Βέλγιο ταξίδι βρυξέλλες-προτάσεις?

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Καλημέρα, έχω κλείσει για Βρυξέλλες 1 - 6 Μαίου. Στόχος ήταν αρχικά η Μπρύζ αλλά θέλω οπωσδήποτε να πάω και Βρυξέλλες. Το θέμα είναι το εξής. Φτάνουμε 1 Μαίου αργά το βράδυ (10 και μισή) και πετάμε στις 6 νωρίς το πρωί (6.40). Σκεφτόμουνα να πάω κατευθείαν από αεροδρόμιο στην Μπρυζ (σσ πετάω με ryanair άρα το αεροδρόμιο είναι το charleroi), να μείνω κεί 3 μέρες (δύο γεμάτες δηλαδή) και μετά δύο βράδια Βρυξέλλες (με ενδιάμεση στάση για λίγο στην Γάνδη). Αναρωτιέμαι μέχρι τ ι ώρα είναι το τρένο από Βρυξέλλες για Μπρυζ, για να δω αν προλαβαίνω, ξέρει κανείς;;;
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
μη με μαλώνετε ήθελα να γράψω. Οκ ευχαριστώ πολύ, μάλλον προλαβαίνω, Θα το τσεκάρω καλύτερα όταν πλησιάζει ο καιρός. Προς το παρόν μελέτη του φόρουμ.
 

marm

Member
Μηνύματα
17
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Βιετνάμ, Κάιρο
Για την επίσκεψη μου στις Βρυξέλλες πριν μερικούς μήνες είχα μια πρόταση για ένα εστιατόριο από μια κοπέλα που μένει εκεί, πρόκειται για το Fin de Siecle
https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...-d1852850-Reviews-Fin_de_Siecle-Brussels.html
Περιμέναμε λίγα λεπτά μέχρι να αδειάσει κάποιο τραπέζι για να καθίσουμε. Μου θύμισε λίγο Εξάρχεια το μαγαζί ως προς το "χύμα" στυλ του. Σχετικά καλό και οικονομικό φαγητό.Το προτιμούν οι ντόποιοι και οι φοιτητές.
Δεν έχει πολύ εμφανή ταμπέλα απ'έξω, αν θυμάμαι καλά το προσπεράσαμε μια φορά.
Και είχε και μια Ελληνίδα σερβιτόρα την οποία ανακαλύψαμε όταν στην προσπάθεια μας να συνεννοηθούμε(γιατί δεν είχε αγγλικό κατάλογο) μας ρώτησαν τι γλώσσες μιλάμε και είπαμε Αγγλικά. Μας ρωτάει για άλλη γλώσσα και λέμε Ελληνικά γελώντας... και μας λέει οκ μισό λεπτό. Νομίζοντας ότι θα φέρει κάποιον να μιλάει Αγγλικά αλλά ήρθε η γλυκύτατη Ελληνίδα!
 
Last edited:

dimistr

Member
Μηνύματα
176
Likes
63
Καλημερα σας!!! Λοιπον....ετοιμαζω ενα πολυ γρηγορο ταξιδακι απο χανια για βρυξελλες....η φιλη μας η ryan εχει πτηση σαββατο με επιστροφη τριτη.... μιας λοιπον κ εχω μονο 2,5 μερες τι μου προτεινεται να κανω;;;η μια ιδεα μου ειναι μια μερα βρυξελλες ( κυριακη) κ μετα μια μερα μπριζ(δευτερα) κ παλι καφεδακι βρυξελλες (τριτη πρωι)κ αναχωρηση..... δυστηχως οι μερες ειναι ελαχιστες αλλα θα ηθελα να τις αξιοποιησω οσο γινεται..... τα τρενα ειναι ευκολα;;; μιας κ θα φτασουμε στο σαρλερουα....;;;;;απο γαλλικα δεν εχουμε ιδεα;;;θα μπορεσουμε να καταλαβουμε τις διαδρομες;;; σας ευχαριστω!!!!!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Για 2,5 μέρες δεν υπάρχει και κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις.Ακόμη και η ημερησία στην Μπρύζ θα μπορούσε να θεωρηθεί υπερβολική από άλλους.Προσωπικά θα την έκανα.Τα τρένα είναι εύκολα αλλά αν πάς Αύγουστο μπορεί και να χρειασθεί να ταξιδέψεις όρθιος...
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Ξέρω πως κάποιοι θα διαφωνησουν αλλά μια χαρά της είναι οι 2,5 μέρες. ..Εγώ που πήγα 4 -5 το μετάνιωσα υπάρχουν πολύ πιο ωραία μέρη να φάς τα λεφτά και τον χρόνο σου !!
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
364
Likes
1.199
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Καλημέρα, έχω κλείσει για Βρυξέλλες 1 - 6 Μαίου. Στόχος ήταν αρχικά η Μπρύζ αλλά θέλω οπωσδήποτε να πάω και Βρυξέλλες. Το θέμα είναι το εξής. Φτάνουμε 1 Μαίου αργά το βράδυ (10 και μισή) και πετάμε στις 6 νωρίς το πρωί (6.40). Σκεφτόμουνα να πάω κατευθείαν από αεροδρόμιο στην Μπρυζ (σσ πετάω με ryanair άρα το αεροδρόμιο είναι το charleroi), να μείνω κεί 3 μέρες (δύο γεμάτες δηλαδή) και μετά δύο βράδια Βρυξέλλες (με ενδιάμεση στάση για λίγο στην Γάνδη). Αναρωτιέμαι μέχρι τ ι ώρα είναι το τρένο από Βρυξέλλες για Μπρυζ, για να δω αν προλαβαίνω, ξέρει κανείς;;;
Elenik, νομιζω οτι ο προγραμματισμος μου για 3μερη επισκεψη Βρυξέλλων & Μπρυζ,θα σε "βολεψει" μια χαρα.
http://www.travelstories.gr/communi...map-κατά-α-α-προς-επιδοξους-επισκεπτες.55929/
http://www.travelstories.gr/communi...map-κατά-α-α-προς-επιδοξους-επισκεπτες.55930/
Καλη μελετη και καλο ταξιδι
 
Μηνύματα
38
Likes
33
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Φίλε Δημήτρη, καλύτερα αν υπάρχει η δυνατότητα να νοικιάσεις ένα αυτοκίνητο..Με φίλους που πήγαμε πρόσφατα και είχαμε την τύχη να πάρουμε αυτοκίνητο φίλου που έμενε εκεί μας έλυσε όλα τα προβλήματα. Οι μέρες όντως είναι λίγες αλλά μπορείς να γυρίσεις εύκολα το κέντρο των Βρυξελλών. Τώρα για την Μπριζ, μπορείς να μην κάνεις διανυκτέρευση αν και το βράδυ είναι πανέμορφη.. Εγώ πάντως σου προτείνω να φας όσες βάφλες και σοκολάτες μπορείς, να πιεις επίσης αρκετές μπύρες και να μην είσαι στην τσίτα λόγο του λίγου χρόνου που έχεις.. Το θέμα είναι να χαρείς το ταξίδι σου, να πάρεις μια γεύση απ το Βέλγιο και απ την ζωντάνια που έχουν αυτό το διάστημα οι Βρυξέλλες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom