Ιταλία φλωρεντια βενετια

Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Αχ δε ξέρω τι να σου προτείνω, τρεις φορές έγραψα κι έσβησα απάντηση :)
Και οι δύο πόλεις είναι καταπληκτικές και σίγουρα αξίζουν από τρεις μέρες έκαστη. Η Φλωρεντία είναι πιο "πόλη" ενώ η Βενετία πιο "μνημείο", οπότε ίσως σε κουράσει λίγο τα βράδια. Μη με παραξηγείς, μαγική είναι, αλλά ιδιαίτερη. Μην περιμένεις πολλά μπαράκια και κόσμο κλπ κλπ τα βράδια. Πες μου τι εποχή θα πάτε για να σε βοηθήσω παραπάνω.
Για μονοήμερη καμιά από τις δύο πόλεις δεν είναι κατά την προσωπική μου άποψη, αλλά ΑΝ χρειαστεί να το κάνεις έτσι, κάνε μονοήμερη στη Βενετία. Να ξέρεις όμως ότι έτσι θα χάσεις αρκετή από τη μαγεία της, με τα μουσεία, τη Biennale (αναλόγως πότε πας, όπως σου είπα), το χάσιμο στα σοκάκια κοκ.
Για δρομολόγια κοίταξε στο Trenitalia - HomePage
Γύρω στα 200 χιλιόμετρα είναι η μία πόλη από την άλλη.
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
η διαδρομη είναι περιπου δυο ωρες και κοστιζει κανενα σαρανταρι!δεν μπορω να σε βοηθησω τοσο για την βενετια διοτι εμεινα κατι ωρες αλλα η φλωρεντια ειναι απολαυση!τωρα το ποσο να μεινεις σε καθε πολη εξαρταται και απο τις εικονες που επιδιωκεις να δεις!παντως, καθαρα προσωπικη αποψη, θα σου προτεινα να το κανεις 2 μερες βενετια και 4 φλωρεντια
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις μη βαρατε...μια τελευταια...ενω οταν βαζω στο site της Alitalia Θεσ/νικη Βενετια με επιστροφη μου δινει τιμες για basic εισιτηριο το πηγαινε 99 ευρω και το ελα 100 ευρω,οταν εβαλα απλη μεταβαση Θεσ/νικη Βενετια δεν δινει καν τιμη για basic εισιτηριο και δινει μονο για flexible το οποιο κ πουλαει στα 500 ευρω.Ξερετε γιατι γινεται αυτο?
Γιατί είναι ευκολότερο για μια αεροπορική εταιρεία να προγραμματίσει ένα δρομολόγιο απ΄το μέρος Α στο μέρος Β έχοντας βρει εξαρχής 100 άτομα που θα πετάξουν και θα επιστρέψουν, παρά να πουλήσει 100 εισιτήρια απλής διαδρομής και μετά να πρέπει να βρει άλλους 100 πελάτες για να επιστρέψει το αεροπλάνο στο μέρος Α.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Σκέφτομαι να οργανώσω ενα ταξίδι για το Πάσχα και θα ήθελα τη βοήθεια σας! Το έχω στο μυαλό μου κάπως έτσι: Πάμε Μιλάνο με easyjet, φτάνουμε 5.30 το απόγευμα. Από Μιλάνο με τρένο απευθείας για Φλωρεντία (είναι μακρυα από το αεροδρόμιο ο σταθμός των τρένων;) όπου θα μείνουμε για δύο βράδυα. Την τρίτη μέρα θα φύγουμε από Φλωρεντία για Βενετία πάλι με τρένο, και θα μείνουμε Βενετία ένα βράδυ. Την επόμενη μέρα θα πάρουμε το τελευταίο τρένο από Βενετία για Μιλάνο, όπου θα διανυκτερευσουμε κοντά στο αεροδρόμιο γιατί την επόμενη 11 παρα το πρωι η easyjet επιστρέφει Αθήνα..
Αυτα που θέλω να ρωτήσω είναι περίπου τι κόστος θα έχουν αυτές οι τρεις διαδρομές με τρένο; Οπως καταλαβαίνετε επειδη θα μετακινηθούμε αρκετα θέλω τα ξενοδοχεία που θα μείνουμε να είναι διπλα στο σταθμό τρένου. Από τιμές γύρω στα 100-120/βράδυ για Βενετία και 70-80/βραδυ Φλωρεντία..Ψάχνω αλλά εχω μπερδευτεί..Το μόνο που βρήκα σίγουρα είναι το ξενοδοχείο της τέταρτης διανυκτέρευσης δίπλα στο αεροδρόμιο του Μιλάνου. Μιλάνο πήγαμε και πέρσυ και γιαυτό δε θα πάμε καθόλου στο κέντρο.
Ουσιαστικά σκέφτομαι να μείνουμε 2 βράδυα (2 γεμάτες μέρες) Φλωρεντία, και ένα βράδυ (μιάμιση μέρα) Βενετία..Πιθανές ημερομηνίες 12-16 ή 13-17/ Απριλιου. Περιμένω προτάσεις για ξενοδοχεία κοντα στο τρένο και συμβουλές! Ευχαριστώ!!!
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
779
χμ.. το οτι σε 4 ημερες υπολογιζεις να δεις 2 πολεις, μακρια απο το αεροδρομιο σου (κ οι 2) οκ, το προσπερναω, γιατι κ εγω θα το προσπαθουσα..
Ωστοσο, με μια γρηγορη ματια στο Trenitalia - HomePage ειδα οτι δεν εχει τρενο που να φευγει γυρω στις 7 (γιατι τετοια ωρα θα εισαι στον κεντρικο σταθμο τρενων) απο Μιλανο για Φλωρεντια...

Το να βρεις ξενοδοχεια κοντα στους σταθμους τρενων με τις τιμες που αναφερεις νομιζω ειναι πολυ εφικτο..

Ισως πρεπει να αφαιρεσεις την μια πολη (Βενετια ή Φλωρεντια) ή διαφορετικα να προσθεσεις μια ημερα ακομα (κ αρα αναγκαστικα η πρωτη σου διανυκτερευση θα ειναι Μιλανο)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ωστοσο, με μια γρηγορη ματια στο Trenitalia - HomePage ειδα οτι δεν εχει τρενο που να φευγει γυρω στις 7 (γιατι τετοια ωρα θα εισαι στον κεντρικο σταθμο τρενων) απο Μιλανο για Φλωρεντια...
μα είναι δυνατόν σε μία από τις γραμμές με τη μεγαλύτερη κυκλοφορία τραίνων? πάνε κι έρχονται συνέχεια..μήπως είδες κάτι αλλο?;) συνέχεια έχει..frecciarosses..
(α και η Ιταλία δεν τελειώνει στην Φλωρεντία..μην σε παραμυθιάσουν οι πράσινοι εκεί πέρα..άντε λοιπόν γρήγορα να ψηφίσεις το σωστό στο war!)
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
779
μα είναι δυνατόν σε μία από τις γραμμές με τη μεγαλύτερη κυκλοφορία τραίνων? πάνε κι έρχονται συνέχεια..μήπως είδες κάτι αλλο?;) συνέχεια έχει..frecciarosses..
(α και η Ιταλία δεν τελειώνει στην Φλωρεντία..μην σε παραμυθιάσουν οι πράσινοι εκεί πέρα..άντε λοιπόν γρήγορα να ψηφίσεις το σωστό στο war!)
Ciao Samion!

Νομιζω δεν εχει κατι μετα τις 4 το απογευμα (Μιλανο-Φλωρεντια εννοω)

p.s. κοιταξα τις ημερομηνιες που ενδιαφερεται η κοπελα
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
χμ.. το οτι σε 4 ημερες υπολογιζεις να δεις 2 πολεις, μακρια απο το αεροδρομιο σου (κ οι 2) οκ, το προσπερναω, γιατι κ εγω θα το προσπαθουσα..
Ωστοσο, με μια γρηγορη ματια στο Trenitalia - HomePage ειδα οτι δεν εχει τρενο που να φευγει γυρω στις 7 (γιατι τετοια ωρα θα εισαι στον κεντρικο σταθμο τρενων) απο Μιλανο για Φλωρεντια...

Το να βρεις ξενοδοχεια κοντα στους σταθμους τρενων με τις τιμες που αναφερεις νομιζω ειναι πολυ εφικτο..

Ισως πρεπει να αφαιρεσεις την μια πολη (Βενετια ή Φλωρεντια) ή διαφορετικα να προσθεσεις μια ημερα ακομα (κ αρα αναγκαστικα η πρωτη σου διανυκτερευση θα ειναι Μιλανο)
Το να προσθέσω άλλη μία μέρα στο ταξίδι είναι εφικτό αρκεί βέβαια να βρω λογικές τιμές τα ξενοδοχεία. Κυρίως στη Βενετία είναι πολύ δύσκολο να βρω ένα απλό αξιοπρεπές δωμάτιο με δικό του μπάνιο..Τώρα για τις διαδρομές με τρένο αν έχει συχνά δρομολόγια δε πιστευω ναναι πολύ κουραστικό ακόμα και σε 4 μέρες γιατι κάθε διαδρομή απ'οτι είδα είναι γύρω στο δύωρο..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ciao Samion!

Νομιζω δεν εχει κατι μετα τις 4 το απογευμα (Μιλανο-Φλωρεντια εννοω)

p.s. κοιταξα τις ημερομηνιες που ενδιαφερεται η κοπελα
ciao! (peccato per venerdi ..sarebbe perfetto rivederci..saluti cmq!)

ε για τραίνα μιλάμε...λίγο νωρίς ακόμα να δεις τις τότε ημερομηνίες..για να πάρετε μία ιδέα δείτε την αυριανή ημερα πχ. τα frecciarossa πάνε κι έρχονται...έχει 2 μαζί..19.10 κ 19.15..μιλάμε για ώρα αιχμής..έχει το κόστος του βέβαια (53Ε) αλλά αν κλείσει έγκαιρα ίσως να πετύχει προσφορά κ πας σε 1.45'.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
μα είναι δυνατόν σε μία από τις γραμμές με τη μεγαλύτερη κυκλοφορία τραίνων? πάνε κι έρχονται συνέχεια..μήπως είδες κάτι αλλο?;) συνέχεια έχει..frecciarosses..
(α και η Ιταλία δεν τελειώνει στην Φλωρεντία..μην σε παραμυθιάσουν οι πράσινοι εκεί πέρα..άντε λοιπόν γρήγορα να ψηφίσεις το σωστό στο war!)
Μόνο στο trenitalia Μπορω να βρω τα διαθέιμα δρομολόγια; Εισητήρια πρέπει να κλείσω από πριν ή μπορώ και επιτόπου;
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
779
ciao! (peccato per venerdi ..sarebbe perfetto rivederci..saluti cmq!)

ε για τραίνα μιλάμε...λίγο νωρίς ακόμα να δεις τις τότε ημερομηνίες..για να πάρετε μία ιδέα δείτε την αυριανή ημερα πχ. τα frecciarossa πάνε κι έρχονται...έχει 2 μαζί..19.10 κ 19.15..μιλάμε για ώρα αιχμής..έχει το κόστος του βέβαια (53Ε) αλλά αν κλείσει έγκαιρα ίσως να πετύχει προσφορά κ πας σε 1.45'.
(peccatissimo)

speechless.. τοσα details δεν τα ηξερα! Δηλαδη υποννοεις οτι θα υπαρξουν δρομολογια που δεν φαινονται απο τωρα στο site της trenitalia?
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ciao Samion!

Νομιζω δεν εχει κατι μετα τις 4 το απογευμα (Μιλανο-Φλωρεντια εννοω)

p.s. κοιταξα τις ημερομηνιες που ενδιαφερεται η κοπελα
Όντως στο trenitalia δείχνει μόνο τις διαδρομές του IC για αυτές τις ημερομηνίες και τελειώνουν πολύ νωρίς, γύρω στις 3..Δε λέει όμως τίποτα για άλλα τρένα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom