τι μας αρεσει στο παρισι

gyristroula

Member
Μηνύματα
96
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβουργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
H έκθεση του Γουόρχολ είναι μεγάλη ευκαιρία για όποιον πάει Παρίσι αυτή την εποχή.Την ανακάλυψα τυχαία ενώ βόλταρα στην περιοχή.Περιλαμβάνει μόνο πορτρέτα.Για τους φιλότεχνους την συνιστώ.Ειδικά για όσους δεν σχεδιάζουν άμεσα ταξίδι Νέα Υόρκη(εκεί εκτίθενται μόνιμη συλλογή με τα έργα του Γουόρχολ.
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμαζόνιος
Ένα ακόμη, για τους "παλιούς":

Έχουν αλλάξει λίγο τα πράγματα στο μετρό: Η carte orange έχει καταργηθεί πλέον, και ισχύει μόνο το navigo για εβδομαδιαία, μηνιαία κλπ pass στο metro/RER. Απ' όσο κατάλαβα από μια συνεννενόηση σχεδόν με νοήματα με την κυρία στο γκισέ της RATP, δεν βγάζουν navigo σε τουρίστες. Αλλά καλύτερα ρωτήστε κι εσείς.
Προσπαθούσα και εγώ να βρω άκρη με τις κάρτες και χάθηκα εντελώς. Απ' ότι κατάλαβα υπάρχει και το Paris Visite Pass για τους τουρίστες για 1,2,3 ή 4 ημέρες αλλά μάλλον για 2-3 ημέρες καλύτερο είναι το καρνέ. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το εξής: αν έχει ένα πάσο για τις ζώνες 1-3 και θέλεις μια μέρα να πας στην 4 θα πληρώσεις καινούριο εισιτήριο ή θα πληρώσεις μόνο τη διαφορά;
Επίσης δεν έχω βρει άκρη με τις περιοδικές εκθέσεις. Δεν υπάρχει αγγλόφωνο site ή περιοδικό που να περιλαμβάνει όλες τις τρέχουσες. Βρήκα για παράδειγμα αυτό: Museums In Paris - Exhibitions
το οποίο όμως δε λέει για τις πολύ ενδιαφέρουσες εκθέσεις που ανέφερε ο taver.
Ευτυχώς λοιπόν που έχουμε άμεση ενημέρωση:)


ΥΓ. άνοιξα άλλο θέμα για τα περιοδικά για να μη βγαίνουμε πολύ εκτός θέματος
 

gyristroula

Member
Μηνύματα
96
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβουργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Εμείς πριν 1 μήνα που βρεθήκαμε Παρίσι πήραμε την κάρτα για 5 ημέρες,νομίζω για τις ζώνες 1-6 και κόστος 48ευρώ.Eίχε έκπτωση σε κάποια μουσεία και συμπεριελάμβανε και τη διαδρομή για disneyland.
 

gyristroula

Member
Μηνύματα
96
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβουργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Όσο για την απορία σου,πληρώνεις νέο εισιτήριο αν θες να πας σε ζώνη που δεν καλύπτει η κάρτα σου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Προσπαθούσα και εγώ να βρω άκρη με τις κάρτες και χάθηκα εντελώς. Απ' ότι κατάλαβα υπάρχει και το Paris Visite Pass για τους τουρίστες για 1,2,3 ή 4 ημέρες αλλά μάλλον για 2-3 ημέρες καλύτερο είναι το καρνέ. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το εξής: αν έχει ένα πάσο για τις ζώνες 1-3 και θέλεις μια μέρα να πας στην 4 θα πληρώσεις καινούριο εισιτήριο ή θα πληρώσεις μόνο τη διαφορά;
Αν έχεις καρνέ, απλά παίρνεις ένα ακόμα εισητήριο. Αν έχεις (οποιασδήποτε μορφής) κάρτα απεριορίστων, πας και στήνεσαι στην ουρά και πληρώνεις μόνο τη διαφορά (η αν δεν έχεις υπομονή, παίρνεις ένα ακόμα εισητήριο από το μηχάνημα).
Σε καμμιά περίπτωση δε μπαίνεις στο RER με εισητήριο μικρότερο από αυτό που χρειάζεσαι, γιατί στην έξοδο πρέπει πάλι να περάσεις το εισητήριο από αναγνώστη (και κινδυνέυεις να σε κρατήσει μέσα).

Επίσης δεν έχω βρει άκρη με τις περιοδικές εκθέσεις. Δεν υπάρχει αγγλόφωνο site ή περιοδικό που να περιλαμβάνει όλες τις τρέχουσες. Βρήκα για παράδειγμα αυτό: Museums In Paris - Exhibitions
το οποίο όμως δε λέει για τις πολύ ενδιαφέρουσες εκθέσεις που ανέφερε ο taver.
Ευτυχώς λοιπόν που έχουμε άμεση ενημέρωση:)


ΥΓ. άνοιξα άλλο θέμα για τα περιοδικά για να μη βγαίνουμε πολύ εκτός θέματος
Δυστυχώς δεν ξέρω κάτι ενημερωμένο και αγγλόφωνο (εγώ έχω ανθρώπους στο Παρίσι που μου τα σφυράνε όταν πηγαίνω)...

ΑΛΛΑ (θα με φάνε ζωντανό οι ιταλόφιλοι μεθαύριο), ξέχασα να αναφέρω τις 3 σπουδαίες "ιταλικές" εκθέσεις στο Musee d' Orsay:
-Italiennes modèles: Hébert et les paysans du Latium: Συλλογή από πίνακες του Hébert με θέματα Ιταλούς, από ένα ταξίδι του στην Ιταλία.
-Voir l'Italie et mourir (See Italy and die): Φωτογραφίες και πίνακες με θέματα από την Ιταλία του 19ου αιώνα.
-L'Italie des architectes. Du relevé à l'invention: Ιταλική αρχιτεκτονική του 19ου αιώνα.

Επίσης, μέχρι αυτό το Σαββατοκύριακο στο Orsay είναι και οι:
-Oublier Rodin ? La sculpture à Paris, 1905-1914
-Dessins de sculptures, de Chapu à Bourdelle
 

gionik

Member
Μηνύματα
53
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλικές Αλπεις
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καραϊβική,Αρκτικός κύκλος
Εκτός των παραπάνω μια πολύ καλή περιοχή με μαγαζιά που πουλάνε χειροποίητες σοκολάτες (αρκετά ακριβές) είναι και η Rue Cler σχετικά κοντά στο Πύργο του Αιφελ. Δύσκολα θα βρεις εκεί τουρίστες ενώ τις Κυριακές έχει και Λαική και αν είσαι τυχερός θα συναντήσεις κάποια μπάντα να παίζει μουσική
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
μερικές ακόμη εντυπώσεις από το Παρίσι....:haha:
 
Last edited by a moderator:

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Για τον έρωτα, που παραμένει άσβεστος...

 
Last edited by a moderator:

violetta

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
brussels-london
Ονειρεμένο Ταξίδι
κουβα
τι να πω και εγω για το παρισι... αν και μικρη εχω παει μεχρι τωρα σε 7 χωρες και ειναι στο αιμα μου να ταξιδευω...νομιζω ομως πως οσες χωρες κ αν γυρισω το παρισι θα ειναι ενα και μοναδικο που σιγουρα θα ηθελα να παω ξανα για ολουσ τουσ λογους που αναφερατε και για τοσουσ ακομα...
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ονειρεμένο Ταξίδι
γυρος των ΗΠΑ
πρέπει να είμαι από τους τελευταίους τραβελστορίτες που επισκέφθηκαν το παρίσι αφού πριν από 1 μήνα γύρισα.

μου άρεσαν απλά τα πάντα!!! τα ανθισμένα πάρκα, οι γραφικές συνοικίες (μαραί μονμάρτη κτλ), τα γνωστά σε όλους αξιοθέατα, τα λιγότερο εμπορικά αξιοθέατα (πλατεία βοσγίων, άγιος σουλπίκιος κτλ), τα απίστευτα μουσεία, ο αρχοντικός αέρας που αποπνέει. αλλά αυτό που μου έκλεψε την καρδιά ήταν ο πύργος του άιφελ. πρέπει να τον έχω σε πάνω από 80 φωτογραφίες, από τις 666 :evil: που έβγαλα συνολικά (το νούμερα έτυχε :lol:)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
αχ Λευτέρη τι ωραία που τα λες!:clap:,όσο για το 666 εεεε άς έβγαζες άλλη μία!:haha:
α και για τον Αγ.Σουλπίκιο;;:roll:δεν τον έχω ανακαλύψει,τι είναι;
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ονειρεμένο Ταξίδι
γυρος των ΗΠΑ
αχ Λευτέρη τι ωραία που τα λες!:clap:,όσο για το 666 εεεε άς έβγαζες άλλη μία!:haha:
α και για τον Αγ.Σουλπίκιο;;:roll:δεν τον έχω ανακαλύψει,τι είναι;
είχα βγάλει παραπάνω αλλά μετά το ξεσκαρτάρισμα που έκανα όπου έσβησα όσες δεν αξιζαν έμειναν τόσες.

ο άγιος σουλπίκιος (μεγάλη η χάρη του :)) είναι κοντά στους κήπους του λουξεμβούργου όπου είχαμε πάει για βόλτα, και μια και ήμασταν κοντά πήγαμε να τον επισκεφθούμε. δεν είναι και notre-dame ή saint-chappelle αλλά ωραίος ναός είναι.

Y.Γ. όταν τελειώσει η εξεταστική και θα έχω χρόνο, θα ανεβάσω φωτογραφίες
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.743
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom