τοσκανη το σεπτεμβριο....

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
γεια σας λογω της εμπειριας σας θα ηθελα πολυ τη γνωμη σας για το ταξιδι μας στη τοσκανη.

το πλανο εχει ως εξης..

15/09/2010

αφιξη στο fiumicino, παραλαβη αυτοκινητου και θα φτασουμε βραδακι στο διαμερισμα που νοικιασαμε στη περιοχη tavarnelle val di pesa

16/09/2010

ολη τη μερα βολτα στη siena

17/09/2010

pistoia zoo και φλωρεντια

18/09/2010

lucca(pinocchio park), μετα για καφεδακι πιζα και μετα αν εχει καλο καιρο μπανιο στο viareggio

19/09/2010

castellina in chianti,
san gimignano

20/09/2010

cinque terre

21/09/2010

αναχωρηση για ξενοδοχειο κοντα στο αεροδρομιο και διανυκτερευση εκει γιατι πεταμε πρωι αρα παμε και μια βολτιτσα(για δυτερη φορα) στο vaticano που ειναι 30 λεπτα αποσταση.


ξερω θα παιξει πολυ χιλιομετρο και κουραση αλλα ελπιζω να βγει οπως το χουμε σχεδιασει..:clap::clap::clap::clap::clap::clap:

τι λετε?
 

ghelpme

Member
Μηνύματα
6
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Θα δούμε...
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΣΚΑΝΗ
Τοσκάνη με αυτοκίνητο

Καλησπέρα.Αρχικά να πω, πως είναι ένα ταξίδι υπέροχο.
Η εξοχή της Τοσκάνης είναι πανέμορφη όλες τις εποχές.
Γενικές συμβουλές.
Θα πρέπει να έχεις μαζί σου gps. Η σηματοδότηση των δρόμων είναι κάπως χαοτική.


Σε όλες τις πόλεις, υπάρχει δακτύλιος, εντός των ορίων του οποίου απαγορεύεται αυστηρά η κυκλοφορία μη εξουσιοδοτημένων οχημάτων.
Δες στα παρακάτω links τι θα πρέπει να προσέχεις:


http://www.gigliobianco.it/docuents_for_florence/limited_traffic_area_ZTL.pdf
ITALIA - Transportation in Italy
Slow Travel - Driving in Italy, traffic cameras, speeding, ZTL limited traffic zones


Οι ομορφότερες διαδρομές είναι από επαρχιακές οδούς, όπου όμως το όριο είναι 50 Km, στις οδούς αυτές υπάρχουν ραντάρ (για τα οποία μάλιστα προηγείται σχετική ενημερωτική πινακίδα) σπάνια, αλλά σχεδόν πάντα (υπάρχουν ραντάρ) στις εισόδους των χωριών και κάποιες φορές και στις εξόδους.


Άρα, οδηγώντας στο όριο, για μια διαδρομή 100 χιλιομέτρων, θα κάνεις τουλάχιστον μία ώρα και δεκαπέντε λεπτά, κάτι που θα πρέπει να λάβεις υπ όψιν σου στο σχεδιασμό της διαδρομής σου.
Αν πάλι προτιμήσεις τον αυτοκινητόδρομο ( autodstrada ), φθάνεις γρηγορότερα, αλλά χάνεις τα καλύτερα...
Η επιλογή δική σου!

Θα σου έλεγα πάντως, προσπάθησε να έχεις όσο το δυνατόν λιγότερες διαδρομές από autostrada.


Επίσης αν δεν έχεις κάποιον ειδικό λόγο, θα έλεγα να αποφύγεις το pistoia zoo και να βάλεις περισσότερο Φλωρεντία στο πρόγραμμά σου.


Σχετικά με το Chianti, θα πρότεινα μια σχεδόν κυκλική διαδρομή, με αφετηρία το Τavarnelle και με σταθμούς το Greve in Chianti, το Radda in Chianti, το Castellina in Chianti και τέρμα στο Monteriggioni ( μια υπέροχη περιτοιχισμένη μεσαιωνική πόλη - χωριό, που είναι αρκετά κοντά στη βάση σας και θα πρέπει να επισκεφθείτε οπωσδήποτε ).
"Monteriggioni"


Ο δρόμος που συνδέει όλα τα ( in Chianti ) χωριά, που αν βρείτε χρόνο, θα έπρεπε να τον ακολουθήσετε, είναι ο SR222, ο φημισμένος δρόμος του κρασιού.


Η παραπάνω εκδρομή είναι αρκετή για μια ολόκληρη ημέρα.
Θα πρέπει να υπολογίσετε, στάσεις στο δρόμο για φωτογραφίες η απλά χάζεμα, στάσεις και βόλτα σε κάθε χωριό και φυσικά καφέδες (έστω και αλλά Ιταλικά στα όρθια) αλλά και τα απαραίτητα panini.

Το San Gimignano πάλι, είναι μια κατηγορία μόνο του.
Καλό είναι το επισκεφθείτε νωρίς το μεσημέρι και να μείνετε έως αργά το βράδυ, που αδειάζει από τον πολύ κόσμο και είναι απλά ονειρικό. Αν προλάβετε, να ανεβείτε στον πύργο Torre Grossa, η θέα κόβει την ανάσα...


Cinque Terre, κατά τη γνώμη μου άφησέ το για άλλη φορά, έτσι η αλλιώς είναι μακριά και δεν θα προλάβετε να δείτε παρά ελάχιστα πράγματα σε μια μέρα.


Καλύτερα δες χωριά στη Τοσκάνη, και απέφυγε να κάνεις όλον αυτό το δρόμο, για να μη μείνεις με το αίσθημα του ανικανοποίητου ( είδα κάτι λίγα, μα όχι όσα θα ήθελα και κουράστηκα πολύ ).


Θα μπορούσατε να δείτε τη Luca ( υπέροχη ) και να περάσετε και από τη Pisa επιστρέφοντας ( λόγω ονόματος και πύργου), που είναι περίπου στη μισή απόσταση.


Μια άλλη ιδέα θα ήταν η πανέμορφη Cortona (ανατολικά της Siena).


Η πρότασή μου πάντως για ημερήσια εκδρομή, θα ήταν στα χωριά Montalcino, San Quirico d'Orcia, Pienza, Montepulciano. Όλα τα παραπάνω χωριά είναι το ένα ομορφότερο από το άλλο, το δε τοπίο εκπληκτικό.
Από τη βάση σας είναι περίπου 130 χιλιόμετρα, επαναλαμβάνω πως για μια ημέρα είναι πολλά (υπολόγισε και την επιστροφή, αλλά και τις συνεχείς στάσεις).


Ωστόσο μπορείτε να αφαιρέσετε προορισμούς, αν δείτε πως δεν σας φθάνει η μέρα.


Όπως και να 'χει η Τοσκάνη το Σεπτέμβριο είναι απλά όνειρο.


Απολαύστε την λοιπόν ήρεμα, χωρίς άγχος για το τι θα προλάβετε να δείτε.


Σας εύχομαι καλό ταξίδι...
 

chrisafr9

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία-Ν.Ζηλανδία
τοσκάνη

καλησπέρα!πάρα πολύ καλές οι συμβουλές σας και πολύ χρήσιμες.θα ήθελα και εγώ να σας πω μια διαδρομή και να πείτε τη γνώμη σας για μια 5ημερη εκδρομή.τέλος Οκτωβρίου φεύγουμε Πέμπτη απόγευμα από Ελευθέριο Βενιζέλο για Ρώμη.διαμονή μια μέρα στη Ρώμη.την επόμενη με τρένο για Φλωρεντία διαμονή μια μέρα.ενοικίαση αυτοκινήτου από Φλωρεντία Σιένα,σαν τζιμιανο κτλ.μετά λέμε να μείνουμε 2 μέρες στη ποντεντερα ως βάση και από εκεί να πάμε Λούκα,Πίζα κτλ.και στο γυρισμό για Ρώμη να πάρουμε τη παραλιακή οδό από Λιβόρνο,σαν Βιντσέντσο να μείνουμε μια μέρα στο orbetello και την επόμενη αναχώρηση για φιουμιτσινο. :roll:
 

chrisafr9

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία-Ν.Ζηλανδία
:roll:Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Pontedera? μόνο λόγω θέσης δεν ήξερα ότι ήταν βιομηχανική πόλη αν και έχουμε βρει ένα σπίτι αγροτουρισμού 25 χιλ έξω από την Pontedera ευχαριστώ και για το Porto Ercole.
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
:roll:Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Pontedera? μόνο λόγω θέσης δεν ήξερα ότι ήταν βιομηχανική πόλη αν και έχουμε βρει ένα σπίτι αγροτουρισμού 25 χιλ έξω από την Pontedera ευχαριστώ και για το Porto Ercole.
ναι η Pontedera δε λεει. η μονάδα που κλεισατε βεβαια θα ειναι εξοχή οπότε κατι διαφορετικο. από πόλεις στην Τοσκάνη νομίζω ότι η ωραιότερη είναι η Λούκα κ μετά η Φλωρεντία.
για μπάνιο Tirrenia.
το Porto Ercole είναι πιο γραφικό και ίσως πιο ακριβό, αλλά αξίζει.
 
Last edited by a moderator:

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Καλησπέρα.Αρχικά να πω, πως είναι ένα ταξίδι υπέροχο.
Η εξοχή της Τοσκάνης είναι πανέμορφη όλες τις εποχές.
Γενικές συμβουλές.
http://www.gigliobianco.it/docuents_for_florence/limited_traffic_area_ZTL.pdf
ITALIA -Σας εύχομαι καλό ταξίδι...



ευχαριστω παρα πολυ για ολες αυτες τις πληροφοριες,, θα μου φανουν πολυ χρησιμες.
το ξερω για το δακτυλιο αλλα και για τα ορια ταχυτητας, το εχω ψαξει, οσο για gps εχω αγορασει ηδη.

θα παμε απο το ζωολ. κηπο γιατι θα εχουμε το 2χρονο γιο μας μαζι και εχει κολημα με τα ζωα.
τωρα θα με πεις τρελη που θα σερνω τον μικρο τοσα χιλιομετρα αλλα να μαθαινει απο μικρος.....:lol::lol::lol::lol:

εχω ακουσει οτι montelpuciano και cortona ειναι πολυ ωραια αλλα μαγευτηκα απο τις φωτο που ειδα απο cinque terrre, βεβαια αν δω οτι ειναι πολυ κουραστηκο ολο αυτο και για μας αλλα κυριως για το juniοr εννοειται πως θα αφαιρεσω διαδρομες, θα δειξει στη πραξη.... παντως ελπιζω να μας βγει το προγραμμα:roll::roll::roll:
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
θα παμε απο το ζωολ. κηπο γιατι θα εχουμε το 2χρονο γιο μας μαζι και εχει κολημα με τα ζωα.
τωρα θα με πεις τρελη που θα σερνω τον μικρο τοσα χιλιομετρα αλλα να μαθαινει απο μικρος.....:lol::lol::lol::lol:
Κοίτα, να μου πεις εντυπώσεις, και κυρίως αν γκρίνιαζε και αν άντεξε, γιατί κάτι τέτοιο είχα υπόψη μου για του χρόνου που θα 'ναι ο δικός μου δύο!:)
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Κοίτα, να μου πεις εντυπώσεις, και κυρίως αν γκρίνιαζε και αν άντεξε, γιατί κάτι τέτοιο είχα υπόψη μου για του χρόνου που θα 'ναι ο δικός μου δύο!:)
οκ....... παντως πιστευω με το καροτσι κοντα να ριχνει κανα υπνο, θα ειναι ολα μια χαρα
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
καλησπερα, να κανω αλλη μια ερωτησουλα? βρηκα ενα site που αναφερανε στο tripadvisor και μου φαινετε καλη φαση αλλα θα θελα και τη γνωμη σας....
ειναι το
Walkabout Florence - Walkabout - Florence, Tuscany

και οργανωνουν μονοημερες εκδρομες. για παραδειγμα εκδρομη για cinque terre kostizei 90€ ο ενηλικος και το πακετο περιλαμβανει μεταφορα απο τον santa maria novella προς cinque terre και πισω, πρωινο, γευμα σε τοπικο εστιατοριο, ξεναγηση, πεζοπορια και καποια δωρακια. τι λετε?????
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
εκδρομη για cinque terre kostizei 90€ ο ενηλικος και το πακετο περιλαμβανει μεταφορα απο τον santa maria novella προς cinque terre και πισω, πρωινο, γευμα σε τοπικο εστιατοριο, ξεναγηση, πεζοπορια και καποια δωρακια. τι λετε?????
δεν μπορώ να κρίνω πρακτορεία, απλά λέω ότι άνετα μπορεί κάποιος να πάει μόνος με κόστος 19 Ε το τραίνο μετ'επιστροφής από Φλωρεντία + 5 Ε το ημερήσιο για απεριόριστες διαδρομές στα 5 Τέρρε. είναι ιδανικό μέρος για ατομικές βόλτες.
 
Last edited by a moderator:

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
δεν μπορώ να κρίνω πρακτορεία, απλά λέω ότι άνετα μπορεί κάποιος να πάει μόνος με κόστος 19 Ε το τραίνο μετ'επιστροφής από Φλωρεντία + 5 Ε το ημερήσιο για απεριόριστες διαδρομές στα 5 Τέρρε. είναι ιδανικό μέρος για ατομικές βόλτες.

ναι σορυ ξεχασα οτι δεν επιτρεπεται....., παντως ευχαριστω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom