Ινδία πρώτη φορά στη μαγευτική Ινδία

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.474
Likes
7.943
Είχα δει Yorgos ότι σε άλλο σου μήνυμα πρότεινες μεταξύ άλλων Kerala Backwaters. Δεδομένου ότι θα ήθελα να μείνω λίγο στο Δελχί, μάλλον είναι εκτός range (λόγω απόστασης). Αν και για να κερδίσω χρόνο, σκέφτομαι όσο γίνεται να κάνω τις μετακινήσεις αεροπορικώς (δε θα παραλείψω να ζήσω την εμπειρία των τρένων).



Καλή ιδέα για Ουνταιπουρ. Νομίζω βγαίνει να προστεθεί ;-)

Όσο έψαξα από χθες, αυτό που δημιουργεί πρόβλημα στις μετακινήσεις είναι το Aurangabad, γιατί δεν έχει καλή σύνδεση με το Τζαιπουρ/Ουνταιπουρ. Αλλά θα το ψάξω μήπως κάτι «έχασα»...

Το καλό είναι ότι στα 13 βράδια βγαίνουν τα «βασικά», όπως καταλαβαίνω!
Εγω σε 10 ή 11 νυχτες ειδα: Αγκρα-Τζαιπουρ-Τζοντπουρ (μαζι με ενα χωριο ανεγγιχτων)-Ουνταιπουρ-Βαρανασι-Δελχι.
Θελω να πω οτι ειχα βαλει 3!! πολεις του Ρατζασταν. Φαντασου οτι εσυ εχεις και περισσοτερες μερες.
 

maktoumpis

Member
Μηνύματα
9
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία / Ινδία
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγω σε 10 ή 11 νυχτες ειδα: Αγκρα-Τζαιπουρ-Τζοντπουρ (μαζι με ενα χωριο ανεγγιχτων)-Ουνταιπουρ-Βαρανασι-Δελχι.
Θελω να πω οτι ειχα βαλει 3!! πολεις του Ρατζασταν. Φαντασου οτι εσυ εχεις και περισσοτερες μερες.
Θα το κοιτάξω, ναι! Αν κατάλαβα καλά εσύ δεν είχες κάνει την «παράκαμψη» Αουρανγκαμπάντ... Θα χρειαστεί να δω λίγο τις μετακινήσεις και πώς μπορεί να συνδυαστεί. Να να υποθέσω ότι στις πόλεις Τζοντπουρ-Ουνταιπουρ έμεινες μία ημέρα στην καθεμία, σωστά;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Χωρίς Δελχί είναι εφικτό πιστεύω το σενάριο Ουνταιπούρ, Τζοντπουρ, Τζαιπούρ, Άγκρα, Βαρανάσι.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.474
Likes
7.943
Θα το κοιτάξω, ναι! Αν κατάλαβα καλά εσύ δεν είχες κάνει την «παράκαμψη» Αουρανγκαμπάντ... Θα χρειαστεί να δω λίγο τις μετακινήσεις και πώς μπορεί να συνδυαστεί. Να να υποθέσω ότι στις πόλεις Τζοντπουρ-Ουνταιπουρ έμεινες μία ημέρα στην καθεμία, σωστά;

Οντως την «παρακαμψη» που λες δεν την εκανα. Αποφασισα Μουμπαι-τα περιξ-Κεραλα-Γκοα να τα αφησω και αν μπορεσω να τα συνδυασω σε αλλο ταξιδι.

Οι διανυκτερευσεις μου ηταν ως εξης:
1 Αγκρα
2 Τζαιπουρ
1 Τζοντπουρ
2 Ουνταιπουρ
2 Βαρανασι
2 Δελχι
Επαιξαν και εσωτερικες πτησεις που βοηθησαν απειρα στο να γινει εφικτο το συγκεκριμενο χρονοδιαγραμμα.

Αν θες να ριξεις ματια, τα γραφω αναλυτικα στην ιστορια μου: Ινδία - ΙΝΔΙΑ - Η "Θεά" των Μικρών Πραγμάτων
 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.474
Likes
7.943
Για μένα το Βαρανάσι θέλει 3μ ολόκληρες για να το απολαύσεις όπως του αξίζει.
Εγω λογω χρονου ειχα δυνατοτητα μονο για 2 μερες, ωστοσο νομιζω οτι ειδα/εκανα αρκετα πραγματα: και πρωινη βαρκαδα με την ανατολη του ηλιου, και βολτες στα γκατς (καυσεις νεκρων κλπ) και βολτες στα σοκακια και βραδυνη λειτουργια.
Και μπορω να πω οτι ειδικα για Βαρανασι ηταν και το οριο μου οι 2 μερες, δλδ. δεν αντεχα παραπανω… ζοριστηκα πολυ
 
Last edited:

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Εγώ αν θυμάμαι καλά έκατσα 4 και ήταν όσο έπρεπε. Αλλά 3μ μίνιμουμ για μένα, το απόλυτο χάιλαιτ στο ταξίδι.
Καλησπερα,Βαρανασι μαγευτικο ,υπεροχο μια κατηγορια μονο του.Τα Χριστουγεννα που ημουν εκει δεν ηθελα να φυγω και με την πρωτη ευκαιρια α ξαναπαω !ονειρο!!!
 

maktoumpis

Member
Μηνύματα
9
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία / Ινδία
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Οντως την «παρακαμψη» που λες δεν την εκανα. Αποφασισα Μουμπαι-τα περιξ-Κεραλα-Γκοα να τα αφησω και αν μπορεσω να τα συνδυασω σε αλλο ταξιδι.

Οι διανυκτερευσεις μου ηταν ως εξης:
1 Αγκρα
2 Τζαιπουρ
1 Τζοντπουρ
2 Ουνταιπουρ
2 Βαρανασι
2 Δελχι
Επαιξαν και εσωτερικες πτησεις που βοηθησαν απειρα στο να γινει εφικτο το συγκεκριμενο χρονοδιαγραμμα.

Αν θες να ριξεις ματια, τα γραφω αναλυτικα στην ιστορια μου: Ινδία - ΙΝΔΙΑ - Η "Θεά" των Μικρών Πραγμάτων
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα διαβάσω την ιστορία σου με χαρά! Δυστυχώς τις σπηλιές με βλέπω να τις «πιστολιάζω». Κρίμα γιατί φαίνονται πολύ εντυπωσιακές, αλλά δε γίνονται όλα μαζί...
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Γενικη ερωτησω για οποιον εχει επισκεφθει και τα δυο. Η Νοτια Ινδια παρουσιαζει σημαντικες ομοιοτητες με τη Σρι Λανκα;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γενικη ερωτησω για οποιον εχει επισκεφθει και τα δυο. Η Νοτια Ινδια παρουσιαζει σημαντικες ομοιοτητες με τη Σρι Λανκα;
Eξαρτάται για ποιο κομμάτι της Νότιας Ινδίας μιλάμε. Η ΚΕράλα ας πούμε λιγότερο, ενώ το Ταμίλ κομμάτι της Ινδίας φέρνει περισσότερο στο Ταμίλ κομμάτι της Σρι Λάνκα. Γενικά όχι, δε μοιάζουν, η Σρι Λάνκα είναι κατά βάση βουδιστικό κράτος (με ό,τι συνεπάγεται αυτό σε θρησκευτικό, κοινωνικό, αρχιτεκτονικό, διατροφικό επίπεδο) ενώ η Ινδία είναι κυρίως ινδουιστικό -και δευτερευόντως μουσουλμανικό- κράτος, οπότε άλλο πράγμα. Ε, φατσικά μοιάζουν, αλλά σε επίπεδο κουλτούρας είναι εντελώς άλλο πράγμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom