Σερβία Србија - Άλλο Πάσχα σε Βελιγράδι και Νόβι Σαντ

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Ευχαριστούμε ρε @KLEOPATRA ευχαριστήθηκα χιόνι! Τι να σου πω εγώ το λατρεύω και εκνευρίζομαι με τους χλιαρούς ελληνικούς χειμώνες. Πιστεύω πως όλα τα μέρη άνοιξη ή καλοκαίρι σίγουρα περπατιούνται πιο άνετα και φυσικά έχουν περισσότερη ζωή. Όμως τα χιονισμένα τοπία στις πόλεις έχουν τη μαγεία τους. Εγώ αν δεν είχα δει χιόνι στο Βερολίνο δεν ξέρω αν θα το αγαπούσα και θα το νοσταλγούσα το ίδιο.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω σε ευχαριστω κ παλι Γιαννη μου για τη φιλοξενια.Σου εκανα την ιστορια χειμερινη!!!! Χρονια πολλα κ για τη γιορτουλα σου αυριο.Υγεια,αγαπη κ πολλα ταξιδια.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Εγω σε ευχαριστω κ παλι Γιαννη μου για τη φιλοξενια.Σου εκανα την ιστορια χειμερινη!!!! Χρονια πολλα κ για τη γιορτουλα σου αυριο.Υγεια,αγαπη κ πολλα ταξιδια.
Σ'ευχαριστώ πολυ κλεοπατρίτσα...Μα εμπλούτισες την ιστορία μου. Θα έχει περισσότερο ενδιαφέρον για όποιον τη διαβάσει μαζι με τα ποστ τα δικά σου:)
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Ευχαριστώ πολύ για τον αναλυτικότατο οδηγό Βελιγραδίου και Νόβι Σαντ. Θα επισκεφθούμε και τις δυο πόλεις σύντομα οπότε κράτησα πολύ καλές σημειώσεις!
 
Μηνύματα
95
Likes
65
Σ'ευχαριστώ chris όπως πάντα για τα καλά σου σχόλια.Να πέράσεις τέλεια στο λατρεμένο μου Βερολίνο :D
Ευχαριστώ :) .Aν και ήμουν λίγες ώρες στο Novi Sad μου άφησε πολύ όμορφη αίσθηση και μου άρεσε η αύρα της πόλης.Απλά νομίζω πως δεν είναι για να κάτσεις μέρες.Για ημερίσια είναι ιδανική από Βελιγράδι.
εκτυπωσα την ιστορια σου και φευγω ετοιμη να κανω φιγουρα στην παρεα μου πραγματικα νιωθω θαυμασμο σε ευχαριστω και σου ευχομαι να κανεις πολλα ταξειδια και να ακολουθω μετα αφου θα ειναι τοσο ευκολο
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
εκτυπωσα την ιστορια σου και φευγω ετοιμη να κανω φιγουρα στην παρεα μου πραγματικα νιωθω θαυμασμο σε ευχαριστω και σου ευχομαι να κανεις πολλα ταξειδια και να ακολουθω μετα αφου θα ειναι τοσο ευκολο
Χαρά μου:)
Να περάσετε όμορφα!
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.302
Likes
17.235
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Αγαπητέ μου @giannismits,
όποια "πέτρα και να σηκώσω" μια ιστορία σου θα βρω από κάτω.....
Ψάχνομαι... για το οδικό που ελπίζω να κάνω αρχές Σεπτεμβρίου με την οικογένειά μου και ανάμεσα στις αρκετές χώρες που σκέπτομαι να επισκεφτώ είναι η Σλοβενία (την ιστορία σου σχεδόν... την έχω αποστηθίσει) αλλά και η Σερβία.
Θα τολμήσω λοιπόν να σε ρωτήσω κάποια πράγματα, που σαν ειδήμων που είσαι μάλλον θα μπορέσεις να με διαφωτίσεις...
1. με ανησύχησε όταν ανέφερες ότι κοντά στο πάρκο USCE παρατήρησες κάτι πονηρό...και προχώρησες γρήγορα προς την παραλία. Τι εννοούσες με αυτό; Τι πονηρό; Θα μπορέσω απόγευμα να περάσω από το μέρος με τα παιδιά μου για να πάω στην ταβέρνα Stara Koliba;
2. Στο Βελιγράδι θα μείνουμε μόνο 24 ώρες και λογικά θα κάνουμε ένα γεύμα μέσα στην ημέρα. Που νομίζεις ότι θα ήταν καλύτερα να πάμε; Στην kafana ? ή στην Stara Koliba; Από περιβάλλον να φανταστώ είναι καλύτερα στη δεύτερη;
3. Τη γέφυρα Brankov θα μπορούσαμε να την περάσουμε με τα πόδια; Στο street map δεν βλέπω πεζόδρομο.
4. Πόσο συχνά περνάνε τα λεωφορεία; Είναι προτιμότερο να παίρνουμε λεωφορείο ή τραμ; Θα έχουμε αυτοκίνητο, αλλά τόσα που έχω διαβάσει για το κυκλοφοριακό, έχω τρομάξει και λέω να το αφήσουμε παρκαρισμένο και όπου χρειαστεί (π.χ. Stara Koliba ή τάφος του Τίτο) που είναι μακριά να χρησιμοποιήσουμε τα ΜΜΜ.
5. Το πρωί φεύγοντας από το Βελιγράδι και πηγαίνοντας προς Zagreb θα μπορούσαμε να κάνουμε μια στάση να δούμε και το νησί Ada; Αξίζει τον κόπο; Εχεις υπόψη σου ανστο νησί είναι εύκολο το παρκάρισμα;
6. Ποδηλατόδρομοι υπάρχουν στην πόλη;
Συγνώμη για το απανωτό των ερωτήσεων. Αν θυμάσαι τίποτα από αυτά πολύ θα το εκτιμούσα να μου μετέδιδες για μιαν ακόμη φορά τη γνώση σου...

Τώρα θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι για τη Σλοβενία, αλλά....μάλλον δεν θα ξέρεις....
για την Metelkova πρόκειται....;)
Ξέρεις αν θα μπορούσε κάποιος να μου πει σχετικά; ;)
Oops :oops::oops::oops:
Αστείο είναι.......
Ελπίζω να μη θυμώσεις και δεν μου απαντήσεις στα παραπάνω...:):):)
Εγώ πάντως σε ευχαριστώ ούτως ή άλλως για τις ιστορίες σου....:clap:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Αγαπητέ μου @giannismits,
όποια "πέτρα και να σηκώσω" μια ιστορία σου θα βρω από κάτω.....
Φαντάζομαι δεν υπονοείς ότι είμαι μαϊντανός στο φόρουμ! :D:D

1. με ανησύχησε όταν ανέφερες ότι κοντά στο πάρκο USCE παρατήρησες κάτι πονηρό...και προχώρησες γρήγορα προς την παραλία. Τι εννοούσες με αυτό; Τι πονηρό; Θα μπορέσω απόγευμα να περάσω από το μέρος με τα παιδιά μου για να πάω στην ταβέρνα Stara Koliba;
Άντε βρε ήμουν λιγάκι υπερβολικός. Μη φανταστείς κάτι ακραίο. Μάλλον γίνονται ''συναντήσεις'' αντρών. Κάτι χύμα δεν θα δείτε πάντως. Στην τελική δεν είναι απαραίτητο να το διασχίσετε για να πάτε στο Stara Koliba. Μπορείτε να περπατήσετε το ωραίο παραλιακό μέτωπο.

2. Στο Βελιγράδι θα μείνουμε μόνο 24 ώρες και λογικά θα κάνουμε ένα γεύμα μέσα στην ημέρα. Που νομίζεις ότι θα ήταν καλύτερα να πάμε; Στην kafana ? ή στην Stara Koliba; Από περιβάλλον να φανταστώ είναι καλύτερα στη δεύτερη;
Εντάξει προφανώς το Βελιγράδι θα έχει πολύ καλύτερα μέρη για φαγητό από τα δύο συγκεκριμένα. Αν ήταν να επιλέξω προτιμώ φυσικά το Stara Koliba. Είναι και ωραία εποχή ο Σεπτέμβρης.

3. Τη γέφυρα Brankov θα μπορούσαμε να την περάσουμε με τα πόδια; Στο street map δεν βλέπω πεζόδρομο.
Ναι φυσικά. Κι εγώ τη διέσχισα με τα πόδια. Έχει πέρασμα και για πεζούς.

4. Πόσο συχνά περνάνε τα λεωφορεία; Είναι προτιμότερο να παίρνουμε λεωφορείο ή τραμ; Θα έχουμε αυτοκίνητο, αλλά τόσα που έχω διαβάσει για το κυκλοφοριακό, έχω τρομάξει και λέω να το αφήσουμε παρκαρισμένο και όπου χρειαστεί (π.χ. Stara Koliba ή τάφος του Τίτο) που είναι μακριά να χρησιμοποιήσουμε τα ΜΜΜ.
Μια χαρά συχνά δρομολόγια έχει μην ανησυχείς. Πρωτεύουσα είναι. Ανάλογα την περιοχή αλλά νομίζω τα λεωφορεία είναι πιο βολικά. Τα τραμ πάνε πιο περιμετρικά του κέντρου. Για Βελιγράδι μπορείς να δεις και στην ιστορία μου με τη Βοσνία.

5. Το πρωί φεύγοντας από το Βελιγράδι και πηγαίνοντας προς Zagreb θα μπορούσαμε να κάνουμε μια στάση να δούμε και το νησί Ada; Αξίζει τον κόπο; Εχεις υπόψη σου αν στο νησί είναι εύκολο το παρκάρισμα;
Το νησί Ada όπως θα διάβασες το αναλύω εκτενώς στην ιστορία μου. Μου άρεσε αρκετά και θα σου έλεγα αν έχετε χρόνο να κάνετε μια στάση. Αξίζει. Υπάρχει το Ada Ciganlija parking. Αν κάνεις ζουμ στο Google map θα το δεις. Και απ ότι διαβάζω είναι βολικό, ασφαλές μεγάλο και πάντα έχει κενές θέσεις. Λογικά με μικρό κόστος στάθμευσης.

6. Ποδηλατόδρομοι υπάρχουν στην πόλη;
χμ δεν πολυθυμάμαι. Στο νησί Ada έχει πάντως όπως και στο παραλιακό μέτωπο δίπλα στο πάρκο USCE μέχρι το Zemun.

Τώρα θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι για τη Σλοβενία, αλλά....μάλλον δεν θα ξέρεις....
για την Metelkova πρόκειται....;)
Ξέρεις αν θα μπορούσε κάποιος να μου πει σχετικά; ;)
Oops :oops::oops::oops:
Αστείο είναι.......
Ντροπή σου:p Τι μου το θύμισες:mad:

Εγώ πάντως σε ευχαριστώ ούτως ή άλλως για τις ιστορίες σου....:clap:
Κι εγώ σ' ευχαριστώ λοιπόν για τα καλά σου λόγια :)
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.302
Likes
17.235
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Σε καμία περίπτωση μαιντανός! Ακου μαιντανός!
Πολύτιμος για το forum ΝΑΙ!

Ευχαριστώ πολύ για την τόσο άμεση ανταπόκριση. Με βοήθησες πολύ να ολοκληρώσω το πρόγραμμά μου για το Βελιγράδι.
Μου κάνει εντύπωση που τα θυμάσαι όλα, ενώ έχουν περάσει και κάποια χρονάκια!
Εις το επανειδήν! (Βρήκες τον μπελά σου, γιατί θα σε ξαναενοχλήσω μάλλον);)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Σε καμία περίπτωση μαιντανός! Ακου μαιντανός!
Πολύτιμος για το forum ΝΑΙ!

Ευχαριστώ πολύ για την τόσο άμεση ανταπόκριση. Με βοήθησες πολύ να ολοκληρώσω το πρόγραμμά μου για το Βελιγράδι.
Μου κάνει εντύπωση που τα θυμάσαι όλα, ενώ έχουν περάσει και κάποια χρονάκια!
Εις το επανειδήν! (Βρήκες τον μπελά σου, γιατί θα σε ξαναενοχλήσω μάλλον);)
Η αλήθεια είναι πως έχω καλή μνήμη;)
Όταν ανοίγω τους χάρτες της google για ένα μέρος που έχω πάει, πραγματικά τα θυμάμαι όλα. Άλλωστε και οι ιστορίες που γράφω με βοηθάνε να τα ξαναθυμάμαι! Είναι και ένας λόγος που γράφω.

Βεβαίως να ''ξαναενοχλήσεις'' αν χρειαστείς κάτι.
 
Μηνύματα
95
Likes
65
Η αλήθεια είναι πως έχω καλή μνήμη;)
Όταν ανοίγω τους χάρτες της google για ένα μέρος που έχω πάει, πραγματικά τα θυμάμαι όλα. Άλλωστε και οι ιστορίες που γράφω με βοηθάνε να τα ξαναθυμάμαι! Είναι και ένας λόγος που γράφω.

Βεβαίως να ''ξαναενοχλήσεις'' αν χρειαστείς κάτι.
να αλλαξω το selection appar με αυτο της balkanska ;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
να αλλαξω το selection appar με αυτο της balkanska ;
Τα διαμερίσματα στην balkanska είναι αυτά (Downtown Apartments)

https://www.booking.com/hotel/rs/do...;from=searchresults;highlight_room=#hotelTmpl

Δεν έμεινα σε κάποιο από αυτά γιατί υπήρχε ένα θέμα και μας έβαλαν σε ένα πολύ απλό στο ίδιο κτίριο. Σίγουρα φαίνονται εξαιρετικά.

Να ξέρεις πως το Selection είναι σε πιο καλή περιοχή στο κέντρο δίπλα από την πλατεία Δημοκρατίας. Οπότε προτείνω να αφήσεις την κράτηση όπως είναι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom