στη γη του Amon Raa...

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
Αλήθεια, ποιές ηταν η πιο όμορφες εικόνες, που σας έκαναν να αγαπήσετε αυτο το μέρος? Τι θα θέλατε να ξανακάνετε και τι οχι σε ενα επόμενο ταξίδι στην Αίγυπτο?.. Ειναι ο τόπος που σίγουρα θα ξαναεπισκευτώ, με την πρωτη ευκαιρία, το εχω υποσχεθεί στον εαυτό μου!:3476:
Λοιπόν, θα γραψω την TOP 5 λίστα μου:

1. κρουαζιέρα στον Νείλο, ολη μέρα και όλη νύχτα στο κατάστρωμα να βλέπεις, να ακους, να μυρίζεις...
2. Οι ναοί του Λούξορ και του Καρνακ
3. τα σούκ του Ασουάν, τρομερη η εμπειρια αναμεσα στους ντόπιους
4. η απογευματινή βόλτα με καραβακι στον Νείλο, στο Κάιρο
5. το Αιγυπτιακο Μουσείο με τους θυσαυρούς του
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
δεν μπορω να ξεχασω ουτε στιγμη το δεος που ενιωσα αντικρυζοντας τις πυραμιδες, την μουμια ενος μωρου στο αιγυπτιακο μουσειο, την μυρωδια του αραβικου καφε που με συγκλονιζε καθε απογευμα στα μικρα καφε, το καρκαντερ(μμμμ), την απεραντοσυνη του "θεου νειλου" και το ονειρεμενο ηλιοβασιλεμα που λατρεψα μεσα σε μια φελουκα.
ειναι τοσα πολλα που νοσταλγω και θελω να θυμαμαι.η σχεση μου με την Αιγυπτο δεν τελειωνει........ :clap::clap:
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Βόλτα με φελούκα στο Νείλο παίζοντας τουμπερλέκι και στη συνέχεια
καφέ στο old cataract απολαμβάνοντας το ηλιοβασίλεμα στην έρημο.
 

Attachments

Μηνύματα
78
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα μάλλον..
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία Θιβέτ Νεπάλ
Συμφωνώ με την λίστα σου v.z. θα ήθελα να προσθέσω όμως και το ναο του Abu Simbel νότια του Ασουάν.
Επίσης μία από τις ωραιότερες εμπειρίες μου στην Αίγυπτο ήταν το Ηχος και Φως στις Πυραμίδες μπροστά ακριβώς από την Σφίγγα και
Ο καφές που ήπιαμε σ΄ένα ελληνικό καφέ στην Αλεξάνδρεια, από τα λίγα που έχουν απομείνει
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
σιγουρο το γκρουπακι βλεπω... την ημερομηνια να κανονισουμε....
Μηπως εχει επισκεφθει καποιος τις οάσεις? ή την κρουαζιέρα κατω απο το φράγμα προς το Αμου Σιμπελ? ή μετα το Λούξορ, προς Κάιρο? ειναι διαδρομές που δεν εχω κανει..ακομα... και θα ηθελα να δω τις εμπειρίες σας
 
Μηνύματα
78
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα μάλλον..
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία Θιβέτ Νεπάλ
Σίγουρα θα ξαναπάω Αίγυπτο, περιμένω να μεγαλώσει λίγο ο γιος μου να καταλαβαίνει περισσότερα πράγματα, να τον πάρω μαζί μου και τότε... έφυγα!!
Οάσεις δεν έχω πάει δυστυχώς, μόνο από Ασουάν μέχρι Λούξορ με ποταμόπλοιο και μετά Κάιρο αεροπορικώς, Αμπου Σίμπελ ημερήσια πήγα με λεωφορείο, λίγο ταλαιπωρία αλλά το θέαμα ήταν κάτι παραπάνω από συγκλονιστικό και μεγαλειώδες! Για λόγους ασφαλείας επειδή είχε γίνει κάποια τρομακρατική ενέργεια πριν χρόνια τα περισσότερα γραφεία έκαναν την εκδρομή αυθημερόν, τουλάχιστον πριν 6 χρόνια περίπου που πήγα εγώ.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Επίσης φοβερή εμπειρία ήταν το ήχος και φως στο Καρνάκ!!
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
μηπως gmavro75 να μας γραψεις εδω τα καλυτερα για σενα, που ειδες και απολαυσες, μιας και γυρισες πριν 9 ωρες???? ελα, δωσε μας τροφη... εχω στερητικο συνδρομο...
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
μηπως gmavro75 να μας γραψεις εδω τα καλυτερα για σενα, που ειδες και απολαυσες, μιας και γυρισες πριν 9 ωρες???? ελα, δωσε μας τροφη... εχω στερητικο συνδρομο...
Αν θέλω λέει, αλλά σκέψου ότι είναι όλα στο κεφάλι μου κοκτέιλ.
- Άφιξη: Το Κάιρο να σφύζει από ζωή στις 4 τα ξημερώματα
- Το Αιγυπτιακό μουσείο και κυρίως το δωμάτιο με τις μούμιες
- Ο Νείλος (no comment)
- Οι οσμές (ναργιλέδες, μπαχάρια, καφές, κάποιες όχι και πολύ ευχάριστες).
- Η Σαχάρα... (μεγάλο κόλλημα με τη Σαχάρα, από μικρός το έχω πάθει! Μια νύχτα στη μέση της θέλω να περάσω και τι στο κόσμο!)
- Κυνηγητό με τα άλογα στις πυραμίδες (μας είχε για πρωτάρηδες ο οδηγός και πήγε να μας το παίξει...)
- Η νεκρόπολης, η ώρα που περάσαμε και η κουβέντα που είχαμε πίνοντας τσάι στο σπίτι μιάς οικογένειας.
- Κάτι hardcore αγορές σε κάτι στενάκια με χωματόδρομους και λάσπες που μας κοιτάγανε καλά-καλά
- Τα κορναρίσματα
- Τα βαγόνια στο μετρό που είναι μόνο για γυναίκες (φτηνά τη γλιτώσαμε)
- Αλεξάνδρεια (για τη μποέμικη, ποιητική ατμόσφαιρα, την βιβλιοθήκη, το διακριτικό άγγιγμα του ελληνικού στοιχείου και το ηλιοβασίλεμα στα νερά της μεσογείου)
- Η κούρσα που μας έφερε εχθές αεροδρόμιο (πως θα σας φαινόταν να πηγαίνετε ανάποδα στην Αττική Οδό επειδή απλά βρήκατε κίνηση μπροστά????)
- Έχω την αίσθηση πως το Κάιρο η Αθήνα και η Κωνσταντινούπολη είναι τρία αδέρφια που μεγαλώνοντας ακολούθησαν διαφορετικούς δρόμους στη ζωή... αλλά το τούτο τους ρε παιδάκι μου... φτυστό!
 
Last edited by a moderator:

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
- Η κούρσα που μας έφερε εχθές αεροδρόμιο (πως θα σας φαινόταν να πηγαίνετε ανάποδα στην Αττική Οδό επειδή απλά βρήκατε κίνηση μπροστά????)
αυτο το ζησαμε κι εμεις, γυριζοντας απο Αλεξάνδρεια, στην "εθνικη οδό" βλεπαμε ενα φορτηγο να κινειται ανενοχλητο καταπάνω μας:shock:... ξερεις...no problem ! καναμε εμεις ελιγμο:haha:
- Έχω την αίσθηση πως το Κάιρο η Αθήνα και η Κωνσταντινούπολη είναι τρία αδέρφια που μεγαλώνοντας ακολούθησαν διαφορετικούς δρόμους στη ζωή... αλλά το τούτο τους ρε παιδάκι μου... φτυστό!
:haha::haha::haha:
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.445
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom