Γερμανία Δανία Νορβηγία Σουηδία σκανδιναβια καλοκαιρι 2011!??

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
τελικα αποφασισαμε!θα παμε Σκανδιναβια μαλλον τον Αυγουστο-Σεπτεςμβριο του 2011.Συγκεκριμενα θα φυγουμε 31 Αυγουστου και θα γυρισουμε 10 η 11 Σεπτεβριου...ακουστε λοιπον πως περιπου σχεδιαζουμε το ταξιδι.δεχομαι παρατηρησεις συμβουλες και οτι αλλο θελετε μιας και ακομα ειμαστε στα πολυ αρχικα σταδια της αναζητησης μας.
31 αυγουστου θα παμε απο Αθηνα-Αμβουργο μεσο μοναχου.αυτες τις 12 ωρες αναμεσα στις πτησεις εγω προσωπικα θα τις περασω στπο μοναχο οπου που θα παει!κατι εστω και λιγο νθα δω μεσα σε τοσες ωρες!στο ακτω κατω θα παρω και το μινι μπας που σε παει σε ολα τα αξιοθεατα..τελος παντων.θα φτασουμε αμβουργο οπου θα κατσουμε το πρωτο βραδυ και ολη την επομενη ημερα.την τριτη ημερα θα παρουμε τρενο για δανια και εκει θα κατσουμε 2 νυχτες(ουσιαστικα 1 ημερα για την ανακαλυψη της πολης(κοπεγχαγη)).απο κει τρενο για στοκχολμη και ακριβως το ιδιο συστημα μονο που εκει θα φτασουμε πιο νωρις της αλλης ημερας(το οποιο πολυ πιθανον να ισχυει και για δανια.τσπ).το ιδιο μοτιβο και για οσλο ενω απο οσλο θα παρουμε αεροπλανο για tromso.στο tromso θελουμε να κατσουμε 2 η 3 νυκτες ωστε να δουμε το σελλας το οποιο βεβαιως γωριζουμε οτι δεν ειναι σιγορο ομως αξιζει αν το προσπαθησουμε!ομως παιδια εχω απορια!η εποχη(7-10 η 11 σεπτεμβριου) ειναι καλη?εννοω ελπιζω δεν θα εχει ολη μερα μερα ετσι???οποιος γνωριζει ακτι και θελει να μπου επισημανει κατι ελευθερα!ευχαριστω πολυ!:xmas_razz:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Νομίζω θες να χωρέσεις πολλά μέσα στο ταξίδι και αυτό δε γίνεται... ή θα κάνεις tour Σκανδιναβικές πρωτεύουσες ή θα κάνεις ένα ωραίo tour στη Νορβηγία... πάντως αν θες να κρατήσεις το πρόγραμμα όπως μας είπες, θα σου πρότεινα να βγάλεις τη Στοκχόλμη (που είναι και σε άλλη κατεύθυνση και προσθέτει χρόνο και κούραση) και να έβλεπες την επιλογή πλοίου μεταξύ Κοπεγχάγης-Όσλου...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Μάλλον συμφωνώ και εγώ να άφηνες την Στοκχόλμη γιατί 10-11 ,μέρες ειναι λίγες γιά το πρόγραμμα αφου εχεις και 2 σχεδόν μέρες Αμβούργο.Υπάρχει περίπτωση να νοικιάσετε αυτοκίνητο?Τότε θα πρότεινα νά περάσεις με φέρυ από Δανία-Νορβηγία(νότια) να νοικιάσετε αυτοκίνητο και να διασχίσετε την Νορβηγία.Αξίζει πραγματικά.
Σουήδια μπορείς να την αφήσεις άλλη φορά σε συνδυασμό με Φινλανδία(Στοκχόλμη-Ελσίνκι μέ πλοίο για το αρχιπέλαγος).
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Έχεις 10 μέρες, δεν είναι ανάγκη να τρέχεις να δείς τα πάντα χωρίς ουσιαστικά να έχεις δει τίποτα. Το Αμβούργο, η Κοπενχάγη και η Στοκχόλμη, είναι πόλεις που έχουν αρκετά αξιοθέατα για να τις ξεπετάξει κανείς σε 1 μέρα, εκτός απλά αν θέλετε να περπατήσετε στο κέντρο, χωρίς να δείτε κάποιο μουσείο κλπ. Επίσης η Νορβηγία, επειδή σκεφτόμασταν και μεις το ίδιο για καλοκαίρι είναι ένα μεγάλο ταξίδι απο μόνη της, με τόσες πολλές εξορμήσεις που μπορεί κανεις να κάνει εκεί.
 

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
ισως να εχετε δικιο..απλως δεν σκεφτομαστε για φιορδ τοσο πολυ.αυτο ειναι ενα ταξιδι απο μονο του!σκεφτομαστε κυριως να δουμε καποιες(απο οτι φενεται) απο τις σκανδιναβικες πρωτευουσες και το σελλας για το οποιο παμε κυριως..λετε να αφησω την στοκχολμη ε?απλως το σκεφτηκαμε ε[πειδη ειναι νομιζω 4-5 ωρες με το τρενο οποτε μεσημερι πχ θα ειμαστε ηδη εκει.οποτε θα εχουμε το απογευμα της μιας ημερας και εννοειται την υπολοιπη ημερα...τι να σας πω δεν ξερω και γω....υπαρχει βεβαια και η αποψη να παμε πιο νωρις αυγουστο ωστε να εχουμε το χρονο για τις πρωτευοθσες δηλαδη να φυγουμε 2-3 μερες πιο πριν!εσεις τι λετε?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Καλύτερα ίσως να περιοριστείτε Δανία-Σουηδία, αφού η νορβηγία είναι από μόνη της ένα ταξίδι. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί να κάνετε τέτοιο δρόμο μέσω Αμβούργου. Δεν υπάρχουν φθηνές πτήσεις για Κοπεγχάγη;;
Βόρειο Σέλας, αν υπάρχει φως ή συννεφιά ξεχάστε το. Εμείς το είδαμε στην ισλανδία κατά τις 9 το βράδυ και κράτησε λίγο (κανά μισάωρο) Αν το να πάτε στο Tromso έχει αυτό σαν αποκλειστικό σκοπό καλύτερα δείτε κάτι άλλο.
Προσωπικά θα προτιμούσα να κάνω ένα τουρ των σκανδιναβικών πρωτευουσών (Κοπεγχάγη, Στοκχόλμη, Όσλο) και θα αναζητούσα πτήσεις με Ιn: Κοπεγχάγη Out: Όσλο. Να μην ξαναγυρνάτε Αμβούργο
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Δεν ξέρω αν το έχεις ψάξει, αλλά εγώ στη θέση σου θα ξεκινούσα ψάχνοντας Ελσίνκι-Στοκχόλμη-Όσλο, κάπως έτσι...
Το Δανία-Αμβούργο μπορείς να το κάνεις άλλη φορά και ίσως κάτι επιπλέον. Βασικά έχεις πολλές επιλογές απ'ότι φαίνεται στο πού να πάς...Ξαναμέτρα τις μέρες και αποφάσισε...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Δεν ξέρω αν το έχεις ψάξει, αλλά εγώ στη θέση σου θα ξεκινούσα ψάχνοντας Ελσίνκι-Στοκχόλμη-Όσλο, κάπως έτσι...
Το Δανία-Αμβούργο μπορείς να το κάνεις άλλη φορά και ίσως κάτι επιπλέον. Βασικά έχεις πολλές επιλογές απ'ότι φαίνεται στο πού να πάς...Ξαναμέτρα τις μέρες και αποφάσισε...
Εννοείται άφιξη Ελσίνκι και αναχώρηση από Όσλο.
Ενδεικτικά και πρόχειρα με Swiss ή CSA γύρω στα 245 ευρώ για 31/8-11/9/2011.
Άσε που παίρνετε εκείνα τα υπέροχα καράβια Ελσίνκι-Στοκχόλμη και κερδίζετε το βράδυ on board
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Εννοείται άφιξη Ελσίνκι και αναχώρηση από Όσλο.
Ενδεικτικά και πρόχειρα με Swiss ή CSA γύρω στα 245 ευρώ για 31/8-11/9/2011.
Άσε που παίρνετε εκείνα τα υπέροχα καράβια Ελσίνκι-Στοκχόλμη και κερδίζετε το βράδυ on board
hydronetta ωραίο πρόγραμμα βγάζεις τώρα εσύ και δεν έχω πάει ούτε εγώ! χαχαχα
ConstantinosO μην το σκέφτεσαι και πολύ. Δεν ξέρω και πόσο πάνε τα αεροπορικά προς τα εκεί γενικά, αλλά μιά χαρά μου φαίνονται τα 245!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το Οσλο τοσο ωραιο ειναι ρε παιδια και το προτεινετε ολοι; Ρωταω γιατι δεν εχω ακουσει τα καλυτερα... Εγω δεν θα εβγαζα απο το προγραμμα Κοπεγχαγη και Στοκχολμη (τις θεωρω και τις δυο εξαιρετικες πολεις), θα εβαζα κι ενα Ελσινκι και μια χαρα ταξιδακι...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Eννοείται το Όσλο όλα τα λεφτά... έχει αυτή την εσάνς κομμουνιστικής αρχιτεκτονικής που δε βρίσκεις πουθενά αλλού στη Σκανδιναβία...
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Το Οσλο τοσο ωραιο ειναι ρε παιδια και το προτεινετε ολοι; Ρωταω γιατι δεν εχω ακουσει τα καλυτερα... Εγω δεν θα εβγαζα απο το προγραμμα Κοπεγχαγη και Στοκχολμη (τις θεωρω και τις δυο εξαιρετικες πολεις), θα εβαζα κι ενα Ελσινκι και μια χαρα ταξιδακι...
Φαντάζομαι ότι σκοπός των περισσότερων εδώ είναι να γυρίσουμε ολόκληρο τον κόσμο κάποια στιγμή. Οπότε εγώ προτείνω να κοιτάξει πως βολεύει το πρόγραμμα απο θέμα πτήσεων-τιμών κλπ και να το κλείσει έτσι. Σε όποια πόλη δεν πάει ο ConstantinosO τώρα, θα πρόσπαθήσει να πάει σε κάποιο επόμενο ταξίδι. Ούτε εγώ μπορώ να προτείνω που να πάει, καθώς έχω πάει μόνο Δανία απο εκεί γύρω, απλά το πρότεινα επειδή μπορεί ευκολότερα να συνδυάσει τώρα Ελσίνκι-Στοκχόλμη-Όσλο, γιατί τη Δανία μπορεί να τη συνδιάσει ευκολα με κάποιο άλλο ταξίδι πχ Γερμανία ή Ολλανδία ας πούμε. Ας προτείνουμε διάφορα, να τον βοηθήσουμε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.512
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom