Κίνα σκεψεις για Κινα , βοηθεια οποιος γνωρίζει

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
αναζητώντας εισιτήρια για διάφορους προορισμούς για το που θα πάμε το καλοκαίρι στο προσκήνιο ήρθαν εισιτηρια απο Αθήνα για Πεκίνο με μια ενδιάμεση στα 560-600 ευρώ!! τιμή πολύ δελεαστική αφού για λατινική αμερική που έψαχνα ήταν 1000 και πάνω... Οπως και να έχει η Κίνα έχει πολλά πράματα να δεις και έτσι σε περίπτωση που γίνει το ταξίδι αυτό θα αφιερώσουμε πανω κάτω 1 μήνα . Αυτο που με ανησυχει είναι ότι η χώρα είναι τεράστια (ναι έχει τα πιο γρήγορα τρένα αλλά.. πόσο κοστίζουν? ) και πιθανόν να χρειαστούμε πολλά λευτά για τις μετακινήσεις μας και ως εκ τουτου να βγούμε εκτός μπατζετ!! κατα δεύτερο... επειδη θα είμαστε θεωριτικά μονοι μας εγω και ενας φίλος μου και οποιος αλλος θέλει να έρθει καλοδεχούμενος (αν παμε) ποσο εύκολο θα είναι να ταξιδεύουμε απο πόλη σε πόλη με το τρένο??? αυτα για την ώρα αν κάποιος γνωρίζει κάτι και μπορεί να βοηθήσει θα μπορούσα να του αναφέρω και τα μέρη που θέλουμε να επισκεφτούμε ώστε να μας βοηθήσει πιο ουσιαστικα , ευχαριστώ .
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.541
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ε πες κάτι πιο συγκεκριμένο αλλά να σε βοηθήσουμε έτσι γενικά δε γίνεται. Πού θα πας, τι θέλετε να δείτε, πόσες μέρες έχετε, τι μπάτζετ;

Είναι πολύ εύκολο και φτηνό να ταξιδεύετε με το τραίνο, αλλά δεν πηγαίνει και παντού, οπότε θα χρειαστείτε λεωφορεία. Καλό είναι να έχετε μπόλικο χρόνο γιατί φοβερά γρήγορα δεν είναι τα τραίνα τους και με τη συνεννόηση-καρούμπαλο που κάνουν οι Κινέζοι, κάνεις και λάθη.
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
εχεις παει και ΚΙΝΑ ? ποο ξεκινάω λοιπόν.... έχουμε 1 μηνα στη διαθεσή μας . το μπατζετ δεν θελουμε να υπερβαίνει τις 3000 ευρώ , μένουμε σε χοστελ δεν έχουμε θέμα αρκει να είναι καθαρα. θελουμε να κανούμε ένα κυκλο..καπως έτσι ουτος ώστε απο Πεκίνο να φτασουμε μέχρι χονγκ γκονγκ και ξανα πίσω Πεκινο. Θέλουμε όπως δήποτε να παμε xi'an- Zhangjiajie- Guillin . Επισης θα θέλαμε να επισκεφτούμε κάποιο μοναστήρι για να μάθω λίγο την φιλοσογία του κουνγκ φου γιατι με ενδιαφέρουν γενικότερα οι πολεμικές τέχνες. θα θέλαμε επισης να ανέβουμε και λιγο στο Εβερεστ μεχρι το Rongbuk monastery αλλά δεν ξέρω κατα πόσο είναι εφικτο στο πλάνο που έχουμε. Αν έχεις κατι άλλο που θα μπορούσαμε να το προσθέσουμε ( που θα περασουμε απο εκει κάνοντας τον κύκλο) και αν θεωρείς ότι έχουμε χρόνο και για άλλα πράγματα !
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.806
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
εχεις παει και ΚΙΝΑ ? ποο ξεκινάω λοιπόν.... έχουμε 1 μηνα στη διαθεσή μας . το μπατζετ δεν θελουμε να υπερβαίνει τις 3000 ευρώ , μένουμε σε χοστελ δεν έχουμε θέμα αρκει να είναι καθαρα. θελουμε να κανούμε ένα κυκλο..καπως έτσι ουτος ώστε απο Πεκίνο να φτασουμε μέχρι χονγκ γκονγκ και ξανα πίσω Πεκινο. Θέλουμε όπως δήποτε να παμε xi'an- Zhangjiajie- Guillin . Επισης θα θέλαμε να επισκεφτούμε κάποιο μοναστήρι για να μάθω λίγο την φιλοσογία του κουνγκ φου γιατι με ενδιαφέρουν γενικότερα οι πολεμικές τέχνες. θα θέλαμε επισης να ανέβουμε και λιγο στο Εβερεστ μεχρι το Rongbuk monastery αλλά δεν ξέρω κατα πόσο είναι εφικτο στο πλάνο που έχουμε. Αν έχεις κατι άλλο που θα μπορούσαμε να το προσθέσουμε ( που θα περασουμε απο εκει κάνοντας τον κύκλο) και αν θεωρείς ότι έχουμε χρόνο και για άλλα πράγματα !
Χωρίς να έχω ιδέα από Κίνα, μόνο ό,τι εχω δει και διαβάσει εδώ, νομίζω ότι και μόνο βάζοντας Θιβέτ στο πρόγραμμα το τινάζεις μάλλον στον αέρα από πλευράς μπάτζετ.
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
εχω διαβάσει ήδη πολλές ιστορίες σε καμία όμως δεν βλέπω να αναφέρεται το κόστος για Θιβετ απο Κίνα ούτε το κόστος διαμονής εκει , αφου έχω δει πολλές ιστορίες τότε θα υπάρχει κόσμος εδω μέσα που γνωρίζει :)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.806
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
εχω διαβάσει ήδη πολλές ιστορίες σε καμία όμως δεν βλέπω να αναφέρεται το κόστος για Θιβετ απο Κίνα ούτε το κόστος διαμονής εκει , αφου έχω δει πολλές ιστορίες τότε θα υπάρχει κόσμος εδω μέσα που γνωρίζει :)
Για ρίξε μια ματιά κι εδώ:

https://www.lonelyplanet.com/thornt...round-when-travelling-alone-and-not-on-a-tour
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
ενδιαφερον αλλα και πάλι δεν βλέπω κάπου να αναφέρωνται τιμες
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.806
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
ενδιαφερον αλλα και πάλι δεν βλέπω κάπου να αναφέρωνται τιμες
Συγγνώμη, αλλά δεν έχω το χρόνο να ψάξω πόσο κοστίζει και να σου πω. Αν ξέρει κάποιος άλλος, ας βοηθήσει.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ας μιλήσουμε λοιπόν για Κίνα.
Ξεκινώ απο το μέγεθος της χώρας: 9,596,961 km2,

οπερ σημαίνει ότι αν δεν εχεις ιδιωτικό λιαρ τζετ ,
το να θελεις να τη δεις σε ενα μηνα είναι τουλάχιστον άστοχο.
Πάμε παρακάτω. Επειδή , προφανώς δεν έχεις ψαξει τι ακριβώς σημαίνει Θιβέτ. Δεν είναι απο τα μέρη που λες "μωρε , αφού βρεθηκα στην Λαντσου, δεν πετάγομαι μέχρι τον σιδ. σταθμό να πάρω το τρένο για Λάσα?
Κατ'αρχήν μονος σου χωρίς γραφείο ΔΕΝ πας. Θα πρεπει να πας σε γραφείο, να χρυσοπληρωσεις, να σου βγάλει άδεια απο το κρατος και μετά ΑΝ θελει η Κίνα και δεν έχει απαγορευσει την εισοδο σε ξένους , μπορεί να τα καταφέρεις. Οι τιμές? Πολυ πολύ ακριβές (http://www.travelchinaguide.com/tour/tibet/).
Αλλά σου εχω νέα, οχι απαραιτητα καλά. Οταν ο γιγαντας και το Κ.Κ της Κινας σου λέει κλεινω την εισοδο το εννοεί. Ακόμα και να εχεις παει Λάσα και να εχεις προπληρωσει 10 ημέρες ταξίδι, και διανυεις την 2η ημέρα, ΠΡΕΠΕΙ να ξεκουμπιστείς ΑΜΕΣΩΣ. Κι άλλα νεα: Μέχρι τιςε 15 Φεβρουαριου ειχε βγάλει ανακοινωση , οτι ολοι οι ξενοι πρεπει να εχουν εγκαταληψει το Θιβετ. Πότε θα ανοίξει πάλι? Ποιός ξέρει? Το κάνει συνέχεια, ανοιγοκλείνει την είσοδο σε ξένους εννοώ- αρα κανεις δεν μπορεί να εγγυηθεί τιποτα.
Κι άλλα νεα. Το θιβετ δεν ειναι μονο η Λάσα. Η Λάσα είναι το εμβλημα , αλλά όχι η ουσία. Μπολιασμένο απο χιλιάδες κινεζους που εχει "φυτεψει" η κυβέρνηση της Κίνας για να ελέγχει την περιοχή, αλλά και ασφυκτικά πιεσμένο να ακολουθεί κινεζικές παραδόσεις, δεν αποτελεί το απόλυτο δείγμα των Θιβετιανών. Ποιο αποτελεί? Το Amdo και Κhaμ , αλλά και πολλές περιοχές της Δυτικής Κίνας τα οποια δεν τα εχουν μπολιάσει και εμποτίσει με την κουλτούρα τους σε μεγάλο βαθμό τουλάχιστον. και εκεί 1ον δεν χρειαζεσαι ειδική αδεια για να πας (σε αρκέτα μέρη) και 2ον είναι περισσότερο αυθεντικά και αντιπροσωπευτικά του Θιβετ.
Κι άλλα νέα: Η πρόσβαση είναι δύσκολη. Αλλά τα καλά νεα συνεχίζονται. Αν περιμένεις να δεις φιλόξενους και χαρωπούς ανθρωπους άλλαξε προορισμό. Οι Θιβετανοί των περιοχων όπως τους γνωρισα εγω, ειναι αγενείς, σκληροι, υστεροβουλοι, αφιλόξενοι, αγροίκοι, και υποτελείς στους Κινέζους. Παάδειγμα: Σε εστιατοριο θιβετιανών ζήτησα να παω τουαλετα. Με χειρονομίες μου εδωσαν να καταλαβώ ότι δεν διαθετουν. Μετά απο 1 λεπτό κινεζοοικογενεια που καθόταν σε διπλανό τραπεζι σηκώθηκε και πήγε τουαλέτα αφού η γυναίκα που μου αρνήθηκε την πρόσβαση, τους έκανε 40 υποκλίσεις. Αν τους θεωρείς υπερήφανο λαό λοιπόν καιρός να αναθεωρήσεις. Αντεξα 5-6 στην περιοχή ημέρες με το ζόρι, κι αν το σχέδιο ήταν να συνεχίσουμε, πήραμε το 1ο λεωφορείο στις 6 το πρωί και φύγαμε για Σιάν.

Αλλά νεα. Μοναστηρια Σαολίν-οπως λέμε παραστάσεις τσίρκο Μεντρανο. Εψαξα κι εγω να παω, αλλά ότι διαβασα με απογοητευσε και δεν το επιχείρησα. Τέλος πάντων αν θελεις να πας σε παρασταση μπες σε κανένα γραφειο του Πεκίνου που οργανώνουν τετοιες τουριστικές επισκέψεις.

Στην ουσία τωρα. Θελεις να γυρισεις μια χωρα με εκταση όπως η προαναφερθείσα σε ενα μήνα? Λάθος. ή απλά δεν θα τα καταφέρεις ή απλά όταν επιστρεψεις θα είσαι μεν σε θεση να γραψεις διατριβή για τα ΜΜΜ της Κίνας , αλλά την χώρα δεν θα την εχεις δει παρά μόνο αποσπασματικά , επιφανειακά και αόριστα. Δύο ταξίδια εχω κάνει στην χωρα απο 3 εβδομαδες το καθένα και πραγματικά δεν εχω δει τίποτα. Αλλά αν επιμένεις αυτό που μπορείς να κανεις είναι το εξής: Ξεκίνα απο Πεκίνο. Τρένο για Σιάν. Λεωφορείο για Λαντσου και μετά πάλι λεωφορειο για την Xia-He για να δεις το περιφημο μοναστηρι Λαμπρανγκ 2ο σε θρησκευτική αξία μετά τη Ποτάλα.
Λεωφορείο πάλι πίσω για Λαντσου (στην Λαντσοου φρόντισε απο πριν που θα μεινεις γιατι το 99% των ξενοδοχειων ΔΕΝ δέχονται ξένους. Το ίδιο και στην Σια Σε, ειδικά αν πεσεις σε τουριστική περίοδο η οποία είναι το καλοκαίρι).
Απο Λαντσου, τρένο για Τσενγκντου. Μετά πάλι τρένο ή λεωφορείο για πέρασμα απο Λιζιανγκ και Νταλι και τρένο για Γιανγκσουο (και οχι Γκουιλίν που αναφέρεις, ο προρισμός είναι το Γιανγκσούο). Φρόντισε στο Γιανγκσουο να αφιερωσεις αρκέτες ημέρες διότι οι δρραστηριότητες είναι πάρα πολλές (από βαρκάδα και ορειβασία μέχρι ποδηλατάδες και πικ νικ, υπέροχο μέρος).
Μετά λεωφορείο για Γκουαντζου (νομίζω ότι το κάναμε περίπου 7-8 ώρες, δεν θυμάμαι με ακρίβεια). Διαμονή Καντόνα και απο εκεί τρένο (στην Καντόνα εχουν αφετηρία τα πιο γρήγορα τρένα της χώρας) για Σαγκάη και πίσω Πεκίνο.
Αν θελεις Χονγκ Κονγκ πρέπει να βγάλεις κινεζική βιζα 2πλης γιατι το ΧονγκΚονγκ θεωρητικά ειναι άλλη χωρα. Το τελευταίο όμως σε καμμιά περίπτωση μην το πεις ποτέ σε κινέζο, αν και υποψιάζομαι και να του το πεις δεν θα το καταλαβει γιατί δεν ομιλούνε την Αγγλική.

Αυτό πάνω κάτω είναι σε θεωρητικό επιπέδο ενα ταξίδι " κυκλος της κίνας σε 30 ημέρες" ή εναλλακτικός τίτλος "Οταν ξεπατώθηκα στην Κίνα για ενα μήνα".
Αν είναι εφικτό? Αμφιβάλω. Τα γρήγορα τρένα είναι κυρίως στο ανατολικό κομμάτι της Κίνας. Μάλλον για να βγει θα χρειαστεί αεροπλάνο. Αλλά μπορείς να το παλέψεις. Το οδικό δίκτυο στα περισσότερα μέρη είναι για γέλια.

Σου εύχομαι λοιπόν να πας, αν και ο λόγος που επέλεξες την χώρα , (βρήκες οικονομικά εισιτηριο πιο φτηνά απο την Λατινική Αμερική), δεν είναι και ότι πιο συνειδητοποιημένο σε ταξιδιώτη, που υπάρχει.

Και κάτι τελευταίο ως γενική συμβουλή που δεν αφορά μόνο ενα ταξίδι στη συγκεκριμένη χωρα αλλά αποτελεί -κατά την γνώμη μου- γενικό κανόνα στις επισκέψεις μας σε τόπους τόσο διαφορετικούς απο τον χώρο προέλευσής μας: Πάντα , πάντα πάντα να μελετάς την ιστορία της χώρας που επισκέπτεσαι αλλά ΚΑΙ το κοινωνικό ιστό, υπόβαθρο, στάτους. Με αυτόν τον τρόπο δεν θα είσαι τόσο αποστασιοποιημένος απο αυτά που βλέπεις,ακούς,νοιώθεις αλλά ίσως σε μεγεθος μια ψηφίδας μωσαικού, καταφέρεις και βρεις θρυαλλίδα παρατηρησης και μικρής γνώσης της κουλτούρας και των εθίμων του εκάστοτε λαού. Παράδειγμα: Στην παραδοσιακή ιατρική των κινέζων, βάση αποτελεί η τροφή και όχι τα φάρμακα δυτικού τύπου. Αυτό εξηγεί και το παράλογο της βρώσης που πωλείται σε ένα συγκεκριμένο αποτρόπαιο παζάρι κάπου στην Καντόνα. .....

υγ. Γενικές πληροφορίες μπορείς να βρεις εδω http://www.travelstories.gr/community/threads/ΚΙΝΑ.41876/
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.541
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω πάει στην Κίνα για περίπου 4 μήνες (σκόπευα περισσότερο αλλά με κούρασε ΠΑΡΑ πολύ το θέμα της επικοινωνίας πρώτον και των αποστάσεων δεύτερον). Έχε υπόψη σου πως ό,τι γράψω ισχύει για το 2007-2008, άρα είναι μάλλον μπαγιάτικο:

Το μπάτζετ μου ήταν (τότε, με το ευρώ αν θυμάμαι καλά να είναι γύρω στα 9.8 γιουάν) περίπου 30 ευρώ/ημέρα. Τα λεωφορεία και τα τραίνα ήταν πάρα πολύ φτηνά, αεροπλάνο δε χρησιμοποίησα καθόλου με εξαίρεση την πτήση προς Λάσα. Στο Θιβέτ πήγαμε (ο πληθυντικός είναι επειδή εκεί είχα παρέα) παρότι απαγορεύοταν η είσοδος σε τουρίστες πλην γκρουπ ΚΑΙ αφότου απαγορεύθηκε και η είσοδος σε ξένους (ήταν οι εποχές2 που η κυβέρνηση πλάκωνε στο ξύλο όποιον μιλούσε θιβεριανά). Ήταν φανταστική εμπειρία, με τους θιβεριανούς να μας κρύβουν στα μαγαζιά τους όποτε περνούσε αστυνομία (σε ένα εστιατόριο μας έκρυψαν σρο ψυγείο). Πήγαμε αεροπορικώς, όπως πήγαιναν όλοι τότε (παρότι δεν είδαμε άλλους ξένους πλην δυο γκρουπ, άλλωστε ήταν και καταχείμωνο, όχι και η καλύτερη εποχή για να πας), δηλαδή πληρώνοντας ένα τοπικό πρακτορείο για να μας βγάλει αεροπορικό εισιτήριο ως κατοίκων Κίνας (γνωρίζοντας ότι μπορεί να μας αρνηθούν την επιβίβαση), δεν ασχολήθηκε κανείς μαζί μας στο αεροδρόμιο. Επιστρέψαμε πάλι από Λάσα, με το τραίνο αυτή τη φορά (απίστευτα βαρετό το βρήκα, αλλά άνετο...πάρε καλά βιβλία). Γενικώς για το Θιβέτ, συμφωνώ με την προλαλήσασα, τα καλά είναι εκτός Λάσα, αλλά ακόμη και στη Λάσα έχει πράγματα να δεις, και πολύ εντυπωσιακά πράγματι, έστω κι αν η ατμόσφαιρα στην πόλη είναι κινεζοποιημένη, και φαντάζομαι σήμερα πολύ περισσότερο.

Από τα υπόλοιπα, εγώ αν έπρεπε να πω σε κάποιον τι μου άρεσε περισσότερο θα έλεγα:
- Πεκίνο, τρομερή ιστορία και άπειρα πράγματα να δεις. Αν για τη ΝΥ θες
- Ξιάν (καρα-χάιλάϊτ)
- το κομμάτι των συνόρων με τη Β. Κόρεα (εκεί είχε και το εντυπωσιακότερο κομμάτι του Σινικού Τείχους, ουδεμία σχέση με τα κοντινά στο Πεκίνο)
- το Πινγκγιάο για την αρχιτεκτονική και την ιστορία
- το τρέκκινγκ (3 εβδομάδων...στις οποίες κοιμάσαι σε σπίτια αγροτών για γελοίο κόστος, αλλά συνεννόηση καρούμπαλο) για τις μειονότητες του νότου, φοβερά τοπία
- οπωσδήποτε η Fenghuang, μακράν η πιο όμορφη πόλη που είδα στην Ασία, μαγεία σκέτη
- πανέμορφο το Lingjiang
- τουριστικό ξε-τουριστικό, μου άρεσε πολύ το Γκιουϊλίν και το τρέκκινγκ εκεί γύρω, πανέμορφα τοπία

Δεν πήγα σε Χονγκ Κονγκ, Σαγκάη, Καντόνα και λοιπές μεγάλες πόλεις. Και θέλω να πάω, απλά ήταν τόσα πολλά τα άλλα που ήθελα να δω, που δεν είχα χρόνο γι' αυτά. Φυσικά είδα και πολλά που δε μου φάνηκαν τόσο ενδιαφέροντα, αλλά το πιο τραγικό ήταν οι αποστάσεις και η ασυνεννοησία, πολλές φορές μπαίνεις σε τραίνο χωρίς να είσαι σίγουρος ότι πάει εκεί που θες. Αν με κούρασαν εμένα οι αποστάσεις που είχα χρόνο, φαντάζομαι πως εσείς με πολύ λιγότερο χρόνο κάθε απόσταση θα τη βλέπετε σαν τεράστιο χάσιμο χρόνου. Άρα να σκεφτείτε καλά πού θα πάτε.

Το κόστος στο Θιβέτ δεν ήταν παραπάνω από την υπόλοιπη Κίνα. Πληρώναμε γύρω στα 15 ευρώ το δίκλινο, εκτός Λάσα αισθητά λιγότερο και τα έξοδα για λεωφορεία, ωτοστόπ και φαγητό σε τοπικά μαγαζάκια ήταν μηδαμινά σχεδόν. Οι είσοδοι σε μοναστήρια κλπ πολύ λογικές, πιο πολλά ξοδεύαμε σε ίντερνετ.

Είναι γενικώς πάρα πολύ βρώμικα. Πάρα πολύ. Δε μιλάω για ξενοδοχεία και αεροπλάνα, μιλάω για τα λεωφορεία τους (όπου φτύνουν ροχάλες, πετάνε σπόρια στο πάτωμα, παιδάκια έχουν κατουρήσει το κάθισμα όπου θα πας να κάτσεις, κολλάνε μίξες στα τζάμια κλπ) αλλά και για δημόσιους χώρους, π..χ οι δημόσιες τουαλέτες είναι φορ δε μπαζ και σε πολλά χωριά εκεί που θα κοιμηθείς ούτε τουαλέτα έχει ούτε ντους, με τον κουβά σου πας στο "δημόσιο ντους", όπου παίζει και να βρεις καμιά κουράδα μέσα στη ντουσιέρα. Αλλά δεν παίζονται τα χωριά τους, πραγματικά απίστευτες εμπειρίες, φοβερά μέρη, τρελές παραδόσεις είναι (ακόμη, γιατί αλλάζει με απίστευτους ρυθμούς) άλλος πλανήτης η Κίνα και πολύ ανεξερεύνητος, τουλάχιστον αν αποφύγεις το τουριστικό μονοπάτι, πράγμα πολύ εύκολο.

Αν περιμένεις να δεις φιλόξενους και χαρωπούς ανθρωπους άλλαξε προορισμό. Οι Θιβετανοί των περιοχων όπως τους γνωρισα εγω, ειναι αγενείς, σκληροι, υστεροβουλοι, αφιλόξενοι, αγροίκοι, και υποτελείς στους Κινέζους
Έχω τις εντελώς αντίθετες εμπειρίες. Φιλοξενία από τις λίγες και ταπεινή ευγένεια, χώρια ότι παρότι δε μιλάνε λέξη Αγγλικά, συνεννοείσαι πολύ πιο εύκολα κι έχουν και χιούμορ οι άτιμοι. Γλυκύτατοι άνθρωποι. Οι Κινέζοι επίσης ευγενέστατοι, προσπαθούν να βοηθήσουν όσο μπορούν...απλά δεν μπορούν (και μου σπάνε τα νεύρα, δεν έχω υπομονή). Έχει και κάτι λαμόγια, αλλά οι περισσότεροι είναι εξαιρετικοί, ειδικά σ εμέρη όπου δε βλέπουν και πολύ τουρισμό, σκίζονται πραγματικά.

Στο Εβερεστ δεν πήγα, οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω για εκεί. Α, όσο για το 3 Gorges ή πώς το λένε, για μένα είναι ο τέλειος τρόπος να χάσεις το χρόνο σου, δεν μου άρεσε καθόλου, εντελώς αδιάφορο.
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Σου εύχομαι λοιπόν να πας, αν και ο λόγος που επέλεξες την χώρα , (βρήκες οικονομικά εισιτηριο πιο φτηνά απο την Λατινική Αμερική), δεν είναι και ότι πιο συνειδητοποιημένο σε ταξιδιώτη, που υπάρχει.
κοιταξε θελω να παω σε ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ειμαι στα 21 ακομη οποτε εχω χρονο , εχω παρα πολλές χώρες στο μυαλό μου για τις οποίες θα έφευγα άυριο με τα ρούχα που φοράω αν είχα ευκαιρία , εχω κλεισει εισιτηρια για τα 2 επομενα μου ταξιδια , απλά όταν έχω 4(μακρινους) προορισμούς στο μυαλό και ο νο.1 εχει 1100 ο νο.2- 600 νο.3- 700 και ο νο.4- 500 καταλαβάινεις ότι ο πρώτος μου στόχος αναθεωρείται αφου μόνο απο αεροπορικά γλιτώνω ένα σεβαστω ποσό . Για αυτο και ρωτάω πραματα τα οποία δεν γνωρίζω , εδώ ,
Πάντα , πάντα πάντα να μελετάς την ιστορία της χώρας που επισκέπτεσαι αλλά ΚΑΙ το κοινωνικό ιστό, υπόβαθρο, στάτους.
σε αυτο συμφωνω παρα πολυ! Όσο για την Ιστορία της Κινας και την κουλτουρα γνωριζω αυτα που με αφηνουν να γνωρίσω μεσα απο βιβλία και ντοκιμαντερ και πιστεύω πως ο μονος τρόπος για να τη γνωρίσω πραγματικά δεν είναι άλλος απο το να την επισκεφτώ!!
σας ευχαριστω πολύ και τους 2 αν και με κανατε να αναθεωρησω!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.541
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
σας ευχαριστω πολύ και τους 2 αν και με κανατε να αναθεωρησω!
Σκοπός δεν ήταν να αναθεωρήσεις, αλλά να ανασυνταχτείς. Γίνεται το ταξίδι που θες, απλά θα πρέπει να κάνεις επιλογές. Εγώ σε ένα μήνα θα έκανα Πεκίνο, Πινγκγιάο, Ξιάν, Γκιουιλίν, ολίγον τρέκκινγκ στο νότο και χαλαρά προλαβαίνεις και κάτι από Φενγκχουάνγκ, ίσως και κάποια μεγάλη μοντέρνα πόλη τύπου Σαγκάης για να δεις κι αυτήν την πλευρά της Κίνας. Και θεμιτό είναι να ξεκινάς από χώρες που σε παίρνει το οικονομικό, όλοι έτσι κάνουμε. Κάτσε διάβασε κι αποφάσισε τι σε ενδιαφέρει, τι μπορείς και τι προλαβαίνεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom