Ισπανία 1ο ταξίδι στο εξωτερικό - Βαρκελώνη αγάπες μου

Smaragda53

Member
Μηνύματα
993
Likes
2.091
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Πόσο χαίρομαι που σας άρεσε η Βαρκελώνη! Αλλά και πόσο χαίρομαι που την επισκέφθηκα το 1984 χωρίς τουρίστες, με τους κανονικους της κατοικους που χορευαν τις Κυριακες σαρντανα.
Η Μπαρτσελονετα ήταν ένα μάλλον μίζερο μέρος και στην αρένα γίνονταν ταυρομαχιες ακομα.
Εξακολουθουν να πετάνε τα χαρτάκια στο πάτωμα στα τάπας μπαρ?
 

alma viajer@

Member
Μηνύματα
14
Likes
101
Πόσο χαίρομαι που σας άρεσε η Βαρκελώνη! Αλλά και πόσο χαίρομαι που την επισκέφθηκα το 1984 χωρίς τουρίστες, με τους κανονικους της κατοικους που χορευαν τις Κυριακες σαρντανα.
Η Μπαρτσελονετα ήταν ένα μάλλον μίζερο μέρος και στην αρένα γίνονταν ταυρομαχιες ακομα.
Εξακολουθουν να πετάνε τα χαρτάκια στο πάτωμα στα τάπας μπαρ?
Σίγουρα η Βαρκελώνη το 1984 δε θα είχε καμία σχέση με την σημερινή της εικόνα. Σήμερα είναι μια πόλη από τις πλέον τουριστικές. Όσο για τα χαρτάκια στο πάτωμα στα tapas bar δεν πρόσεξα κάτι τέτοιο.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
993
Likes
2.091
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Σίγουρα η Βαρκελώνη το 1984 δε θα είχε καμία σχέση με την σημερινή της εικόνα. Σήμερα είναι μια πόλη από τις πλέον τουριστικές. Όσο για τα χαρτάκια στο πάτωμα στα tapas bar δεν πρόσεξα κάτι τέτοιο.
Τότε που είχα πάει, είχαν ένα σύστημα με τα χαρτάκια. Τα πετουσαν ολα κατω και δεν τα μαζευαν μεχρι να κλεισει το μαγαζι. Όταν έφθανε το βραδάκι
οι θαμώνες στεκονταν πλεον σ ένα πάτωμα γεμάτο χαρτάκια (λογαριασμοι)!
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.274
Likes
6.835
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Τότε που είχα πάει, είχαν ένα σύστημα με τα χαρτάκια. Τα πετουσαν ολα κατω και δεν τα μαζευαν μεχρι να κλεισει το μαγαζι. Όταν έφθανε το βραδάκι
οι θαμώνες στεκονταν πλεον σ ένα πάτωμα γεμάτο χαρτάκια (λογαριασμοι)!
Πετούσαν κάτω τις χαρτοπετσέτες στα ταπάδικα και σ’ αυτά που πούλαγαν καλαμάρες με ψωμί. Όσο πιο πολλά χαρτιά κάτω τόσο πιο καλό το μαγαζί. Μου έχει τύχει στην Σεβίλλη να προσπαθώ να μαζέψω τα χαρτιά πάνω στον πάγκο και να περνάει η σερβιτόρα, να τα βλέπει, να έρχεται με φούρια και να τα πετάει κάτω.
Νομίζω όμως ότι πλέον έχει εξαφανιστεί ως συνήθεια τουλάχιστον στις μεγάλες πόλεις.
 
Last edited:

Smaragda53

Member
Μηνύματα
993
Likes
2.091
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Πετούσαν κάτω τις χαρτοπετσέτες στα ταπάδικα και σ’ αυτά που πούλαγαν καλαμάρες με ψωμί. Όσο πιο πολλά χαρτιά κάτω τόσο πιο καλό το μαγαζί. Μου έχει τύχει στην Σεβίλλη να προσπαθώ να μαζέψω τα χαρτιά πάνω στον πάγκο και να περνάει η σερβιτόρα, να τα βλέπει, να έρχεται με φούρια και να τα πετάει κάτω.
Νομίζω όμως ότι πλέον έχει εξαφανιστεί ως συνήθεια τουλάχιστον στις μεγάλες πόλεις.
Ναιαιαι!!!! Χα!χα! Μου είχε συμβεί το ίδιο!!! Είδες, ύστερα από τόσα χρόνια δε θυμόμουν αν πέταγαν τις χαρτοπετσετες η τους λογαριασμούς.40 χρόνια σχεδόν!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
886.025
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom