τοσκανη το σεπτεμβριο....

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
μπορει να μου θυμισει κανεις αν εχουνε το ιδιο ρευμα με μας? εχω παει στη ρωμη αλλα πριν χρονια και δε θυμαμαι αν εχουνε τις ιδιες μπριζες με μας. και οτι αλλη πληροφορια γενικα μπορειτε, ξερω για το δακτυλιο, ορια ταχυτητας και οριο αλκοολ.
α! και κατι αλλο θα χουμε νοικιασμενο αυτοκινητο, μονο διπλωμα χρειαζεται να χει ο οδηγος ε?:roll::roll:

ευχαριστω :lol::lol::lol:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.μπορει να μου θυμισει κανεις αν εχουνε το ιδιο ρευμα με μας?
2. για το δακτυλιο,
3. ορια ταχυτητας και
4. οριο αλκοολ.
5. μονο διπλωμα χρειαζεται να χει ο οδηγος ε?
1. ναι
2. όλοι οι δακτύλιοι στην ιταλία: Ztl in Italia: ZTL Firenze
3. κοιτάς τις πινακίδες
4. 0.5 gr/L
5. ναι. στο μωρό τη χαρίζουν, οδηγεί άνευ διπλώματος.;)
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
5. ναι. στο μωρό τη χαρίζουν, οδηγεί άνευ διπλώματος.;)[/quote]

χι!χι!:haha::haha::haha::haha:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
μπορει να μου θυμισει κανεις αν εχουνε το ιδιο ρευμα με μας? εχω παει στη ρωμη αλλα πριν χρονια και δε θυμαμαι αν εχουνε τις ιδιες μπριζες με μας. και οτι αλλη πληροφορια γενικα μπορειτε, ξερω για το δακτυλιο, ορια ταχυτητας και οριο αλκοολ.
α! και κατι αλλο θα χουμε νοικιασμενο αυτοκινητο, μονο διπλωμα χρειαζεται να χει ο οδηγος ε?:roll::roll:

ευχαριστω :lol::lol::lol:
Σούκο πρίζες θα δυσκολευτείς να βρεις σε παλιά κτήρια/ξενοδοχεία, αλλά ακόμη και τότε σου δίνουν μετατροπέα αν τον ζητήσεις.
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
ρε παιδια εχω ενα προβληματακι.. ειχα βρει μεσα στο φορουμ καποιον που εδινε πληροφοριες για ενα μοναστηρι στη φλωρεντια που ειναι πανω σε λοφο, και πληροφοριες για ενα εστιατοριο απ'οσο θυμαμαι κοντα στο ponte vecchio και για ενα δωρεαν παρκινγκ εξω απ'τη πολη αλλα ψαχνω και δε μπορω να ξαναβρω το τοπικ, εχει τοσα εδω μεσα που εχω χασει τη μπαλα....:D:D:D

οποιος μπορει να με βοηθησει please..:bleh::bleh::bleh: και να μπορει να δωσει καμια πληροφορια για το μοναστηρι και το παρκινγκ(εαν ξερει)
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μιας και ειναι σχετικό το βάζω εδώ...


Νοέμβριο θα πάμε Ρώμη για 8 μέρες.
2 μέρες σχεδιάζουμε να τις περάσουμε στην Τοσκάνη.
Συγκεκριμένα θέλουμε να παμε Σιένα, Σαν Τζιμινιάνο και Φλωρεντία.
Θα φυγουμε απο Ρώμη Τρίτη νωρίς το πρωι και θα επιστρέψουμε Τετάρτη αργά το βράδυ.

Λέμε να πάρουμε τον SS1 κα όχι τον Α1...για να δούμε πιο ωραία τοπία.
Το θέμα είναι...που προτείνετε να γίνει η διανυκτέρευση??
Σιένα, Σαν Τζιμινιάνο ή Φλωρεντία?
Πως να οργανώσουμε το πρόγραμμα για να μην κάνουμε 2πλές διαδρομές?
Κατι που σκέφτομαι επίσης είναι το πάρκινκ...
Θα ήταν καλό να μπορώ να αφήσω κάπου το νοικιάρικο...

Βοήθεια παιδιά!!
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Το Σαν Τζιμινιανο ειναι μεταξυ Σιενα και Φλωρεντιας, οποτε εαν δεν θελεις διπλες διαδρομες το ξεχναμε για διανυκτερευση, αν και το μερος ειναι πανεμορφο..
Στη θεση σου, μη εχοντας ξαναπαει στη Φλωρεντια θα επελεγα τη διαμονη μου εκει.
Επειδη τα χλμ απο Ρωμη ειναι καμποσα γυρω στα 290, θα πηγαινα απο τον αυτοκινητοδρομο για να μην κουραστω, να φτασω οσο γινεται πιο νωρις, ωστε να εχω το χρονο να δω οσα περισσοτερα μπορω απο τη Φλωρεντια..
Την επομενη το πρωι θα επαιρνα τον επαρχιακο με κατευθυνση πρωτα στο Σαν Τζιμινιανο (μικρη παρακαμψη) και μετα στη Σιενα, απο εκει δρομος επιστροφης για Ρωμη
Εναλλακτικα, πρωτα στη Σιενα, αφιξη, περιηγηση και διανυκτερευση στην πολη μονο, για να μην κανεις διπλες διαρομες που θελεις να αποφυγεις.Την επομενη το πρωι παιρνεις επαρχιακο για Φλωρεντια και στο δρομο κανεις μια σταση στο Σαν Τζιμινιανο (καμια 45 χλμ απο Σιεννα) και αφιξη Φλωρεντια, ο,τι προλαβεις μεχρι το απογευμα και επιστροφη απο αυτοκινητοδρομο στη Ρωμη
Στη Σιεννα (και στο Σαν Τζιμινιανο) θα βρεις ευκολα υπαθρια παρκινγκ στις εισοδους των πολεων, για τη Φλωρεντια ειναι πιο ζορικα τα πραγματα, επελξε καποιο ξενοδοχειο με παρκιγκ ή ετοιμασου να πληρωσεις αδρα..
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Στη Σιενα το αφησαμε το αυτοκινητο σε 2 parking εντος των τειχων της πολεως, αλλα προσεχε ναι μεν θα δεις το σημα ZTL zona trafico limitado, το οποιο σε ενημερωνει οτι δε μπορεις να μπεις στη πολη, εχει δαχτυλιο δηλαδη, αλλα σε αφηνει να πας μεχρι τα 2 αυτα parking που θα σου πω, στο il campo και στο il duomo, ειναι 1,60 ευρω την ωρα, δε μπορεις να πληρωσεις με καρτα, μονο με χρηματα. Για το il duomo κανεις αμεσως αριστερα αφου περασεις την πυλη. Για το il campo, θα δεις το ZTL, αλλα θα λεει εξαιρουνται οσοι πανε στο παρκινκ, αλλα προσεχε μονο μεχρι το παρκινκ σε αφηνει να πας.

Στο Σαν Τζιμινιανο, ναι μεν εχει υπαιθριο παρκινκ, αν δεν κανω λαθος εχει 4 υπαιθρια παρκινκ, στα οποια και εδω η ωρα ειναι 1,60 ευρω καθως επισης δεν πληρωνεις με καρτα αλλα μονο με χρηματα. Εχει πινακιδες και στη Σιενα και στο Σαν Τζιμινιανο που σε οδηγουν στα παρκινκ.

Επισης, ο επαρχιακος δρομος σε καποια σημεια εχει ως οριο ταχυτητας τα 50χλμ και σε αλλα 70χλμ, αρα υπολογισε το και στη διαδρομη που θες να κανεις. Και γενικα να προσεχεις στα ορια ταχυτητας διοτι εχει πολλα ρανταρ, ασχετα αν οι ιταλοι τρεχουν, εσυ μη ξεχνας πας με νοικιαρικο και αν κανεις καμια παρανομια θα σου ερθει προστιμο.
 

Baronos7

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΤΣΟΥ ΠΙΤΣΟΥ
Η καλύτερη επχή για την Τοσκάνη είναι μεταξύ τέλους Φεβρουαρίου με τέλος Μαϊου!
Στο Σάν Τζιμινιάνο καί τούς γύρω λόφους να αγοράσεις κόκκινο κρασί,είναι θαυμάσιο από οπουδήποτε καί αν τό αγοράσεις.Μην ξεχάσεις να δοκιμάσεις μέλι καί ......ταράμ
την υπέροχη ταλιάτα από την αγελαδίτσα Φιορεντίνα!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
η αμολυβδη στα Ιταλικα πως ειναι;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.278
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom