το ωραιότερο ελληνικο χωριο ειναι......

fwteini faux

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πλατάνια
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Πράγματι κοντά. Η Αιτωλοακαρνανία δίπλα είναι. :D
Και το συγκεκριμένο χωριό, αλλά και όλη αυτή η περιοχή της Ευρυτανίας είναι πανέμορφη.
συμφωνω και επαυξανω!!! μην ξεχναμε οτι η ελλαδα εχει πανεμορφα μερη. μπορεις να κανεις πολλες εξορμισεις εδω!;)
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Επισκεύτηκα πρόσφατα τη Δαδιά Σουφλίου, εντάξει δεν είναι το ομορφότερο χωριό της Ελλάδας αλλά σίγουρα αξίζει μια επίσκεψη! Το δάσος της Δαδιάς είναι ο γεωφυσικός χώρος στον οποίο συμβιώνουν διαφορετικά είδη αρπακτικών πουλιών. Υπάρχει ένα τουριστικό, όπου με το λεωφορείο που βρίσκεται εκεί ανεβαίνεις στο παρατηρητήριο και αν δεν έχει ομίχλη μπορείς να δεις τα αρπακτικά!
 

eleni camper

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική με αυτοκινο
μια ερωτηση που σίγουρα δεν έχει μια μόνο απάντηση. Και θα ήταν πολύ περισσότερες, αν δεν τα είχαμε καταστρέψει με το μοναδικό τρόπο που μας χαρακτηρίζει. θυμάμαι όταν είχα πρωτοαντικρύσει τη Νάουσα της Παρου (35 χρόνια πριν), τι ομορφιά, και τώρα ... Η για χωριά που έιχαν πραγματικά ένα χαρακτήρα, μι αποιότητα και τώρα στο όνομα δεν ξέρω ποιας παγκοσμιοποίησης, είτε είσαι στη νησιωτική ελλάδα είτε στη θεσσαλία συναντάς ακριβώς τα ίδια πράγματα.
Συγνωμη για την άσχημη διάθεση, αλλά πολύ στεναχωριέμαι όταν επισκέπτομαι άλλες χώρες (που πραγματικά έχουν λιγότερες ομορφιές από την Ελλάδα) αλλα καταφέρνουν πρωτα απο ολα να σεβονται το περιβάλλον, να διατηρούν μια αισθητική και καλαισθησία και πάνω απο ολα μια ιδιεταιρότητα.
 

maredia

Member
Μηνύματα
121
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
In my new place
Ταξίδι-Όνειρο
Φλοριανόπολις, Βραζιλία
O Άγιος Αθανάσιος στο N. Πέλλης.
no comments
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Δεν θέλει και ρώτημα το καλύτερο ελληνικό χωριό είναι ο παλιός Άγιος Αθανάσιο, στους πρόποδες του Καϊμάκτσαλαν. Όμορφο, γραφικό, παντού πέτρινα αρχοντικά ντυμένα με ξύλινες λεπτομέρειες. Φανταστικό φαγητό στης παραδοσιακές ταβέρνες. Το χωριό έχει αναπτυχθεί πολύ λόγο τουρισμού αλλά δεν έχει χάσει καθόλου την αυθεντικότητα του. Η καλύτερη εποχή για να το επισπευτείς είναι φυσικά ο χειμώνας που όλα είναι χιονισμένα και είναι κάτι παραπάνω από must να συνδυάσετε την επίσκεψη σας με το ομώνυμο χιονοδρομικό που δεν απέχει πάνω από 20 λεπτά δρόμο. Έχω πάει 2 φορές και χόρτασε το μάτι μου!
 
Last edited by a moderator:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Δεν θέλει και ρώτημα το καλύτερο ελληνικό χωριό είναι ο παλιός Άγιος Αθανάσιο, στους πρόποδες του Καϊμάκτσαλαν. Όμορφο, γραφικό, παντού πέτρινα αρχοντικά ντυμένα με ξύλινες λεπτομέρειες. Φανταστικό φαγητό στης παραδοσιακές ταβέρνες. Το χωριό έχει αναπτυχθεί πολύ λόγο τουρισμού αλλά δεν έχει χάσει καθόλου την αυθεντικότητα του. Η καλύτερη εποχή για να το επισπευτείς είναι φυσικά ο χειμώνας που όλα είναι χιονισμένα και είναι κάτι παραπάνω από must να συνδυάσετε την επίσκεψη σας με το ομώνυμο χιονοδρομικό που δεν απέχει πάνω από 20 λεπτά δρόμο. Έχω πάει 2 φορές και χόρτασε το μάτι μου!
Όταν λες αυθεντικό εννοείς ότι είναι κτισμένο με πέτρες γιατί τίποτε άλλο αυθεντικό δεν έχει. Όλα μα όλα κτίστηκαν ή επανακατασκευάστηκαν με απίστευτες προεκτάσεις και κυρίως ΠΑΡΑΝΟΜΑ, την τελευταία 15τία. Τι σχέση έχουν με την παράδοση οι σάλες εστιατορίων των 150-200 τ.μ. τα ξενοδοχεία και τα άθλια δήθεν παραδοσιακά δωμάτια σε συγκροτήματα των 2000τ. μ, οι βίλλες των 600 τ.μ., και τα παραδοσιακά καλντερίμια με τσιμέντο?
Όλα αυτά βέβαια στο βωμό μιας απίστευτης αρπακόλλας και οικονομικού κέρδους από μία κάστα νεόπλουτων θεσσαλονικιών οι οποίοι κουβάλησαν, μαζί με την ανύπαρκτη αισθητική τους, την Άρτα και τα Γιάννενα και τα στόλισαν στην Τσέγανι (αυτό είναι το πραγματικό όνομα του Αγ. Αθανασίου).
 
Last edited by a moderator:

danisg

Member
Μηνύματα
33
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
καπου στην Ευρώπη..
Ας ψηφίσω κι εγώ:
Ο μοναδικός δήμος στην Ευρωπαική ένωση που μέχρι πέρυσι δεν είχε ούτε ένα χλμ ασφάλτου! Τώρα βέβαια, έχει ασφαλτοστρωθεί πολύ μικρό κομμάτι.
Είναι ο Δήμος Αγράφων Ευρυτανίας, που περιλαμβάνει το Χωριό Άγραφα, με 200 περίπου κατοίκους και πρόσβαση μόνο με 4Χ4, το οποίο έχει καταφέρει να διατηρήσει ακόμη κ τώρα το Δήμο [με τη δομή του καλλιλκράτη], καθώς και το χωριό Μάραθος, με 20 περίπου κατοίκους, όπως κ πολλά άλλα.
Πρόσφατα το επισκέφθηκα με τα τρια αδέρφια μου. Η διαδρομή είναι ανατριχιαστική, χρειάζονται περίπου 3 ώρες οδήγηση σε χωματόδρομο για να φτάσεις στο χωριό Άγραφα. Για κάποιον που πηγαίνει για πρώτη φορά, στη διαδρομή θα αγχωθεί πολλές φορές μήπως έχει χαθεί, ενώ το αυτ/το πολλές φορές "γλείφει" βαθειές χαράδρες. Μιλάμε για την καρδιά της οροσειράς της Πίνδου.
Στη διαδρομή θα εμφανιστούν καταρράκτες, λίμνες, ποτάμια, γέφυρες παλιές.
Στο χωριό υπάρχουν τρεις ξενώνες: 30Ε δώσαμε για ενα τρικλινο, στο οποίο μας βόλεψε με χαρά ο ιδιοκτήτης.
Αν θέλετε να γνωρίσετε χωριό αυθεντικό, στο οποίο υπάρχει σχολείο, το ΚΤΕΛ να βγάζει δυο φορές την εβδομάδα δρομολόγιο για Καρπενήσι με ειδικό mini-bus και οι κάτοικοι να ζουν με αυτά τα δεδομένα, πολλοί από τους κατοίκους να μην έχουν πάει καν σε πόλη, ενώ οι μετακινήσεις από πολλούς να γίνεται με τα πόδια, επισκεφθείτε το! Απόκρυμνες πλαγιες. Παλιά καφενεία, ελληνικός καφές με άρωμα χωριού. Όταν έλεγα σε αυτούς που με ρωτούσαν ότι ερχόμαστε από Σέρρες, μας κοιτούσαν σαν τα τους είπαμε ότι "ήρθαμε από τη Σουηδία" και ρωτούσαν χαρακτηριστικά: Πώς είναι τα μέρη εκεί στη Μακεδονία;
Στο δρόμο για το χωριό "Μάραθος", βρήκαμε τον μπαρμπα Νικόλα, τον οποίο και μεταφέραμε μέχρι το χωριό. Για να μας ευχαριστήσει, μας ξενάγησε στο χωριό του [η γεννέτειρα του Κατσαντώνη, με μεγάλη ιστορία], μας πήγε στον καφενέ του χωριού, μαζεύτηκαν οι χωριανοί και μας έλεγαν τις δικές τους ιστορίες.
Επειδή διάβασα πολλά περί αυθεντικότητας των χωριών, επισκεφθείτε αυτό το μέρος, αν είστε τύποι της όμορφης διαδρομής και ψάχνετε γνήσιες εμπειρίες.
Ψηφίζω λοιπόν, Άγραφα Ευρυτανίας και Μάραθο!!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ας ψηφίσω κι εγώ:
Ο μοναδικός δήμος στην Ευρωπαική ένωση που μέχρι πέρυσι δεν είχε ούτε ένα χλμ ασφάλτου! Τώρα βέβαια, έχει ασφαλτοστρωθεί πολύ μικρό κομμάτι.
Είναι ο Δήμος Αγράφων Ευρυτανίας, που περιλαμβάνει το Χωριό Άγραφα, με 200 περίπου κατοίκους και πρόσβαση μόνο με 4Χ4, το οποίο έχει καταφέρει να διατηρήσει ακόμη κ τώρα το Δήμο [με τη δομή του καλλιλκράτη], καθώς και το χωριό Μάραθος, με 20 περίπου κατοίκους, όπως κ πολλά άλλα.

Ανακουφίστικα τώρα, νόμιζα ότι ο μοναδικός Δήμος χωρίς άσφαλτο ήταν στο χωριό μου, την Όλυμπο, εδώ στην Κάρπαθο! Αλλά απ' ότι βλέπω υπάρχει κι άλλο. Εφέτος βέβαια έβαλαν και εδώ καμιά 10ριά χιλιόμετρα ασφάλτου απο τα 52 της συνολικής διαδρομής, τελείωσαν τα χρήματα για τη χρηματοδότηση του υπόλοιπου έργου λέει...........
Για πόση απόσταση χωματόδρομου μιλάμε danisg εκεί; Έτσι ενημερωτικά να ξέρουμε.
 

danisg

Member
Μηνύματα
33
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
καπου στην Ευρώπη..
Είναι 25 - 30 χιλιόμετρα περίπου χωματόδρομος, είτε από Άρτα, είτε από καρδίτσα. Απλά πηγαίνεις με 1η λόγω του δρόμου, άντε που κ που και μια 2α! Χειμώνα δε θα πήγαινα για πρώτη φορά κ ποτέ με δικό μου αυτ/το.
Ορίστε κι ένα link: Άγραφα - Ευρυτανίας - Πως θα φτάσετε
 

augi

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
κινα
εδω γραφουμε ποιο κατα τη γνωμη μας ειναι το ωραιοτερο ελληνικο χωριο, και γιατι μας εντυπωσιασε περισσοτερο
καλο θα ειναι να ειμαστε αμεροληπτοι και να ψηφιζουμε αντικειμενικα
για να δωσω το καλο παραδειγμα,και τη διαγωγη μου τη κοσμιωτατη,:lol::lol: ενα χωριο που μου αρεσε αρκετα ειναι οι Καστανιες στη Σαμο

μικρα σοκακια με λουλουδια στις αυλες πλακωστροτη παραδοσιακη πλατεια πνιγμενη στο πρασινο,ενα ορεινο χωριο-σαν να εισαι σε αλλη διασταση - αλλα με θεα το απεραντο γαλαζιο του νησιου
μου αρεσαν οι ανθρωποι εκει,προθυμοι να σε κατατοπισουν.......απλοι..χαμογελαστοι....οτι ακριβως θελει ενας ταξιδιωτης...
μια και ειμαι σαμιωτισσα σ`ευχαριστω για την επιλολη σου.πραγματικα ειναι υπεροχο
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
μια και ειμαι σαμιωτισσα σ`ευχαριστω για την επιλολη σου.πραγματικα ειναι υπεροχο
Aντικειμενικη ειναι η αποψη μου,εχω λατρεψει τη Σαμο εχω φιλους-αδελφια στους Μυτηλινιους, και χαιρομαι που φετο ειναι μαζι μου στις γιορτες...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.863
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom