πρωτο roadtrip με σκυλο...

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
Σε ευχαριστω για την συμβουλη, ωστοσο υπαρχουνε ηδη και ενημερωμενα βιβλιαρια, οπως και τα pedigree των σκυλιων.
Εαν δεν έχετε ήδη, χρειάζεστε ευρωπαϊκό διαβατήριο ζώου συντροφιάς . Ο κτηνιατρος θα σας καθοδηγήσει.
 

hurricane21

Member
Μηνύματα
10
Likes
14
Καλησπερα σε ολου και καλο μηνα, συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση αλλα ετρεχα με διαφορες υποχρεωσεις.

Καλως εχοντων των πραγματων λεμε τον Οκτωβρη να παμε το πρωτο μας roadtrip.
ενα προγραμμα που εχω βγαλει και θα ηθελα την γνωμη σας ειναι το εξης.

1. Ξεκινημα Πεμπτη βραδυ και διανυκτερευση στην Κατερινη.
2. Παρασκευη πρωι φευγουμε και περναμε απο Σκοπια για ενα καφε και μετα Βελιγραδι για διανυκτερευση
3. Σαββατο απο Βελιγραδι θα παμε Μπρατισλαβα οπου λεμε να μεινουμε Σαββατο και Κυριακη
4. Δευτερα μονοημερη εκδρομη στην Βιεννη και επιστροφη Μπρατισλαβα για βραδυ
5. Τριτη πρωι αναχωρηση για Πραγα και διανυκτερευση και την Τεταρτη εκει.
6. Πεμπτη πρωι λεμε να φυγουμε απο Πραγα και να παμε Βουδαπεστη και να μεινουμε και την Παρασκευη εκει
7. εδω ειναι που κολλαω καπως θα ειναι ο δρομος του γυρισμου και θα ηθελα να γινει χωρις πολλες στασεις. εχω σκεφτει.
α) απο Βουδαπεστη να κανουμε διανυκτερευση στην Νις και το Σαββατο το πρωι φευγουμε και γυρναμε Ελλαδα
ή
β) αναχωρηση Σαββατο πρωι απο Βουδαπεστη για Θεσσαλονικη και να κοιμηθουμε εκει, αλλα μου φαινονται πολλες 10 ωρες οδηγησης για εναν οδηγο.

πως σας ακουγεται γενικα σαν προγραμμα?? νομιζω θα προλαβουμε να δουμε αρκετα πραγματα, απλα κολλαω λιγο και στην επιστροφη.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπέρα και καλό μήνα.
Πολύ καλό μου φαίνεται το πρόγραμμα αν και όντως οι δέκα ωρες είναι πολλές για επιστροφή ως Θεσσαλονίκη. Εγώ θα το τολμούσα αλλά και η διανυκτέρευση σε Νις δεν είναι κακή ιδέα.

Απογοητευτήκαμε λίγο από τις τιμές για Κυκλάδες+ τα πηγαινελα απο Θεσσαλονίκη για Πειραια + το καράβι οπότε ψαχνόμαστε αυτές τις μέρες να κάνουμε roadtrip στα Βαλκάνια. Πήρα λίγο κουράγιο από εσένα μιας και θα το κάνεις με δύο σκυλιά και είπα να δοκιμάσουμε με το λαμπραντόρ μας. Λέμε να ξεκινήσουμε από Θεσσαλονίκη να πάμε Βελιγράδι, Ζάγκρεμπ, Λιουμπιάνα, Λίμνες Πλίτβιτσε και πίσω.
 

hurricane21

Member
Μηνύματα
10
Likes
14
Καλησπέρα και καλό μήνα.
Πολύ καλό μου φαίνεται το πρόγραμμα αν και όντως οι δέκα ωρες είναι πολλές για επιστροφή ως Θεσσαλονίκη. Εγώ θα το τολμούσα αλλά και η διανυκτέρευση σε Νις δεν είναι κακή ιδέα.

Απογοητευτήκαμε λίγο από τις τιμές για Κυκλάδες+ τα πηγαινελα απο Θεσσαλονίκη για Πειραια + το καράβι οπότε ψαχνόμαστε αυτές τις μέρες να κάνουμε roadtrip στα Βαλκάνια. Πήρα λίγο κουράγιο από εσένα μιας και θα το κάνεις με δύο σκυλιά και είπα να δοκιμάσουμε με το λαμπραντόρ μας. Λέμε να ξεκινήσουμε από Θεσσαλονίκη να πάμε Βελιγράδι, Ζάγκρεμπ, Λιουμπιάνα, Λίμνες Πλίτβιτσε και πίσω.
Λαβε υποψιν σου οτι και τα δικα μας τα σκυλια ειναι λαμπραντορ. Ενα 7 χρονων και ενα 8 μηνων, οποτε μην το σκεφτεστε καθολου, ειδικα εαν ειστε κοντα Θεσ/νικη οπως καταλαβα...
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Quick update: Γυρισαμε πριν λιγες μερες απο roadtrip σε Σερβια-Κροατια-Βοσνια-Μαυροβουνιο-Αλβανια. Μειναμε σε Βελιγραδι, Ζαγκρεμπ, Ντουμπροβνικ, Κοτορ. Τοσο οι Σερβοι αλλα πολυ περισσοτερο οι Κροατες ειναι pet friendly λαοι. Στο Ζαγκρεμπ, ο Casper μπηκε κανονικα σε μουσειο(Museum of broken hearts) αλλα και στο τελεφερικ. Παντου μας εφερναν κουπακια με νερο ή γεμιζαν τα δικα μας ακομα και στα πιο τουριστικα μερη. Βοσνια και Μαυροβουνιο ηταν πιο λαιτ τα πραγματα.Αδεσποτα δεν πετυχαμε πουθενα .Διαβατηριο τσεκαραν μονο κατα την εισοδο στη Σερβια αλλα και στην Ελλαδα. Καποια στιγμη θα γραψω μια σκυλοκεντρικη καθαρα ιστορια γι αυτο το roadtrip. Το φοβομουν λιγο αλλα θα το ξανακανα και ηδη σχεδιαζουμε το επομενο.
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
199
Likes
911
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Έχει ενδιαφέρον, αν και δεν
Quick update: Γυρισαμε πριν λιγες μερες απο roadtrip σε Σερβια-Κροατια-Βοσνια-Μαυροβουνιο-Αλβανια. Μειναμε σε Βελιγραδι, Ζαγκρεμπ, Ντουμπροβνικ, Κοτορ. Τοσο οι Σερβοι αλλα πολυ περισσοτερο οι Κροατες ειναι pet friendly λαοι. Στο Ζαγκρεμπ, ο Casper μπηκε κανονικα σε μουσειο(Museum of broken hearts) αλλα και στο τελεφερικ. Παντου μας εφερναν κουπακια με νερο ή γεμιζαν τα δικα μας ακομα και στα πιο τουριστικα μερη. Βοσνια και Μαυροβουνιο ηταν πιο λαιτ τα πραγματα.Αδεσποτα δεν πετυχαμε πουθενα .Διαβατηριο τσεκαραν μονο κατα την εισοδο στη Σερβια αλλα και στην Ελλαδα. Καποια στιγμη θα γραψω μια σκυλοκεντρικη καθαρα ιστορια γι αυτο το roadtrip. Το φοβομουν λιγο αλλα θα το ξανακανα και ηδη σχεδιαζουμε το επομενο.
Έχει ενδιαφέρον, αν και δεν έχω κατοικίδιο, να εμπλουτιστεί το συγκεκριμένο topic, από ταξιδευτές που έχουν τα(το) ζώο τους συντροφιά, με συμβουλές και εντυπώσεις από δικές τους εμπειρίες. Έχω φίλη που της φαίνεται βουνό η διαδικασία διακοπών με το σκύλο της, επιπλέον δεν υπάρχουν ενημερωτικά sites του τύπου"εκδρομή με το κατοικίδιο", προς ενημέρωση.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.649
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Εγώ δεν έχω προβλήματα με τα ταξίδια με το κατοικίδιό μου, κρύβεται εύκολα στην βαλίτσα και μάλιστα εθελοντικά…

519FE400-853C-47F3-B44D-BE7E87493FED.jpeg
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom