Γερμανία πρωινη πτηση απο frankfurt hahn

guess who!!!

Member
Μηνύματα
58
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Γεια σας, είναι πρώτη φορά που παρακαλώ για βοήθεια, γι' αυτό εκ των προτέρων ζητώ την ανοχή σας.
Πρόκειται να ταξιδέψουμε αρχές Μαίου στη Φρανκφούρτη για 5 ημέρες (πρέπει να είμαστε στην πόλη της Φρανκφούρτης για μια μέρα μόνο για δουλειά). Τις υπόλοιπες ημέρες, διαβάζοντας και παίρνοντας ιδέες και από τα σχόλιά σας, και καθώς πιστεύω ότι αρκούν 1-2 ημέρες για να δούμε την πόλη, σκεπτόμαστε να κάνουμε μια μονοήμερη εκδρομή Χαυδελβέργη και άλλη μία τουλάχιστον σε Τρίερ ή Κόμπλενζ με τρένο ή λεωφορείο. Υπάρχει σκέψη και για Λουξεμβούργο μια και έχουμε εκεί φίλους. Που θεωρείτε ότι είναι προτιμότερο να γίνουν οι διανυκτερεύσεις πλην της μίας που θα χρειαστεί στη Φρανκφούρτη? Υπ' όψιν ότι το αεροδρόμιο είναι το Ηahn που βρίσκεται στη μέση απ' όλα αυτά. (Άτιμη Ryanair, τι να κάνουμε, είναι η μόνη που μας βολεύει από Βόλο:().
Επίσης το πρόβλημά μας είναι ότι στην επιστροφή πετάμε στις 8.10 το πρωί, οπότε υπάρχει μία σκέψη να κάνουμε την τελευταία διανυκτέρευση εκεί κοντά, βρήκα κάποια κοντινά ξενοδοχεία με free shuttle bus.
Έχετε καμμιά καλή ιδέα?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.731
Επόμενο Ταξίδι
?
ποια μερα θα μεινετε στην Φρανφουρτη?την πρωτη?
αποψη μου ειναι να μεινετε στην Χαιδερβεργη τουλαχιστον ενα βραδυ οχι απλα να πατε ημερισια..Λουξεμβουργο ειναι καλη ιδεα για μια μερα αλλα απ οσο ξερω χωρις αυτοκινητο ειναι λιγο δυσκολο..
εγω στη θεση σας θα χτυπουσα και μια Κολωνια κι ας ειναι λιγο πιο μακρια..
 

guess who!!!

Member
Μηνύματα
58
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Δεν εχουμε προβλημα ποια μερα θα παμε Φρανκφουρτη. Ειναι όλες καθημερινές. Και εγώ θα ήθελα μια διανυκτερευση στη Χαυδελβέργη. Σπόυδαζε εκει μια φιλη μου και ήταν ενθουσιασμένη. Μήπως από το αεροδρομιο Hahn να παμε κατευθείαν εκεί?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.731
Επόμενο Ταξίδι
?
τοτε κατα την αφιξη σας πατε κατευθειαν χαιδελβεργη και διανυκτερευετε ενα ή δυο βραδια..και τις 2 τελυταιες μερες μενετε φρανκφουρτη..
ενδιαμεσα καντε τις ημερισιες σας η μεινετε και ενα βραδυ στο λουξεμβουργο που θελετε..
 

guess who!!!

Member
Μηνύματα
58
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Κάπως έτσι το βλεπω και εγώ. Με την πρωινη πτηση όμως τι γινεται? Έχει ταξιδέψει κανείς από Hahn το πρωί?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.522
Likes
29.361
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
και άλλη μία τουλάχιστον σε Τρίερ ή Κόμπλενζ με τρένο ή λεωφορείο. Υπάρχει σκέψη και για Λουξεμβούργο μια και έχουμε εκεί φίλους.
Δεν παίζει, αν είναι να πάτε με τρένα και λεωφορεία δε θα το ευχαριστηθείτε, δεν είναι ένα σημείο που είναι ωραία, αλλά ολόκληρη διαδρομή και θέλει να κάνετε πολλές στάσεις. Η νοικιάστε αυτοκίνητο, ή πηγαίνετε αλλού (π.χ Κολωνία).
Εγώ θα έμενα αλλού κάθε βράδυ, αλλά προτείνω και το Seehotel Maria Laach έξω από το Koblenz (ένα παλιό ησυχαστήριο σε ειδυλλιακή τοποθεσία δίπλα σε μια λίμνη, έχει μετατραπεί σε σύγχρονο ξενοδοχείο 4 αστέρων).
 

guess who!!!

Member
Μηνύματα
58
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Σε περίπτωση που νοικιάσουμε αυτοκίνητο, τι θα πρέπει να προσέχουμε στην οδήγηση ή το πάρκινγκ? Γερμανία είναι αυτή και εμάς τους Έλληνες μας αγαπούν πολύ!!!
Επίσης οι δρόμοι στην περιοχή (γύρω από Hahn, Trier, Koblenz) θεωρούνται επαρχιακό δίκτυο ή είναι ταχείας κυκλοφορίας?
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.389
Likes
6.951
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Σε περίπτωση που νοικιάσουμε αυτοκίνητο, τι θα πρέπει να προσέχουμε στην οδήγηση ή το πάρκινγκ? Γερμανία είναι αυτή και εμάς τους Έλληνες μας αγαπούν πολύ!!!
να τηρείται πιστά και ευλαβικά τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας που ειναι παρόμοιος με τον δικό μας σε οτι αφορά τα άρθρα.
Εκεί που διαφέρει ειναι στο ύψος των προστίμων που ειναι σαφώς χαμηλώτερα από τα δικά μας...

Για να μην σας ερχονται εκ των υστέρων ...ραβασάκια χρέωσης της πιστωτικής σας κάρτας

...και δεν εχει καμία σχέση με την εθνικότητα του εκάστοτε οδηγου...
απλά υπάρχει περισσότερη και αποτελεσματικότερη αστυνομευση του ΚΟΚ

το μονο που χρειάζεται ειναι προσοχή στις πινακίδες του δρόμου, ορια ταχύτητας, απαγορευτικές πινακίδες πάρκινγκ κοκ!
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Απο το Hahn για Φρανκφούρτη ο δρόμος είναι σαν τους δικούς μας ταχείας κυκλοφορίας οχι αυτοκινητόδρομος αρκετά καλός χωρίς πολλή κίνηση(δεν ξέρω αν είναι ετσι όλες τις ώρες). Είχα πάει με το λεωφορείο πριν δυο χρόνια. Επίσης αν θυμάμαι καλά η εταιρία των λεωφορείων είχε δρομολόγια που εξυπηρετούσαν όλες τις πτήσεις. Είδες καθόλου την ιστοσελίδα τους;
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
..... Γερμανία είναι αυτή και εμάς τους Έλληνες μας αγαπούν πολύ!!!
...ναι πράγματι, άκουσα ότι τα Γερμανικά ραντάρ αναγνωρίζουν και την εθνικότητα του οδηγού...και μάλιστα υπάρχει ειδική οδηγία στην Γερμανική Τροχαία: "τσακίστε τους Έλληνες"...
Συγνώμη για το σχόλιο μου, αλλά όχι άλλους μύθους.
Τώρα επί του θέματος: η οδήγηση στη Γερμανία είναι πιο εύκολη και φιλική από δω!!! Οδηγείς ήρεμα, σιγά αν θέλεις, πχ. για να δείς καλύτερα μια πινακίδα χωρίς να σε "σπρώχνει" κορνάροντας από πίσω ο "κάγκουρας". Όλοι σε σέβονται και έχουν υπομονή!!!
Το σημαντικότερο όμως... η οδήγηση στη Γερμανία είναι πιο ασφαλής (και μια που ανέφερες Βόλο, προχθές Παρασκευή ανθρωποειδές
με τζιπ, παραβιάζοντας ΣΤΟΠ, σκότωσε τον πρόεδρο των Οδοντογιατρών Βόλου, 55 ετών, με δίκυκλο και εξαφανίστηκε).
Άφοβα και χωρίς κανένα άγχος νοικιάζεις αυτοκίνητο, οδηγείς σιγά, προσεκτικά και έννομα και θα χαρείς μια απ' τις πιο όμορφες περιοχές της Γερμανίας. Καλό ταξίδι:)
 

guess who!!!

Member
Μηνύματα
58
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Καλά, αυτό είναι πονεμένη ιστορία, εμείς οι Έλληνες δεν παιζόμαστε στην οδήγηση...
Σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση και την ενθάρρυνση. Αυτό μόνο που με ανησυχεί είναι αν θα είναι εύκολο το πάρκινγκ στα χωριά που θα θέλουμε να σταματήσουμε να χαζέψουμε ή θα έρθουν μετά οι κλήσεις... Υπ' όψιν ότι δεν είμαστε και πολύ του περπατήματος, μεγάλες αποστάσεις κλπ.
Ένα άλλο θέμα είναι ότι θα πέσουμε και πάνω στην Πρωτομαγιά. Πέραν της αργίας για Υπηρεσίες κλπ θα λειτουργούν κανονικά τα τρένα, οι κρουαζιέρες στο Ρήνο, τα καταστήματα (καφέ-εστιατόρια)?? Έκτροπα πάντως και επεισόδια είμαι σίγουρη ότι δεν θα υπάρχουν!! Ή όχι??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.700
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom