ταξίδι με δίχρονο στην Αφρικη (κ.α.)

franmeg

Member
Μηνύματα
99
Likes
399
Επόμενο Ταξίδι
Νιγηρια
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κοσμος ολος!
Καλημερα,

Χαίρομαι πολύ που βέπω και άλλους γονείς με παιδιά να ταξιδεύουν! Εχω ενα αγοράκι 2 ετων και ούτε μια στιγμή δεν μου πέρασε απο το μυαλό να πάω κάπου χωρίς να τον πάρω μαζί. Ξεκινήσαμε τα ταξίδια μας απο τότε που ήταν 3 μηνών. Αρχικά ήρθαμε απο την Δανία (χώρα καταγωγής του πατέρα του γιού μου) στην Ελλάδα και πάλι πίσω αρκετές φορές..Οταν ο μικρός ήταν δέκα μηνών ταξίδεψα μόνη μαζί του στην Ιταλία (Ρώμη) για 4 μέρες κ μπορω να πώ πως ήταν αψογα..Εκτοτε πήγαμε Δανία, Σουηδία, Γερμανία, Ελβετία και σε αρκετά μέρη στην Ελλάδα..Ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα στα ταξίδια με το παιδί, αρκεί να είχα οργανώσει τον προορισμό μας..ΠΟλλά απο αυτα τα ταξίδια τα κάναμε οι δύο μας, σε άλλα είχαμε κ παρέα..
Σήμερα ζούμε με τον γιο μου και τον πατέρα του στην Καμπάλα (Ουγκάντα). Ηρθαμε πριν ενα μήνα περίπου λόγω δουλειάς..Στην αρχή όλοι στην Ελλάδα με θεώρησαν τρελλή που φέρνω το παιδί στην Αφρική, που του κάνω επιπλέον εμβόλια, που το εκθέτω σε κινδύνους κλπ κλπ..
Σίγουρα κάποιοι κίνδυνοι ελλοχεύουν σε τέτοια μέρη κ πρέπει να λαμβάνεις ίσως περισσότερες προφυλάξεις απο ότι θα έκανες στην Ευρώπη..Ομως τελικά τίποτα δεν είναι τόσο δύσκολο όσο νομίζουμε!
Θα χαρώ να ανταλλάξουμε απόψεις και συμβουλές για ταξίδια με μικρά παιδιά, σε κοντινούς αλλά κ πιο "εξωτικούς" προορισμούς...
 

thalia 35

Member
Μηνύματα
162
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλημερα,

Χαίρομαι πολύ που βέπω και άλλους γονείς με παιδιά να ταξιδεύουν! Εχω ενα αγοράκι 2 ετων και ούτε μια στιγμή δεν μου πέρασε απο το μυαλό να πάω κάπου χωρίς να τον πάρω μαζί.κλπ.

Συμφωνώ κι εγώ μαζί σου. ΄Οσα ταξίδια κάναμε με τα παιδιά μας δεν είχαμε κανένα απολύτως πρόβλημα. Εκτός Ελλάδος βέβαια έχουμε κάνει μόνο δύο ταξίδια. Θα ήθελα να πάμε στην Αφρική σε Μαρόκο, Τυνησία, Αίγυπτο και αν είχα και την οικονομική δυνατότητα θα ήθελα πολύ να πάω Μποτσουάνα (Οkavango river - πεθαίνω !!!!!!!!!!!!), όπου πραγματικά το έχω απωθημένο εδώ και πολλά χρόνια. Πιστεύω ότι τα παιδιά πρέπει να έχουν ταξιδιωτικές εμπειρίες και το θεωρώ επένδυση για τις γνώσεις τους.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Με το μωρό κι εγώ δεν αντιμετώπισα κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα τις δύο φορές που το πήρα μαζί μου.Όταν ήταν δέκα μηνών και πήγαμε στην Πόλη ολημερίς
την έβγαζε στο καρότσι.Τα βράδια όμως που η παρέα νυχτοπερπατούσε κάποιος έπρεπε να θυσιαστεί,όχι απαραίτητα η μαμά:clap:
Φέτος στη Ρώμη που το παληκάρι είναι δύο χρονών ,μας έβγαλε μια γκρίνια
όταν πηγαίναμε σε κάποιο μουσείο.Αλλά και πάλι η λύση βρέθηκε ,τάχιστα αυτή τη φορά.Ο πατέρας έκανε την καρδιά του πέτρα:haha:και βολτάριζε απέξω.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.422
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εγώ έχω ταξιδέψει σε 4 χώρες στην Ευρώπη με το Σοφάκι μου και έχουμε οργώσει τη μισή Βόρεια Ελλάδα.Ταξιδέψαμε με κάθε μέσο. Ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα και πάντα ταξιδεύαμε μόνες μας. Πιστεύω ότι από μωρά πρέπει να γαλουχηθούν τα παιδιά μας στην κουλτούρα του ταξιδιού αλλά και στο περπάτημα-ταλαιπορία .
 

thalia 35

Member
Μηνύματα
162
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ έχω ταξιδέψει σε 4 χώρες στην Ευρώπη με το Σοφάκι μου και έχουμε οργώσει τη μισή Βόρεια Ελλάδα.Ταξιδέψαμε με κάθε μέσο. Ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα και πάντα ταξιδεύαμε μόνες μας. Πιστεύω ότι από μωρά πρέπει να γαλουχηθούν τα παιδιά μας στην κουλτούρα του ταξιδιού αλλά και στο περπάτημα-ταλαιπορία .

΄Ετσι μπράβο πώς αλλιώς θα μάθουν να ακολουθούν τους τρελλούς γονείς τους.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.422
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
΄Ετσι μπράβο πώς αλλιώς θα μάθουν να ακολουθούν τους τρελλούς γονείς τους.
Ε όχι και τρελλοί !!! Εμείς λογικοί είμαστε , τρελλοί είναι αυτοί που δε ταξιδεύουν :bleh:
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
425
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
καλα κανατε που το πηρατε μαζί σας, τι θα το κάνατε δηλαδή;
σιγουρα μπορει να θέλει επιπλέον θυσίες γιατι οπως και να το κάνεις ενα μικρο παιδι τις θέλει, αλλά αξίζει τον κόπο.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Συμφωνω απολυτα με την fenia !!!!! Εμεις την μικρη την "σερνουμε" μαζι...Με αποτελεσμα στα κρυφα πλεον να πηγαινουμε ταξιδι μονοι μας,αφου δεν θελει να τα χανει με τιποτα!!!!
Η ταλαιπωρια ειναι φυσικα μερος του ταξιδιου,αφου εμεις ειμαστε απο τους τυπους που δεν αραζουν σε μια γωνια...αλλα εχει μαθει πλεον...:haha:
Πιστευω οτι ειναι επενδυση για αυτην τα ταξιδια!!:clap:
 

franmeg

Member
Μηνύματα
99
Likes
399
Επόμενο Ταξίδι
Νιγηρια
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κοσμος ολος!
Εγω φροντίζω να μένω καπου που έχω προσβαση σε κουζινάκι για να του μαγειρευω. Οπου κ να ειμαι, θέλω να του μαγειρευω. Τωρα μεγαλωσε κ τρωει κ εξω συχνα αλλα πάλι φροντιζω να εχω προσβαση καπου για μαγειρεμα. Κατα τα αλλα καμια τρελλη αλλαγη. δεν κουβαλαω οικοσυσκευη μαζι κ ο μικρος προσαρμοζεται παντου. Το αεροπλανο ειναι το καλυτερο του (στο 15 ωρες ταξιδι για Ουγκαντα δεν γκρινιαξε καθολου κ επαιζε σαν τρελλο ολη την ωρα) κ του αρεσουν πολυ οι βόλτες. Οσο για βραδυ, εχει τυχει πολλες φορες σε καλοκαιρινο μπαρακι κ τον εχω παρει κοιμισμενο στην αγκαλια μου (δεν ξυπναει με τιποτα) κ επινα τα σφηνακια μου μια χαρα...Απλα εννοειται, μονο οταν ειναι σε υπαιθριο χωρο, δεν το βαζω το παιδι στους καπνους.
Νομιζω πως στην Ελλδα τα εχουμε λιγο υπερπροστατευμενα τα παιδια μας....
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.422
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Fran σε πάω ! Τέλος !
 

franmeg

Member
Μηνύματα
99
Likes
399
Επόμενο Ταξίδι
Νιγηρια
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κοσμος ολος!
Fenia ευχαριστω !! δεν σε ξεχασα...θα σου απαντησω για αυτο που με ρωτησες!!
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
εννοείται ρε παιδιά ότι το παιδί λειτουργεί όπως το συνηθίσεις.. Και μεις το έχουμε πάρει μαζί μας και στο εξωτερικό και φυσικά σ'όλη την Ελλάδα! Και τώρα που έχει μεγαλώσει το ευχαριστιέται πολύ περισσότερο γιατί τα ταξίδια που έκανε πιο μικρός δεν τα θυμάται και ιδιαίτερα..:p:p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom