Βέλγιο ταξίδι βρυξέλλες-προτάσεις?

dimistr

Member
Μηνύματα
176
Likes
63
Βασικά φιλη Δήμητρα!!! Ευχαριστώ για τις απαντησεις!!! Θα τσεκαρω τα δρομολόγια.. Αν βολευει να φύγουμε αργά το βραδυ απο την Μπριζ!! Σκέφτηκα την λύση το αυτοκινήτου...αλλά μεσα στην πόλη που θα το παρκαρουμε;;αυτό με ανχοσε λιγο...αυτό που Θελω κ εγω βασικά να κανουμε είναι να χαλαροσουμε κ οτι προλάβουμε να δουμε...εχετε στο νου σας καμία καλη μπυραρια...μιας κ ο συζηγος είναι φανατικός!!!
 

fay frantzeskaki

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλησπερα σας..
Σαν καινουρια στο forum δεν ξερω εαν εχει υποθει καποιο θεμα παρεμφερει με το δικο μου.!
Τον Γεναρη θα παω βρυξελλες για 1 μηνα περιπου και θα ηθελα καποιες πληροφοριες για το τι να κανω..
Να σας ενημερωσω οτι εχω ξανα παει και εχω επισκεφθει (γανδη, μπριζ , αμβερσα)
Θα ηθελα να επισκεφθω το Παρισι αλλα δεν ξερω κοστος και τα σχετικα..
Επισης επειδη ειναι η πρωτη φορα που θα παω στο κεντρικο αεροδρομιο θα ηθελα να μαθω πως να κινηθω για να παω στο κεντρο....
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Αντί να πας Παρίσι θα πρότεινα:
- Εντός Βελγίου ημερήσιες εκδρομές σε:
Dinant & Namur, σχετικά κοντα με το τρένο. Στην Dinant μπορείς να επισκεφτείς ένα σπήλαιο, το Leffe House της ομώνυμης μπύρας και το κάστρο της με τελεφερικ. Στη Namur αντίθετα θα κάνεις βόλτες έχει ωραία μαγαζιά για μπύρες με νεολαία. Έχει και κάστρο αλλά δεν το επισκέφτηκα.

Luven ή Mechelen --> Χωριά κοσμήματα

Bastogne σε συνδυασμό με Λουξεμβούργο

Βατερλώ

2η Επίσκεψη στην πανέμορφη Μπρυζ με συνδυασμό την Οστάνδη οπου θα παρατηρήσεις την παραλία της Βόρειας Θάλασσας!!!

-Ολλανδία:
Μααστριχ σε συνδυασμό με Άαχεν
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Αν φοβάσαι το κόστος για το Παρίσι, βάλε τη Λιλ στο πλάνο, Είναι κοντά για ημερήσια και αρκετά ενδιαφέρουσα, αν και πρέπει να περιμένεις εικόνα φλαμανδικης αρχιτεκτονικής κι εκεί.
 
Μηνύματα
38
Likes
33
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Καλησπέρα αγαπημένοι και αγαπημένισες <3 . Δεν ανοίγω καινούργιο θέμα να μην κουράσω τσάμπα. Έχω επισκεφθεί τις Βρυξξέλες το καλοκαίρι για 5 ημέρες και μου άρεσαν πολύ. Επειδή έχω άδειο σπίτι οικογενειακού φίλου, έκλεισα ενα 4ήμερο που βρήκα φθηνά αεροπορικά μέσα Δεκεμβρίου. Θα ήθελα λοπόν αν κάποιος έχει κάποιες εξτρά πληροφορίες που χρειάζονται για τις Βρυξξέλες τέτοια εποχή ας με βοηθήσει. Εννοώ για Χριστουγεννιάτικες αγορές, εκδηλώσεις και γενικότερα κάτι που αξίζει να κάνεις στις Βρυξξέλες (αλλά και στην Μπριζ). Σας ευχαριστώ πολύ :D
 

fay frantzeskaki

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλησπέρα αγαπημένοι και αγαπημένισες <3 . Δεν ανοίγω καινούργιο θέμα να μην κουράσω τσάμπα. Έχω επισκεφθεί τις Βρυξξέλες το καλοκαίρι για 5 ημέρες και μου άρεσαν πολύ. Επειδή έχω άδειο σπίτι οικογενειακού φίλου, έκλεισα ενα 4ήμερο που βρήκα φθηνά αεροπορικά μέσα Δεκεμβρίου. Θα ήθελα λοπόν αν κάποιος έχει κάποιες εξτρά πληροφορίες που χρειάζονται για τις Βρυξξέλες τέτοια εποχή ας με βοηθήσει. Εννοώ για Χριστουγεννιάτικες αγορές, εκδηλώσεις και γενικότερα κάτι που αξίζει να κάνεις στις Βρυξξέλες (αλλά και στην Μπριζ). Σας ευχαριστώ πολύ :D

Καλησπερα σας..
Περσι ημουν και εγω στις Βρυξελλες τα Χριστουγεννα και ειναι τελεια..
Καταρχην να επισκεφθεις την Grand Place καθε χρονο κανουν πολυ ομορφα και μαγευτικα πραγματα εκει περα με τους στολισμους ολων των κτιριων..
Περσι ανα μιση ωρα εαν θυμαμαι καλα εβαζαν μουσικη και ολα τα κτιρια αναβοσβηναν ρυθμικα.. Ηταν απλα μαγευτικο..
Καθε μερα πηγαινα για να το δω :)
Εμενα μενει ο αδερφος μου Βρυξελλες οποτε ηξερε που να παμε και τι να κανουμε.
Η μεγαλυτερη χριστουγεννιατικη αγορα γινεται στην Place Sainte-Catherine εχει παγοδρομια, εχει μια μεγαλη ροδα και γενικοτερα αξιζει.
Απο οσο εχω διαβασει πανε πανω απο 200 μικροπωλητες απο ολο τον κοσμο για να πουλησουν τα προιντα τους..
Εχει και 3 Ελληνικους παγκους.. Στην συγκεκριμενη αγορα βρισκεις να φας , να πιεις να δεις και να νιωσεις σαν παιδι και παλί..
Μην παραλειψεις να επισκεφθεις τον κρητικο παγκο <<ΑΜΒΡΟΣΙΑ>> ;)
Απο εκδηλωσεις τωρα δεν ξερω ακριβως να σου πω , αλλα μπορεις να ψαξεις λιγο πριν πας εκει περα να δεις τι εχουν διοργανωσει..
Αλλα και στις βολτες σου σιγουρα θα δεις εξω απο μουσεια κτλπ εαν εχουν καποια εκδηλωσει..
Στην μπριζ δεν ειχα παει την συγκεκριμενη εποχη αλλα ειχα παει αλλη περιοδο που επισης ειναι πολυ ομορφα και φανταζομαι τα χριστουγεννα ακομα πιο μαγευτικα..
Ξερω οτι καθε χρονο κανουν φεστιβαλ με γλυπτα απο παγο που αναπαρηστουν χομπιτ , ξωτικα και μυθικα πλασματα και οτι στις πλατειες εχει πολλες αγορες χριστουγεννιατικες..
Η μπριζ ειναι σαν παραμυθι τα Χριστουγεννα...
Ο χειμωνας του ειναι καπως τσουχτερος οποτε σου συνιστω γαντια και σκουφια..
Καλα να περασετε , ελπιζω να βοηθησα :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.858
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom