φοβια στα αεροπλανα

dimitris70

Member
Μηνύματα
97
Likes
20
Όσον και αν δεν φοβάσαι και κάνεις πλάκα με αυτά, όπως έκανα και εγώ, όταν πέσει ένα αεροπλάνο όπως έπεσε αυτό της Air France από το Ρίο για Παρίσι - η ίδια ακριβώς πτήση που χρησιμοποίησες λίγες εβδομάδες πριν- το οποίο θαύμαζες για το πόσο καινούριο και ασφαλές είναι τότε αρχίζεις και τα βλέπεις τα πράγματα κάπως διαφορετικά.
 

GeorgeD

Member
Μηνύματα
240
Likes
44
Ε δεν κατέβηκε με την πρώτη, θα κατέβει με τη δεύτερη...:haha:

Αρκεί κάποιος να σκεφτεί πόσες πτήσεις γίνονται κάθε ημέρα σε όλο τον κόσμο και σε πολλές περιπτώσεις την κατάσταση αρκετών αεροσκαφών για να καταλάβει ότι αυτό το πράγμα είναι "σκληρό καρύδι"...δύσκολες στιγμές υπάρχουν για κάθε μέσο μεταφοράς.
 

angel

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας.η αληθεια ειναι οτι ηδη επισκεπτομαι ειδικο ομως ακομα δεν ξεπερασει την φοβια μου!!(παω μονο 1 μηνα).
για τον δεκεμβρη σχεδιαζουμε να κανουμε ταξιδι 3 ζευγαρια (μονο εγω φοβαμαι)
και θελω τοσο πολυ να μην παραιτηθω και να παω.
σκεφτομαστε να παμε ντουμπαι η ρωμη (ρωμη εχω παει ηδη 2 φορες αλλα μ αρεσει πολυ)
εχετε να μου προτεινετε προορισμο(εννοειτε κοντινο)για μεσα δεκεμβρη???
τσεκαρετε και τον χαρτη μου για να μου πειτε για νεους προορισμους....
μ αρεσουν τα γραφικα μερη (πχ πραγα) και νομιζω πως το ντουμπαι δεν θα μου ταιριαζει πολυ.
ευχαριστω εκ των προτερων...;)
 

dimitris70

Member
Μηνύματα
97
Likes
20
ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας.η αληθεια ειναι οτι ηδη επισκεπτομαι ειδικο ομως ακομα δεν ξεπερασει την φοβια μου!!(παω μονο 1 μηνα).
για τον δεκεμβρη σχεδιαζουμε να κανουμε ταξιδι 3 ζευγαρια (μονο εγω φοβαμαι)
και θελω τοσο πολυ να μην παραιτηθω και να παω.
σκεφτομαστε να παμε ντουμπαι η ρωμη (ρωμη εχω παει ηδη 2 φορες αλλα μ αρεσει πολυ)
εχετε να μου προτεινετε προορισμο(εννοειτε κοντινο)για μεσα δεκεμβρη???
τσεκαρετε και τον χαρτη μου για να μου πειτε για νεους προορισμους....
μ αρεσουν τα γραφικα μερη (πχ πραγα) και νομιζω πως το ντουμπαι δεν θα μου ταιριαζει πολυ.
ευχαριστω εκ των προτερων...;)
Σας προτείνω Αίγυπτο που είναι κοντά και θα δεις κάτι διαφορετικό. Κάντε και την κρουαζιέρα στον Νείλο.
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας.η αληθεια ειναι οτι ηδη επισκεπτομαι ειδικο ομως ακομα δεν ξεπερασει την φοβια μου!!(παω μονο 1 μηνα).
για τον δεκεμβρη σχεδιαζουμε να κανουμε ταξιδι 3 ζευγαρια (μονο εγω φοβαμαι)
και θελω τοσο πολυ να μην παραιτηθω και να παω.
σκεφτομαστε να παμε ντουμπαι η ρωμη (ρωμη εχω παει ηδη 2 φορες αλλα μ αρεσει πολυ)
εχετε να μου προτεινετε προορισμο(εννοειτε κοντινο)για μεσα δεκεμβρη???
τσεκαρετε και τον χαρτη μου για να μου πειτε για νεους προορισμους....
μ αρεσουν τα γραφικα μερη (πχ πραγα) και νομιζω πως το ντουμπαι δεν θα μου ταιριαζει πολυ.
ευχαριστω εκ των προτερων...;)
η μεθοδος της συστηματικης απευαισθητοποιησεις χρειαζεται πανω απο 10 συνεδριες... με χαλαρωση
ελπιζω οτι κανεις αυτη την τεχνικη...
αντε καλη επιτυχια και κουραγιο
και ελπιζω να μη πηγες σε ψυχαναλυτη....
 

angel

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
η μεθοδος της συστηματικης απευαισθητοποιησεις χρειαζεται πανω απο 10 συνεδριες... με χαλαρωση
ελπιζω οτι κανεις αυτη την τεχνικη...
αντε καλη επιτυχια και κουραγιο
και ελπιζω να μη πηγες σε ψυχαναλυτη....
σε ψυχιατρο πηγα και μου κανει διαφορες ασκησεις.μου ειπε πως θα μου κανει κι αυτη:D
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
σε ψυχιατρο πηγα και μου κανει διαφορες ασκησεις.μου ειπε πως θα μου κανει κι αυτη:D
λυπαμαι που θα στο πω αλλα υπαρχει μεγαλη διαφορα μεταξυ ψυχιατρου και ψυχολογου..
ελπιζω να μη σου δινει φαρμακα... και σπανια ψυχιατροι ξερουν αυτη την τεχνικη......

αλλα ουτε ολοι οι ψυχολογοι την ξερουν...
κοιτα συνηθως ειναι μια συναντηση ιστορικο και μετα 10 συναντησεις με αυτη την τεχνικη αν ολα ειναι ομαλα τελειωσες...
ελπιζω οτι δεν σε θελει για πολυ πελατη....
ξαναρωτα λεπτομερειες να δουμε αν την ξερει..... αμφιβαλλω...
για αυτην εχω γραψει λεπτομερειες σε αντιστοιχο θεμα...
καλη επιτυχια
 

sassenach

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λιλλιπούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Famek θα μπορούσες να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες γι αυτή τη μέθοδο ?
Έστω και σε pm για να μη θεωρηθεί "γκρίζα διαφήμιση"....δεν ξέρω άν η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική αλλά σίγουρα η πετοφοβία "σκοτώνει" πολλούς ταξιδιωτικούς προορισμούς !
 

angel

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
λυπαμαι που θα στο πω αλλα υπαρχει μεγαλη διαφορα μεταξυ ψυχιατρου και ψυχολογου..
ελπιζω να μη σου δινει φαρμακα... και σπανια ψυχιατροι ξερουν αυτη την τεχνικη......

αλλα ουτε ολοι οι ψυχολογοι την ξερουν...
κοιτα συνηθως ειναι μια συναντηση ιστορικο και μετα 10 συναντησεις με αυτη την τεχνικη αν ολα ειναι ομαλα τελειωσες...
ελπιζω οτι δεν σε θελει για πολυ πελατη....
ξαναρωτα λεπτομερειες να δουμε αν την ξερει..... αμφιβαλλω...
για αυτην εχω γραψει λεπτομερειες σε αντιστοιχο θεμα...
καλη επιτυχια
πιστευω πως ο ψυχιατρος ειναι πολυ καλυτερος απο τον ψυχολογο γιατι πανω απο ολα ειναι γιατρος.δεν μου δινει φαρμακα,απλα μεσω της ψυχοθεραπειας και ασκησεων(πχ αναπνοες) σε βοηθα...
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
οκ αποψη σου αν και ο καθενας εχει την ειδικοτητα του και δεν θεωρω οτι για την περιπτωση σου ειναι ειδικος ο ψυχιατρος...
σου εστειλα προσωπικο μηνυμα για ενημερωση αλλου αφου εχεις αυτη την αποψη μαλλον σου ναι αχρηστο..
καλη επιτυχια
και οσο για το ποιος ειναι καλυτερος στο θεμα... οταν υπαρχει αγνοια για το τι κανει ο ψυχολογος καλυτερα να μην εκφραζεται...
παντως σιγουρα ειναι ποιος ακριβος....ο ψυχιατρος...
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
επισης ο γιατρος ειναι καλος σε οτι εχει σχεση με φαρμακα μια που ναι γιατρος και αυτο εχει σπουδασει.... και οχι σε οτι εχει σχεση με ψυχοθεραπεια που ...δεν ειναι φυσικα φαρμακα.. αυτα για ενημερωση και γνωση
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Νομιζω οτι εχουμε μπερδεψει λιγο τα πραγματα, αλλη δουλεια κανει ο ψυχιατρος αλλη ο ψυχολογος και αλλη ο ψυχοθεραπευτης, καλο ειναι να ξεκαθαρισεις αυτα τα πραγματα γιατι ειναι κριμα να πηγαινουν χρηματα και κοπος χαραμι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.976
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom