φοιτητες!!!

ioanna_fr

Member
Μηνύματα
39
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
χαχαχα! Χριστούγεννα συνήθως βγαίνουν τα ταξίδια. Όοοοοοταν είναι θα σε ενημερώσω!
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
πωπω πολλοί οι φοιτητες στα χανια!!!
και γω μεταπτυχιακό στου tuc στο ΜΗΠΕΡ ειμαι αλλα οχι για πολύ ακόμα... :(

Παντως παιδιά, οπουδήποτε και να σαι φοιτητης μπορεις να πας με διαφορα προγράμματα στο εξωτερικό και ας λενε στη γραμματεια οτι δεν παιζουν προγραμματα ή δεν μπορειτε να πατε εξω... ορεξη για ψάξιμο να χετε!!!!

Ως προπτυχιακος στο ΕΜΠ είχα πάρει σβάρνα όλα τα προγράμματα στα 5 χρόνια της σχολής... 10 φορες βγήκα εξω με προγραμματα, σεμιναρια, κλπ...:clap:
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
τι προγράμματα?? :p
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά

Κάποια από αυτά που ξέρω προσωπικά: Erasmus, πρακτική άσκηση στο εξωτερικό με την AIESEC, AEGEE για θερινά πανεπιστήμια κι άλλες εκδηλώσεις/συνέδρια, Leonardo Da Vinci επίσης για πρακτική στο εξωτερικό..Κι υπάρχουν και διάφορα άλλα ανάλογα και με τη σχολή που φοιτάς!
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
Κάποια από αυτά που ξέρω προσωπικά: Erasmus, πρακτική άσκηση στο εξωτερικό με την AIESEC, AEGEE για θερινά πανεπιστήμια κι άλλες εκδηλώσεις/συνέδρια, Leonardo Da Vinci επίσης για πρακτική στο εξωτερικό..Κι υπάρχουν και διάφορα άλλα ανάλογα και με τη σχολή που φοιτάς!

thanks! έχει πάει κάποιος με την AIESEC? εντυπώσεις?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
thanks! έχει πάει κάποιος με την AIESEC? εντυπώσεις?

Είναι στα υπόψιν:D
Ο Glosoli έχει γράψει σχετική ιστορία
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%E1%E9-%EB%E9%F7%F4%E5%ED%F3%F4%DC%E9%ED.html

Γενικά από όσους έχουν πάει έχω ακούσει πολύ καλά λόγια, είναι ωραία εμπειρία κι έχεις υποστήριξη από την οργάνωση καθ' όλη τη διάρκεια του προγράμματος!
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
Είναι στα υπόψιν:D
Ο Glosoli έχει γράψει σχετική ιστορία
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%E1%E9-%EB%E9%F7%F4%E5%ED%F3%F4%DC%E9%ED.html

Γενικά από όσους έχουν πάει έχω ακούσει πολύ καλά λόγια, είναι ωραία εμπειρία κι έχεις υποστήριξη από την οργάνωση καθ' όλη τη διάρκεια του προγράμματος!

Ευχαριστώ :)
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
μια μικρή ερώτηση, για την ISIC και ΟΑΣΑ/ΟΣΕ

τις προάλλες μου κλέψανε το φοιτητικό πάσο μου, και καινούργιο μου είπαν, θα μου δώσουν στον ΟΚΤΩΒΡΙΟ (γαμώ το στανίο μου μέσα), και θα ήθελα να ρωτήσω, αν με την κάρτα μου ISIC μπορώ να κυκλοφορώ με μειωμένο εισιτήριο στις παραπάνω εταιρίες (βλέπε λεωφορεία, Προαστιακός κτλ κτλ)

ρωτάω εσάς μιας και δε βρίσκω τηλέφωνο του ΟΑΣΑ (εκτός του 185, που δε μπορώ να πάρω από εξωτερικό μήπως ξέρετε)


ευχαριστώ!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
στη Θεσ/νικη δυστυχώς δεν μπορείς. Στην Αθήνα δεν ξερω...
δυστυχώς έχω τυχει σε περιστατικο, που υποχρεωθηκε κπ να πληρωσει προστιμο, επειδή του ειχε πει ο φιλος του οτι "μπορεις με την καρτα, αφου ειναι φοιτητικη" και μετά τον πηρε τηλ. αυτον τον φιλο και τον έβριζε...
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
βρήκα αυτό σε κάποιο φορούμ
H ISIC τωρα, εχει υπογραψει συμφωνια με τον ΟΑΣΑ για 50% μειωμενη τιμη εισιτηριων σε ελληνες φοιτητές κατοχους της καρτας που σπουδάζουν στο εξωτερικό.
Και αυτο ειναι λιγο περιεργο μια και κανονικα ο κατοχος φοιτητικου πασο δικαιουται εκπτωση στις μετακινησεις μονο στην πόλη που εδρεύει η σχολή του ή και στην πόλη της κατοικίας του..

τι λέτε? έχει ο ΟΑΣΑ κάποιο άλλο σταθερό εκτός του 185?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
λοιπόν σε αυτό το δελτίο τύπου του ΥΜΕ βρήκα αυτό

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ



9 Απριλίου, 2009

κκ Συντάκτες ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΥΜΕ κ. ΕΥΡΙΠΙΔΗ ΣΤΥΛΙΑΝΙΔΗ:
ΜΕΤΡΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΣΤΑ ΜΜΜ
ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΜΕΣΑΙΩΝ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΩΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΩΝ

«Από την πρώτη στιγμή στο Υπουργείο Μεταφορών και Επικοινωνιών διαμορφώσαμε και θέσαμε σε εφαρμογή ένα ολοκληρωμένο σχέδιο για τις μετακινήσεις, με βασικό στόχο την παροχή υπηρεσιών υψηλής ποιότητας με ταχύτητα και ασφάλεια για τους επιβάτες.

Στο πλαίσιο αυτό έχουμε προχωρήσει ήδη στα παρακάτω μέτρα:

1.Παγώσαμε την τιμή των εισιτηρίων των ΚΤΕΛ ολόκληρης της Ελλάδας σε συνεννόηση και συνεργασία με τους ιδιοκτήτες αυτού του μέσου κοινωνικής μεταφοράς για να εξυπηρετηθεί και το τελευταίο απομακρυσμένο χωριό της χώρας.

2.Αναστείλαμε την καταβολή τελών χρήσης αεροδρομίου για όλα τα αεροσκάφη που εκτελούν πτήσεις εσωτερικού - εξωτερικού για την περίοδο από τον Απρίλιο ως τον Σεπτέμβριο 2009, σε όλα τα περιφερειακά αεροδρόμια, κάτι που συμβάλλει στην αύξηση της τουριστικής κίνησης στη χώρα μας και στην ανάπτυξη της ελληνικής περιφέρειας.

3.Εξορθολογίσαμε το κόμιστρο και υπογράψαμε νέο κανονισμό λειτουργίας ταξί ώστε να κινητροδοτηθεί η γρηγορότερη, ασφαλέστερη, οικολογικότερη και ποιοτικότερη παροχή υπηρεσιών για του πολίτες.
Όσον αφορά την είσοδο των ταξί στους λεωφορειόδρομους θέλω να διευκρινίσω ότι, όπως ήδη έχουμε πει, το πρόγραμμα αυτό είναι καθαρά πιλοτικό, αφορά ορισμένους μόνο λεωφορειόδρομους που παρουσιάζουν χαμηλό αριθμό διέλευσης λεωφορείων και θα ισχύσει μέχρι τις 15 Ιουλίου. Επίσης, ξεκαθαρίζουμε ότι θα εφαρμόζεται αποκλειστικά και μόνο εκτός Δακτυλίου. Δεν θα ισχύει σε ώρες αιχμής και αφορά τα ταξί που ήδη μεταφέρουν επιβάτη, χωρίς να δίνεται το δικαίωμα επιβίβασης ή αποβίβασης επιβατών όσο βρίσκονται στη λωρίδα αυτή.

4.Στο πλαίσιο του ευρύτερου σχεδιασμού μας, που έχει ως στόχο την ανάδειξη του κοινωνικού χαρακτήρα αλλά και τη διάδοση της χρήσης των Δημόσιων Αστικών Συγκοινωνιών, προχωράμε σήμερα, στη μείωση κατά 50% της αξίας του εισιτηρίου στους συγκοινωνιακούς φορείς της περιοχής Αθηνών, Πειραιώς και Περιχώρων, αρμοδιότητας ΟΑΣΑ για τις εξής κατηγορίες:

1. Για τα άτομα ηλικίας άνω των 65 ετών,
2. Για τα άτομα ηλικίας έως 18 ετών,
3. Για τους σπουδαστές δημοσίων και ιδιωτικών ΙΕΚ μέχρι 22 ετών
4. Για τους σπουδαστές των Κέντρων Ελευθέρων Σπουδών

καθώς και για τους φοιτητές σχολών και πανεπιστημίων του εξωτερικού με την επίδειξη της Διεθνούς Φοιτητικής Κάρτας.

Σας ενημερώνω ότι μέχρι τώρα ίσχυε μειωμένο εισιτήριο για τους μαθητές αποκλειστικά για την πρόσβαση στους χώρους εκπαίδευσης. Τώρα θα ισχύει παντού.


Η απόφασή μας στέλνει σαφές μήνυμα:

· Γρηγορότερες, ασφαλέστερες, ποιοτικότερες μετακινήσεις για τους πολίτες
· Κοινωνική πολιτική για τα μεσαία και χαμηλά εισοδήματα
· Στήριξη των Δημοσίων Αστικών Συγκοινωνιών»
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.764
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom