ταξίδια & ψυχαναγκασμός

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
[οφφ τόπικ]
κάποιοι εδώ γύρω βλέπουν το debate κι εγώ έχω Καρρά στο τέρμα, χαμός γίνεται.
καλά κι εγώ άκουγα πριν στη διαπασών και με ανοιχτές τις μπαλκονόπορτες-όλη η γειτονιά με άκουσε
και δε με πειράζει που με άκουσε, με πειράζει που το πριν ήταν μότορχεντ και το μετά Καρράς:suicide:
[/οφφ τοπικ]
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Πφφ... Σιγά την σοβαρά δομημένη κατηγορία
Ολα τα πάθη, είδος ψυχαναγκασμού είναι. Και για αυτό άλλωστε είναι απόλαυση.
 
Μηνύματα
25
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ
ευχαριστώ όλους που ασχολήθηκαν με την ανάρτηση μου... καλά ταξίδια
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
να το κάνω περισσότερο συγκεκριμένο. απολαμβάνω περισσότερο την διαδικασία πριν παρά το ίδιο το ταξίδι. αγχώνομαι για την οργάνωση του, με αποτέλεσμα να μην το απολαμβάνω όπως πρέπει. ενώ είμαι σε ταξίδι, συζητάω για το επόμενο ... γιατρέ να το κοιτάξω?
Αν σε αγχώνει η προετοιμασία και στο ταξίδι δεν περνάς καλά ενώ ήδη σκέφτεσαι το επόμενο τότε ένα θέμα το έχεις αλλά γιατρός δεν είμαι....

Επίσης έχεις θέμα και με τις απαντήσεις .... πάτα απάντηση και γράψε την για να καταλαβαίνει κάποιος ότι του απαντάς...
 
Μηνύματα
25
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ
Αν σε αγχώνει η προετοιμασία και στο ταξίδι δεν περνάς καλά ενώ ήδη σκέφτεσαι το επόμενο τότε ένα θέμα το έχεις αλλά γιατρός δεν είμαι....

Επίσης έχεις θέμα και με τις απαντήσεις .... πάτα απάντηση και γράψε την για να καταλαβαίνει κάποιος ότι του απαντάς...
τώρα το έκανα σωστά?
 
Μηνύματα
25
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ
Μια ερωτησουλα,μονο...πως σου το επεξηγησε αυτο;τι θεωρει εκεινη "ψυχαναγκαστικο"που σε οδηγησε να ταξιδευεις;
να το κάνω περισσότερο συγκεκριμένο. απολαμβάνω περισσότερο την διαδικασία πριν παρά το ίδιο το ταξίδι. αγχώνομαι για την οργάνωση του, με αποτέλεσμα να μην το απολαμβάνω όπως πρέπει. ενώ είμαι σε ταξίδι, συζητάω για το επόμενο ... γιατρέ να το κοιτάξω?

Καλέ, ψυχαναγκασμός είναι άλλο πράγμα. Πχ αυτό που κάνω εγώ, που όταν αγοράζω βιβλία θέλω να είναι όρθια και το μπροστινό εξώφυλλο μπροστά μέσα στη σακούλα, ή πχ που ταξινομώ τα χαρτονομίσματα, να φαίνεται η μπροστινή μεριά, να μην είναι ανάποδα, και να είναι με τη σωστή σειρά βάσει αξίας μέσα στο πορτοφόλι (ναι το ξέρω, είμαι του γιατρού).
Αλλά κατάλαβα περίπου τι εννοείς. Άσ'την να λέει
δεν λέει πιά. είναι ex-wife. τώρα το άγχος μου είναι οι συνοδοιπόροι μου, που δεν βρίσκονται εύκολα ...

Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια... θα σχολίαζα
Αυτόκλητοι ψυχίατροι…
Αποτελούν τα ταξίδια πηγή δυσφορίας ή άγχους για σένα;
Διαταράσσουν την επαγγελματική, κοινωνική και την συναισθηματική σου ζωή;
Αναγνωρίζεις κάτι παθολογικό στην ανάγκη σου αυτή;
Κρίνεις ανούσιο ή υπερβολικό να θέλεις να ταξιδέψεις;
Είναι εξαιρετικά δυσχερές για σένα να μην κάνεις ένα ταξίδι ή ότι το ταξίδι καταντά ιδεοληψία;
Υποθέτω οι απαντήσεις είναι όχι.
Πάσχεις μόνο από τραβελστορίτιδα που σε διαβεβαιώ μόνο ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή δεν είναι
αυτό πιστεύω κι εγώ, αλλά ο μέσος Έλληνας έχει εντελώς άλλη εικόνα για αυτήν την ανάγκη. Κάπου νοιώθεις σαν ο περίεργος της παρέας, οι άλλοι σε θεωρούν το λιγότερο υπερβολικό, συνεχώς απολογείσαι ....
 
Last edited by a moderator:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.033
να το κάνω περισσότερο συγκεκριμένο. απολαμβάνω περισσότερο την διαδικασία πριν παρά το ίδιο το ταξίδι. αγχώνομαι για την οργάνωση του, με αποτέλεσμα να μην το απολαμβάνω όπως πρέπει. ενώ είμαι σε ταξίδι, συζητάω για το επόμενο ... γιατρέ να το κοιτάξω?
Να σου πω....βασικα,δεν ειμαι γιατρος,αλλα ξερω την θεραπεια!Να παιρνεις,μια φορα το τριμηνο,μια πενταημερη δοση Ελλαδα και στο εξαμηνο πανω,μια δοση Ευρωπη....τωρα αν δεις βελτιωση,μετα απο ενα χρονο μια δοση Αμερικη,εναλλαξ με Ασια,θα σε κανει περδικι....:)
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
825
να το κάνω περισσότερο συγκεκριμένο. απολαμβάνω περισσότερο την διαδικασία πριν παρά το ίδιο το ταξίδι. αγχώνομαι για την οργάνωση του, με αποτέλεσμα να μην το απολαμβάνω όπως πρέπει. ενώ είμαι σε ταξίδι, συζητάω για το επόμενο ... γιατρέ να το κοιτάξω?
Δεν μου φαίνεται και τόσο νορμάλ αυτό, δεν θα έπρεπε να αγχώνεσαι τόσο. Αλλά ποια είμαι για να σε κρίνω. Πάω να ταξινομήσω τις κάλτσες μου.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Να σου πω....βασικα,δεν ειμαι γιατρος,αλλα ξερω την θεραπεια!Να παιρνεις,μια φορα το τριμηνο,μια πενταημερη δοση Ελλαδα και στο εξαμηνο πανω,μια δοση Ευρωπη....τωρα αν δεις βελτιωση,μετα απο ενα χρονο μια δοση Αμερικη,εναλλαξ με Ασια,θα σε κανει περδικι....:)
Και γω την ξέρω αυτή τη θεραπεία και προσπαθώ να βρώ "ασφαλιστικό φορέα" για να επωμιστεί το οικονομικό βάρος της...:)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Μια θεραπεία είναι να μην οργανώσεις καθόλου το ταξίδι, πάρε το σακίδιο όπως κάνω εγώ και μην κλείσεις καν ξενοδοχείο εκτός από 1-2 πρώτες μέρες. Δε θα προλάβεις να σκεφτείς το επόμενο ταξίδι αφού δε θα έχεις οργανώσει καν αυτό που ζεις τώρα.
Η θεραπεία έχει καλύτερα αποτελέσματα σε μέρη τροπικά με παραλίες, αιώρες και ρούμια.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Η θεραπεία έχει καλύτερα αποτελέσματα σε μέρη τροπικά με παραλίες, αιώρες και ρούμια.


κάτι σαν αυτό εε... εγώ συμβιβάζομαι και με μια απλή lager beer...:)

άντε σου επιτρέπω να το κάνεις avatar....:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom