Γενικά χειραποσκευή-τι απαγορεύεται

paefstra

Member
Μηνύματα
13.026
Likes
41.013
Παιδιά ταξιδεύω αύριο πρωί με Ryanair και θα χω ένα backpack και ένα μικρό βαλιτσάκι ως χειραποσκευες. Έχω άρωμα 50ml , τσιμπιδάκι για τα φρύδια και 3 ζευγάρια σκουλαρικια κρικους..θα μου τα περάσουν στον ελεγχο;
Μόνο ο Μαγκάιβερ θα ήταν επικινδυνος με αυτά τα υλικά. Τα σκουλαρίκια και τα τσιμπιδάκια φρυδιών περνάνε πάντα.
 

Mariliaa

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Μόνο ο Μαγκάιβερ θα ήταν επικινδυνος με αυτά τα υλικά. Τα σκουλαρίκια και τα τσιμπιδάκια φρυδιών περνάνε πάντα.
Απλά επειδή την τελευταία φορά τα είχα στην βαλίτσα και όχι σαν χειραποσκευή και αγχώθηκα κάπως...σε ευχαριστώ πολύ!

Ο έλεγχος ασφαλείας δεν γίνεται από τις αεροπορικές εταιρίες, αλλά από το αεροδρόμιο. Σε όλες τις εταιρίες το ίδιο καθεστώς ισχύει. Το άρωμα περνάει, αφού είναι λίγότερο από 100ml. Τα υπόλοιπα μάλλον αλλά δεν ξέρω σίγουρα.
Σε ευχαριστώ πολύ!
 
Last edited by a moderator:

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Τα τσιμπιδακια ειναι μεγαλυτερα απο 6εκατοστα; Γιατι κατι λεει για αιχμηρα αντικειμενα με λεπιδα η αξονα πανω απο 6εκατοστα.
Και εαν ειναι ο Μαγκαιβερ; Πως το ξερουν οι υπευθυνοι ασφαλειας;
 

Mariliaa

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Τα τσιμπιδακια ειναι μεγαλυτερα απο 6εκατοστα; Γιατι κατι λεει για αιχμηρα αντικειμενα με λεπιδα η αξονα πανω απο 6εκατοστα.
Και εαν ειναι ο Μαγκαιβερ; Πως το ξερουν οι υπευθυνοι ασφαλειας;
Όχι δεν πρέπει να είναι μεγαλύτερο των 6 εκατοστων
 

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
Έχω μεταφέρει πλάκες βούτυρο χωρίς να λιώσουν, σε πλαστική σακούλα, σε χειραποσκευή (δεν παρέδωσα βαλίτσα, μόνο αυτήν είχα). :p Με ποια εταιρεία πας;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Τυρί φέτα και γραβιέρα συσκευασμένη επιτρέπονται στην χειραποσκευή;
Που ταξιδεύεις;
Π.χ Αγγλία έχω πάρει πάρα πολλές φορές, με όλες τις εταιρείες που πάνε απευθείας από Αθήνα αλλά ήταν συσκευασμένα σε σακουλάκια πολύ καλά κλειστά, μην μυρίσει και το αεροπλάνο.
Ενώ Αυστραλία ή Κίνα μου είχαν πάρει μέχρι και τους ξηρούς καρπούς απ' την τσέπη.
 

knightwish

Member
Μηνύματα
49
Likes
5
Πορτογαλία θα πάω με vueling!Είναι από τα έτοιμα τα συσκευασμένα που έχουνε στα ψυγεια των σουπερμάρκετ.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Πορτογαλία θα πάω με vueling!Είναι από τα έτοιμα τα συσκευασμένα που έχουνε στα ψυγεια των σουπερμάρκετ.
Λογικά θα υπάρχει πρόβλημα με την άλμη, καθώς η συσκευασία φαντάζομαι θα είναι μεγαλύτερη των 100ml.
 

Elvira ap

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα, αν πας μόνο με χειραποσκευή όντως θα έχεις θέμα... αλλιώς αν πας με κανονική βαλίτσα δεν θα έχεις κάποιο θέμα νομίζω... :) αλλά βέβαια εξαρτάται και από τα κέφια της κάθε αεροπορικής
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Αν δεν έχει υγρά η φέτα δεν θα έχεις πρόβλημα, αν πάρεις δηλαδή σκέτο το κομμάτι χωρίς την άλμη.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Τυρί φέτα και γραβιέρα συσκευασμένη επιτρέπονται στην χειραποσκευή;
Σύμφωνα με το νέο ευρωπαϊκό κανονισμό:
Δεν θεωρούνται υγρά προϊόντα: οι πούδρες, τα ρουζ, τα κραγιόν σε στερεά μορφή, τα σκληρά τυριά, το ταλκ. Δεν θα έχετε πρόβλημα με τα αντικείμενα αυτά στις χειραποσκευές σας.
Τώρα, αν η φέτα είναι σκληρό τυρί ή αν παίζει ρόλο αν είναι συσκευασμένη σε άλμη, δεν το ξέρω. Η γραβιέρα είναι σκληρό τυρί σίγουρα.
Πηγή: https://www.aia.gr/UserFiles/File/Press/Files/123440_FAQs_GR.doc
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.404
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom