φωτο-ιστορία: μια μικρή δόση από Ευρυτανία.

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Όπως έχω ξαναπεί, θεωρώ το φθινόπωρο την καλύτερη εποχή του χρόνου για να ταξιδέψεις, είτε πρόκειται για Ελλάδα είτε για το εξωτερικό. Η θερμοκρασίες είναι κατάλληλες για δραστηριότητες και πεζοπορία εφόσον δεν κάνει ούτε πολύ ζέστη ώστε να κουράζεσαι ή να καίγεσαι από τον ήλιο αλλά ούτε και πολύ κρύο ώστε να μην μπορείς να βγεις από το ξενοδοχείο ή το καφέ. Επίσης, η φύση δημιουργεί έναν απίστευτο καμβά με χρώματα στο τοπίο που όμοιός του δεν υπάρχει σε καμία άλλη εποχή του χρόνου κατά τη γνώμη μου. Οι πρώτες ψυχρούλες που έρχονται σε συνδυασμό με τα πρώτα φουτεράκια αλλά και τα αχνιστά ροφήματα σε cozy cafe είναι η ευτυχία των απανταχού ρομαντικών.

Τον προηγούμενο Νοέμβριο λοιπόν πετύχαμε μια προσφορά σε ένα site για διαμονή στο 5 αστέρων ξενοδοχείο Montana Hotel & Spa στο Καρπενήσι. H προσφορά ήταν εξαιρετική. Περιελάμβανε ημιδιατροφή και πρόσβαση στην εσωτερική πισίνα και στη σάουνα/χαμάμ. Διακοπές με τα όλα τους λοιπόν και εφόσον δεν είχα επισκεφτεί ποτέ την Ευρυτανία (ή οποία θεωρείται από πολλούς η Ελβετία της Ελλάδας λόγω της γραφικότητας και της φυσικής ομορφιάς της) το θεώρησα εξαιρετική ευκαιρία.

Φτάνοντας στο ξενοδοχείο παρατηρήσαμε ότι μάλλον ήμασταν μόνοι μας. Στο parking δεν υπήρχαν άλλα αυτοκίνητα κι επίσης δεν κυκλοφορούσε ψυχή στους διαδρόμους ή στο spa. Ίσως επειδή ήταν Δευτέρα πρωί. Το απόγευμα βέβαια κατέφθασαν κι άλλοι επισκέπτες κι έτσι η αίσθηση ότι παίζουμε στη Λάμψη του Κιούμπρικ έφυγε σχετικά γρήγορα, αλλά είχε πλάκα όσο κράτησε. :)

Το Καρπενήσι είναι η πρωτεύουσα του Νομού Ευρυτανίας και εμφανίζεται ως οικισμός από τα Βυζαντινά χρόνια. Παρ'όλο που δε φημίζεται πολύ για την ομορφιά του (κλέβουν την παράσταση κυρίως τα γύρω χωριά), δεν έχει να ζηλέψει τίποτα σε διασκέδαση, νυχτερινή ζωή και φαγητό από άλλες ελληνικές πόλεις. Σε πολύ κοντινή απόσταση βρίσκεται το χιονοδρομικό κέντρο Βελουχιού κι αυτό το κάνει -μεταξύ άλλων- δημοφιλή χειμερινό προορισμό.
IMG_2186.jpg



Περπατώντας στην Κοσμά Αιτωλού, ψάχνοντας για φαγητό αλλά και για προμήθειες για το αυτοκίνητο.
IMG_2189.jpg



Μεσαιωνική νότα στο Camelot Bar. Πολύ καλό! :)
IMG_2190.jpg



...και το στενάκι πίσω του.
IMG_2195.jpg


Φτάνοντας στο Μεγάλο Χωριό (14 χλμ από το Καρπενήσι) για βόλτα και φαγητό. Και φυσικά για πολλές φωτογραφίες αφού διάβασα ότι είναι από τα πολύ όμορφα χωριά του Νομού. Το Μεγάλο Χωριό είναι χτισμένο αμφιθεατρικά στους πρόποδες του όρους Καλιακούδα. Από την πλατεία του χωριού βλέπει κανείς τις κορυφές του όρους Χελιδώνα, την κοιλάδα του Καρπενησιώτη ποταμού και τα χωριά γύρω από αυτή.
IMG_2208.jpg



Βόλτα στα στενάκια του χωριού. Πλακόστρωτοι δρόμοι και πανέμορφα πετρόχτιστα σπίτια με φόντο το βουνό και τα έλατα. Όνειρο!
IMG_2210.jpg


IMG_2211.jpg



IMG_2212.jpg



IMG_2214.jpg



IMG_2215.jpg



Η πλατεία του χωριού.
IMG_2217.jpg



Και Halloween στην Ευρυτανία;;
IMG_2219.jpg



Η υπέροχη θέα!
IMG_2221.jpg


IMG_2224.jpg



IMG_2225.jpg



IMG_2227.jpg


IMG_2228.jpg


Από το καφέ που κάτσαμε για φαγητό. Απέναντι, δίπλα από τον πλάτανο είναι που είχαμε τη θέα στις προηγούμενες φωτογραφίες.
IMG_2231.jpg


IMG_2232.jpg


IMG_2234.jpg


Συνεχίζοντας τη βόλτα μετά το φαγητό (αν και η ανηφόρα με το γεμάτο στομάχι ήταν λίγο δύσκολη).
IMG_2239.jpg


IMG_2241.jpg


IMG_2242.jpg


IMG_2244.jpg


IMG_2254.jpg



Στην επιστροφή, μια μικρή στάση για να θαυμάσουμε αυτό το όμορφο μέρος.
IMG_2261.jpg



Είχε και δρομάκι για πεζοπορία, αλλά η ώρα είχε ήδη περάσει και σύντομα δε θα είχαμε φως.
IMG_2262.jpg



Λίγο πριν μπούμε στο Καρπενήσι κάναμε μια μικρή στάση για να περπατήσουμε σε αυτό το υπέροχο μέρος.
IMG_2270.jpg


IMG_2273.jpg



Το απόγευμα επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο και χαλαρώσαμε στην πισίνα και στη σάουνα και ύστερα στο σαλόνι του ξενοδοχείου για διάβασμα.

Την επόμενη μέρα ξεκινήσαμε με προορισμό το χωριό Φιδάκια, για το οποίο είχα διαβάσει εξίσου πολύ καλά σχόλια.

Η διαδρομή προς το χωριό ήταν πολύ όμορφη και εντυπωσιακή όσο και το ίδιο το χωριό, όπως μπορείτε να δείτε παρακάτω.

IMG_2299.jpg



Βουνά, λίμνες, έλατα. Η φύση στα καλύτερά της. Ποια Ελβετία είπαμε; :)
IMG_2300.jpg


Ο οικισμός ξεχωρίζει για τα καλαίσθητα σπίτια του και για το πολεοδομικό του σχήμα που ξεχωρίζει από τους υπόλοιπους οικισμούς της περιοχής. Για τους παραπάνω λόγους είναι ανακηρυγμένος παραδοσιακός οικισμός.

Μπαίνοντας στο χωριό.
IMG_2306.jpg


Το εστιατόριο είναι κλειστό αλλά η πελατεία έξω μεγάλη.
IMG_2307.jpg


IMG_2308.jpg



Στην ψύχρα του Νοέμβρη ο ήλιος είναι πάντα καλοδεχούμενος!
IMG_2309.jpg


Βόλτα στο χωριό.
IMG_2312.jpg


Ανεβαίνοντας...
IMG_2313.jpg


IMG_2314.jpg


Φτάσαμε στην κορυφή του λόφου. Θρίαμβος!
IMG_2317.jpg


Η θέα προς τη λίμνη Κρεμαστών. Απίστευτο θέαμα!
IMG_2318.jpg


Και ένα παγκάκι ακριβώς στο σωστό σημείο για να ρεμβάζεις.
IMG_2319.jpg


IMG_2320.jpg


IMG_2321.jpg


IMG_2322.jpg


Και αυτό είναι ένα τσαγερό μέσα σε έναν κορμό δέντρου. Αυτό.
IMG_2326.jpg


IMG_2327.jpg


Θα ήθελα να είναι το εξοχικό μου...
IMG_2328.jpg


Συγκρίνεται με τίποτα με το ορεινό τοπίο;
IMG_2329.jpg


Χαζεύοντας αυτό το σπίτι που (και αυτό) θα θέλαμε να είναι δικό μας.
IMG_2331.jpg


Η πείνα δεν άρχισε να έρθει (η εξοχή σου ανοίγει την όρεξη δε λένε;) κι έτσι γυρίσαμε για γεύμα στο ίδιο εστιατόριο που περίμεναν και τα αγαπημένα μας αιλουροειδή. Ήταν ακόμη κλειστό, αλλά είχε ένα κινητό "έκτακτης ανάγκης". Το κινητό χτυπούσε αλλά δεν το σήκωνε κανείς. Κι εκεί που ετοιμαζόμασταν να φύγουμε μας φωνάζει μια κυρία ότι θα πάρει η ίδια την ιδιοκτήτρια να την ειδοποιήσει στο σπίτι της για να έρθει να ανοίξει. Αθάνατη κι αγαπημένη ελληνική επαρχία! :)

Όλα πολύ ωραία ήταν και η εξυπηρέτηση και το φαγητό. Πήραμε και τις πληροφορίες που θέλαμε για το πώς να βγούμε στη θέση Τσαγκαράλωνα, απο την οποία θα είχαμε μια πολύ ωραία θέα προς τη λίμνη. Ήταν πραγματικά πολύ κοντά, 5 λεπτά με το αυτοκίνητο.


Και αυτό είναι το τοπίο που αντικρίσαμε φτάνοντας.
IMG_2338.jpg


Η λίμνη Κρεμαστών είναι η μεγαλύτερη (και για πολλούς η πιο όμορφη) τεχνητή λίμνη της Ελλάδος. Δημιουργήθηκε μετά την κατασκευή του φράγματος των Κρεμαστών το 1965 από τη συσσώρευση υδάτινων όγκων των ποταμών Αχελώου, Αγραφιώτη, Ταυρωπού και Τρικεριώτη.
IMG_2339.jpg


Υπάρχουν μέχρι και πέτρινα τραπεζοκαθίσματα για να θαυμάσεις αυτή τη θέα. :) Πραγματικά το τοπίο ήταν πανέμορφο και δε χορταίνεις να το κοιτάς.
IMG_2350.jpg



Η Γέφυρα Επισκοπής.
IMG_2363.jpg



IMG_2364.jpg


Ο δρόμος της επιστροφής.
IMG_2362.jpg



Χαλάρωση στο σαλόνι του ξενοδοχείου, δίπλα στο τζάκι.
IMG_2388.jpg


Το επόμενο πρωί το τοπίο που αντίκρισα από το δωμάτιο του ξενοδοχείου τολμώ να πω ότι ήταν από τις ωραιότερες εικόνες που έχω δει στην Ελλάδα.

Η ομίχλη είχε σκεπάσει το Καρπενήσι και το τοπίο με φόντο τις κορυφές του Τυμφρηστού ήταν σαν πίνακας ζωγραφικής.
IMG_2390.jpg


Φυσικά δεν έχασα την ευκαιρία και κατέβηκα στο προαύλιο για καλύτερες λήψεις.
IMG_2395.jpg


IMG_2396.jpg


IMG_2397.jpg


IMG_2398.jpg


IMG_2402.jpg


IMG_2403.jpg



IMG_2409.jpg



Και λίγες εικόνες από την επιστροφή μας, λίγο μετά τη Μακρακώμη.
IMG_2413.jpg


IMG_2432.jpg


IMG_2438.jpg



Η Ευρυτανία με ενθουσίασε! Έχει όλα όσα μου αρέσουν και θεωρώ ιδανικές διακοπές, παραδοσιακή αρχιτεκτονική, όμορφα χωριά χωμένα στο δάσος, πεζοπορικές διαδρομές, βουνά με έλατα, εξαιρετικό φαγητό. Ένα τριήμερο μου φάνηκε λίγο (αν και αρκετό για να αποφορτιστείς), άλλωστε ήταν τόσα αυτά που δεν προλάβαμε να δούμε, μεταξύ άλλων και η φημισμένη Μονή Προυσού αλλά και άλλα εξίσου όμορφα χωριά.


Θα επιστρέψω σίγουρα. :)
IMG_2405.jpg
 
Last edited:

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Πολύ ωραίες φωτογραφίες!!
Την επόμενη φορά προτείνω κρίκελλο-δομνίστα κ κορυσχάδες (δε βλέπω να πήγατε).
Καλά ταξίδια!
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Πολύ ωραίες φωτογραφίες!!
Την επόμενη φορά προτείνω κρίκελλο-δομνίστα κ κορυσχάδες (δε βλέπω να πήγατε).
Καλά ταξίδια!
Ευχαριστώ! Τις έχω ακουστά όλες τις περιοχές που ανέφερες. Δεν πήγαμε δυστυχώς! Μέσα σε ένα τριήμερο δεν προλαβαίνεις να κάνεις πάρα πολλά ειδικά όταν βραδιάζει και νωρίς. Αλλά θα ξαναπάω σίγουρα.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Μπράβο ρε Γιώργο. Εξαιρετικές φθινοπωρινές φωτογραφίες. Πανέμορφο τοπίο.
Θα συμφωνήσω πως το φθινόπωρο είναι καταπληκτική εποχή. Και για μένα η αγαπημένη μου.
Ευχαριστούμε που μοιράστηκες αυτήν την εξόρμηση. Οι περισσότεροι δείχνουμε τα ταξίδια μας στο εξωτερικό και δεν μοιραζόμαστε τις εγχώριες αποδράσεις μας. Μπράβο.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Μπράβο ρε Γιώργο. Εξαιρετικές φθινοπωρινές φωτογραφίες. Πανέμορφο τοπίο.
Θα συμφωνήσω πως το φθινόπωρο είναι καταπληκτική εποχή. Και για μένα η αγαπημένη μου.
Ευχαριστούμε που μοιράστηκες αυτήν την εξόρμηση. Οι περισσότεροι δείχνουμε τα ταξίδια μας στο εξωτερικό και δεν μοιραζόμαστε τις εγχώριες αποδράσεις μας. Μπράβο.
Να'σαι καλά Γιάννη. Προσπαθώ να μοιράζομαι όλες μου τις αποδράσεις, άλλωστε η Ελλάδα -από φύση τουλάχιστον- δεν υστερεί σε τίποτα από καμία χώρα. :)
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
υπεροχες φωτογραφιες.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Πολύ ωραίες φωτογραφίες και πολυ όμορφο τριήμερο!!
Η Ευρυτανία ειναι ο μοναδικός νόμος της Ελλάδος που δεν εχω πάει!! Πως είναι δυνατόν! Με φόβησαν με τους δρόμους και δεν το επιχείρησα ποτέ να πάω...
Έως και η μάνα μου πήγε και εγω ακόμα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.557
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom