Γαλλία φαγητό στο Παρίσι

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Διαβαζοντας τα παραπανω μου δωθηκε η εντυπωση οτι μετα το γευμα στο mcdonalds με 8ευρω με αναψυκτικο μεσα η επομενη επιλογη ειναι γευμα 3 πιατων με 30ευρω με ποτο μεσα με φουα γκρα και λοιπες γκουρμαδιες.
Κατι αναμεσα δεν υπαρχει;
Ολοι ψαχνουν να ταξιδεψουν με φτηνα εισητηρια και φτηνα ξενοδοχεια αλλα μολις πανε στην πολη προορισμου ξοδευουν 30-40-50ευρω το ατομο το γευμα; Η μηπως ντρεπονται οσοι τρωνε στα mcdonalds η την βγαζουν με τοστακια;
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Υπάρχουν παντού φούρνοι με εκπληκτικά γλυκά και αλμυρά σνάκ, πίτες, κις, ψωμιά κτλ και πολλά μπιστρό σε κάθε γωνιά που μπορεί να μην τα ξέρει κανείς για να στα προτείνει ειδικά ή να θυμάται να στα πει με το όνομά τους αλλά τα βλέπεις και κάθεσαι ανάλογα με το πού βρίσκεσαι και θέλεις να κάνεις διάλειμμα. Εγώ όταν καθόμουν σε τέτοια στο κέντρο για μεσημέρι για διάλειμμα από μουσεία και ποδαρόδρομο ήταν στα 15€ το άτομο. Το σνακ από φούρνο στα 5-7€ το άτομο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Διαβαζοντας τα παραπανω μου δωθηκε η εντυπωση οτι μετα το γευμα στο mcdonalds με 8ευρω με αναψυκτικο μεσα η επομενη επιλογη ειναι γευμα 3 πιατων με 30ευρω με ποτο μεσα με φουα γκρα και λοιπες γκουρμαδιες.
Κατι αναμεσα δεν υπαρχει;
Ολοι ψαχνουν να ταξιδεψουν με φτηνα εισητηρια και φτηνα ξενοδοχεια αλλα μολις πανε στην πολη προορισμου ξοδευουν 30-40-50ευρω το ατομο το γευμα; Η μηπως ντρεπονται οσοι τρωνε στα mcdonalds η την βγαζουν με τοστακια;
Δε νομίζω να βρείς γεύμα 3 πιάτων με ποτό και φουα γκρα με €30 μόνο...
Αλλά υπάρχουν αρκετά cafe που μέσα στη μέρα έχουν formule (σετ μενού) με €15-20. Μην περιμένεις πρώτη ποιότητα (συχνά μπορεί να είναι και έτοιμα φαγητά που τα φέρνουν και τα σερβίρουν απλώς)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Δε νομίζω να βρείς γεύμα 3 πιάτων με ποτό και φουα γκρα με €30 μόνο...
Αν παω Παρισι, θα χρεωκοπησω.
Στις υπεροχες πολεις της Βουργουνδιας τρωγαμε γκουρμεδιες (και φουα γκρα) με 25-30 ευρω τα 3 πιατα.

@orck μπορει να βοηθησει αν κλεινεις τραπεζι απο το thefork. Στη Λυον πετυχα εκπτωση 40% σε εστιατοριο που ηθελα μια περιουσια κανονικα.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Στο παρακάτω site μπορείτε να βρείτε μαγαζιά στο Παρίσι που τρως με γύρω στα 10ε. Όπως μπορείτε να δείτε είναι κυρίως κουζίνες άλλων χωρών αλλά έχει και κρεπερί.

https://www.lespetitestables.com/tous-nos-restos/
 

mpempa91

Member
Μηνύματα
111
Likes
274
Διαβάζοντας για το Παρίσι βρήκα αυτή την εφαρμογή. Φαίνεται πολύ βοηθητική για κρατήσεις. Την έχει χρησιμοποιήσει κάποιος?
Σε κάποιες περιπτώσεις αναφέρει μια έκπτωση όταν πας να επιλέξεις την ημέρα. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Φαίνεται στο εστιατόριο απο την κράτηση και σου κάνουν έκπτωση στο λογαριασμό?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.198
Διαβάζοντας για το Παρίσι βρήκα αυτή την εφαρμογή. Φαίνεται πολύ βοηθητική για κρατήσεις. Την έχει χρησιμοποιήσει κάποιος?
Σε κάποιες περιπτώσεις αναφέρει μια έκπτωση όταν πας να επιλέξεις την ημέρα. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Φαίνεται στο εστιατόριο απο την κράτηση και σου κάνουν έκπτωση στο λογαριασμό?
Η εφαρμογή χρήσιμη και αξιόπιστη.Η έκπτωση ισχύει στο εστιατόριο.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Διαβάζοντας για το Παρίσι βρήκα αυτή την εφαρμογή. Φαίνεται πολύ βοηθητική για κρατήσεις. Την έχει χρησιμοποιήσει κάποιος?
Σε κάποιες περιπτώσεις αναφέρει μια έκπτωση όταν πας να επιλέξεις την ημέρα. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Φαίνεται στο εστιατόριο απο την κράτηση και σου κάνουν έκπτωση στο λογαριασμό?
Δες κι εδώ:
Φαγητό στα ταξίδια & εξοικονόμηση χρημάτων (διάφορες εφαρμογές)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Διαβάζοντας για το Παρίσι βρήκα αυτή την εφαρμογή. Φαίνεται πολύ βοηθητική για κρατήσεις. Την έχει χρησιμοποιήσει κάποιος?
Σε κάποιες περιπτώσεις αναφέρει μια έκπτωση όταν πας να επιλέξεις την ημέρα. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Φαίνεται στο εστιατόριο απο την κράτηση και σου κάνουν έκπτωση στο λογαριασμό?
Πολλες φορες Φαινεται εφοσον αναφερεις ονοματεπωνυμο και δειξεις τη βεβαιωση κρατησης του μειλ . Ναι σου κανουν την εκπτωση που αναφερει το μειλ.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Επειδή διαβάζω κατα καιρούς ότι οι γνωστές αλυσίδες φαστ φουντ είναι μια φθηνή λύση (προσωπικά μόνο φθηνά δεν τα βρίσκω, ειδικά για την ποιότητα τους) να πω ότι πολλοί φούρνοι έχουν "μενού" που παίρνεις ένα αλμυρό, ένα γλυκό και κάτι να πιείς με πανω κάτω 6,5ε. Τόσο δεν κοστίζει κι ένα μενού στα γνωστά φαστφουντάδικα που αντί για γλυκό έχουν κάτι που μοιάζει με πατάτες;
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
288
Likes
1.122
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα... <3
Θυμάμαι κάποια στιγμή με αφορμή την εκπομπή ταξίδια και φαγητό, είχε ανοιχτεί ένα thread όπου αν οχι όλοι, οι περισσότεροι είχαν στο τοπ 5 τους την Γαλλία. Τις δύο φορές που έχω βρεθεί Γαλλια δεν εχω ενθουσιαστεί καθόλου με το φαγητο και σίγουρα δεν θα το έβαζα στο τοπ 5 μου. Παρακαλώ λοιπόν, όσους έχουν στο τοπ 5 τους την Γαλλία ( συγκεκριμένα Παρίσι ) ή έχουν φάει καλά τέλος πάντων να κάνουν ένα update στο νήμα και να προτείνουν εστιατόρια ( η ακόμη και πιάτα ) που πιστεύουν ότι πρέπει να πάω και είναι ικανά να μου αλλάξουν την γνώμη μέσα σε ένα Σαββατοκύριακο. Ευχαριστώ :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Θυμάμαι κάποια στιγμή με αφορμή την εκπομπή ταξίδια και φαγητό, είχε ανοιχτεί ένα thread όπου αν οχι όλοι, οι περισσότεροι είχαν στο τοπ 5 τους την Γαλλία. Τις δύο φορές που έχω βρεθεί Γαλλια δεν εχω ενθουσιαστεί καθόλου με το φαγητο και σίγουρα δεν θα το έβαζα στο τοπ 5 μου. Παρακαλώ λοιπόν, όσους έχουν στο τοπ 5 τους την Γαλλία ( συγκεκριμένα Παρίσι ) ή έχουν φάει καλά τέλος πάντων να κάνουν ένα update στο νήμα και να προτείνουν εστιατόρια ( η ακόμη και πιάτα ) που πιστεύουν ότι πρέπει να πάω και είναι ικανά να μου αλλάξουν την γνώμη μέσα σε ένα Σαββατοκύριακο. Ευχαριστώ :)
Πολλα εστιατορια μεσαιου κοστους εχουν μενου 3 πιατων το μεσημερι. Αυτα ειναι συχνα τα πιο δημοφιλη πιατα. Ειναι μια καλη αφορμη να δοκιμασεις τι γευσεις παιζουν.
Μην περιμενεις καμια σχεση με πιατα της χωρας μας. Ειναι πιθανον να μην αρεσουν σε πολλους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom