Γαλλία φαγητό στο Παρίσι

elenikar

Member
Μηνύματα
26
Likes
27
Ονειρεμένο Ταξίδι
NEA YOPKH
γειά σας! προτάσεις στο παρισι για φαγητο;θα έχουμε και παιδιά μαζί μας. μας ενδιαφέρουν και πιο οικονομικές προτάσεις αλλά και πιο ακριβές!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
γειά σας! προτάσεις στο παρισι για φαγητο;θα έχουμε και παιδιά μαζί μας. μας ενδιαφέρουν και πιο οικονομικές προτάσεις αλλά και πιο ακριβές!
Υπάρχει σχετικό θέμα: Γαλλία - φαγητό στο Παρίσι

Το οικονομικό στο Παρίσι είναι σχετικό. Εκτός από φαστ φουντ και φούρνους, η αμέσως επόμενη φθηνή επιλογή είναι καμιά έθνικ κουζίνα που και πάλι φεύγει εύκολα ένα 20αρι το άτομο, μετά brasserie που πάει εύκολα στα 30 και τέλος τα εστιατόρια που πάει μέχρι εκεί που φτάνει το μάτι σου.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Μπορεί κάποιος, δηλαδή ο @tripakias να μου εξηγήσει γιατί οι φούρνοι στο Παρίσι σερβίρουν τα προϊόντα κρύα ή αν θες τα ζεσταίνουν σε φούρνους μικροκυμάτων με αποτέλεσμα, ας πούμε στις κις Λόρεν, να πανιαζουν;

Ή galette de rois, τη δίνουν κρύα με αποτέλεσμα να τρως κρύα σφολιάτα, δηλαδή όσο καλό αποτέλεσμα και έχει ο φούρνος, όταν το τρως κρύο μετά από ώρα, πόσο καλό να είναι;

Ή κρουασάν σοκολάτας, πόσο καλό να είναι κρύο; Ή πόσο χειρότερο να γίνει μόλις το ζεστάνουν στο φούρνο μικροκυμάτων;

Και γράφω τα μαγαζιά που πήγα, bo&mie, ble sucre, the smiths, mamiche, pain pain και σε άλλα τοπικά που δεν θυμάμαι.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.051
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Μπορεί κάποιος, δηλαδή ο @tripakias να μου εξηγήσει γιατί οι φούρνοι στο Παρίσι σερβίρουν τα προϊόντα κρύα ή αν θες τα ζεσταίνουν σε φούρνους μικροκυμάτων με αποτέλεσμα, ας πούμε στις κις Λόρεν, να πανιαζουν;

Ή galette de rois, τη δίνουν κρύα με αποτέλεσμα να τρως κρύα σφολιάτα, δηλαδή όσο καλό αποτέλεσμα και έχει ο φούρνος, όταν το τρως κρύο μετά από ώρα, πόσο καλό να είναι;

Ή κρουασάν σοκολάτας, πόσο καλό να είναι κρύο; Ή πόσο χειρότερο να γίνει μόλις το ζεστάνουν στο φούρνο μικροκυμάτων;

Και γράφω τα μαγαζιά που πήγα, bo&mie, ble sucre, the smiths, mamiche, pain pain και σε άλλα τοπικά που δεν θυμάμαι.
Τα viennoiseries όπως τα κρουασάν αν τα ζεστάνεις στα μικροκύματα χάνουν την υγρασία και την ελαστικότητα τους και είναι για πέταμα.

Γενικά τα αρτοσκευασματα στο Παρίσι διαρκούν πολύ λίγο χρόνο. Είναι για μερικές ώρες max κανένα ψωμί να τη βγάλει μέχρι το βράδι. Οπότε ή τα παίρνεις ζεστά για να τα φας άμεσα ή τα ζεσταίνεις στο φούρνο του σπιτιού σου.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Τα viennoiseries όπως τα κρουασάν αν τα ζεστάνεις στα μικροκύματα χάνουν την υγρασία και την ελαστικότητα τους και είναι για πέταμα.

Γενικά τα αρτοσκευασματα στο Παρίσι διαρκούν πολύ λίγο χρόνο. Είναι για μερικές ώρες max κανένα ψωμί να τη βγάλει μέχρι το βράδι. Οπότε ή τα παίρνεις ζεστά για να τα φας άμεσα ή τα ζεσταίνεις στο φούρνο του σπιτιού σου.
Μα δεν κατάλαβες, σε όλα αυτά τα μαγαζιά δεν υπήρχε τίποτα ζεστό. Και όταν ζητούσα κάτι ζεστό το έβαζαν σε φούρνο μικροκυμάτων.

Συμφωνώ πως χάνουν την ελαστικότητα, το θέμα μου είναι γιατί δεν έχουν κάποια βιτρίνα να τα κρατάνε σχετικά ζεστά και επιλέγουν είτε τα κρουασάν, είτε άλλα προϊόντα όπως η quiche Lorraine, να τα ζεσταίνουν σε φούρνους μικροκυμάτων με αποτέλεσμα να πανιαζουν.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.051
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Μα δεν κατάλαβες, σε όλα αυτά τα μαγαζιά δεν υπήρχε τίποτα ζεστό. Και όταν ζητούσα κάτι ζεστό το έβαζαν σε φούρνο μικροκυμάτων.

Συμφωνώ πως χάνουν την ελαστικότητα, το θέμα μου είναι γιατί δεν έχουν κάποια βιτρίνα να τα κρατάνε σχετικά ζεστά και επιλέγουν είτε τα κρουασάν, είτε άλλα προϊόντα όπως η quiche Lorraine, να τα ζεσταίνουν σε φούρνους μικροκυμάτων με αποτέλεσμα να πανιαζουν.
Γιατί συνήθως από φούρνο ψωνίζεις πράγματα που θα τα πας σπίτι. Οπότε τα ζεσταίνεις εσύ όποτε θέλεις κι άμα θέλεις γιατί οι περισσότεροι τα τρώνε κρύα. Οπως δεν ζεσταίνεις το ψωμί όταν είναι ακόμη φρέσκο, έτσι δεν ζεσταίνουν και τα υπόλοιπα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Γιατί συνήθως από φούρνο ψωνίζεις πράγματα που θα τα πας σπίτι. Οπότε τα ζεσταίνεις εσύ όποτε θέλεις κι άμα θέλεις γιατί οι περισσότεροι τα τρώνε κρύα. Οπως δεν ζεσταίνεις το ψωμί όταν είναι ακόμη φρέσκο, έτσι δεν ζεσταίνουν και τα υπόλοιπα.
Δεν τα ζεσταίνεις γιατί είναι ζεστά.
Σε όλα όσα δοκίμασα, όλα ήταν κρύα και τα έβαζαν σε φούρνο μικροκυμάτων, ενώ θα μπορούσαν να έχουν βιτρίνες με θέρμανση ή λάμπες θέρμανσης και να τα διατηρούν ζεστά.

Δηλαδή οι κις, τα κανελέ, τα κρουασάν, και αυτή η πίτα που μου είπες, οι Γάλλοι συνηθίζουν να τα τρώνε κρύα;

Και όλο αυτό μου έκανε τρομερή εντύπωση!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.051
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Δεν τα ζεσταίνεις γιατί είναι ζεστά.
Σε όλα όσα δοκίμασα, όλα ήταν κρύα και τα έβαζαν σε φούρνο μικροκυμάτων, ενώ θα μπορούσαν να έχουν βιτρίνες με θέρμανση ή λάμπες θέρμανσης και να τα διατηρούν ζεστά.

Δηλαδή οι κις, τα κανελέ, τα κρουασάν, και αυτή η πίτα που μου είπες, οι Γάλλοι συνηθίζουν να τα τρώνε κρύα;

Και όλο αυτό μου έκανε τρομερή εντύπωση!
Αν τα προλάβεις ζεστά τα τρως ζεστά, διαφορετικά τα τρως σε θερμοκρασία δωματίου. Η παρατεταμένη ζέστη αφαιρεί την υγρασία και τα χαλάει. Τα viennoiseries τα καλά μαγαζιά τα πουλούν για 4-5 ώρες το πολύ. Μετά τα αποσύρουν.

Αν θες πριν τα φας, τα βάζεις 3-4 λεπτά σε χαμηλή θερμοκρασία στο φούρνο και τα τρως άμεσα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Όταν έγραφα για το Παρίσι στο θέμα με τις γαλλικές πόλεις, ξέχασα να κάνω μία αναφορά σε ένα ελληνικό εστιατόριο, το tzeferakos στην quartier Latin. Το αναφέρω κυρίως για άτομα που μένουν στο Παρίσι και ψάχνουν ελληνικό σπιτικό φαγητό. Είναι πολύ καλό. Αν το διαβάσετε ποτέ να ξέρετε ότι σας έχω στείλει πολύ κόσμο από όλη την υφήλιο. Όλοι έχουν να πουν τα καλύτερα.
TZEFERAKOS, Paris - Quartier Latin - Restaurant Reviews, Photos & Phone Number - Tripadvisor

Σε Έλληνες τουρίστες εννοείται πως προτείνω γαλλική ή οποιαδήποτε άλλη κουζίνα αντί αυτού.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.654
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom