Βέλγιο ταξίδι βρυξέλλες-προτάσεις?

Μηνύματα
36
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Σκανδιναβία!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
σήμερα επιτέλους έμαθα οριστικά οτι τον φλεβάρη ταξιδεύω Βρυξέλλες. έχει πάει κανείς Βρυξέλλες? καμία πρόταση για αξιοθέατα, φαγητό, καφέ? ο σύζυγος μου πάει για δουλειά όποτε θα έχω άπλετο έλευθεερο χρόνο τα πρωινά για βολτίτσες..
(γιουπι...!):)
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
ήμουν στις Βρυξέλλες το 99. Η αλήθεια είναι ότι δεν ενθουσιάστηκα. Θυμάμαι ότι υπήρχε μια περιοχή με όμορφα μπαράκια για το βράδυ στο κέντρο της πόλης (σορρυ δε θυμάμαι το όνομα). Επίσης υπάρχει ένας δρόμος που είναι γεμάτος εστιατόρια που σερβίρουν μύδια μαγειρεμένα με όλους τους τρόπους και φυσικά μπύρα. Πολλή μπύρα. το μετρό ήταν απλό και εύκολο αλλά μικρό και δε πήγαινε παντου. το κέντρο συμπαθητικό αλλά για ψώνια δε πήγα. Ενδιαφέρον ήταν τότε το μαγαζί του τεντέν (για τους λάτρεις των κόμικ).

Απο αξιοθέατα... πιέζομαι να θυμηθώ κάτι που να άξιζε αλλά ... δύσκολα. Ως βασικό αξιοθέατο και σύμβολο της πόλης έχουν το atomium, μια κατασκευή απο μεταλλικές σφαίρες συνδεδεμένες με σωλήνες. Αυτό...

Γενικά νομίζω ότι 3 ημέρες είναι αρκετές. αν έχεις κι άλλες καλύτερα βγες απο τις Βρυξέλλες και ανακάλυψε τα περίχωρα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.008
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ήμουν στις Βρυξέλλες το 99. Η αλήθεια είναι ότι δεν ενθουσιάστηκα. Θυμάμαι ότι υπήρχε μια περιοχή με όμορφα μπαράκια για το βράδυ στο κέντρο της πόλης (σορρυ δε θυμάμαι το όνομα). Επίσης υπάρχει ένας δρόμος που είναι γεμάτος εστιατόρια που σερβίρουν μύδια μαγειρεμένα με όλους τους τρόπους και φυσικά μπύρα. Πολλή μπύρα. το μετρό ήταν απλό και εύκολο αλλά μικρό και δε πήγαινε παντου. το κέντρο συμπαθητικό αλλά για ψώνια δε πήγα. Ενδιαφέρον ήταν τότε το μαγαζί του τεντέν (για τους λάτρεις των κόμικ).

Απο αξιοθέατα... πιέζομαι να θυμηθώ κάτι που να άξιζε αλλά ... δύσκολα. Ως βασικό αξιοθέατο και σύμβολο της πόλης έχουν το atomium, μια κατασκευή απο μεταλλικές σφαίρες συνδεδεμένες με σωλήνες. Αυτό...

Γενικά νομίζω ότι 3 ημέρες είναι αρκετές. αν έχεις κι άλλες καλύτερα βγες απο τις Βρυξέλλες και ανακάλυψε τα περίχωρα.
Ήμουνα εκεί για μια διανυκτέρευση και λίγες ώρες βόλτα τον Ιούνιο, στο δρόμο για την Αμβέρσα και τη Μπρύζ. Πρόλαβα να δω πολλά αλλά όχι τα πάντα, αλλά πάντως έκανα το research μου και γι αυτά που δεν πρόλαβα να δώ.

Η περιοχή με τα μπαράκια που (φαντάζομαι ότι) αναφέρεται ο Νίκος είναι το St. Catherine/St. Gery. Ο δρόμος με τα εστιατόρια είναι η Rue des Bouchers. Μη μπερδευτείς, υπάρχει κι ένας ακόμα δρόμος, η Rue du Marche aux Fromages, γεμάτη με ελληνικά γυράδικα της συμφοράς, μείνε μακρυά από κει.

Highlights της πόλης, κατά σειρά:
- Η Κεντρική πλατεία (Grande Place/Grote Markt).
- Η μπύρα.
- Η σοκολάτα (προτίμησε κατά σειρά Pierre Marcolini, Neuhaus, Godiva, Leonidas).
- Το μουσείο της ιστορίας των Comics
- To Βασιλικό μουσείο καλών τεχνών (ειδικά αν σας αρέσει ο Magritte).
- Τα art nouveau κτήρια (πολλά ειναι μαζεμένα σε μια γειτονιά) και το μουσείο Horta.
- Οι διάσπαρτες & διάσημες τοιχογραφίες/Γκραφίττι σε όλη την πόλη.
- Οι Galleries St Hubert και Ravenstein
- Το Park du Cinquantenaire
- Τα αγάλματα που κατουράνε (αγοράκι, κοριτσάκι, σκυλάκι).

Μπορείς ακόμα να κάνεις και μια βόλτα στα Ευροκτήρια, η να βγείς εκτός κέντρου της πόλης στο Hayzel για να δείς το Atomium και τα ανάκτορα.

Υπολόγιζε 2 μέρες με γρήγορο ρυθμό ή 3 με κανονικό.
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Θα προσπαθήσω να βρω όσα περισσότερα μπορώ αλλά θα πρέπει να γυρίσω σπίτι . Θυμάμαι ότι επισκεφθήκαμε μία φοβερή ζυθοποιϊα όπου έβλεπες όλα τα στάδια παρασκευής μπύρας χαμένη στο πουθενά. μη φαταστείς κάτι τουριστικό. Αφού όταν είπαμε ότι είμαστε από την ελλάδα ξαφνιάστηκαν γιατί σπάνια τους επισκέπτονται Έλληνες.
Από αξιοθέατα φυσικά η Grand Place.
Καταστήματα μμμμμμ.... θα σου γράψω δύο διευθύνσεις από δύο μαγαζιά που μου έκαναν μεγάλη εντύπωση( τις κάρτες τους τυχαίνει να τις έχω μαζί μου ) οπότε
1) για όλου του κόσμου τις μπύρες ( ο άντρας μου κουβάλησε ένα κιβώτιο από δαυτες) BEER MANIA (400 Bieres artisanales) Chaussee de Wavre 174-176 , 1050 Bruxelles ( το site είναι www.beermania.be )
2) κατάστημα με μινιατούρες όλων των ειδών για κουκλόσπιτα ( έχω κόρη βλέπεις)Αν θυμάμαι καλά νομίζω ότι πουλούσαν και τα κουκλόσπιτα(θεϊκά όχι όμως και φθηνά) Δεν μπορείς να φανταστείς τι έχει.....τα πάντα σε μέγεθος φακής....."La courte Echelle" Maison de poupees 12 Rue des Eperonniers -B 1000 Bruxelles και www.lacourteechelle.com .
Αυτά για την ώρα , ότι άλλο βρώ θα σου το πω.
 
Μηνύματα
36
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Σκανδιναβία!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
ευχαριστώ πολύ όλους σας! όντως όλοι μου είπαν ότι δεν έχει και πάρα πολλά να δεις όποτε μετά τις τρεις ημέρες σκέφτομαι να πάω μέχρι το Λουξεμβουργο ή Ολλανδία. μόλις γυρίσω θα κάνω post με την εμπειρία μου!
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πάντως σκέψου πολύ σοβαρά Μπρύζ,Γάνδη (Ghent), Louvain. Πραγματικά ωραίες πόλεις και πολύ κοντά στις Βρυξέλες
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.008
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ευχαριστώ πολύ όλους σας! όντως όλοι μου είπαν ότι δεν έχει και πάρα πολλά να δεις όποτε μετά τις τρεις ημέρες σκέφτομαι να πάω μέχρι το Λουξεμβουργο ή Ολλανδία. μόλις γυρίσω θα κάνω post με την εμπειρία μου!
H πόλη μπορεί να μην έχει πολλά, αλλά η χώρα έχει μπόλικα.
Μπορείς να αφιερώσεις άνετα 2 μέρες στη Μπρύζ, 2 μέρες στην Antwerp και 1 στη Γάνδη.
Αν έχεις χρόνο, και οι 3 αυτές πόλεις αξίζουν ΠΑΡΑ πολύ.

Τα τρένα στο Βέλγιο είναι πολύ συχνά, σχετικά φτηνά, και πολύ άνετα. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι εκεί πάνω οι επιγραφές, ανακοινώσεις κλπ είναι μόνο στα Ολλανδικά, αλλά κι αυτό λύνεται επειδή σχεδόν οι πάντες μιλάνε κι Αγγλικά/Γαλλικά.
http://www.flickr.com/photos/taver/sets/
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
(Δεν μπορείς να φανταστείς τι έπαθα μόλις τώρα...Είχα γράψει ένα κατεβατό από αυτά που θυμόμουν από οδηγούς , κάρτες κ.λ.π. και πριν τελειώσω έκανα μία βλακεία και τα έχασα όλα...Τέλος πάντων Από την αρχή και πάλι....)

1) Βελγικές μπύρες
Εχουν αναγάγει το θέμα σε επιστήμη. Τεράστια ποικιλλία και πολλές μοναστηριακές. Τα πιο διαδεδομένα είδη είναι οι lamdic και οι queze. Οι lampic ζυμώνονται και αποθηκεύονται σε βαρέλια για τρία χρόνια. Ενδιαφέρουσες είναι από τις lampic οι φρουτώδεις kriek ( από κεράσια) και οι framboise ( από μούρα) .Οι μπύρες queze είναι ξηρές και ελαφρώς πικρές .( μιλάμε για είδη μπύρας και όχι μάρκες)
Αντιπροσωπευτική ζυθοποιϊα μπύρας queze είναι η ζυθοποιία που σου προτείνω να επισκεφθείs την Brasserie Cantillon . Είναι οικογενειακή επιχείρηση από το 1900. Βλέπεις όλα τα στάδια της παραγωγής ( δεν είναι τουριστικό , όταν δε τους είπαμε ότι είμαστε Έλληνες παραξενεύτηκαν πολύ γιατί δεν έχουν επισκέπτες από την Ελλάδα και μας ρώτησαν πως τους βρήκαμε), δουλεύει κανονικά το εργοστάσιο και μπορείς να δοκιμάσεις και τις μπύρες τους. Πληρώνεις ένα μικρό εισιτήριο με το οποίο δοκιμάζεις κιόλας , αλλά γι αυτό να κρατήσω κάποια επιφύλαξη γιατί δεν το θυμάμαι ακριβώς.
Το site για περισσότερες πληροφορίες είναι www.cantillon.be και η διεύθυνση είναι Rue Gheude Straat 56. Βολεύει η στάση μετρό Gare du Midi. Εκτός από κυριακές και αργίες είναι ανοιχτά κάθε μέρα από 9π.μ. - 5μ.μ. . Το Σάββατο 10π.μ. - 5μ.μ.

( Συνεχίζω σε λίγο γιατί προέκυψε κάτι στο γραφείο...)
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
(....συνεχίζω)

2) Βελγικό φαγητό
Λοιπόν το εθνικό τους φαγητό είναι τα μύδια και οι τηγανητές πατάτες ( βέβαια η φλαμανδική κουζίνα δεν περιορίζεται μόνο σ΄αυτά) Τα μύδια τα μαγειρεύουν με διάφορους τρόπους και υπάρχουν πολλά εστιατόρια γύρω από την Grand Place που όμως μου φάνηκαν πολύ τουριστικά.Δεν ξέρω να σου προτείνω κάποιο καλό (καθώς τα μύδια μου αρέσουν μεν αλλά φοβάμαι και να τα φάω οπουδήποτε.... ) δυστυχώς....
Τις τηγανητές πατάτες τις βρίσκεις να τις πουλάν παντού στο δρόμο μέσα σε χάρτινα χωνιά και με μαγιονέζα ή κάποια άλλη σάλτσα της επιλογής σου.

Τα εστιατόρια που εγώ σου προτείνω είναι δύο πολύ ατμοσφαιρικά , με παραδοσιακή βελγική κουζίνα και καλές τιμές.
1) In' t Spinnekopke στην περιοχή του St Gery. Έχει site (www.spinnekopke.be) και διεύθυνση Place du jardin aux fleurs 1 , σταση μετρό Ste catherine . Αν δεν έχει κάτι αλλάξει Κυριακή κλειστα και τις άλλες ημέρες ανοιχτά ως τις 11 το βράδυ.
2) La Grande Porte στην περιοχή Marolles. Η διευθυνση είναι Rue Notre - Seigneur 9 και η στάση μετρό Porte de Hal. Ανοιχτά από Δευτέρα ως Παρασκευή το μεσημέρι ως τις 3 και το βράδυ ως τις 2 και το Σάββατο όχι το μεσημέρι αλλά το βράδυ ως τις 2 επίσης. Προτείνω να πας καλύτερα με ταξί. Φαίνεται λίγο απόμερο και η διαδρομή με τα πόδια από το μετρό ως το εστιατόριο με φόβισε λίγο καθώς ήταν βράδυ , είμασταν μόνοι με τον άντρα μου και μου φάνηκε υποβαθμισμένη η περιοχή. Όταν φύγαμε όμως ( που έτσι κι αλλιώς θα φεύγαμε από την αντίθετη κατεύθυνση) κατάλαβα ότι μόλις περάσεις ένα τετράγωνο είναι κεντρικός δρόμος και όχι πλέον υποβαθμισμένη περιοχή.

3) Γλυκά και σοκολάτες
Οι Βελγικές σοκολάτες είναι ονομαστές . Σου είπαν ήδη για κάποιες
Να σου προτείνω εγώ τα μπισκότα speculoos και τις βάφλες( γεμίζει το στόμα σου βούτυρο και μελένια γεύση , τέλεια με ζεστο γάλα). Θα βρείς να πουλιούνται παντού.Ενα μαγαζί όμως που είναι ονομαστο και έχει πολύ ωραία μπισκότα είναι το Dandoy ( Rue au Beurre 31 , Lower Town) .

Εγώ είχα ένα οδηγό της Lonely planet και από εκεί τα βρήκα όλα. Αυτά που σου προτείνω τα έχω δοκιμάσει και πραγματικά αξίζαν.

4) Μία επίσκεψη στο Ευρωκοινοβούλιο επιβάλλεται.

5) Ημερήσιες εκδρομές.

Εγώ πήγα στο Βατερλό και νομίζω ότι είναι μία ωραία ημερήσια εκδρομή ( Πηγαμε με τρενο και λεωφορείο. θα ψαξω να βρώ πληροφορίες ) . Η Μπριζ έχω ακούσει ότι είναι καταπληκτική αλλά δυστυχώς δεν πρόλαβα να πάω.

Ότι άλλο θυμηθώ θα σου το πω.
 
Μηνύματα
36
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Σκανδιναβία!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
πηνελόπη σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου αλλα και τους υπόλοιπους φυσικά σας ευχαριστώ . νομίζω με πείσατε οτι έχω πολλά να δω και στα περίχωρα των βρυξελλών. αντε και με είχαν απογοητεύσει. :( δεν έχει τίποτα και δεν έχει τίποτα. :) πως δεν εχει...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
΄Εχει κάνεις καμμία πρόταση γιά ξενοδοχείο στίς Βρυξέλλες?

Από πρόσφατη καί προσωπική εμπειρία?

Ευχαριστώ.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
2) Βελγικό φαγητό

Τα εστιατόρια που εγώ σου προτείνω είναι δύο πολύ ατμοσφαιρικά , με παραδοσιακή βελγική κουζίνα και καλές τιμές.
1) In' t Spinnekopke στην περιοχή του St Gery. Έχει site (www.spinnekopke.be) και διεύθυνση Place du jardin aux fleurs 1 , σταση μετρό Ste catherine . Αν δεν έχει κάτι αλλάξει Κυριακή κλειστα και τις άλλες ημέρες ανοιχτά ως τις 11 το βράδυ.


Τό επισκέφθηκα τήν περασμένη εβδομάδα.Καλούτσικο αλλά λίγο ακριβό σέ σχέση μέ τήν ποιότητα του.95 ΕΥΡΩ τά 2 άτομα(2 πρώτα+2 κύρια πιάτα+3 ποτήρα μπύρες).Επίσης τό σέρβις αργό καί υπεροπτικό.Αλλά αυτό είναι μάλλον γενικό κακό στίς Βρυξέλλες.Σέ αντίθεση μέ τήν Μπρύζ πού προσέχουν περισσότερο τόν πελάτη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom