...το παγωτο μονο στα ορθια (μην διανοηθειτε να καθησετε 15 ευρω οι 3 μπαλες) και απο φαγητο η καρμποναρα της (με αυγο και οχι με κρεμα γαλακτος- δεν παιζεται)


καλα να περασετε..
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες msmaria!όντως εχω ακούσει οτι η ρωμη ειναι ενα απεραντο μουσειο!απλα επειδη εχω τρεις μερες στη διαθεση μου και θελω να δω οσα περισσοτερα γινεται γι' αυτο σας παιδευω με τις ερωτησεις μου
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
παιδια για ακομα μια φορα θα ηθελα τα φωτα σας για την καλυτερη δυνατη οργάνωση του ταξιδιου μου.

εχουμε κλείσει 3 μέρες ρωμη (εχω επανηλημένα διαβάσει στο φορουμ ότι δεν αρκουν επουδενι αλλα τι να κάνουμε:() και 3 φλωρεντία!

μπορείτε να μου προτείνετε κάποιες διαδρομές σε αυτές τις πόλεις ούτος ώστε να δουμε όσο περισσότερα πράγματα γίνεται?
:clap::clap::clap:

και γω οταν ειχα παει ρωμη ειχε πεσει πολυ ποδαροδρομος μα παρα πολυ, αλλα παντου ειχε κατι να δεις. εγω το μονο που σε συμβουλευω ειναι να πας στανταρ βατικανο αλλα να ξερεις οτι στο θεμα αμφιεσης ειναι πολυ αυστηροι. εγω φορουσα φουστα και δε με αφησανε να μπω στην εκκλησια(το αναφερω γιατι αν πας με κοπελα να τη προηδοποιησεις, επιτρεπουνε μονο μακρυα φουστα και οχι μπλουζες με ντεκολτε, εχει πινακιδες στον προαυλιο χωρο που λενε οτι απαγορευεται).
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
και γω οταν ειχα παει ρωμη ειχε πεσει πολυ ποδαροδρομος μα παρα πολυ, αλλα παντου ειχε κατι να δεις. εγω το μονο που σε συμβουλευω ειναι να πας στανταρ βατικανο αλλα να ξερεις οτι στο θεμα αμφιεσης ειναι πολυ αυστηροι. εγω φορουσα φουστα και δε με αφησανε να μπω στην εκκλησια(το αναφερω γιατι αν πας με κοπελα να τη προηδοποιησεις, επιτρεπουνε μονο μακρυα φουστα και οχι μπλουζες με ντεκολτε, εχει πινακιδες στον προαυλιο χωρο που λενε οτι απαγορευεται).

Φoύστα μέχρι το γόνατο αρκεί...όχι όμως κοντύτερη.Το ντεκολτέ επιτρέπεται αρκεί να το καλύψεις,πχ με μια εσάρπα.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
και γω οταν ειχα παει ρωμη ειχε πεσει πολυ ποδαροδρομος μα παρα πολυ, αλλα παντου ειχε κατι να δεις. εγω το μονο που σε συμβουλευω ειναι να πας στανταρ βατικανο αλλα να ξερεις οτι στο θεμα αμφιεσης ειναι πολυ αυστηροι. εγω φορουσα φουστα και δε με αφησανε να μπω στην εκκλησια(το αναφερω γιατι αν πας με κοπελα να τη προηδοποιησεις, επιτρεπουνε μονο μακρυα φουστα και οχι μπλουζες με ντεκολτε, εχει πινακιδες στον προαυλιο χωρο που λενε οτι απαγορευεται).

Και στους άντρες απαγορεύεται το αμάνικο! Αυτό βέβαια θα έπρεπε να απαγορευτεί ακόμα και στα καφέ αλλά anyway!
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες. θα προσπαθήσω να τις τιμησω!!!
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Θα σου πρότεινα πρώτη μέρα να πάρετε μετρό μέχρι Spagna, να βγειτε από την έξοδο για τη villa borghese, να δειτε τη θέα από το Pincio (από κάτω είναι η piazza del Popolo), μετά να κατέβειτε τα σκαλιά της scalinata της Trinita' dei Monti και να βγειτε στην piazza di Spagna. Κατεβείτε τη via dei condotti, στάση για καφέ (στο όρθιο) στο cafe greco. Χαζέψτε τα ακριβά μαγαζιά, προχωρήστε προς τη fontana di trevi. Ρίξτε κέρμα και κατεβείτε προς τα κάτω. Διασχίστε στην via del corso και προχωρήστε προς Pantheon (piazza della rotonda). Πίσω από το Πάνθεον είναι η Santa Maria della Minerva, ρίξτε μια ματιά. Προχωρήστε προς την piazza Navona. Μέχρι τότε θα τα έχετε φτύσει, προχωρήστε στην via della Pace και καθίστε στο cafe della Pace. Φυσικά αν πεινάτε καθίστε κάπου για φαγητό ή πάρτε ένα κομμάτι πίτσα και αράξτε στην πιάτσα, ανάμεσα σε όλους τους περιπλανώμενους ζωγράφους και τα ζωντανά αγάλματα.
Φύγετε από τη Ναβόνα και προχωρήστε απέναντι προς το campo de fiori. Πιείτε ένα κρασάκι στο όρθιο στη vineria. Ανάλογα με το τι ώρα έχει φτάσει μπορείτε να προχωρήσετε και μέσα από τα στενά να βγείτε στη γέφυρα που οδηγεί στο Trastevere, όπου θα βρείτε άπειρα μαγαζιά για φαγητό και ποτό. Επιστροφή με λεωφορείο ή τραμ μέχρι το largo argentina και λεωφ. από εκεί. Εξαρτάται και πού θα μένετε.

Η όλη μέρα προϋποθέτει άνετα παπούτσια και διάθεση για περπάτημα γιατί οι συγκοινωνίες δεν είναι καλές στο ιστορικό κέντρο. Αν αντέχετε το πρόγραμμα πες μου να σου φτιάξω και για τις άλλες μέρες :)
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
nera σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου!!!και να σου πω την αληθεια ετσι πανω κατω ειχα σκεφτει να ξοδεψουμε τη μια απο τις τρεις μερες και τις αλλες δυο σε παλατινο κολοσσαιο και βατικανο!!

παντως εχουμε κλεισει το serena που ειναι διπλα στο termini κι αλλο ενα στη via nazionale 700 μ απο την fontana di trevi και μαλλον σε αυτο θα μεινουμε.

σε ευχαριστω και παλι και οτι αλλο εχεις να προτεινεις εδω θα ειμαι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom