ρηχη παραλια χωρις κυμα στην Κρητη;

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Καλημερα, ηθελα να ρωτησω για Κρητη, αν ξερετε καποια παραλια με ξαπλωστρες ρηχη και χωρις κυμα με ζεστα νερα .... Αν κ μιση Κρητικια δεν εχω βρει κατι τετοιο, παντα πηγαιναμε σε παραλιες που ειχαν τεραστια κυματα με αερα.... Αν κ εχω χρονια να επισκεφτω την Κρητη, λεω να βρω ενα μερος να μεινω 4 μερες για μπανιο, αν γινεται και μεσα στη θαλασσα διαμονη, και μετα να παω στους συγγενεις μου στο Ηρακλειο να τους δω και να μεινω οσες μερες θελησουμε.... Α! και τα μικρα θελουν πισινα!!! Μου ειπαν να δω για Ψαρη φοραδα ή Αχλια; Θα ηθελα να παμε ισως και Μπαλο αλλα νομιζω δεν θα βρουμε κοντα να μεινουμε... και θα ειμαστε μακρια κ απο παραλια και απο "περαντζαδα" το βραδυ... Κισσαμος θα βολευε; Την Κρητη την εχω δει , δεν θελω να κανω χιλιομετρα... Θελω μονο να βρω μια παραλια καταλληλη για μικρα.... και να πηγαινω παραλια με τα ποδια... Ζηταω πολλα; π.χ. περυσι πηγαμε Ναξο, αγ. Αννα κ ηταν τελεια, μεναμε μεσα στη θαλασσα....
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
να σου πω για Χανια που ξερω καλύτερα..παραλία ζεστη με χωρις κυμμα και να εχεις και νυχτερινη ζωη κοντα η στο περίπου..
Αλμυριδα τέρμα στη γωνιά εχει ενα μικρο σαν λιμανάκι..εχει και ξενοδοχεία.
Αγιοι Απόστολοι ζεστά νερά εχει παραλίες που μπορεί να μην εχει κύμα καθόλου..πολλά ξενοδοχεια και κοντά στη νυχτερινή ζωη της πόλης..
Ταρσανάς στο ακρωτήρι..σαν λίμνη..
Μαραθι σαν λίμνη και εδω..ακρωτήρι..
Καλαθάς..
Ελαφονησι για πιο μακρια..
Ο Μπαλος που λές η πας με καραβάκι η με τα πόδια. μια μερα εκει σε φτανει.για να μεινεις εκει κοντα η Καστελι η Καλυβιανη απεχει δε απο τη πολη των Χανιων αρκετα..
 

MIAT

Member
Μηνύματα
416
Likes
1.119
Ονειρεμένο Ταξίδι
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
να σου πω για Χανια που ξερω καλύτερα..παραλία ζεστη με χωρις κυμμα και να εχεις και νυχτερινη ζωη κοντα η στο περίπου..
Αλμυριδα τέρμα στη γωνιά εχει ενα μικρο σαν λιμανάκι..εχει και ξενοδοχεία.
Αγιοι Απόστολοι ζεστά νερά εχει παραλίες που μπορεί να μην εχει κύμα καθόλου..πολλά ξενοδοχεια και κοντά στη νυχτερινή ζωη της πόλης..
Ταρσανάς στο ακρωτήρι..σαν λίμνη..
Μαραθι σαν λίμνη και εδω..ακρωτήρι..
Καλαθάς..
Ελαφονησι για πιο μακρια..
Ο Μπαλος που λές η πας με καραβάκι η με τα πόδια. μια μερα εκει σε φτανει.για να μεινεις εκει κοντα η Καστελι η Καλυβιανη απεχει δε απο τη πολη των Χανιων αρκετα..
Καλημερα, ηθελα να ρωτησω για Κρητη, αν ξερετε καποια παραλια με ξαπλωστρες ρηχη και χωρις κυμα με ζεστα νερα .... Αν κ μιση Κρητικια δεν εχω βρει κατι τετοιο, παντα πηγαιναμε σε παραλιες που ειχαν τεραστια κυματα με αερα.... Αν κ εχω χρονια να επισκεφτω την Κρητη, λεω να βρω ενα μερος να μεινω 4 μερες για μπανιο, αν γινεται και μεσα στη θαλασσα διαμονη, και μετα να παω στους συγγενεις μου στο Ηρακλειο να τους δω και να μεινω οσες μερες θελησουμε.... Α! και τα μικρα θελουν πισινα!!! Μου ειπαν να δω για Ψαρη φοραδα ή Αχλια; Θα ηθελα να παμε ισως και Μπαλο αλλα νομιζω δεν θα βρουμε κοντα να μεινουμε... και θα ειμαστε μακρια κ απο παραλια και απο "περαντζαδα" το βραδυ... Κισσαμος θα βολευε; Την Κρητη την εχω δει , δεν θελω να κανω χιλιομετρα... Θελω μονο να βρω μια παραλια καταλληλη για μικρα.... και να πηγαινω παραλια με τα ποδια... Ζηταω πολλα; π.χ. περυσι πηγαμε Ναξο, αγ. Αννα κ ηταν τελεια, μεναμε μεσα στη θαλασσα....
Όπως είπε και η LULLU μαραθι που είναι στα Χανιά επίσης Γεωργιουπολη έξω από τα Χανιά (βέβαια σ ένα σημείο εκεί ειναι λίγο κρύο το νερό εξαιτίας του ποταμού αλλά γενικά ειναι ρηχά και ζεστά) . Για Ηράκλειο χωρίς κύμα ρηχά ειναι τα λιμανάκια στη Χερσόνησο (30χλμ έξω από το Ηράκλειο και πολύ τουριστικά…)και γενικά τα κολπάκια στου Κόκκινη το Χάνι (10-20 χλμ έξω από την πόλη)που εξαιτίας του ότι ειναι κολπάκια δεν πιάνει πολύ κύμα όπως στις άλλες βόρειες παραλίες του Νομού. Εκεί ειναι και πολύ ρηχά τα νερά.
 
Last edited:

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Όλα αυτά που ζητάς, εκτός από την περατζάδα, τα έχει στο Ελαφονήσι. Ξαπλώστρες (δεν τις επιλέγω, προτιμώ την πετσέτα, αλλά αυτά είναι γούστα), ρηχή, χωρίς κύμα (ίσως βγάλει λίγο με την πλυμμηρίδα το βράδυ), ζεστά νερά. :playball:

Εμείς είχαμε μείνει πρόπερσι 4 μέρες, όπως ψάχνεις και εσύ, σε ενοικιαζόμενα στη Χρυσοσκαλίτισσα. Ήταν κανένα τέταρτο με το αμάξι από το Ελαφονήσι, τεράστια διαφορά από τη Χερσόνησο από την οποία ερχόμασταν κάθε φορά. Επίσης, κοντά στα δωμάτια που μέναμε είχε και εστιατόριο με πεντανόστιμο φαγητό (ξέρω, δεν είναι είδηση αυτό στην Κρήτη). Αν θες μπορώ να σου στείλω σε πμ πού μείναμε και πού τρώγαμε.

Αυτό το σκέλος των διακοπών ήταν η τέλεια χαλάρωση, βέβαια είχε συμπέσει και ο πανικός με τον κορονοιό. :xalara:

Ο Μπάλος είναι πιθανότατα η μόνη παραλία της Κρήτης στην οποία δεν θα ξαναπήγαινα. Ακόμη και από τον Κίσσαμο, θες 20 λεπτά οδήγηση σε χωματόδρομο, κανένα τέταρτο σκαλοπάτια για να κατέβεις στην παραλία (και μετά να τα ανέβεις) και με πολλές πιθανότητες να βρεις πίσσες που ξεβράζει η θάλασσα.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Ο @Nikos1986 συνόψισε τη σκέψη μου άψογα. Ως παιδί το καλύτερο μου ήταν το Λαφονήσι. Νυχτερινή ζωή δεν έχει αλλά τα παιδιά σίγουρα δεν τα νοιάζει αυτό. Όσες φορές είχαμε μείνει στη Χρυσοσκαλίτισσα που είναι δίπλα στο Λαφονήσι, το είχα καταχαρεί. Ωστόσο πρέπει να ξέρεις ότι πρόκειται ίσως και για την πιο δημοφιλή παραλία του νησιού. Μετά το μεσημέρι που φεύγουν τα τουριστικά πούλμαν έχει αισθητά λιγότερο κόσμο.
Στον Μπάλο ως παιδί δεν είχα πάει ποτέ και ενώ είναι δίπλα στην περιοχή που μένω, ακόμα και τώρα δεν είναι στις επιλογές μου. Από το μήνυμα σου καταλαβαίνω ότι δεν θέλετε να ταλαιπωρηθείτε καθόλου, επομένως μάλλον ο Μπάλος πρέπει να βγει από τις επιλογές σας.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Ωστόσο πρέπει να ξέρεις ότι πρόκειται ίσως και για την πιο δημοφιλή παραλία του νησιού. Μετά το μεσημέρι που φεύγουν τα τουριστικά πούλμαν έχει αισθητά λιγότερο κόσμο.
Γι αυτό το λόγο ξεκινούσαμε από Χερσόνησο μεσημεράκι για να πάμε στην άλλο άκρη του νησιού, αν και όλοι μας κοίταζαν με το στυλ "μα πάνε καλά αυτοί ???". :haha:

Πάντως όσο απογευματιάζει και αρχίζει να αραιώνει ο κόσμος, το μέρος είναι πανέμορφο.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Γι αυτό το λόγο ξεκινούσαμε από Χερσόνησο μεσημεράκι για να πάμε στην άλλο άκρη του νησιού, αν και όλοι μας κοίταζαν με το στυλ "μα πάνε καλά αυτοί ???". :haha:

Πάντως όσο απογευματιάζει και αρχίζει να αραιώνει ο κόσμος, το μέρος είναι πανέμορφο.
Το λες και σκληροπυρηνικό να ξεκινήσεις μεσημέρι από Χερσόνησο για να φτάσεις Λαφονήσι. Είναι πολλά τα χιλιόμετρα (και οι στροφές). Ωστόσο πραγματικά πρόκειται για άλλη εικόνα όταν αραιώνει ο κόσμος.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Εάν μείνετε Λαφονήσι τότε να πάτε στη παραλία μετά τις 5 το απόγευμα, πρωί Άσπρη Λίμνη και Βουλόλιμνη.

Περίεργο βέβαια να λες ότι έχεις γυρίσει όλη την Κρήτη και να μην έχεις βρει ρηχές παραλίες, όλη η βόρεια Κρήτη είναι ρηχή.Αφού θέλετε να πηγαίνετε στη παραλία με τα πόδια τότε ξεκινώντας από τα δυτικά προς τα ανατολικά Φαλάσαρνα, Άγιοι Αποστόλοι/Χρυσή Ακτή, Μαράθι, Γεωργιούπολη, Γεράνι/Πετρέ, παραλία μπροστά στο Ρέθυμνο, Μπαλί, Αγία Πελαγία, Λυγαριά, Πλάκα/Ελούντα, Σητεία.

Για τα κύματα κανείς δε μπορεί να στο εγγυηθεί, οι περιοχές που σχηματίζουν κολπάκια και είναι λίγο πιο προστατευμένες είναι το Μαράθι, το Μπαλί η Αγία Πελαγία και η Λυγαριά.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
ευχαριστω πολυ ολους σας! Εχω βρει ρηχες παραλιες αλλα με παιδια 3 και 6 ετων θα ηθελα ΧΩΡΙΣ αερα... Παντα θυμαμαι να φυσαει απιστευτα... δεν ξερω γιατι το χω ετσι στο μυαλο μου και σιγουρα εχω χρονια πολλα να παω... Εκλεισα στα Αχλια 3 μερες (την πηρα κ τηλ την κυριουλα και της φανηκε τοσο περιεργο που εκλεισα απο τωρα για Ιούλιο... ) ... Τι λεει η περιοχη αυτη; Ισως παμε και 3 μερες προς Χανια με οσα μου γραψατε... Μου αρεσουν κ εμενα καλυτερα... Συν ποσες θα μεινουμε σε συγγενεις Ηρακλειο... Το σκεφτομαι μηπως παμε Χανια πρωτα με καραβι και μετα επιστρεψουμε απο Ηρακλειο ... Ναι, θελω οσο γινεται λιγοτερα χιλιομετρα με το αυτοκινητο γιατι ξερω ηδη οτι θα κανω αρκετα ςτσι κ αλλιως...

Τωρα που το σκεφτομαι, οντως ελαφονησι πρεπει να ειχα παει μικρη και ειχα εντυπωσιαστει!!!
 
Last edited:

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Εάν μείνετε Λαφονήσι τότε να πάτε στη παραλία μετά τις 5 το απόγευμα, πρωί Άσπρη Λίμνη και Βουλόλιμνη.
Ενώ η Βουλολιμνη είναι ωραία (και όλο ξεχνάω να την προτείνω), νομίζω ότι δεν ταιριάζει πολύ σε αυτό που θέλει η @EIRHNH2 , δηλαδή ρηχά νερά, ξαπλώστρες κλπ. Η Άσπρη Λίμνη, αν και δεν έχει ξαπλώστρες, ίσως να τους ταιριάξει καλύτερα (προσωπικά δεν μου αρέσει).
 
Last edited:

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Τα Φαλάσαρνα είναι πολύ όμορφη και τεράστια παραλία με άμμο, κοντά στον Κίσσαμο. Και ο δρόμος Χανιά-Κίσσαμος είναι γρήγορος. Και η προσέγγιση της παραλίας όσο κατεβαίνεις από το βουνό είναι χάρμα οφθαλμών.

Αλλά...

Τα Φαλάσαρνα έχουν περίεργο βυθό (θα το διαπιστώσεις μπαίνοντας στη θάλασσα) και σε συνδυασμό με τον αέρα που φυσάει εκεί (έχω πάει 5 φορές και όλες λυσσομανούσε), έχει μεγάλα κύματα. :surf2:

Αν τα παιδιά ήταν μεγαλύτερα και ήξεραν καλό κολύμπι, σίγουρα θα διασκέδαζαν με την ψυχή τους όλη τη μέρα. Όμως, λαμβάνοντας υπόψη την ηλικία τους, αν πήγαινα, θα ήξερα ότι πιθανότατα θα έπρεπε να έχω τα μάτια μου δεκατέσσερα. :rolleyes-80:
 

dammys

Member
Μηνύματα
370
Likes
680
Κοντά στο Ρέθυμνο θα πρότεινα Γεωργιούπολη(πιο ρηχή δεν βρίσκεις) και όταν φυσάει δίπλα στο καλυβάκι .....
Τώρα θα πρότεινα και Φραγκοκάστελο Νότια , θάλασσα ρηχή με ωραία αμμουδιά...
Για δες και αυτές...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom