τι μας αρεσει στο παρισι

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
......οι γραφικοί παλαιοπωλες κατά μήκος του Σηκουάνα,οι βόλτες στη S.Michel,S.Germain,τα ατμοσφαιρικά καφέ στο Τροκαντερό,η μοναδική!αίσθηση πού εχεις κατεβαίνοντας απο τροκαντερό ενα ενα τα σκαλοπάτια του πάρκου και ατενίζοντας τον πύργο του Αιφελ,η κουλτουριάρικη Μονμάρτη .......
το Παρίσι αποπνέει φινέτσα,αισθησιασμό,ρομαντισμό ,είναι μοναδικό!!
Τώρα το είδα το θέμα και θα συμφωνήσω απόλυτα κυρίως για τους γραφικούς παλαιοπώλες στο Σηκουάνα. Και θα προσθέσω κάτι μαγικό που δε φωτογράφισα επειδή μου τέλειωσε το φιλμ αλλά πάντα θα θυμάμαι. Είμαστε Νοτρ Νταμ και πάμε βόλτα στα σοκάκια. Ο Σηκουάνας στην αθέατη πλευρά του και κάπου εκεί μια γεφυρούλα με ένα πιάνο. Λίγο πιο πέρα ένα πολύ γλυκό μαγαζάκι (μπιστρό να το πω, εστιατόριο να το πω...δεν ξέρω). Πάντως το πιάνο ήταν για τους θαμώνες του. Για φανταστείτε ένα ωραίο μεσημέρι ή και βράδυ να κάθεσαι να πίνεις ποτό και σε μια γέφυρα ένας πιανίστας να παίζει πιάνο... Και όλο το τοπίο τριγύρω να είναι εξίσου όμορφο. Μόνο στο Παρίσι γίνονται αυτά και όχι απλά στις ταινίες. Δε θυμάμαι γιατί δεν καθήσαμε πάντως μου έμεινε απωθημένο. Μα να μην έχω ούτε μια φωτογραφία;...
 

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λας Βεγκας-Νορβηγια
...

. Μόνο στο Παρίσι γίνονται αυτά και όχι απλά στις ταινίες. Δε θυμάμαι γιατί δεν καθήσαμε πάντως μου έμεινε απωθημένο. Μα να μην έχω ούτε μια φωτογραφία;...[/quote]


Για να ξαναπας βεβαιως-βεβαιως.
 
  • Like
Reactions: mel

giannakouti

Member
Μηνύματα
173
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Επειδή μας αρέσουν και οι οικονομικές αγορές, πότε αρχίζουν οι καλοκαιρινές εκπτώσεις στο Παρίσι?
 

elenitsa2012

Member
Μηνύματα
83
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σουηδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
στην ταινία "midnight in Paris" ξέρει κανεις που είναι όλα αυτά τα παλαιοπωλεία που πήγαινε ο πρωταγωνιστής? (εκει που γνώρισε τη γαλλίδα)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.683
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom