Γαλλία πρωτοχρονια στο παρισι

sophia_det

Member
Μηνύματα
213
Likes
225
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία,Περού,Ν.Ζηλανδία
Αλλαγή χρόνου οπωσδήποτε μπροστά στον πύργο του Αϊφελ, όπως λέει και η Dafni! :clap:
 

konstantinosm

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
αρχικα κι εγω αυτο σκεφτομουν.να παω στον πυργο του αιφελ αλλα αν ψαξετε στο youtube υπαρχει ενα βιντεακι στο οποιο δειχνει οτι περυσι την πρωτοχρονια στον πυργο δεν εριξαν ουτε πυροτεχνηματα...απλα φωταγωθηκε και οχι κατι το ιδιαιτερο...και μαλιστα εκανα την ερωτηση για τα μετρο γιατι αυτος εκει κραζει πολυ την ολη φαση της παραμονης στο παρισι και λεει οτι μετα δεν ειχε μετρο ν φυγει και περπαταγε ποσες ωρες γ να φτασει στο ξενοδοχειο...μου φανηκε περιεργο σε μια τοσο μεγαλη πολη να μην εχει μετρο μετα την αλλαγη του χρονου και γι αυτο σας ρωτησα εδω.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τι δηλαδη περιμενε να κανει ο πυργος του Αιφελ περα απο τη φωταγωγηση, ν' αρχισει να χορευει; Συγκοινωνιες εχει απλα οπως συ ειπαν γινεται πανικος και εξυπηρετουνται κυριως οι μεγαλοι σταθμοι (οχι ολοι). Ισως να εμενε και καπου μακρυα αυτος. Μπορει να μην ειναι Λονδινο αλλα παλι ειναι φανταστικα.
Αυτο το εξω της Πρωτοχρονιας ειναι η ολη υποθεση. Αν ειναι να πας και να κλειστεις σ' ενα ρεβεγιον καλυτερα κατσε στο ξενοδοχειο και κοιμησου...

ΥΓ Υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα να ειμαι κι εγω εκει οποτε αμα ακουσεις καποιον να σε φωναζει, θα 'μαι γω.
 

konstantinosm

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
χαχαχαχαχαχαχ....οχι και να χορευει.απλα επειδη απ οτι ειδα κι εγω τις προηγουμενες χρονιες γινοταν χαμος με πυροτεχνηματα και περυσι δεν εγινε...γι αυτο το λεει.τωρα κ εγω συμφωνω στο εξω απλα η κοπελια θελει σ εστιατοριο(αχ!αυτες οι γυναικες)χαχαχα.θα ακολουθησω τη συμβολη σου τριπακια...και αρχιζε να φωναζεις τ ονομα μου αν εισαι εκει μηπως σε βρω...αχαχα.ευχαριστω πολυ παντως για την βοηθεια ολων σας
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
....να την πας ομως και σε κανενα εστιατοριο να φατε πρωτα και να ζεσταθειτε και λιγακι γιατι γεναρη μηνα και μαλιστα αργα τη νυχτα κανει πολύ μα πολύ κρυο στο παρισι...για μιση ωρα ειναι ολη η ιστορια στον πυργο του αιφελ.....μη πατε απο πολυ νωρις και γινετε στηλες αλατος απο το κρυο:)
καλα να περασετε....
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.451
χαχαχαχαχαχαχ....οχι και να χορευει.απλα επειδη απ οτι ειδα κι εγω τις προηγουμενες χρονιες γινοταν χαμος με πυροτεχνηματα και περυσι δεν εγινε...γι αυτο το λεει.τωρα κ εγω συμφωνω στο εξω απλα η κοπελια θελει σ εστιατοριο(αχ!αυτες οι γυναικες)χαχαχα.θα ακολουθησω τη συμβολη σου τριπακια...και αρχιζε να φωναζεις τ ονομα μου αν εισαι εκει μηπως σε βρω...αχαχα.ευχαριστω πολυ παντως για την βοηθεια ολων σας
Έχει και εστιατόριο στο 1ο όροφο του Άιφελ ....αν θυμάμαι καλά όχι πάρα πολύ ακριβό αλλά όχι και ιδιαίτερα καλό το φαγητό ....απλά είναι εντυπωσιακό..τώρα αν λειτουργεί στην αλλαγή του χρόνου θα σε γελάσω...
 

konstantinosm

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
το εστιατοριο απ οτι ειδα εχει 126 ευρω τ ατομο.αρα φαντασου την παραμονη την τιμη θα χει...αλλα σ ευχαριστω πολυ.δαφνη οσο για το κρυο εχεις δικιο.και αυτο το καφε που μου στειλες μ αρεσει πολυ.ελπιζω να μην εχει ακριβυνει.αν ξερετε και καποιο αλλο μαγαζι για φαι εκεινο τα βραδυ και ακομα πιο οικονομικο(αν και δυσκολο)πειτε μου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Νομιζω πως αν πατε σε ενα απο τα μαγαζια της αλυσιδας hippopotamus δυσκολα θα δυσαρεστηθειτε. Ειλικρινα αρκετα καλο κρεας (προσοχη να 'ναι καλοψημενο) και για Παρισι οικονομικο.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Νομιζω πως αν πατε σε ενα απο τα μαγαζια της αλυσιδας hippopotamus δυσκολα θα δυσαρεστηθειτε. Ειλικρινα αρκετα καλο κρεας (προσοχη να 'ναι καλοψημενο) και για Παρισι οικονομικο.
Τώρα θα νομίζεις ότι σε ακολουθώ από θέμα σε θέμα και σχολιάζω τις γαστριμαργικές σου προτιμήσεις :haha::haha:

Κατά τύχη το είδα και είπα να ρωτήσω, τα hippopotamus είναι μια αλυσίδα μαγαζιών τύπου tex-mex? Με κάπως κόκκινο ντεκόρ, μενού με burger και steaks και κάποια μεξικάνικα;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κατά τύχη το είδα και είπα να ρωτήσω, τα hippopotamus είναι μια αλυσίδα μαγαζιών τύπου tex-mex? Με κάπως κόκκινο ντεκόρ, μενού με burger και steaks και κάποια μεξικάνικα;
Φερνει λιγο σ' αυτο που λες, ναι...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Φερνει λιγο σ' αυτο που λες, ναι...
Το'ψαξα, τελικά αυτό που εννοούσα λέγεται Indiana Cafe.

Indiana Caf

Συμπαθητικό αν θέλετε να το έχετε κατά νου, δε θα πάθετε και σοκ αλλά αν θέλετε να φάτε κάτι πιο αμερικάνικο ή απλώς θέλετε να σκάσετε στο φαγητό λόγω τεράστιων μερίδων, έχει καλές τιμές για Παρίσι (περίπου 20 το άτομο).

Αυτό το hippopotamus που λες το είχα τιμήσει στη Μασσαλία, έχει ένα στο παλιό λιμάνι. Είναι σχετικά ακριβότερο από το Indiana Cafe (αν θυμάμαι καλά 35/άτομο) αλλά και πάλι, για Παρίσι δεν είναι άσχημα. Τα steaks πάντως είναι αρκετά ακριβά, δηλαδή τιμές εστιατορίου σε περιβάλλον applebee's.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το'ψαξα, τελικά αυτό που εννοούσα λέγεται Indiana Cafe.

Indiana Caf

Συμπαθητικό αν θέλετε να το έχετε κατά νου, δε θα πάθετε και σοκ αλλά αν θέλετε να φάτε κάτι πιο αμερικάνικο ή απλώς θέλετε να σκάσετε στο φαγητό λόγω τεράστιων μερίδων, έχει καλές τιμές για Παρίσι (περίπου 20 το άτομο).
Το Indiana ειναι ελεεινο, bistro με φαγητα τυπου McDonalds... Μονο για ποτο κανει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom