Σερβία Србија - Άλλο Πάσχα σε Βελιγράδι και Νόβι Σαντ

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Τυχερουλα.....ζηλευω!!! Κρατηστε τους αλλες 3 μερες!!! Ντισου καλα (κυριως στα ποδια) και απολαυσε το!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Το κακο ειναι οτι σημερα δεν μπορεις να κανεις πολλα
Εχει χιονοθυελλα κυριολεκτικα .
Ο αερας σου ριχνει χιονι στα ματια κ στη μυτη.Εχει μειον οχτω κ ειναι μεσημερι,αλλα η αισθηση ψυχροτητας ειναι μειον 22!!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Βρε παιδια πηρα την Kralja Petra απο την αρχη κ κατεβαινα,κατεβαινα προς το Δουναβη.Μετα αλλαξε,εγινε η οδος που ειπε η Ιβανα,ξανακατεβαινα. Αλλα στο τελος απελπιστικα κ γυρισα πισω
Ειδα δυο μπαρ κ τρια εστιατορια. Το ενα το ελεγαν dorian grey ,μονο αυτο θυμαμαι.Που ειναι τα πολλα μαγαζια οεοο?Μηπως λειτουργουν καλοκαιρι;Μηπως ειναι μονο γυρω απο την οχθη.Με εφαγαν τα σκοταδια,με κυνηγησε ςνα σκυλι κ γλιστραγα στα χιονια.Αν τη γλυτωσω,ισως σας δω στην κοπη της πιτας στις 15 Ιανουα:haha:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Γιαννακη σε ευχαριστω για τη φιλοξενια,αρμενικη βιζιτα εχω κανει.Παντως τα κτηρια τους τα φωτιζουν υπεροχα το βραδυ.Καθαρα απο αρχιτεκτονικη αποψη το Βελιγραδι μου αρεσει περισσοτερο απο το Βερολινο.Θα ανεβασω χιονισμενες φωτο στην Αθηνα.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Γιαννακη σε ευχαριστω για τη φιλοξενια,αρμενικη βιζιτα εχω κανει.Παντως τα κτηρια τους τα φωτιζουν υπεροχα το βραδυ.Καθαρα απο αρχιτεκτονικη αποψη το Βελιγραδι μου αρεσει περισσοτερο απο το Βερολινο.Θα ανεβασω χιονισμενες φωτο στην Αθηνα.
Χαρά μου:)
Μη το συζητάς. Ήταν ενδιαφέρουσα η Live ανταπόκριση από το χιονισμένο Βελιγράδι.
Οπωσδήποτε θέλω να δω φωτό με χιόνι.Το Βερολίνο περισσότερο έχει καινούρια κτίρια γιατί η πόλη ισοπεδώθηκε στον β' παγκόσμιο και μετά την πτώση του τείχους το 1989 το Βερολίνο άλλαξε και ακόμα αλλάζει ριζικά. Το Βελιγράδι όντως έχει εντυπωσιακά ιστορικά κτίρια. εμένα το κοινοβούλιο τους μου άρεσε πολύ φωτισμένο το βράδυ.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Σου εχω φωτο με το Παρλαμεντ χαμενο μεσα στη χιονοθυελλα.Αναμονη για Αθηνα.Παντως τους δρομους δεν τους καθαριζουν με γκρειτερ.Χτες βραδυ φαγαμε στη Σκανταρλια στο Σεσιρ Μοζ με συνοδεια τσιγγανικων βιολιων.Ομως τα φαγητα του δεν μου αρεσαν.Οι τιμες ειναι πολυ χαμηλες.Δεν εχουμε δωσει πανω απο 30 ευρω τα τρια ατομα.Εχουν ορεκτικα με τιμη κατω απο ενα ευρω!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ακυρο για τους δρομους ,σημερα ηταν ολοι καθαροι,μαλλον χθες ηταν λογω Κυριακης.Σημερα πηγαμε στο Ζεμουν....τι ομορφα που ηταν,κουκλιστικο!!!!Εχω πολλες φωτο να ποσταρω.Και τα ςστιατορια τα παραποταμια θα πρεπει να ειναι υπεροχα το καλοκαιρι.Εγω ηδη ψηνομαι για καλοκαιρι ,καθως εχω πολλους ανοιχτους λογαριασμους με την πολη.Μετα ξαναπηγαμε στο καστρο για να το δουμε χιονισμενο. Ενα μαγαζι εξαιρετικο και παμφθηνο στο δρομο του δωματιου μας Dobrocina 6 ειναι το Mala Gostionica.τρια ατομα δωσαμε δεκαπεντε ευρω.Δεν υπαρχουν αυτες οι τιμες!!!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ερχονται τα χιονια !Δωστε χιονια στο λαο!Εγω δε θα παρω αλλα.Επηξα!

Πλατεια Δημοκρατιας
P1010072.JPG
P1010074.JPG

Χοτελ Μοσκβα ...καλα ηταν θεικο μεσα στην κοτσαρια του!!!!
P1010078.JPG

Για τα πεζοδρομια ηθελες ελ
P1010081.JPG
κυθρο..καποιοι μαλιστα εσερναν τα παιδακια τους με αυτα
Το κοινοβουλιο ..τοπιο στην ομιχλη
P1010082.JPG

Αυτο ποιο κτηριο ηταν ...δε θυμαμαι
P1010086.JPG

Τι υπεροχα φωτισμενο το βραδυ!
P1010091.JPG
P1010096.JPG
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Κιτσαρια εννοουσα πριν για το Μοσκβα.
Πλατεια του Ζεμουν
P1010113.JPG

Γινοταν ενα παζαρι εκει..αυτο ειναι καπνιστο αρνι μαλλον ...μπλιαχ
P1010116.JPG

Ο Δουναβης
P1010126.JPG

Οι ψαροταβερνες στον παραλιμνιο δρομο
P1010127.JPG
P1010127.JPG

κουκλιστικα σπιτακια
P1010138.JPG

Ο πυργος Γκαρντος ...ειχε πολυ χιονι για να ανεβεις στην κορυφη δυστυχως
P1010140.JPG

P1010132.JPG

Το Ζελενι βενατς με την αγορα του
P1010146.JPG
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Κάποιες πόλεις θεωρώ πως τις πηγαίνει περισσότερο το χιόνι, τουλάχιστον στο δικό μου μυαλό έτσι τις έχω, και το Βελιγράδι είναι μία από αυτές, οπότε είσαι τυχερή. Εγώ είχα πάει και μόνο κρύο είχε, βασικά είχε ΤΟ κρυο, τα ίδια και η Βαρσοβία.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πλατεια Δημοκρατιας το Εθνικο Μουσειο
P1010148.JPG

Κνεζ Μιχαηλοβα ο κεντρικος πεζοδρομος
P1010154.JPG

P1010161.JPG

P1010150.JPG

P1010158.JPG

Αυτη ειναι η θεα απο το καστρο
P1010164.JPG

P1010165.JPG

Μεσα στο καστρο
P1010168.JPG

P1010170.JPG

P1010164.JPG

Η συμβολη του Δουναβη και του Σαβα ,στη μεση φαινεται το νησι του πολεμου.
P1010179.JPG

P1010182.JPG

P1010186.JPG

Στο καστρο υπαρχει και το Military Museum με πολλα τανκς και οπλα στον περιβολο...ειχε μαλιστα και εκθεση με οργανα βασανιστηριων.
P1010196.JPG

P1010202.JPG

οι Σερβοι μετρουν αντιστροφα και ανυπομονουν για το Ριο 2016
P1010207.JPG

Δειτε τι γινοταν σημερα στους εξωτερικους χωρους του αεροδρομιου!
P1010211.JPG

P1010210.JPG
 

Attachments

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Κάποιες πόλεις θεωρώ πως τις πηγαίνει περισσότερο το χιόνι, τουλάχιστον στο δικό μου μυαλό έτσι τις έχω, και το Βελιγράδι είναι μία από αυτές, οπότε είσαι τυχερή. Εγώ είχα πάει και μόνο κρύο είχε, βασικά είχε ΤΟ κρυο, τα ίδια και η Βαρσοβία.
Να σου πω την αληθεια εγω νομιζω οτι θα ειναι καλυτερο το καλοκαιρι και γιαυτο θελω να παω τοτε .Η πολη εχει πολυ πρασινο στις οχθες των ποταμιων,πολλα δεντρα στους δρομους και πολλα παρκα...αυτα θα ειναι υπεροχα το καλοκαιρι.Επισης διπλα στα ποταμια υπαρχουν σουπερ πλωτα εστιατορια και κλαμπ...αυτα τα ειδαμε στην κρουαζιερα .Ενω τωρα εδειχναν εγκαταλειμμενα,φανταζομαι το καλοκαιρι θα γινεται ο πανικος ...και με τετοιες φθηνες τιμες που εχουν ...θα μπορεις να φας και να πιεις καλα.
http://www.starakoliba.rs/en/gallery
μα τι μαγαζι ειναι αυτο!!!!!!
http://www.gdeizaci.com/en/clubs-and-river-clubs-belgrade/club-underground
Aυτο μας ειπαν οτι ειναι πολυ μοδατο αυτη την περιοδο στην πολη.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom