σπουδες και μεταναστευση στην αμερικη

AndrewPol

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Και πάλι Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Γεια χαρά παιδιά,
Με λένε Ανδρέα και είμαι καινούριος στη παρέα! Είμαι Ηλ/γος Μηχανικό ΤΕ και δουλειά ακόμα δεν έχω βρει! Είχα δώσει στον εαυτό μου μια ευκαιρία (2 χρόνια τώρα) να μείνω Ελλάδα και να παλέψω με όλα τα προβλήματά μας αρκεί να βρώ μια δουλειά! Αυτό έως τώρα δεν έχει γίνει εφικτό και πλέον ψάχνω τρόπο να φύγω! Ο προορισμός για τις ΗΠΑ δεν είναι τυχαίος, μιας και έχω πολλούς συγγενείς εκεί (δυστυχώς όμως δεν έχω πρώτου βαθμού συγγένειας). Είναι θείοι (αδέρφια της μητέρας μου), ξαδέρφια, γιαγιά κ.τ.λ Ήθελα να μου πει όποιος γνωρίζει, αν μπορεί κάποιος απο αυτούς (όλοι έχουν δικές τους δουλειές) να μου κάνει πρόσκληση είτε ως συγγενής είτε ως εργοδότης! Γενικά αν μπορείτε να μου βρείτε τρόπους για νόμιμη μετανάστευση στις ΗΠΑ. (χωρίς να παντρευτώ ρε παιδία, είμαι μικρός ακόμα ;) )
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
το έχουμε απαντήσει 3 ή 4 φορές το θέμα αυτό, ψάξτω
 

AndrewPol

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Και πάλι Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Θανάση ότι έχω βρει δεν δίνει απάντηση στα 2 συγκεκριμένα ερωτήματα που θέτω! Το γενικό θέμα για ''Τρόπους νόμιμης μετανάστευσης'' το έθεσα στο τέλος για να υπάρχει δυνατότητα μιας κουβέντας απο κάποιους που έχουν να πουν κάτι παραπάνω! Σε ευχαριστω που μπήκες στον κόπο να μου υποδείξεις τρόπο να βρω λύση αλλά δεν βοηθάς, θα ήθελα κάτι παραπάνω!!! ;)
 

AndrewPol

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Και πάλι Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
mfish μου τα έχω δει! Ξέρω οτι πρέπει να έχεις πράσινη κάρτα κ.τ.λ
Εγω είπα πως έχω συγγενείς εκεί (όχι όμως 1ου βαθμου) που έχουν δικές του δουλειές (κομμωτήριο, real estate ) αλλά και φίλους που έχουν εστιατόρια! Να μου κάνουν πρόσκληση ως 1ου βαθμού συγγενείς δεν γίνεται μαλλον. Αν κάνουν όμως πρόσκληση τα αδέρφια τις μάνας μου στη μάνα μου;;; Εγω σαν γιος μπορώ να πάρω αυτόματα την πράσινη κάρτα;;; Οι συγγενείς ή φίλοι ως επιχειρηματίες, μπορουν να μου κάνουν πρόσκληση ή πρόσληψη και να κινήσουν διαδικασίες για πράσινη κάρτα; Τι τρόποι υπάρχουν; Τι παραθυράκια; Αυτά ρωτάω... :D
Defkaleion help... :p
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Γεια χαρά παιδιά,
Με λένε Ανδρέα και είμαι καινούριος στη παρέα! Είμαι Ηλ/γος Μηχανικό ΤΕ και δουλειά ακόμα δεν έχω βρει!

Πες μου ότι σπούδαζες και στο Ηράκλειο και μπορείς να ανακυρηχθείς επάξια ο γκαντέμης!!!:haha:
 

AndrewPol

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Και πάλι Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Χαχαχαχα...οχι Αντόνη! Πάτρα σπούδασα! Η Πάτρα όμως έχει πάρει για τα καλά τη κάτω βόλτα!
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Η μόνη σχεδόν επιλογή που έχεις είναι να βρεις προσφορά εργασίας στο αντικείμενο σου - η οποία να απαιτεί πανεπιστημιακές σπουδές. (όχι το κομμωτήριο ή εστιατόριο του θείου). Ή να ξεκινήσεις με μεταπτυχιακά στις ΗΠΑ.

Ο λόγος που δεν βρήκες περισσότερες πληροφορίες στα άλλα threads, είναι ότι αυτό που θες δεν γίνεται.
 

adeliaxd

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
γεια σας! Ειμαι 15 χρονων και ειμαι καινουρια εδω. το ονειρο μου ειναι να μεταναστευσω στην αμερικη, αλλα ξερω οτι ειναι παρα πολυ δυσκολο, καθως δεν εχω ουτε εναν συγγενη εκει! Θα ηθελα ομως να σπουδασω εκει, με υποτροφια και μετα να μεινω και μονιμα αν υπαρχει καποιος τροπος. σας παρακαλω πειτε μου οσα γνωριετε για τις σπουδες στην αμερικη.
Επισης θα ηθελα να ΜΑΘΩ ποια επαγγελματα θα μου δωσουν περισσοτερες πιθανοτητες να με δεχτουν εκει! ευχαριστω εκ των προτερων. :)
 

takism

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Καλησπέρα,
Σκέφτομαι για μεταπτυχιακό στην Αμερική και με μια πρώτη έρευνα τα ποσά των διδάκτρων φαίνονται τρομακτικά για τα ελληνικά δεδομένα.
Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάποιους τρόπους οικονομικής διευκόλυνσης σε φοιτητές εκτός Αμερικής ωστε να καλυφθούν τα δίδακτρα.
Ευχαριστώ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
ΙΚΥ καθως και αλλες υποτροφιες. Το πανεπιστημιο που τελειωσες θα σε κατευθυνει. Ανωνυμοι σε ταξιδιωτικο φορουμ τι να σου πουν?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.446
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom