Ταϊλάνδη ταξίδι Ταϊλανδη και περιορισμοί covid

anttheo

Member
Μηνύματα
74
Likes
60
Καλησπερα! Αποφασισα τελος Δεκεμβρη να Ταξιδεψω Ταιλανδη(Μπανκοκ) με Scoot μιας και απο 1 Νοεμβριου υπαρχει ΚΑΙ για Ελλαδα η δυνατοτητα test n go με μολις μια μερα διαμονη σε ξενοδοχειο καραντινας. Πριν την πτηση χρειαζεται ενα pcr test οπως και κατα την αφιξη αλλο ενα.
Αυτο που δεν εχω καταφερει να βρω ειναι εαν χρειαζεται καποιο pcr κατα την επιστροφη μου απο Ταιλανδη(transit Σιγκαπουρη). Επικοινωνησα με την πρεσβεια της Ταιλανδης στην Αθηνα οπου με παρεπεμψαν να επικοινωνησω με την Ελληνικη πρεσβεια στην Ταιλανδη(τρεχα γυρευε) καθως και με την αεροπορικη εταιρια Scoot οπου θα πεταξω. Καλεσα την scoot, η κοπελα που το σηκωσε ειχε μαυρα μεσανυχτα αφου δεν γνωριζε καν εαν εχουν ανοιξει τα συνορα για την Ταιλανδη λογω covid!! Οποτε οπως καταλαβαινετε το να μαθω εαν χρειαζεται pcr στην επιστροφη απο τη scoot ηταν πολυτελεια..
Μηπως τυχον καποιο αλλο μελος εχει ηδη πραγματοποιησει αυτη την ερευνα και γνωριζει την απαντηση?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Μιλάς για την πτήση της επιστροφής στην Ελλάδα;Σωστά;Δεν πρέπει να το ελέγξεις από Ελληνικής πλευράς(αρχές/αεροδρόμιο) τι ισχύει;
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.104
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Μιλάς για την πτήση της επιστροφής στην Ελλάδα;Σωστά;Δεν πρέπει να το ελέγξεις από Ελληνικής πλευράς(αρχές/αεροδρόμιο) τι ισχύει;
Και λογικα ενα check τι ισχυει και για transit Σιγκαπούρη φαντάζομαι.. Αυτοι ειναι αρκετα αυστηροί..
 

anttheo

Member
Μηνύματα
74
Likes
60
Μιλάς για την πτήση της επιστροφής στην Ελλάδα;Σωστά;Δεν πρέπει να το ελέγξεις από Ελληνικής πλευράς(αρχές/αεροδρόμιο) τι ισχύει;
Για την εισοδο στην Ελλαδα δεν χρειαζεται pcr test παρα μονο το plf και φυσικα προυποθεση εμβολιασμου. Το θεμα ειναι εαν χρειαζεται pcr test για πτηση απο Ταιλανδη, κατα την αναχωρηση δλδ λόγω transit στη Σιγκαπουτη, κατι το οποιο δεν μπορεσε να μου απαντησει η Scoot και δεν ξερω με ποιο τροπο μπορω να το μαθω.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Για την εισοδο στην Ελλαδα δεν χρειαζεται pcr test παρα μονο το plf και φυσικα προυποθεση εμβολιασμου. Το θεμα ειναι εαν χρειαζεται pcr test για πτηση απο Ταιλανδη, κατα την αναχωρηση δλδ λόγω transit στη Σιγκαπουτη, κατι το οποιο δεν μπορεσε να μου απαντησει η Scoot και δεν ξερω με ποιο τροπο μπορω να το μαθω.
Τότε πρέπει να το ψάξεις μέσω υπηρεσιών Σιγκαπούρης.Αεροδρόμιο ίσως ή κάτι άλλο.Κάποια ερώτηση/mail στα κεντρικά της Scoot ίσως.

Εδώ πάντως υπάρχουν κάποιες πληροφορίες.

Transit Information | COVID-19 Advisory | Singapore Changi Airport
 
Last edited:

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Απ' όσο ξέρω ανοιχτά είναι, αν είσαι διατεθειμένος να μείνεις 7-10 μέρες καραντίνα. Τέλος αυτής της βδομάδας θα ανακοινώσουν αν και μέχρι πότε θα διατηρηθεί το τρέχον καθεστώς.

Σε δύο βδομάδες είναι η σεληνιακή πρωτοχρονιά σε Κίνα, Κορέα, Βιετνάμ και μένει να δούμε αν θα ανοίξουν για να το εκμεταλλευτούν (τουριστικά).
 

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Παιδιά, όταν λέει fully vaccinated, σύμφωνα με αυτά που διαβάζω για την Ταϊλάνδη, καταλαβαίνω οτι εννοεί 2 δόσεις. Είναι σωστό; Έχω κάνει μόνο 2 δόσεις και έχει λήξει και το πιστοποιητικό μου της ανάρρωσης. Το πιστοποιητικό μου του εμβολιασμού νομιζω βγάζει κόκκινο στην Ελλάδα. Οπότε αν το σκαναρουν εκεί;
Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη.
 

Eleni P

Member
Μηνύματα
101
Likes
480
Παιδιά, όταν λέει fully vaccinated, σύμφωνα με αυτά που διαβάζω για την Ταϊλάνδη, καταλαβαίνω οτι εννοεί 2 δόσεις. Είναι σωστό; Έχω κάνει μόνο 2 δόσεις και έχει λήξει και το πιστοποιητικό μου της ανάρρωσης. Το πιστοποιητικό μου του εμβολιασμού νομιζω βγάζει κόκκινο στην Ελλάδα. Οπότε αν το σκαναρουν εκεί;
Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη.
Καλησπέρα,
Το παρακάτω άρθρο είναι από τον Μάιο και φαντάζομαι ότι ισχύει μέχρι να βγει κάποια καινούργια οδηγία (εκτός αν έχει κάτι νεότερο που δεν το βρήκα).
Οι νέες απαιτήσεις εισόδου της Ταϊλάνδης - Tourism Today
 

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Καλησπέρα,
Το παρακάτω άρθρο είναι από τον Μάιο και φαντάζομαι ότι ισχύει μέχρι να βγει κάποια καινούργια οδηγία (εκτός αν έχει κάτι νεότερο που δεν το βρήκα).
Οι νέες απαιτήσεις εισόδου της Ταϊλάνδης - Tourism Today
Αυτό είναι παλιό. Έχουν αλλάξει οι κανόνες από πρώτη Ιουλίου. Σε ευχαριστώ, ωστόσο. Πάντως κάλεσα την πρεσβεία και μου είπαν ότι είτε έχεις κάνει 2 δόσεις είτε 3, είσαι καλυμμένος.
 

Bill7

Member
Μηνύματα
183
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Αυτό είναι παλιό. Έχουν αλλάξει οι κανόνες από πρώτη Ιουλίου. Σε ευχαριστώ, ωστόσο. Πάντως κάλεσα την πρεσβεία και μου είπαν ότι είτε έχεις κάνει 2 δόσεις είτε 3, είσαι καλυμμένος.
Καλησπερα . Σκέφτομαι να πάω ξανά Ασία (ειμουν Βιετνάμ αρχές του 20’) το σχέδιο μου λέει για Ταϊλανδη επισεις κάπου Γενάρη κ Φλεβάρη. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είχα κάνει τελευταίο εμβόλιο στης 28 Νοεμβρίου περσυ . Άρα είμαι οκ να πάω ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.585
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom