Γερμανία Δανία Νορβηγία Σουηδία σκανδιναβια καλοκαιρι 2011!??

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Eννοείται το Όσλο όλα τα λεφτά... έχει αυτή την εσάνς κομμουνιστικής αρχιτεκτονικής που δε βρίσκεις πουθενά αλλού στη Σκανδιναβία...
Που έχει τέτοια εσάνς κομμουνιστική το ...Όσλο;;; Που και δεν την είδα; Κάτι σαν Ανατολικό Βερολίνο ή σαν Βαρσοβία εννοείς; Σε ποιό σημείο του Όσλο υπάρχει τέτοια αρχιτεκτονική; νόμιζα ότι εμείς οι βόρειοι "ανήκομεν εις την Δύσιν";
 

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
λεμε να κανουμε το ταξιδι λιγακι μεγαλυτερο..δηλαδη αντι για περιπου 10 μερες να το κανουμε καπου στις 15 για να δουμε και φιορδ...εσεις τι λετε?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ναι ναι ναι
Αφού πάτε Τρόμσο δεν πετάγεστε και μέχρι τα Lofoten?
 

helstar

Member
Μηνύματα
73
Likes
12
Προσωπικα το Οσλο το θεωρω το πιο αχαρο απο τις βορειες πρωτευουσες.Μα ειναι τρελοι αυτοι οι Νορβηγοι;Ολοκληρο B E R G E N το Οσλο κανανε πρωτευουσα;;;;Φυσικα η Στοκχολμη ειναι στην πρωτη θεση.Παντως και την ψυχη μου θα πουλουσα για την μεγαλη κρουαζιερα στα φιορδ.......
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το Όσλο δεν έχει την προβλεψιμότητα των σκανδιναβικών και βορειοευρωπαϊκών εν γένει πρωτευουσών που όταν έχεις πάει σε μία, είναι σα να έχεις πάει σε πολλές... γενικά η πόλη κρύβει αρκετές εκπλήξεις και όποιος την κρίνει από την πρώτη, πράγματι, άχαρη όψη που θα δει φτάνοντας στον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό, θα την αδικήσει...
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Να σου πω κι εγώ τη γνώμη μου. Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ότι δεν φτάνουν οι μέρες, καλύτερα να αφήσεις την Σουηδία και να περάσεις από Κοπεγχάγη στο Όσλο. Η Νορβηγία είναι από μόνη της ατέλειωτη, δεν βγαίνει σε ένα ταξίδι, και αφού δίνεις βαρύτητα στο βόρειο κομμάτι άσε Μπέργκεν και φιορδ για άλλη φορά.
Αναφέρεις ότι θες να δεις το σέλας! Αυτό είναι σχεδόν απίθανο το Σεπτέμβριο, πρέπει να πας καταχείμωνο! Και αρχές Σεπτέμβρη η μέρα είναι ακόμη μεγάλη στο Τρομσό, ξημερώνει 5 το πρωί και δύει στις 8 το βράδυ (βέβαια κάθε μέρα μικραίνει απότομα και φτάνει τέλη Σεπτέμβρη να ξημερώνει 7 και να δύει 6!). Στο Τρομσό θα νοικιάσεις αμάξι να γυρίσεις; Αξίζει τον κόπο αν και πανάκριβο, υπάρχουν πολλά μέρη που μπορείς να φτάσεις, από τα νησιά Λοφότεν ως το Βόρειο Ακρωτήρι.

Επιπλέον έβαλες τον τίτλο Σκανδιναβία καλοκαίρι, διόρθωσέ το σε Σκανδιναβία φθινόπωρο, μόνο καλοκαίρι δεν είναι τον Σεπτέμβριο στη Νορβηγία. Εμείς είμαστε 20 Σεπτέμβρη στο Τρόντχαιμ και έκανε αρκετό κρύο αργά το βράδυ, στο Τρομσό που είναι βορειότερα να είσαι προετοιμασμένος για κρύο ακόμη και την ημέρα. Δεν εννοώ ότι θα ξεπαγιάζεις, αλλά η θερμοκρασία εκεί κυμαίνεται από 4 ως 10 βαθμούς τον Σεπτέμβρη, απλά να έχεις πάρει τα μέτρα σου.

Έχει μια καταπληκτική προσφορά η Wideroe, αλλά τελειώνει στις 28 Αυγούστου όταν και περιορίζονται οι πτήσεις της. Το γράφω για να το λάβει υπόψη τους κάποιος που τυχόν ψάχνεται το καλοκαίρι.
Με την προσφορά μπορεί κάποιος να γυρίσει αεροπορικά τη Βόρεια Νορβηγία με 350? απεριόριστες εσωτερικές πτήσεις βόρεια του Τρομσό (πχ Άλτα, απ' όπου φτάνεις με λεωφορείο και στο Βόρειο Ακρωτήρι), ενώ με 425? καλύπτεται και η περιοχή από Τρόντχαιμ και βορειότερα, όπου μπορείς να πετάξεις στο Μπόντε, στη Mo I Ranna, και στα Λοφότεν. Και σε πολλά άλλα αεροδρόμια. Περιλαμβάνονται και connecting flights με Δανία/Βρετανία! Φαίνεται φτηνό, αλλά σε ξεγελάει, καθώς σε κάποια από τα αεροδρόμιο είναι απαραίτητη η ενοικίαση αυτοκινήτου για να περιηγηθείς. Πάντως είναι πολύ καλή προσφορά!
The Explore Norway Ticket

Από την άλλη αν κύριος λόγος που πας στη Νορβηγία είναι το Σέλας, μπορείς να κάνεις ένα τουρ στις Σκανδιναβικές πρωτεύουσες, και από Όσλο απλά να πάρεις εσωτερική πτήση και να μεταβείς Τρομσό για μόνο λίγες ημέρες, αφήνοντας κατά μέρος την περιήγηση. Βρες εσύ τι θέλεις πρώτα απ'όλα, και εδώ είμαστε για να σε βοηθήσουμε. Στη θέση σου θα έκανα ένα internet search για aurora borealis best time to see, θυμάμαι ότι μόνο καταχείμωνο είναι δυνατό (Νοέμβρη-Μάρτη), και ισχύει και ο κανόνας όσο πιο βόρεια τόσο πιο πολλές πιθανότητες, εφόσον δεν υπάρχουν σύννεφα (κάτι επίσης σπάνιο!).
 

tsoang

Member
Μηνύματα
26
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
πάααρα πολλοί!!!!!
Τον Αύγουστο που μας πέρασε έκανα αυτό το ταξίδι. Ελσίνκι-Κοπενχάγη-Στοκχόλμη-Όσλο-Μπέργκεν σε 10 νύχτες και το μόνο που πήρα ήταν μυρωδιά.....
Η Νορβηγία όλα τα λεφτά αν λατρευεις τη φύση...από μόνη της ένα ταξίδι (το Όσλο δεν μου άρεσε)
Η Στοκχόλμη αρχοντική πόλη (θα ξαναπήγαινα)
Κοπενχάγη φυσικά θα ξαναπήγαινα (αν πας μην παραλείψεις τη Χριστιανία)
και Ελσίνκι...επίσης μου άρεσε ...έχει κάτι από Ρωσία
Πρότασή μου είναι 10 μέρες Κοπενχάγη-Στοκχόλμη

Έχε υπόψιν, ότι Αύγουστο από καιρό έχει λίγο κρύο και όλα είναι πανάκριβα.

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom