το ατιμο το jet lag

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Κι εγώ τα ίδια με τη Μένια, δε κοιμάμαι αν δε βραδιάσει, μπορώ άνετα να αντέξω άυπνος και 48 ώρες (!!) ώστε να κοιμηθώ κανονικά και να μη χάσω ούτε μέρα από το ταξίδι....στην επιστροφή πάλι, συνήθως υπάρχει μία υπερένταση από τη κούραση, αλλά την επομένη ρίχνεις ένα ύπνο νωρίς και καθάρισες...με λίγα λόγια δεν έχω καταλάβει τι εστί jet lag....
Mια απ τα ίδια και για μένα.
Δεν κοιμάμαι και στο αεροπλάνο, πίνω και κανένα κρασάκι στην πτήση, οπότε κοιμάμαι μια χαρά το επόμενο βράδυ.
 

yiannis1981

Member
Μηνύματα
38
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο..
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλανδη for ever
εγω δεν εχω αντιμετοπισει τετοιο προβλημα 2 φορες που εχω παει Ταυλανδη.
Βεβαια και στιν 6ωρη και στην 4ωρη κοιμομουν πολυ εως και ολη την πτηση.
το μονο προβλημα που ειχα ηταν οτι οταν ηρθα Ελλαδα ηταν 10 το βραδυ για μενα ηταν 2 τα ξημερωματα οποτε επρεπε να κοιμηθω κατα της 9 ωρα Ελλαδος.
Νομιζω οτι αν κοιμηθεις ενα 3ωρο στο αεροπλανο το λιγοτερο δεν αντιμετοπιζεις προβλημα.
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
jet lag = αγνωστη λεξη

ουτε λεπτο χαμενο ...:roll::roll::roll:
υπνο οταν επιστρεψω..

 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
δεν ξέρω αν οφείλεται σε jet lag ή κάτι άλλο, αλλά μετά την τελευταία επίστροφή από ινδία ( 2 ώρες μια εσωτερικη πτήση, 6 περίπου ώρες μέχρι το αμμάν, 2μιση ώρες για αθήνα και μετά θεσ/νίκη ) και μετά από είκοσι διανυκτερεύσεις σε διάφορα ξενοδοχεία, είχα πρόβλημα προσανατολισμού, δηλ., να ξυπνάω τα πρώτα βράδυα και να μην ξέρω που είμαι ψάχνοντας δεύτερη πόρτα στο δωμάτιο μου, μία της εξόδου και μία της τουαλέτας...
έχει συμβεί σε κανέναν???
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Στα τόσα μας ταξίδια μόνο μια φορά μας έπιασε με τον άντρα μου αυτό το "πράμα" -το jet-lag ντε -όταν γυρίσαμε από Κούβα,κάναμε τη νύχτα μέρα...ΤΟ γέλιο, διότι είχαμε πάει με φιλικό ζευγάρι κι ήμασταν μεσ'τα μαύρα μεσάνυχτα στα τηλέφωνα,εφόσον γνωρίζαμε πως κι αυτοί ήταν νυχτοπούλια!!Εκεί ,όπου κι αν πάμε,έχει φυσιολογική αντίδραση ο οργανισμός...ως τώρα...
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.758
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα με το jet lag. Μάλλον γιατί είμαι απ' αυτούς που δεν έχουν ποτέ πρόβλημα με τον ύπνο. :D Πάντα όμως όσο είμαι ακόμα στο αεροδρόμιο της αναχώρησης βάζω το ρολόι μου σε ώρα προορισμού και προσπαθώ να προσαρμοστώ σε αυτή την ώρα. Επίσης έχω διαβάσει ότι όταν ταξιδεύεις προς ανατολικά πρέπει να κοιμάσαι στο αεροπλάνο όσο περισσότερο μπορείς, ενώ όταν ταξιδεύεις δυτικά πρέπει να προσπαθήσεις να μην κοιμηθείς καθόλου. Δεν ξέρω αν ισχύει, εγώ σχεδόν πάντα κοιμάμαι. :haha:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
xout lag!!
τι είναι αυτό πάλι???
κοιμάμαι όποτε νυστάξω,οπου και άν βρίσκομαι,σε όποια θέση,
η καλύτερη μου είναι η όρθια!!:D
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Το καλοκαίρι που πήγα στη Νέα Υόρκη όταν έφθασα εκεί κανένα πρόβλημα. Κοιμήθηκα σαν αρνάκι το πρώτο βράδυ.

Το ζόρι άρχισε όταν επέστρεψα. Το πρώτο βράδυ άυπνος. Έκανα 3 μέρες να συνηθίσω.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.406
...να ξυπνάω τα πρώτα βράδυα και να μην ξέρω που είμαι ψάχνοντας δεύτερη πόρτα στο δωμάτιο μου, μία της εξόδου και μία της τουαλέτας...
έχει συμβεί σε κανέναν???
Αν συμβαίνει λέει...(δεν έχει με jet lag βέβαια). Άσε να μη τα πούμε δημόσια γιατί θα μας περάσουν για παλαβούς.....:haha: Αυτό έχει να κάνει με τις πολλές αλλαγές δωματίων και τόπων, δεν προλαβαίνεις να προσαρμοστείς και...φαντάζεσαι διάφορα :D
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
Το καλοκαίρι που πήγα στη Νέα Υόρκη όταν έφθασα εκεί κανένα πρόβλημα. Κοιμήθηκα σαν αρνάκι το πρώτο βράδυ.

Το ζόρι άρχισε όταν επέστρεψα. Το πρώτο βράδυ άυπνος. Έκανα 3 μέρες να συνηθίσω.
το ιδιο κι εγω,το ζορι ειναι οταν γυριζω.οταν φτανω στον προρισμο δεν καταλαβαινω τιποτα.
παντως εχω αρχισει σιγα σιγα να μπαινω στους ρυθμους μου,εχει περασει και μια εβδομαδα...καλα ειναι;)
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Απο οτι διαβασα το jet lag εμφανιζεται πιο εντονα σε οσους μετακινουνται απο το βορειο στο νοτιο ημισφαιριο και αντιστροφα ενψ ειναι ειναι πιο ηπιο οταν καποιος μετακινειται στο ιδιο ημισφαιριο. Απο οτι διαβασα επισης η μονη λυση ειναι να προσαρμοστεις αμεσα στο ωραριο της χωρας που βρισκεσαι, πραγμα που σημαινει πχ αν βρεθεις στην ελλαδα στις 7 το πρωι και εισαι χωμα να περιμενεις να κοιμηθεις το βραδυ και οχι οταν νυσταξεις. Το προβλημα δεν ειναι ψυχολογικο αλλα καθαρα οργανικο καθως εχει να κανει με το βιολογικο ρολοι του οργανισμου μας.
Απο προσωπικη μου εμπειρια σας λεω οτι μετα απο ενα ταξιδι στη Ν Αμερικη, αφηνοντας τον εαυτο μου χαλαρο εκανα 10 μερες να συνελθω κανοντας τη νυχτα μερα. Κοιμομουν το πρωι και ξυπνουσα το απογευμα. Στο δευτερο ταξιδι μου εχοντας παρει το μαθημα μου προσπαθησα να μεινω ξυπνιος με καθε προσπαθεια και να προσαρμοστω στο ελληνικο ωραριο, πραγμα που το πετυχα πολυ πιο γρηγορα.
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
συμφωνω απολυτα οτι ειναι οργανικο και ειναι λογικο αφου αποσυντονιζετε το βιολογικο μας ρολοι,αλλα ειμαι σιγουρη οτι και η ψυχολογια παιζει κι εδω το ρολο της, αλλιως γιατι πολλοι οπως κι εγω,οταν πηγαινουμε προσαρμοζομαστε αμεσως ενω στο γυρισμο τα βρισκουμε τα ζορια?ειναι και οι σκεψεις,οι αναμνησεις,ολη η εμπειρια που ζησαμε που μας κανει να ονειροπολουμε ξυπνιοι και δεν μας αφηνει να κλεισουμε ματι, μαζι φυσικα με την αλλαγη της ωρας και την συγχηση του οργανισμου.
τι να πω...που μια φορα ειχα παθει...''jet lag'' επιστρεφοντας απο amsterdam:shock:
και να πω επισεις οτι ειμαι πολυυυυυυ του υπνου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.856
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom