φοβια στα αεροπλανα

angel

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
εχω ταξιδεψει σε πολλες χωρες του εξωτερικου και δεν ειχα κανενα φοβο για τα αεροπλανα. εδω και 2 περιπου χρονια φοβαμαι πααραρα πολυ.θελω να παω ταξιδι κ δεν την παλευω καθολου!!!!!!!!!!!!!!!!!:(
 

sassenach

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λιλλιπούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Γειά χαρά ! Είμαι καινούρια στο φόρουμ και το μήνυμά σου μου έκανε "κλικ". Ανέκαθεν φοβόμουν τα αεροπλάνα και αν και έχω ταξιδέψει κάποιες φορές αεροπορικώς δεν ήμουν καθόλου χαρούμενη κατά την πτήση ! Δεν έχω κάποια συμβουλή να σου δώσω, αφού ακόμα ψάχνω τρόπο να μην αποτελεί η αεροφοβία τροχοπέδη στα ταξιδιωτικά μου όνειρα...μέχρι τότε, πάω όπου μπορώ με οδικώς ή ατμοπλοικώς ( για να αποφύγω αεροπλάνο μέχρι και στον Τιτανικό θα έμπαινα...) και ευελπιστώ ότι κάποια μέρα τα εναέρια μέσα θα παραχωρήσουν τη θέση τους σε περισσότερες θαλάσσιες γραμμές ( λόγω οικονομικής κρίσης :)) και πως θα έχω την άνεση χρόνου και χρήματος που είχαν οι Βρετανοί περιηγητές να ταξιδεύουν ανά τις ηπείρους επί μήνες !
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
και ευελπιστώ ότι κάποια μέρα τα εναέρια μέσα θα παραχωρήσουν τη θέση τους σε περισσότερες θαλάσσιες γραμμές ( λόγω οικονομικής κρίσης :))
εγώ λέω να επιστρέψουμε στην εποχή των κάρων :bleh:

α και για να μη φοβάστε ή πείτε ή χαπακωθείτε...
 

sassenach

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λιλλιπούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
εγώ λέω να επιστρέψουμε στην εποχή των κάρων :bleh:

α και για να μη φοβάστε ή πείτε ή χαπακωθείτε...
Άστα fitziano - τίποτα δεν πιάνει ! :shock:
Όσο για το back to the past έχω ολόκληρη επιχειρηματολογία επ' αυτού ! :cool:
Απλά είναι αργά και λέω να την κάνω σιγά, σιγά...αύριο πάλι !
 

angel

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
παντως εγω δεν νομιζω πως φοβαμαι τοσο οτι θα πεσει το αεροπλανο.,οσο οτι αν μου συμβει κατι δεν εχω διεξοδο...
με πιανει πανικος μονο που σκεφτομαι την απογειωση . ειναι τραγικο!!!!!!!!!!!!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
εχω ταξιδεψει σε πολλες χωρες του εξωτερικου και δεν ειχα κανενα φοβο για τα αεροπλανα. εδω και 2 περιπου χρονια φοβαμαι πααραρα πολυ.θελω να παω ταξιδι κ δεν την παλευω καθολου!!!!!!!!!!!!!!!!!:(
καλώς όρισες!καλά ταξίδια να σου ευχηθώ με όποιον τρόπο επιλέξεις:)
πάντως όπως είπε και ο fitziano,το θέμα έχει συζητηθεί κατ΄επανάληψη,κάνε σχετική αναζήτηση και θα διαβάσεις τα περί"πετοφοβίας",και εκτιμώ ότι ίσως δεν το ...έψαξες για να λύσεις το πρόβλημα σου...ειδικά εσύ που ΔΕΝ είχες καμιά πετοφοβία πριν και την απέκτησες ξαφνικά μόλις 2 χρονια πριν...μέσω ψυχολόγου θα μπορούσες να το ...αναλύσεις να το ερμηνεύσεις και να το ξεπεράσεις,εννοείται και γενικά για τους όλους τους πετοφοβικούς (αν αποτύχουν οι υπόλοιπες πρακτικές και απλές συμβουλές)η παρέμβαση ενός ψυχολόγου είναι σωτήρια....
 

feygatos39

Member
Μηνύματα
25
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Cuba
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΤΙΑ ΑΜΕΡΙΚΗ
εγω παιδια πιστευω οτι εαν ειναι να σου τυχει...θα σου τυχει! γενικοτερα στις μερες μας πιστευω οτι υπαρχει ασφαλεια πτησεων.....καθε λεπτο προσγειωνοντε εκατονταδες αεροπλανων σε ολο το κοσμο! (οταν οδηγω μηχανη νιωθω πολυ ποιο ανασφαλης<στους ελληνικους δρομους>)
 
Μηνύματα
49
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΥΤΑΝ
Είναι και θέμα ηλικίας. Όσο μεγαλώνουμε εντείνονται και οι φοβίες μας. Επίσης είναι και θέμα σε τι φάση είμαστε στη ζωή μας. Προσωπικά εγώ αυτή τη περίοδο έχω τόσο δύσκολο πρόγραμμα που έχω ανάγκη απίστευτα ένα ταξίδι. Παρά την πετοφοβία μου θα πήγαινα και στην άλλη άκρη της γης!!!:(
 

dimitris70

Member
Μηνύματα
97
Likes
20
παντως εγω δεν νομιζω πως φοβαμαι τοσο οτι θα πεσει το αεροπλανο.,οσο οτι αν μου συμβει κατι δεν εχω διεξοδο...
με πιανει πανικος μονο που σκεφτομαι την απογειωση . ειναι τραγικο!!!!!!!!!!!!
Καταρχήν θα ήθελα και εγώ να σε καλωσορίσω στην παρέα και να σου ευχηθώ καλά ταξίδια με όποιο μέσο και αν είναι αυτά.
Είναι αλήθεια ότι οι πτήσεις είναι αποδεδειγμένα ο πιος ασφαλής τρόπος ταξιδιού αλλά το ότι βρίσκεσαι κλεισμένος σε ένα μεταλικό κουτί και πετάς αρκετά μίλια πάνω από την επιφάνεια δεν είναι σύμφωνο στην φύση του ανθρώπου και γι'αυτό το φοβάσαι και εσύ όπως αρκετοί άλλοι. Το ότι δεν έχεις διέξοδο είναι επίσης αλήθεια αλλά ισχύει σε πάρα πολλές περιπτώσεις της ζωής μας- τι να κάνεις όταν είσαι αμέριμνος στην στάση λεωφορείου και έρχεται απο το πουθενά κάποιος και πέφτει επάνω σου.
Το καλύτερο φάρμακο είναι να προσπαθήσεις να ξαναπετάξεις έχοντας κάποιο δίπλα σου που να εμπιστεύσαι για να σου δίνει κουράγιο. Ξεκίνα απο μια μικρής διάρκειας διαδρομή και σιγά σιγά πέρασε στις μεγαλύτερες. Πολεμάμε τις φοβίες μας αντιμετωπίζοντας τις. Σκέψου πως ξεκίνησε αυτός ο φόβος και θα βρείς τον τρόπο μόνη σου.
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
οπως εχω ξαναπει και αναλυσει σε αντιστοιχο θεμα που δυστυχως κλειδωθηκε...υπαρχει συγκεκριμενη τεχνικη ΄μεθοδος συστηματικης απευαισθητοποιησης' που κανει ο ψυχολογος ειδικευμενος στη συμπεριφορικη τεχνικη... ειναι με χαλαρωσεις και μουσικη και γινεται στον εγκεφαλο νεα καταγραφη
ετσι δεν θα φοβασαι πια ποτε...
ειναι παρα πολυ ευχαριστη τεχνικη..που εφαρμοζεται γενικα και για ολες τις φοβιες...
ουτε χαπια ουτε τιποτακαι γλυτωνεις μια για παντα
σκεψου το και αποφασισε το γιατι στερεις πανεμορφα πραγματα απο την ζωη σου..
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Βρε μηπως εγινες μανουλα προσφατα; Ετσι ξαφνικα σε επιασαν οι φοβιες σου; Οτι κι αν συμβαινει παντως η μεθοδος που προτεινε η FAMEK πιο πανω πραγματικα πιανει
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.976
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom