Ιταλία φλωρεντια βενετια

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
(peccatissimo)

speechless.. τοσα details δεν τα ηξερα! Δηλαδη υποννοεις οτι θα υπαρξουν δρομολογια που δεν φαινονται απο τωρα στο site της trenitalia?
ουυυυυυ....τώρα έχει κοντα 30 τις καθημερινές,κατι παραπάνω τα ΣΚ, εκ των οποίων τα 25-26 είναι frecciarossa..μιλάμε για γραμμή κορμό της FS..κ χρυσωρυχείο βεβαίως..
το ωραριο θα φορτωθεί περίπου στο 2-3μηνο πριν.εκτιμηση δική μου. λόγω Πάσχα κ μήνα θα εχει πιο πολλά δρομολόγια κ ίσως φορτωθεί νωρίτερα. παρακολούθησε το σαιτ συχνά κ θα δεις.κατά το τέλος του μηνός ειδικά.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
ουυυυυυ....τώρα έχει κοντα 30 τις καθημερινές,κατι παραπάνω τα ΣΚ, εκ των οποίων τα 25-26 είναι frecciarossa..μιλάμε για γραμμή κορμό της FS..κ χρυσωρυχείο βεβαίως..
το ωραριο θα φορτωθεί περίπου στο 2-3μηνο πριν.εκτιμηση δική μου. λόγω Πάσχα κ μήνα θα εχει πιο πολλά δρομολόγια κ ίσως φορτωθεί νωρίτερα. παρακολούθησε το σαιτ συχνά κ θα δεις.κατά το τέλος του μηνός ειδικά.
Ευχαριστώ! Θα περιμένω να φορτώσουν τα δρομολόγια πριν κάνω κάποια κίνηση να κλείσω αεροπορικά..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μόνο στο trenitalia Μπορω να βρω τα διαθέιμα δρομολόγια; Εισητήρια πρέπει να κλείσω από πριν ή μπορώ και επιτόπου;
μπορείς να τα βρεις κι αλλού αλλά αυτό είναι το μόνο αξιόπιστο. καλύτερα κλείσε από πριν. να κοιτάς για προσφορά γιατί μπορεί να βρεις πολύ οικονομικά. κ επιτόπου μπορείς. μην το έχεις άγχος πάντως κ κλείσε οσο το δυνατον νωρίτερα τα αεροπορικά. οι προσφερόμενες θέσεις στα τραίνα είναι πάμπολλες, δεν θα έχεις πρόβλημα.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Τελικά επιλέξαμε να μείνουμε 4 μέρες Φλωρεντία και 2 μέρες Βενετία. Διαβαζοντας στο φόρουμ περιγραφές για Τοσκάνη και Βενετία,αναρωτιέμαι...μήπως ο Ιανουάριος που θα πάμε εμείς είναι ακατάλληλη εποχή γι αυτές τις πόλεις?

Στη Φλωρεντία έχει πολλά μνημεία να επισκεφθείς και άρα εχει πολύ περπάτημα όπως στη Ρώμη ή ειναι πιο χαλαρά?

Θα προλάβουμε λέτε να τη δουμε σε 3 μερες κ να πεταχτούμε και μια μέρα μέχρι τη Σιέννα?
 

mformania

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος Ξέρει ??
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
πιστευω οτι 4 ημερες για φλωρεντια ειναι μια χαρα. εγω βρεθηκα εκει γι αμιαμιση περιπου μερα και τα περισσοτερα μνημεια τα ειδα αν και εχω σκοπο να ξαναπαω γιατι δεν την χορτασα.τωρα τα μνημεια τησ δεν ειναι τοσα πολλα οπως της ρωμης καθως ειναι και πιο μικρη η φλωρεντια και δεν εχει και πολυ περπατημα για να δεις ταα μνημεια μονο εαν χωθεις στα στενα γυρω για να κανεις βολτες.εγω πηγα δεκεμρη και αν κααι πιστευα οτι δεν θα ηταν ςραια ημασταν τυχεροι ειχε ηλιο και κρυο βεβαια αλλα ηταν τοσο υπεροχα που αποφασισα και τη επομενη επισκεψη μου εκει να την κανω ξανα τετοια εποχη,αρα και ο ιανουαριος μια χαρα μου αακουγεται αρκει να μην στα χαλασει ο καιρος.τωρα εαν δεις πως μεσα σε ενα τριημερο εχεις ολοκληρωσει με φλωρεντια πιστευω πως μια βολτα σιενα θα σε μαγεψει το μερος ειναι πανεμορφο κααι αξιζει μια επισκεψη...αυτα καλο ταξιδι....:lol:
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Τελικά επιλέξαμε να μείνουμε 4 μέρες Φλωρεντία και 2 μέρες Βενετία. Διαβαζοντας στο φόρουμ περιγραφές για Τοσκάνη και Βενετία,αναρωτιέμαι...μήπως ο Ιανουάριος που θα πάμε εμείς είναι ακατάλληλη εποχή γι αυτές τις πόλεις?

Στη Φλωρεντία έχει πολλά μνημεία να επισκεφθείς και άρα εχει πολύ περπάτημα όπως στη Ρώμη ή ειναι πιο χαλαρά?

Θα προλάβουμε λέτε να τη δουμε σε 3 μερες κ να πεταχτούμε και μια μέρα μέχρι τη Σιέννα?
Εγώ τα πέντε χρόνια που έζησα εκεί και τις πάρα πολλές φορές που έχω πάει, δεν πρόλαβα ... είναι πανέμορφη!
Ο Ιανουάριος μια χαρά μήνας είναι μόνο που είναι μικρή η μέρα.
Έχει πολλά μνημεία (δεν είναι ανάγκη να πας σε όλα...!) αλλά με λίγο περπάτημα (χαλαρά...) τα γυρίζεις όλα!
Να περάσετε, που θα περάσετε, καλά ! ;)
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Τα χάπια μου....Δεν ειμαι κ πολυ εμπειρη στο κλεισιμο εισιτηριων μεσω νετ και πιστευα οτι οι τιμες που εβλεπα εδω και καιρό για Βενετία ήταν οι μοναδικές.Δηλαδη για την εβδομάδα που έβαζα μου έδινε 200-240 ευρω πήγαινε ελα. Το κοιταω τελευταια φορά Παρασκευή πρωι το αποφασίζουμε 100% σήμερα και.......μπαινω στο site της alitalia και για ολόκληρη την εβδομάδα τα εισητηρια εχουν πεταξει στα ουράνια...550 περιπου κι αυτα με τις πιο χάλια ανταποκρίσεις...Δεν ελεγε οτι ηταν προσφορα ρε γμτο...πατούσα τις ημερομηνιες που ηθελα κ μου εδινε τις τιμες εκεινες....Τι εγινε ρε παιδια οεο?

Τωρα ΑΝ δεν γινει καμια μαγικη ακυρωση ή δεν μου βρουνε απο τα κεντρικα κατι...βρηκα με ryanair μεχρι Ρωμη και μετα Φλωρεντια με τραινο κ αυτα. Δεν βλεπω να ανηφοριζουμε για Βενετια μετα απο ενα 2ωρο ταξιδι με τρενο. Φλωρεντια Ρωμη με λεωφορειο υπαρχει?

Αν δεν υπαρχει θα παμε με το τρενο...αλλα με τις πανχαμηλές τιμες της ryanair (120 ευρω τα 2 ατομα με επιστροφη) τα 90 για το τρενο Ρωμη Φλωρεντια μου φανηκαν πολλα.Ενω πριν με τα 440 τα 2 ατομα μου φαινοταν νορμαλ καταλαβατε? :)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Σχετικά με το τρένο από Ρώμη για Φλωρεντία, διάλεξε στην ιστοσελίδα της trenitalia τις ημερομηνίες και τα δρομολόγια που σε εξυπηρετούν και προχώρα στην επόμενη σελίδα ("continue") σα να θέλεις να κάνεις πραγματικά την κράτηση. Εκεί θα σου δείξει αν υπάρχουν διαθέσιμα εισιτήρια και στην κατηγορία Mini Fare, η οποία είναι αρκετά χαμηλότερη.

Αν δεν σου βγάλει Mini Fare για κάποια από τα επιλεγμένα δρομολόγια, διάλεξε κάποιο εναλλακτικό.
 

anastasiakik

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα και καλες γιορτές σε όλους. Διαβάζω συνέχεια το forum σας και γενικά με
έχει βοηθήσει πολύ σε όλα μου τα ταξίδια. Εχω σκοπό να πάω Φλωρεντία κ Βενετία 16-21 Ιανουαρίου. Έχω βρει τα πάντα από το που θα μείνω μέχρι και τα δρομολόγια των τραίνων. Δεν έχω κλείσει ακόμα αεροπορικά μόνο και μόνο γιατί φοβάμαι τον καιρό. Έχω ακούσει ότι τον Γενάρη βρέχει σχεδόν κάθε μέρα και στη Φλωρεντία και στη Βενετία. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος που ξέρει πως είναι ο καιρός εκείνη την εποχη? Αξίζει τον κόπο ή δε θα ευχαριστηθώ καθόλου. Δε με νοιάζει το κρύο,μόνο βροχή δε θέλω. Ευχαριστώ πολύ και περιμένω τη γνώμη σας...
 

mformania

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος Ξέρει ??
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Καλησπέρα και καλες γιορτές σε όλους. Διαβάζω συνέχεια το forum σας και γενικά με
έχει βοηθήσει πολύ σε όλα μου τα ταξίδια. Εχω σκοπό να πάω Φλωρεντία κ Βενετία 16-21 Ιανουαρίου. Έχω βρει τα πάντα από το που θα μείνω μέχρι και τα δρομολόγια των τραίνων. Δεν έχω κλείσει ακόμα αεροπορικά μόνο και μόνο γιατί φοβάμαι τον καιρό. Έχω ακούσει ότι τον Γενάρη βρέχει σχεδόν κάθε μέρα και στη Φλωρεντία και στη Βενετία. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος που ξέρει πως είναι ο καιρός εκείνη την εποχη? Αξίζει τον κόπο ή δε θα ευχαριστηθώ καθόλου. Δε με νοιάζει το κρύο,μόνο βροχή δε θέλω. Ευχαριστώ πολύ και περιμένω τη γνώμη σας...
εγώ οταν πηγα μεσα δεκεμβρίου όχι απλά δεν έβρεχε αλλά είχε τοσο ωραίο καιρο(πολύ κρύο αλλά και πολύ-πολύ ήλιο) για χειμώνα ,που αποφάσισα πως Φλωρεντία μόνο Χειμώνα....καλές γιορτές σε όλους :xmas_mrgreen:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom