Ινδία πρώτη φορά στη μαγευτική Ινδία

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Πω πω ντροπή συγνώμη... Στριντάδικο ήθελα να γράψω 🫣 Τι εννοείς να τους κάψουν μεταφορικά μιλάς; 😱 Ok τις κρατάω τις πληροφορίες σου δηλαδή για διαμονή που πιστεύεις ότι θα ήτανε καλά να μείνουμε; Ισχύει ότι δεν πρέπει να επιχειρήσουν να κυκλοφορήσω πουθενά μόνη μου χωρίς ξεναγό; Γενικότερα εκεί η ασφάλεια των τουριστών και η εμπειρία σου στην πόλη είναι ασφαλή ή έχει κινδύνους;
Ήμουν στην Ινδία για 15 μέρες, τελείως μονη μου. Οι άνθρωποι στην πλειοψηφία τους είναι φανταστικοί και σκίζονται να σε. βοηθήσουν. Ποτέ δεν αισθάνθηκα ανασφάλεια, ποτέ φόβο. Πάντα βέβαια πρέπει να προσέχεις κάποια πράγματα είτε είσαι στην Ινδία, είτε στο Λονδίνο.
Για το Βαρανάσι, αυτό που εννοεί ο Γιώργος, είναι ότι έχει τη βρωμιά της Ινδίας σε πολλαπλάσιο βαθμό. Ο δρόμος κάτω είναι γεμάτος ακαθαρισιες και η ατμόσφαιρα έχει μυρωδιά καμένου. Τρεις μέρες έμεινα και κάθε πρωί δυσκολεύουν πιο πολύ από την προηγούμενη να αποφασίσω να βρω στους δρόμους. Είναι όμως από τα μέρη που πρέπει να επισκεφθεί κανείς στην Ινδία.
 

annoula

Member
Μηνύματα
227
Likes
495
Πως ειναι ο καιρος στην Ινδια τον Αυγουστο???? Θερμοκρασια??? Βροχες???
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πως ειναι ο καιρος στην Ινδια τον Αυγουστο???? Θερμοκρασια??? Βροχες???
Mουσώνες, βροχές, υγρασία . ΜΑκριά. Η βρώμα με τη ζέστη επιδεινώνεται.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Αύγουστο ούτε στον εχθρό μου δε θα πρότεινα να πάει, τουλάχιστον Ρατζαστάν. Λαντάκ ναι.
 

maktoumpis

Member
Μηνύματα
9
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία / Ινδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα τη βοήθεια σας για το επικείμενο ταξίδι στην Ινδία. Ο αρχικός σχεδιασμός είναι 9-23/2/2024 (13 βράδια).

Διαβάζοντας το φόρουμ, οι πόλεις που σκέφτομαι να επισκεφτώ είναι:
  • Άγκρα 1 βράδυ
  • Τζαϊπούρ 3 βράδια
  • Aurangabad 1 βράδυ -> Ellora Caves;
  • Βαρανάσι 3 βράδια
  • Δελχι 3 βράδια
Έχετε κάποιο σχόλιο; Θεωρείτε ότι χρειάζεται να μοιράσω κάπως αλλιώς τις ημέρες ή τα βραδιά που έχω διαθέσιμα. Βομβάη ίσως;

Αντιλαμβάνομαι ότι για μια χώρα σαν την Ινδία χρειάζεται πολύ περισσότερος χρόνος… Θα μπορούσα να προσθέσω ακόμη μια ημέρα αν υπήρχε κάτι που θα άξιζε πολύ τον κόπο να πάω.

Σας ευχαριστώ πολύ!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα τη βοήθεια σας για το επικείμενο ταξίδι στην Ινδία. Ο αρχικός σχεδιασμός είναι 9-23/2/2024 (13 βράδια).

Διαβάζοντας το φόρουμ, οι πόλεις που σκέφτομαι να επισκεφτώ είναι:
  • Άγκρα 1 βράδυ
  • Τζαϊπούρ 3 βράδια
  • Aurangabad 1 βράδυ -> Ellora Caves;
  • Βαρανάσι 3 βράδια
  • Δελχι 3 βράδια
Έχετε κάποιο σχόλιο; Θεωρείτε ότι χρειάζεται να μοιράσω κάπως αλλιώς τις ημέρες ή τα βραδιά που έχω διαθέσιμα. Βομβάη ίσως;

Αντιλαμβάνομαι ότι για μια χώρα σαν την Ινδία χρειάζεται πολύ περισσότερος χρόνος… Θα μπορούσα να προσθέσω ακόμη μια ημέρα αν υπήρχε κάτι που θα άξιζε πολύ τον κόπο να πάω.

Σας ευχαριστώ πολύ!
Εγώ αν έβγαζα το πιο αδιαφορο της λίστας (για μένα το Δελχί, κι αυτό συγκριτικά με τα υπόλοιπα διότι έχει ενδιαφερον) θα το έκανα για να προσθέσω την Κεραλα κι όχι τη Βομβάη. Είναι εντελώς διαφορετικό κομμάτι της χώρας και από τα πιο εντυπωσιακά. Αλλά γενικώς έχεις βάλει τα βασικά χαιλαιτ, για μένα είναι πολύ ωραίο ποτ πουρί με δεδομένο τον περιορισμό των ημερών.
 
Last edited:
Μηνύματα
111
Likes
265
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα τη βοήθεια σας για το επικείμενο ταξίδι στην Ινδία. Ο αρχικός σχεδιασμός είναι 9-23/2/2024 (13 βράδια).

Διαβάζοντας το φόρουμ, οι πόλεις που σκέφτομαι να επισκεφτώ είναι:
  • Άγκρα 1 βράδυ
  • Τζαϊπούρ 3 βράδια
  • Aurangabad 1 βράδυ -> Ellora Caves;
  • Βαρανάσι 3 βράδια
  • Δελχι 3 βράδια
Έχετε κάποιο σχόλιο; Θεωρείτε ότι χρειάζεται να μοιράσω κάπως αλλιώς τις ημέρες ή τα βραδιά που έχω διαθέσιμα. Βομβάη ίσως;

Αντιλαμβάνομαι ότι για μια χώρα σαν την Ινδία χρειάζεται πολύ περισσότερος χρόνος… Θα μπορούσα να προσθέσω ακόμη μια ημέρα αν υπήρχε κάτι που θα άξιζε πολύ τον κόπο να πάω.

Σας ευχαριστώ πολύ!
Αφού θα είσαι στο Aurangabad θα σου πρότεινα να προσθέσεις ακόμα μια ημέρα για να επισκευτεις και τις Ajanta caves.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.423
Likes
7.782
Αφου θα φτασεις που θα φτασεις μεχρι το Ρατζασταν θα ηταν καλο να μην περιοριζοσουν μονο στην Τζαιπουρ αλλα να εβαζες και καμια πολη ακομα, οπως την Ουνταιπουρ.
Απο την αλλη, νομιζω οτι το Aurangabad συνδυαζεται καλυτερα με το Μουμπαι.
Στη θεση σου θα τα εβαζα ολα.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.423
Likes
7.782
Εγώ αν έβγαζα το πιο αδιαφορο της λίστας (για μένα το Δελχί, κι αυτό συγκριτικά με τα υπόλοιπα διότι έχει ενδιαφερον) θα το έκανα για να προσθέσω την Κεραλα κι όχι τη Βομβάη. Είναι εντελώς διαφορετικό κομμάτι της χώρας και από τα πιο εντυπωσιακά. Αλλά γενικώς έχεις βάλει τα βασικά χαιλαιτ, για μένα είναι πολύ ωραίο ποτ πουρί με δεδομένο τον περιορισμό των ημερών.
Με εστειλες βρε Χορχε! Εμενα μου αρεσε πολυ το Δελχι, αυτη η αντιθεση παλιου με καινουριο… εγω βεβαια εχω και εναν καλλο οποτε πηγαινω σε μια χωρα να επισκεπτομαι οπωσδηποτε την πρωτευουσα οσο χαλια να ειναι… αλλα το Δελχι καθολου χαλια δεν το βρηκα… με γοητευσε κιολας μπορω να πω
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Με εστειλες βρε Χορχε! Εμενα μου αρεσε πολυ το Δελχι, αυτη η αντιθεση παλιου με καινουριο… εγω βεβαια εχω και εναν καλλο οποτε πηγαινω σε μια χωρα να επισκεπτομαι οπωσδηποτε την πρωτευουσα οσο χαλια να ειναι… αλλα το Δελχι καθολου χαλια δεν το βρηκα… με γοητευσε κιολας μπορω να πω
Αν και πάντα σχεδόν συμφωνώ με @Yorgos, εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου, αφού θα είσαι για τόσες μέρες και πρώτη φορά, η επίσκεψη στην πρωτεύουσα επιβάλλεται. Το πρόγραμμά σου είναι πολύ όμοιο με το δικό μας, αφήσαμε Μουμπάι για άλλο ταξίδι στην Ινδία.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ούτε εγώ το βρήκα χάλια, υποδεέστερο της Κεραλα είπα ότι είναι.
 

maktoumpis

Member
Μηνύματα
9
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία / Ινδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Εγώ αν έβγαζα το πιο αδιαφορο της λίστας (για μένα το Δελχί, κι αυτό συγκριτικά με τα υπόλοιπα διότι έχει ενδιαφερον) θα το έκανα για να προσθέσω την Κεραλα κι όχι τη Βομβάη. Είναι εντελώς διαφορετικό κομμάτι της χώρας και από τα πιο εντυπωσιακά. Αλλά γενικώς έχεις βάλει τα βασικά χαιλαιτ, για μένα είναι πολύ ωραίο ποτ πουρί με δεδομένο τον περιορισμό των ημερών.
Είχα δει Yorgos ότι σε άλλο σου μήνυμα πρότεινες μεταξύ άλλων Kerala Backwaters. Δεδομένου ότι θα ήθελα να μείνω λίγο στο Δελχί, μάλλον είναι εκτός range (λόγω απόστασης). Αν και για να κερδίσω χρόνο, σκέφτομαι όσο γίνεται να κάνω τις μετακινήσεις αεροπορικώς (δε θα παραλείψω να ζήσω την εμπειρία των τρένων).

Αφου θα φτασεις που θα φτασεις μεχρι το Ρατζασταν θα ηταν καλο να μην περιοριζοσουν μονο στην Τζαιπουρ αλλα να εβαζες και καμια πολη ακομα, οπως την Ουνταιπουρ.
Απο την αλλη, νομιζω οτι το Aurangabad συνδυαζεται καλυτερα με το Μουμπαι.
Στη θεση σου θα τα εβαζα ολα.
Καλή ιδέα για Ουνταιπουρ. Νομίζω βγαίνει να προστεθεί ;-)

Όσο έψαξα από χθες, αυτό που δημιουργεί πρόβλημα στις μετακινήσεις είναι το Aurangabad, γιατί δεν έχει καλή σύνδεση με το Τζαιπουρ/Ουνταιπουρ. Αλλά θα το ψάξω μήπως κάτι «έχασα»...

Το καλό είναι ότι στα 13 βράδια βγαίνουν τα «βασικά», όπως καταλαβαίνω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom