ταινιες σινεμα hollywood κτλ..

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Nέα ταινια INDIANA JONES.

Λοιπόν,πήγα προχθές να δω τον Ιndiana Jones.Την περίμενα καιρό μιας και ειμαι φανατικη και έπειτα απο τόσα χρονια ηταν μεγαλη εκπληξη που ξανα εμφανιστηκε στο προσκηνιο.
Πηρα την κοκα μου (ποτε ποπ κορν ή πατατακια γιατι με εχοχλει αφανταστα ο θορυβος) και πηρα την θεση μου για την ταινια...
Περιμενα να ενθουσιαστω οπως με τις προηγουμενες,ομως καθως προχωρουσε η ταινία αρχισα να βαριεμαι...πουθενα δραση οπως μας ειχε συνηθισει...Σκηνοθετικα δεν λεω,καλη ηταν.Και απο αποψη φωτογραφιας πολυ καλη θα ελεγα...
Απο την μεση και μετα, αρχισε να παιρνει λιγο τα πανω της και να μπαινει στο ψητο αλλα ολο και περιμενα για περισσοτερα πραγματα που ποτε ομως δεν ηρθαν...
πιο πολυ ενθουσιαστηκα με την χαμενη πολη των Ινκας και τις εικονες παρα με την υποθεση..
Η Κειτ Μπλανσετ ,φοβερή στον ρόλο της Ρωσίδας ενω ο Χαρισον Φορντ αν και πολυ καλός οπως παντα,μαλλον κουρασμενος μου φανηκε...
Την προτεινω για οποιον ενδιαφερεται να την δει,ομως μην πατε και με τρελο ενθουσιασμο γιατι βγαινοντας θα σας εχει φυγει..Τουλαχιστον αυτη είναι η αποψη μου..
Περιμενω γνωμες απο οσους την ειδαν ή σκοπευουν.:shock:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Και γω την ειδα σε θερινο.
Θα συμφωνησω με την Ζαχαρουλα στο θεμα δρασης και περιπετειας,
αλλα ο Χαρισον Φορντ ειναι και καποιας ηλικιας πλεον,γι αυτο παιζει και πρωταγωνιστικο ρολο ο κινηματογραφικος γυιος του.
Κατα τα αλλα ειναι γυρισμενη στο Περου και τον Αμαζονιο,απο οτι φαινεται στα λεγομενα της ταινιας.
Κακη παντως δεν ειναι, αλλα δεν συγκρινεται με τις προηγουμενες.
Αν ειστε fan επιβαλλεται να την δειτε.:lol:
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Δηλαδή επακολουθεί και σίκουελ με τον Ιντιάνα junior, όλη η ταινία έγινε για να δωθεί το χρίσμα?
 

tina

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ ελπιζω!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρικη
Υπεροχο θέμα και οι ταινιες παιδια, μας ταξιδευουν κι αυτες με τον τροπο τους!
Εχω πολλες αγαπημενες ταινιες, ας πουμε ολες του Αλμοντοβαρ, με καλυτερη το ¨ψηλα τακουνια¨ και το ¨ολα για την μητερα μου¨. Αλλά μου ειχε αρεσει παρα πολυ και το ¨Αρωμα γυναικας¨με τον Αλ Πατσινο. Το ¨Ολα τα πρωινα του κοσμου ¨μεον Ζεραρ ντε Παρτιε, με ειχε ξετρελανει και συγκινησει αφαντασα.Θα ελεγα ομως οτι αυτες που βλεπω σε επαναλυψη ποιο συχνα απο ολες ειναι η τριλογια ¨Ο ΝΟΝΟΣ¨
Ειναι η αγαπημενες μου ειδικα το τριτο .
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Γενικά ο Αλ Πατσίνο είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ...
μια ταινία που την θεωρώ από τις καλύτερες που χω δει (πλην Al Pacino) είναι to "the talented mr Ripley"..φοβερό το καστ και οι ερμηνείες..και η μουσική..και η Ιταλία..(για να μην ξεχνιόμαστε..)
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
παιδια απ αυτες που αναφερθηκαν μου αρεσαν πολυ ο κυκλος των χαμενων ποιητων και το αρωμα γυναικας.εγω προτεινω μια οχι και τοσο γνωστη ταινια η οποια βρισκεται πανω πανω στη λιστα με τις αγαπημενες μου.τα απομειναρια μιας ημερας με τον χοπκινς.στην αρχη φαινεται βαρετη αλλα στο τελος αποκαλυπτεται ολο της το μεγαλειο.το θεμα της ειναι για οσα επρεπε να ειπωθουν αλλα δεν ειπωθηκαν ποτε.την εχει δει κανεις?
 

domenica

Member
Μηνύματα
63
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
??????
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
δεν ξερω αν ειπωθηκε αλλα μια παο τις αγαπημενες μου τα τελευταια χρονια ειναι το φαινομενο της πεταλουδας..τρομερα γυρισματα απο το παρον σρο παρελθον κι απο τη φαντασια και τη παρανοια στη πραγματικοτητα..
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Η πιο πρόσφατη καλή ταινία που είδα είναι <Ο έρωτας στα χρόνια της χολέρας>, με τη συγκλονιστική ερμηνεία του Μπαρδέμ.
Τί να πώ για το <Η θάλασσα μέσα μου> , επίσης με τον Μπαρδέμ.Εδώ υπάρχει ένα μέρος κοινού που λέει ,ότι δεν αντέχει να βλέπει τέτοιες ταινίες.Πάο πάσο.Είναι δυνατή, με πολλά μηνύματα που βγάζει πολύ συναίσθημα.Γιατί για μένα <καλή ταινία> είναι αυτή που μπορεί και σου βγάζει συναίσθημα, ό.τι κιαν είναι αυτό.Γέλιο, κλάμα, θυμός....έτσι καταλαβαίνεις και εσύ ο ίδιος ότι λειτουργεί το κομμάτι αυτό.
Σεμπάστιαν Κόχ.Για μένα πολύ δυνατός Γερμανός ηθοποιός.Είδα τη <Μαύρη λίστα> και συγκλονίστηκα και επίσης προτείνω να δείτε τη ζωή του stauffenberg , του γερμανού που αποφάσισε να σκοτώσει το χιτλερ, με τον Κοχ , όμως όχι τον Τομ Κρουζ.Το μόνο μείον ότι οι υπότιτλοι είναι στα αγγλικά.
Δυνατές ταινίες με κοινωνικά μηνυματα, το <Πίσω από τους τοίχους> ή αλλιώς song for a raggy boy, και το < Ι am david>, μην κάνετε σύγχυση με το <My name is david>.
Ταινία που πρέπει να βλέπουν καθημερινά οι Ε΄λληνες εκπαιδευτικοί , πριν πάνε να διδάζουν, ιδιώς εκείνοι της Αβάθμιας, είναι το <Every child is special> ή στο διαδύκτιο θα τη βρείτε Taare Zameen par. Απλά δείτε τη.............................
Πολύ ώραίο θέμα ανοίξατε και μπορώ να γράφω με τις ώρες.Δε θα σας καουράσω άλλο όμως.
Καλή ημέρα να χουμε όλοι!
 
Μηνύματα
34
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νορμανδία
Ταξίδι-Όνειρο
το...ψάχνω ακόμη !
δεν ξερω αν ειπωθηκε αλλα μια παο τις αγαπημενες μου τα τελευταια χρονια ειναι το φαινομενο της πεταλουδας..τρομερα γυρισματα απο το παρον σρο παρελθον κι απο τη φαντασια και τη παρανοια στη πραγματικοτητα..
Aν σου δοθεί η ευκαιρία δες την ταινιία "Eξιλέωση".Θαύμα σκηνοθέτικης έμπνευσης,αν η σκηνοθεσία μιάς ταινίας είναι στα ενδιαφέροντα σου !
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Την είδα Γιώργο....ταινιάρα, και το τέλος..........πάρα πολύ καλή σύλληψη, η ξανθιά γιαγιά με συγκλόνησε.
Επίσης θυμήθηκα ότι αληθινή ιστορία, είναι η ταινία the persuit of happiness , ποολύ δυνατή ερμηνεία ο Will Smith.H δε μουσική από το Lust Caution? Ακόμη παλέυω να βρω το soundtrack, όπως και η μουσική από το 2046, την ταινία δεν την ΄χω δει , η μουσική όμως είναι όλα τα λεφτά.
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Είδα την Εξιλέωση και ενώ με ενθουσίασε το πρώτο μέρος, ήταν πιστή αναπαραγωγή του βιβλίου όπως ακριβώς το φανταζόμουν όταν το διάβαζα, το δεύτερο μέρος με απογοήτευσε, τράβηξε απίστευτα το σκηνικό του πολέμου και άλλαξε το τέλος με αποτέλεσμα η δραματουργική ανατροπή να είναι πολύ υποτονική (πάντα σε σχέση με το βιβλίο μιλάω).
Είδα το Σ/Κ και τον Ιντιάνα. Μπορεί να μην ήταν αστείο, μπορεί ο Φορντ να ήταν πολύ γερασμένος, μπορεί τα ψηφιακά εφέ να μπήκαν τελικά παρόλες τις διαβεβαιώσεις ότι δεν θα μπουν, μπορεί το χαπυ εντ να με ξενέρωσε τελείως αλλά ρε παιδιά έπαθα πλάκα με τις λήψεις από τον Αμαζόνιο. Το ταξίδι-όνειρο που είχε ξεθωριάσει εδώ στο φόρουμ με όλα τα θαύματα του κόσμου που βλέπω, αναζωπυρώθηκε και φούντωσε. Η δύναμη του νερού σε όλο της το μεγαλείο. Ααααααχ θα αξιωθώ ποτέ να το δω με τα ματάκια μου?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom