το βιβλίο που δε θα τελειώσω ποτε

Aleja

Member
Μηνύματα
13
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Δεν έχω ιδέα
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των ΗΠΑ οδικώς
Και μένα το πρώτο θα με ενδιέφερε περισσότερο. Πολύ θα ήθελα να μάθω πληροφορίες για την Κούβα εκ των έσω.

Συγγνώμη για το οφ τόπικ ( πως ειναι η αντίστοιχη έκφραση στα Ελληνικά; ¨ το άσχετο του θέματος;¨) αλλά ποιο ειναι το κόστος του ρεύματος και του νερού σε σχέση με το εισόδημα των Κουβανών; Μου έκανε εντύπωση αυτό που ανέφερες σε άλλο τόπικ σχετικά με το ότι οι Κουβανοί κάνουν μπάνιο αρκετές φορές την ημέρα. Είχα την εντύπωση ότι η συνήθεια του -τουλάχιστον -καθημερινού μπάνιου είναι προνόμιο των πιο πλούσιων λαών, ακριβώς λόγω του κόστους των δύο πιο πάνω αγαθών.
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Και γω θα διάβαζα και τα δύο αλλά αν έπρεπε να επιθλέξω ένα θα διάβαζα το δεύτερο. Μάλλον θα σε μπερδέψουμε παρά θα σε βοηθήσουμε. :D
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Κι εγώ το πρώτο το βρίσκω πιο ενδιαφέρον και με περισσότερες πιθανότητες να πουλήσεις και κανένα αντίτυπο γιατί όπως ειπώθηκε και παραπάνω πληροφορίες-ιστορίες για ταξίδια βρίσκεις παντού!
Συντάσσομαι βέβαια με αυτό που λέει η @dim kyr γιατί αν μπεις στο τριπάκι να αποφασίσεις τι θα γράψεις με στόχο τι αντίκρυσμα θα έχει χάνεις λίγο από τον αυθορμητισμό και την έμπνευση της στιγμής.
Πάντως το ελληνικό κοινό έχει και μια αδυναμία στην Κούβα, θα σου κάνει μάρκετινγκ και το Μπιγκ Μπος μη σου πω οτι μέχρι και τα καγκουρώ θα το διαβάσουν.
Προσωπικά δεσμεύομαι ένα να το αγοράσω και δε θα το δανείσω σε κανέναν τσαμπατζή...ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δε θίγουμε...:bleh:

υ.γ εξελίσσοντας την ιδέα του @GTS πάντως αν θες να ξεπουλήσεις δίνε δώρο κι ένα pretty bra...:D
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγω θα προτιμουσα το δευτερο γιατι ξερω οτι εχεις πολλα να πεις. Καποιος ομως αναγνωστης που δεν σε ξερει γιατι να επιλεξει το δικο σου βιβλιο που ειναι γενικο ταξιδιωτικο, αναμεσα σε τοσα αλλα ταξιδιωτικα που κυκλοφορουν; Ενω αν επικεντρωθεις στην Κουβα εχεις πιο στοχευμενο κοινο κ συγκεκριμενο περιεχομενο κ αλλωστε ποσα βιβλια παρομοια κυκλοφορουν (αρκετα ισως, αλλα λιγοτερα απο το "γενικο"); Αρα ξεκινα με την Κουβα κ οταν γινεις γνωστος ταξιδιωτικος συγγραφεας προχωρας κ στο δευτερο!
Νομίζω αυτή είναι και η δικη μου εκτίμηση.
αλλά ποιο ειναι το κόστος του ρεύματος και του νερού σε σχέση με το εισόδημα των Κουβανών;
Σχεδόν μηδαμινό, επιδοτούνται από την κυβέρνηση. Ειδικά το νερό έχει γελοίο κόστος, μιλάμε για λιγότερο από μισό ευρώ το δίμηνο για μια normal κατανάλωση.


Αν γινεις πασιγνωστος συγγραφεας θα συνεχισεις να μας μιλας;

Όχι βεβαια!

Αν αγορασω δυο θα βαλεις τη δικη μου φωτο στο αβαταρ;;;

Αν αγοράσεις δυο θα βάλω τι φωτογραφία σου σε εικόνισμα και θα τη φιλώ κάθε μέρα.
 

ΚΡΟΚ

Member
Μηνύματα
81
Likes
165
Το πρωτο γιατι θα ειναι μοναδικο σαν τον συγγραφεα του.
Οι πληροφοριες δυσευρετες, η χωρα κραταει καλα μυστικα που σαν επισκεπτης μπορει να μην καταλαβεις ,ακομα κι αν την εχεις επισκεφτεί καμποσες φορες .
Χωρις ανταγωνισμο , απο ελλαδα δεν το συζητω,,αλλα και απο εξωτερικο δυσκολα θα βρεθει ανθρωπος που εχει ζησει απο μεσα την χωρα οπως εσυ και θα μπορεσει να τα αποδωσει με τοσο καλη γραφη .
Ωραιο βιβλιο,,αξια ανεκτιμητη,,
Mαλλον εκτιμήσιμη στα 350 eurο :bleh:

το καλοκαιρι που θα ρθω θελω μιζα απο τις πωλησεις για τα καλα μου λογια
 
Last edited:

anassot

Member
Μηνύματα
26
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Καλιφόρνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Το πρωτο γιατι θα ειναι μοναδικο σαν τον συγγραφεα του.
Οι πληροφοριες δυσευρετες, η χωρα κραταει καλα μυστικα που σαν επισκεπτης μπορει να μην καταλαβεις ,ακομα κι αν την εχεις επισκεφτεί καμποσες φορες .
Χωρις ανταγωνισμο , απο ελλαδα δεν το συζητω,,αλλα και απο εξωτερικο δυσκολα θα βρεθει ανθρωπος που εχει ζησει απο μεσα την χωρα οπως εσυ και θα μπορεσει να τα αποδωσει με τοσο καλη γραφη .
Ωραιο βιβλιο,,αξια ανεκτιμητη,,
Mαλλον εκτιμήσιμη στα 350 eurο :bleh:

το καλοκαιρι που θα ρθω θελω μιζα απο τις πωλησειςγια τα καλα μου λογια
Συμφωνώ απόλυτα.Προσωπικά θα με ενδιέφερε κ μένα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.760
To πρώτο φυσικά και θα είναι εικονογραφημένο .(με κουβανές βεβαίως-βεβαίως)Θα μου το φέρεις εδώ :haha: γιατί θα ξεχάσω να το αγοράσω.:haha::haha::haha: Ξες εσύ!!! :xalara:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Προσωπικά θα μου άρεσε το πρώτο περισσότερο, αλλά συντάσσομαι με την dim kyr που το έθεσε πολύ σωστά - γράψε ότι σε ευχαριστήσει περισσότερο.

Εμείς θα το αγοράσουμε έτσι κι'αλλιώς :D
Kαιρός ήταν να το πάρεις απόφαση...
Κι εγώ συντάσσομαι υπέρ του πρώτου (και μετά υπέρ του 2ου κ.ο.κ. )
Δεν είναι και πολύς καιρός από τότε που αγόρασα (μισοτιμής βέβαια) το " Στην καρδιά της Κούβας" του ( όντως μέτριου) Γκουτιέρες, προκειμένου να μάθω περισσότερα για τη σημερινή Κούβα.
ΑΣΧΕΤΟ: Καλά η ....Πάολα είναι η πρώην σου;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Υπέρ του πρώτου και εγώ.
Καλύτερα να υπάρχει ολοκληρωμένη εικόνα για την Κούβα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Και εγώ το πρώτο λέω
και γράφεις αργότερα το άλλο.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Δε θα πρωτοτυπήσω, το πρώτο. Για τον αναγνώστη που θα προτιμούσε να διαβάσει βιβλίο με ένα θέμα (για αρχή..μετά θα έρθει το δεύτερο βιβλίο, το travelstories!)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.482
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom