Σύρος συρο,ναξο η καπου αλλου??

Epinefelos

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Χαιρετώ την παρέα σας και εύχομαι Καλό καλοκαίρι!

Πηγαίνω στη Νάξο 12 χρόνια. Το νησί είναι σχετικά μεγάλο, οπότε το μεταφορικό μέσο είναι απαραιτήτο.

Έχει πολύ όμορφες και μεγάλες παραλίες στα δυτικά, ( Αγ. Προκόπης - Αγ. Άννα - Πλάκα - Μικρή Βίγλα - Καστράκι - Αλυκό - Πυργάκι και τέλος Αγιασσό).

Το βόριο τμήμα του νησιού έχει μικρές και βραχώδη παραλίες ( αν έχει βορία δεν κάνεις μπάνιο).

Το Ανατολικό τμήμά του νησίου έχει την γνωστή Μουτσούνα, την πανέμορφη Ψιλή Άμμο, τον Κλειδό και τέλος τον Πάνορμο.

Νότια υπαρχεί η παραλία Καλαντό, που μέχρι πριν 4 χρόνια ήταν κρανίο τόπου!! 10-20 λουώμενοι το 15αυγουστο! Πλέον έχει γίνει μαρίνα και έχει αλλάξει. Παραμένει όμως μια πολύ ήσυχη παραλία με "κόστος" τον άσχημο δρόμο ( από Φιλώτι).
Και για τους πιο extreme την Ρίνα bay.

Για διαμονή καλή περίπτωση είναι η Πλάκα. Έχει πολλά rooms to let, αυτά που βρίσκονται κοντά στη πιο in περιοχή ( capming Μάραγκας - Waffle House - Cedar Cafe) είναι πιο ακριβά, αν συνεχίζεις τον παραλιακό δρόμο ( προς Μικρή Βιγλα) θα βρεις πιο οικονομικά.

Για τη Χώρα και τον Αι Γιώργη δεν έχω να πω κάτι, εμένα δεν μου αρέσουν καθόλου και δεν πλησιάζω.

Από τα ορεινά χωριά όλα είναι ωραία! Τα πιο τουριστικά είναι η Απείρανθος και το Φιλώτι και τα τελευταία χρόνια το Χαλκί.
Αξίζει μια βόλτα στην Κομιακή & Κόρωνα, όπως και στη Μονή.
Μικρός θησαυρός η Ποταμιά, έχει ποτάμι με τρεχούμενο νερό όλο το χρόνο & ταβέρνα με καλό φαγητό.

Φαγητό έχει καλό σχεδόν παντού, αυτά που ξεχωρίζω είναι ο Χάρης στην Εγγαρές, ο Γιώργος στης Μέλανες, η ταβέρνα στην παραλία Αμπράμι.
Γρήγορη εξυπηρέτηση και μεγάλη ποικιλιά η Γοργόνα στην Αγ. Άννα.
Για ελαφρύ γεύμα ( σαλάτες - Burgers - ομελέτες) on the beach προτείνω το Cedar Cafe ( στο συμπλέγμα μαγιαζών Picasso-Μεζε2-Waffle house) στη Πλάκα.

Νυχτερινή ζωή αποκλειστικά στη Χώρα εκτός αν θέλει κάποιος χαλαρό ποτάκι, οπότε ο Αγ. Προκόπης ( banana & Island) και η Πλάκα ( Cedar cafe) έχουν επιλογές.


Θαλάσσια spor θα βρείτε στον Αγ. Προκόπη, Αι Γιώργη & στην Πλάκα.

Αν κάποιος θέλει να κάνει ψαροντούφεκο ας μου στείλει pm, πάντος το νησί ταλαιπωρείται απο παράνομη αλλιεία εδώ και χρόνια οπότε.... "μικρό καλάθι"

Αυτά
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.714
Likes
14.781
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Epinefelos,ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες σου και φυσικά καλώς όρισες.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Σε ευχαριστω και γω ..ναι και ψαροντουφεκο κανουμε ,οποτε μπορει να σε χρειαστουμε .Λατρευω Ναξο..εχω παει στα περισσοτερα απο αυτα που εγραψες αλλα το ματι μου εντοπισε το Ρινα bay ...what's this? για δωσε στιγμα
 

Epinefelos

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Ρινα bay συντεταγμένες από Google Earth.

N(otrh) 36 56'51.35''
E(ast) 25 29'24,45''

έχω πάει μόνο με σκάφος, πρέπει να έχει και μονοπάτι ( ίσως να πάει μηχανή enduro).

Μιας και θα ψάξεις στο GoogleEarth δες και τις διπλανές παραλίες ( προς Πάνορμο) που πάει και ΙΧ.

Έχω ακούσει από ντόποιους για την σπηλιά του Ασκητή αλλά δεν έχω πάει ποτέ. Ξέρεις κάτι εσυ?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
οχι δεν ξερω τη σπηλια του Ασκητη..το γκουγκλαρα και δεν μου εβγαλε κατι ..παρα μονο καποιους Αξιωτικους θρυλους ..για εναν ασκητη που ζουσε σε μια σπηλια και το χερι του πετρωσε για να μην αγγιξει μια γυναικα που τον εβαλε σε πειρασμο.
 

prigkipissa

Member
Μηνύματα
33
Likes
5
Καλησπερα σας!!!Μετα απο πολυυυυ(!!!!!) ψαξιμο(αναμεσα σε Ναξο,Σιφνο,Συρο,Αμοργο) τελικα αποφασισαμε!(επιτελους).Θα παμε 7 μερουλες στην ομορφη Ναξο.Σκεφτομαστε να νοικιασουμε μηχανακι στο νησι.Τι λετε?Επειδη εχω ακουσει ειναι αρκετα μεγαλο το νησι,θα μας βολεψει το μηχανακι η να νοικιασουμε αυτοκινητο?Και αν ξερει καποιος,ας μου πει....που θα ηταν καλυτερα να πηγαιναμε μια μονοημερη εκδρομη?ισως κουφονησια??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.773
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom